Wieża Eiffla to z pewnością jeden z najważniejszych symboli Paryża, a nawet całej Francji oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Budowla, o której każdy z nas słyszał. Wieża Eiffel bądź inaczej „Żelazna Dama” jest bez dwóch zdań ikonicznym obiektem architektonicznym, ale czy na pewno wiemy o niej wystarczająco? Widok z wieży Eiffla jest w stanie zahipnotyzować każdego.
Historia Wieży Eiffla. Kto zaprojektował wieżę Eiffla?
Wieża Eiffla została wybudowana jako jedna z głównych atrakcji paryskiej wystawy światowej w 1889 przez francuskiego inżyniera Gustava Eiffla, którego firma specjalizowała się w budowie ram i konstrukcji metalowych. Budowla miała być upamiętnieniem setnej rocznicy rewolucji francuskiej, a ponadto pokazać możliwości epoki i poziom wiedzy inżynierów.
Wieża Eiffla - Materiały konstrukcyjne
Zwana wówczas “Tour de 300 mètres” (dosł. 300-metrowa Wieża) szybko przyjęła imię Gustava Eiffla. Otwarcie wieży Eiffla dla publiczności odbyło się tego samego dnia, co wystawa światowa, 15 maja 1889 r. Podczas wystawy największe zainteresowanie w Paryżu budziła wieża. Natychmiast uwiodła odwiedzających paryżan i turystów z całego świata. W pierwszym roku było ich ponad 2 miliony! Do tej pory wieża Eiffla zachwyca miliony turystów rocznie, zwłaszcza niesamowita jest wieża Eiffla nocą.
Wieża Eiffel - Krytyka budowli
Ile metrów ma wieża Eiffla?
Wieża Eiffel - Sukces budowli
Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych we Francji. Szacuje się, że od momentu udostępnienia konstrukcji dla zwiedzających wieżę eiffla odwiedzało 250 milionów osób!
Wieża Eiffla ciekawostki
- Ile osób rocznie odwiedza Wieżę Eiffla? Co roku wieża Eiffla przyciąga ok. 7 000 000 osób – około 75% z nich to obcokrajowcy.
- Wieża ma około 120 anten.
- Pod budowę wieży przygotowano 5300 rysunków i schematów.
- Szacowany koszt remontu windy West, której prace trwały od 2008 do 2014 roku to 36 000 000 euro.
- Wieża ma 5 wind.
- W 1889 roku pierwszymi oficjalnymi gośćmi Wieży Eiffla byli angielska rodzina królewska i Buffalo Bill. Wszyscy wpisali się do księgi gości.
- Izba Handlowa Monza we Włoszech oszacowała w 2012 roku wartość wieży Eiffla na 434 miliardy euro.
- Zanim wieża miała obecny kolor, została najpierw pomalowana na czerwono, potem na żółto, a później na niebiesko.
- W latach 1925-1934 Citroën reklamował się, wyświetlając swoją nazwę na wieży Eiffla świetlistymi literami (wykorzystano do tego 250 000 żarówek i 600 km kabli elektrycznych).
- Codziennie restauracja Le Jules Verne znajdująca się na drugim piętrze wieży eiffla jest świadkiem oświadczyn.
- Na Wieży Eiffla, którą przemalowywano 18 razy, znajduje się równowartość 16 ton farby.
- Franz Reichelt zmarł w wieku 33 lat 4 lutego 1912 r. podczas skakania z pierwszego poziomu Wieży Eiffla, aby przetestować swój wynalazek, kombinezon spadochronowy.
- Udostępnianie nocnych zdjęć wieży jest nielegalne ponieważ łamie prawa autorskie.
- Wieża Eiffla ma własną pocztę. Pozwala turystom bezpośrednio wysyłać swoje pocztówki.
- Na szczycie wieży Eiffla znajduje się mieszkanie Eiffla, w którym odbywał on spotkania z wybranymi gośćmi. Jest ono widoczne przez okienko na ostatnim piętrze wieży Eiffla.
PS: Zwiedzanie wieży Eiffla
Na koniec jeszcze jedna rada dla każdego, kto chcę wjechać na szczyt wieży Eiffla i podziwiać z niej widoki na cały Paryż. Kolejki do kas biletowych są zawsze bardzo długie i często trzeba czekać po kilkadziesiąt minut, a niekiedy nawet kilka godzin. Warto więc kupić bilet na zwiedzanie wieży eiffla bez kolejki przez internet, najlepiej z większym wyprzedzeniem.
Rozkminiła: Laura Wojczak
Redakcja: I.Fernandez
Grafika: Hubert Kalinowski
GIPHY App Key not set. Please check settings