Wysokość wieży Eiffla lub jak wygląda widok z wieży Eiffla to nie jest tajemnica. Sam musisz się przekonać. Wieża Eiffel od ponad 100 lat przyjmuje gości.
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper

Wieża Eiffla, fakty i ciekawostki!

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany zabytek na świecie. Ale czy wiesz, ile osób odwiedza ją rocznie? Ile metrów ma wysokości? W którym roku zakończono jej budowę lub jaka jest jej obecna wartość? Wszystkie odpowiedzi oraz jeszcze kilka dodatkowych ciekawostek o Wieży Eiffla znajdziesz w tym artykule.

Wieża Eiffla to z pewnością jeden z najważniejszych symboli Paryża, a nawet całej Francji oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Budowla, o której każdy z nas słyszał. Wieża Eiffel bądź inaczej „Żelazna Dama” jest bez dwóch zdań ikonicznym obiektem architektonicznym, ale czy na pewno wiemy o niej wystarczająco? Widok z wieży Eiffla jest w stanie zahipnotyzować każdego.

wieży Eiffla wysokość wieży Eiffla wieża Eiffel wieża Eiffla ciekawostki widok z wieży Eiffla wieża Eiffela bilety
wysokość wieży Eiffla - widok z wieży Eiffla

Historia Wieży Eiffla. Kto zaprojektował wieżę Eiffla?

Wieża Eiffla została wybudowana jako jedna z głównych atrakcji paryskiej wystawy światowej w 1889 przez francuskiego inżyniera Gustava Eiffla, którego firma specjalizowała się w budowie ram i konstrukcji metalowych. Budowla miała być upamiętnieniem setnej rocznicy rewolucji francuskiej, a ponadto pokazać możliwości epoki i poziom wiedzy inżynierów.

Projekt Wieży Eiffla zainicjowało dwoje inżynierów: Maurice Koechlin i Émile Nouguier zaprojektowali wieżę eiffla , pracowali dla “Compagnie des Etablissements Eiffel”. Początkowo sceptyczny, Gustave Eiffel odkupił od swoich współpracowników prawa do patentu, a następnie zaprezentował swoją wieżę w 1885 roku. Zajął wówczas 3 miejsce w konkursie i podpisał umowę z rządem na budowę wieży.
Podpisana umowa przewidywała, że od 1 stycznia 1890 r. Gustave Eiffel może swobodnie korzystać ze swojej wieży przez okres 20 lat, ale potem wieża eiffla miała zostać rozebrana.

Wieża Eiffla - Materiały konstrukcyjne

Wieża Eiffla jest wykonana z żelaza kutego w kuźni w Lotaryngii. Tak wytworzone żelazne płyty i belki zostały zmontowane w fabryce Eiffla w Levallois Perret za pomocą nitów, a następnie przetransportowane na plac budowy w Paryżu w celu montażu.
To właśnie ten system prefabrykacji i ponad 300 pracowników przyczyniło się do budowy wieży Eiffla w rekordowym czasie 2 lat, 2 miesięcy i 5 dni.
wieży Eiffla wieża Eiffla ciekawostki
Wysokość wieży Eiffla - widok z wieży Eiffla

Zwana wówczas “Tour de 300 mètres” (dosł. 300-metrowa Wieża) szybko przyjęła imię Gustava Eiffla. Otwarcie wieży Eiffla dla publiczności odbyło się tego samego dnia, co wystawa światowa, 15 maja 1889 r. Podczas wystawy największe zainteresowanie w Paryżu budziła wieża. Natychmiast uwiodła odwiedzających paryżan i turystów z całego świata. W pierwszym roku było ich ponad 2 miliony! Do tej pory wieża Eiffla zachwyca miliony turystów rocznie, zwłaszcza niesamowita jest wieża Eiffla nocą.

Święto trzech króli

Wieża Eiffel - Krytyka budowli

Jeszcze przed końcem budowy, wieża Eiffla spotkała się z mocną krytyką. Wiele osób zastanawiało się nad estetyką i użytecznością tej wieży. W gazetach wątpiono w solidność budynku i przypuszczano jego niepowodzenie z sensacyjnymi nagłówkami, takimi jak „Samobójstwo Eiffla”, gdy tylko jakieś wydarzenie opóźniło budowę.
Mieszkańcy dzielnicy Champ de Mars, przerażeni myślą, że wieża może na nich runąć, posunęli się nawet do pozwania państwa. Swoje niezadowolenie wyrażali zarówno paryżanie, jak i ówczesna elita. Punktem kulminacyjnym tej krytyki był list otwarty artysty przeciwko Wieży Eiffla, opublikowany w gazecie Le Temps 14 lutego 1887. Podpisany przez wielkie nazwiska, takie jak Charles Garnier, Emile Zola czy Guy de Maupassant.
wysokość wieży Eiffla wieża Eiffel wieża Eiffela bilety
Wieża Eiffla ciekawostki - widok z wieży Eiffla

Ile metrów ma wieża Eiffla?

Obecnie wysokość wieży Eiffla to 324 metry, zmienia się to jednak o 18 cm w zależności od temperatury. Wyjaśnienie można znaleźć w metalowej ramie – wieża Eiffla waży 7300 ton – która reaguje na zjawisko fizyczne: rozszerzalność cieplną, co oznacza, że objętość wzrasta w tym samym czasie, co jego temperatura i na odwrót. Metal użyty do budowy pomnika – kute żelazo – jest bardzo wrażliwy na ciepło.

Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów a jej całkowita masa to około 10 000 ton. Natomiast nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 tony/m².
 
Pierwotnie była najwyższą budowlą świata z 312 m wysokości, wieża Eiffel przez 40 lat pozostawała najwyższym zabytkiem na świecie.

Wieża Eiffel - Sukces budowli

Od 130 lat Wieża Eiffla jest charakterystycznym symbolem Paryża, a co za tym idzie Francji. Po raz pierwszy ucieleśniała francuski know-how i geniusz przemysłowy od swoich narodzin. W 1889 roku, na wystawie światowej tak bardzo zaimponowała całemu światu swoją postawą i odważnym designem, że do dziś na arenie międzynarodowej jest uznawana za jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych.
Francuzi są szczególnie przywiązani do Wieży Eiffla. Przede wszystkim jest wyjątkowa, ze względu na to, że jest zabytkiem i można ją zwiedzać, podczas gdy pozostałe to tylko konstrukcje dekoracyjne (jak ArcelorMittal Orbit w Londyn). Oprócz podziwiania wieży eiffla można wejśc na szczyt pieszo – na sam szczyt wieży eiffla prowadzi 16665 stopni lub wjechać jedną z wind.

Wieża od swoich narodzin przyciągała uwagę i była miejscem dla wielu wydarzeń. Była świadkiem, a czasem „aktorką” ważnych, wystawnych lub tragicznych wydarzeń w życiu Francji. W swoich początkach Wieża Eiffla była laboratorium do eksperymentów naukowych. Gustave Eiffel wiedząc, że grozi jej zburzenie po umówionym okresie 20 lat, zdołał udowodnić jej praktyczne zastosowanie- na górze zainstalowano pierwsze laboratorium meteorologiczne, następnie zainstalowano manometr na wolnym powietrzu. Zbadano absorpcję promieniowania atmosferycznego, widmo słoneczne, drgania wierzchołka wieży i ich przyczyny, a nawet fizjologiczne skutki wspinania się pieszo.

Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych we Francji. Szacuje się, że od momentu udostępnienia konstrukcji dla zwiedzających wieżę eiffla odwiedzało 250 milionów osób!

Wieża Eiffla ciekawostki

  • Ile osób rocznie odwiedza Wieżę Eiffla? Co roku wieża Eiffla przyciąga ok. 7 000 000 osób – około 75% z nich to obcokrajowcy.
  • Wieża ma około 120 anten.
  • Pod budowę wieży przygotowano 5300 rysunków i schematów.
  • Szacowany koszt remontu windy West, której prace trwały od 2008 do 2014 roku to 36 000 000 euro.
  • Wieża ma 5 wind.
  • W 1889 roku pierwszymi oficjalnymi gośćmi Wieży Eiffla byli angielska rodzina królewska i Buffalo Bill. Wszyscy wpisali się do księgi gości.
  • Izba Handlowa Monza we Włoszech oszacowała w 2012 roku wartość wieży Eiffla na 434 miliardy euro.
  • Zanim wieża miała obecny kolor, została najpierw pomalowana na czerwono, potem na żółto, a później na niebiesko.
  • W latach 1925-1934 Citroën reklamował się, wyświetlając swoją nazwę na wieży Eiffla świetlistymi literami (wykorzystano do tego 250 000 żarówek i 600 km kabli elektrycznych).
  • Codziennie restauracja Le Jules Verne znajdująca się na drugim piętrze wieży eiffla jest świadkiem oświadczyn.
  • Na Wieży Eiffla, którą przemalowywano 18 razy, znajduje się równowartość 16 ton farby.
  • Franz Reichelt zmarł w wieku 33 lat 4 lutego 1912 r. podczas skakania z pierwszego poziomu Wieży Eiffla, aby przetestować swój wynalazek, kombinezon spadochronowy.
  • Udostępnianie nocnych zdjęć wieży jest nielegalne ponieważ łamie prawa autorskie.
  • Wieża Eiffla ma własną pocztę. Pozwala turystom bezpośrednio wysyłać swoje pocztówki.
  • Na szczycie wieży Eiffla znajduje się mieszkanie Eiffla, w którym odbywał on spotkania z wybranymi gośćmi. Jest ono widoczne przez okienko na ostatnim piętrze wieży Eiffla.

PS: Zwiedzanie wieży Eiffla

Na koniec jeszcze jedna rada dla każdego, kto chcę wjechać na szczyt wieży Eiffla i podziwiać z niej widoki na cały Paryż. Kolejki do kas biletowych są zawsze bardzo długie i często trzeba czekać po kilkadziesiąt minut, a niekiedy nawet kilka godzin. Warto więc kupić bilet na zwiedzanie wieży eiffla bez kolejki przez internet, najlepiej z większym wyprzedzeniem.

Rozkminiła: Laura Wojczak
Redakcja: I.Fernandez
Grafika: Hubert Kalinowski 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 królowie trzymają dary. 7 ciekawostek o święcie 3 króli oraz informacje jak się obchodzi święto 3 króli na świecie

7 ciekawostek na temat święta 3 króli, których na pewno nie znasz!

Francja to nie tylko Wieża Eiffla. Są ciekawostki o Francji, w które niekiedy ciężko uwierzyć. Bywają dziwne, szalone i śmieszne, ale co najlepsze, są całkowicie prawdziwe.

Ciekawostki o Francji