Wysokość wieży Eiffla lub jak wygląda widok z wieży Eiffla to nie jest tajemnica. Sam musisz się przekonać. Wieża Eiffel od ponad 100 lat przyjmuje gości.
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper

Wieża Eiffla, fakty i ciekawostki!

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany zabytek na świecie. Ale czy wiesz, ile osób odwiedza ją rocznie? Ile metrów ma wysokości? W którym roku zakończono jej budowę lub jaka jest jej obecna wartość? Wszystkie odpowiedzi oraz jeszcze kilka dodatkowych ciekawostek o Wieży Eiffla znajdziesz w tym artykule.

Wieża Eiffla to jeden z najważniejszych symboli Paryża, a nawet całej Francji oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Budowla, o której każdy z nas słyszał. Wieża Eiffel bądź inaczej „Żelazna Dama” jest bez dwóch zdań ikonicznym obiektem architektonicznym, ale czy na pewno wiemy o niej wystarczająco? Widok z wieży Eiffla jest w stanie zahipnotyzować każdego.

wieży Eiffla wysokość wieży Eiffla wieża Eiffel wieża Eiffla ciekawostki widok z wieży Eiffla wieża Eiffela bilety
wysokość wieży Eiffla - widok z wieży Eiffla

Historia Wieży Eiffla

Wieża wybudowano jako jedną z głównych atrakcji paryskiej wystawy światowej w 1889 przez francuskiego inżyniera Gustave’a Eiffela, którego firma specjalizowała się w budowie ram i konstrukcji metalowych. Budowla miała być upamiętnieniem setnej rocznicy rewolucji francuskiej, a ponadto pokazać możliwości epoki i poziom wiedzy inżynierów.

Projekt Wieży Eiffla zainicjowali Maurice Koechlin i Émile Nouguier, dwóch inżynierów, którzy pracowali dla “Compagnie des Etablissements Eiffel”. Początkowo sceptyczny, Gustave Eiffel odkupił od swoich współpracowników prawa do patentu, a następnie zaprezentował swoją wieżę w 1885 roku. Zajął wówczas 3 miejsce w konkursie i podpisał umowę z rządem na budowę wieży.

Umowa podpisana przewidywała, że ​​od 1 stycznia 1890 r. Gustave Eiffel może swobodnie korzystać ze swojej wieży przez okres 20 lat, ale potem wieża mogłaby zostać rozebrana.

Wieży Eiffla - Materiały konstrukcyjne

Wieża Eiffla jest wykonana z żelaza kutego w kuźni w Lotaryngii. Tak wytworzone żelazne płyty i belki zostały zmontowane w fabryce Eiffla w Levallois Perret za pomocą nitów, a następnie przetransportowane na plac budowy w Paryżu w celu montażu.

To właśnie ten system prefabrykacji i ponad 300 pracowników umożliwiło zbudowanie konstrukcji w rekordowym czasie 2 lata, 2 miesięcy i 5 dni.

wieży Eiffla wieża Eiffla ciekawostki
Wysokość wieży Eiffla - widok z wieży Eiffla

Zwana wówczas “Tour de 300 mètres” (dosł. 300-metrowa Wieża) szybko przyjęła imię Gustave’a Eiffel’a. Budowla została otwarta dla publiczności tego samego dnia, co wystawa światowa, 15 maja 1889 r. Natychmiast uwiódł odwiedzających i paryżan i turystów z całego świata. W pierwszym roku było ich ponad 2 miliony!

Wieża Eiffel - Krytyka budowli

Jeszcze przed końcem budowy, konstrukcja stała się obiektem mocnej krytyki. Wiele osób zastanawiało się nad estetyką i użytecznością tej wieży. W gazetach wątpiono w solidność budynku i przypuszczano jego niepowodzenie z sensacyjnymi nagłówkami, takimi jak „Samobójstwo Eiffla”, gdy tylko jakieś wydarzenie opóźniło budowę.

Mieszkańcy dzielnicy Champ de Mars, przerażeni myślą, że wieża może na nich runąć, posunęli się nawet do pozwania państwa. Swoje niezadowolenie wyrażali Paryżanie jak i ówczesna elita. Punktem kulminacyjnym tej krytyki był list otwarty artysty przeciwko Wieży Eiffla, opublikowany w gazecie Le Temps 14 lutego 1887. Także podpisany przez wielkie nazwiska, takie jak Charles Garnier, Emile Zola czy Guy de Maupassant.

wysokość wieży Eiffla wieża Eiffel wieża Eiffela bilety
Wieża Eiffla ciekawostki - widok z wieży Eiffla

Wysokość wieży Eiffla

Obecnie wysokość wieży Eiffla to 324 metry,  zmienia się to jednak o 18 cm w zależności od temperatury. Wyjaśnienie można znaleźć w metalowej ramie o wadze 7300 ton, która reaguje na zjawisko fizyczne: rozszerzalność cieplną, co oznacza, że ​​objętość wzrasta w tym samym czasie, co jego temperatura i na odwrót. Metal użyty do budowy pomnika – kute żelazo – jest bardzo wrażliwy na ciepło.

Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów a jej całkowita masa to około 10 000 ton. Natomiast nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 tony/m².

Pierwotnie wysoka na 312 metrów, wieża Eiffel przez 40 lat pozostawała najwyższym zabytkiem na świecie.

Wieża Eiffel - Sukces budowli

Od 130 lat Wieża Eiffla jest charakterystycznym symbolem Paryża, a co za tym idzie Francji. Po raz pierwszy ucieleśniała francuski know-how i geniusz przemysłowy od swoich narodzin. W 1889 roku, na wystawie światowej tak bardzo zaimponowała całemu światu swoją postawą i odważnym designem, że do dziś na arenie międzynarodowej jest uznawana za jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych.

Francuzi są szczególnie przywiązani do Wieży Eiffla. Przede wszystkim jest to unikatowa konstrukcja, jest wiele innych metalowych wież, ale ta jest wyjątkowa, ze względu na to, że jest zabytkiem i można ją zwiedzać, podczas gdy pozostałe to tylko konstrukcje dekoracyjne (jak ArcelorMittal Orbit w Londyn).

Wieża od swoich narodzin przyciągała uwagę i była miejscem dla wielu wydarzeń. Była świadkiem, a czasem „aktorką” ważnych, wystawnych lub tragicznych wydarzeń w życiu Francji. W swoich początkach Wieża Eiffla była owocnym laboratorium do eksperymentów naukowych. Gustave Eiffel wiedząc, że grozi jej zburzenie po umówionym okresie 20 lat, zdołał udowodnić jej praktyczne zastosowanie- na górze zainstalowano pierwsze laboratorium meteorologiczne, następnie zainstalowano manometr na wolnym powietrzu. Zbadano absorpcję promieniowania atmosferycznego, widmo słoneczne, drgania wierzchołka wieży i ich przyczyny, a nawet fizjologiczne skutki wspinania się pieszo.

Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych we Francji. Szacuje się, że od momentu udostępnienia konstrukcji dla zwiedzających, odwiedziło ją ponad 250 milionów osób!

Wieża Eiffla ciekawostki

 • Liczba odwiedzających rocznie to 7 000 000- około 75% z nich to obcokrajowcy.
 • Wieża ma około 120 anten.
 • Pod budowę wieży przygotowano 5300 rysunków i schematów.
 • Szacowany koszt remontu windy West, której prace trwały od 2008 do 2014 roku to 36 000 000 euro.
 • Wieża ma 5 wind.
 • W 1889 roku pierwszymi oficjalnymi gośćmi Wieży Eiffla byli angielska rodzina królewska i Buffalo Bill. Wszyscy wpisali się do księgi gości.
 • Izba Handlowa Monza we Włoszech oszacowała w 2012 roku wartość wieży Eiffla na 434 miliardy euro.
 • Zanim wieża miała obecny kolor, została najpierw pomalowana na czerwono, potem na żółto, a później na niebiesko.
 • W latach 1925-1934 Citroën reklamował się, wyświetlając swoją nazwę na wieży Eiffla świetlistymi literami (wykorzystano do tego 250 000 żarówek i 600 km kabli elektrycznych).
 • Codziennie restauracja Le Jules Verne jest świadkiem oświadczyn.
 • Na Wieży Eiffla, którą przemalowywano 18 razy, znajduje się równowartość 16 ton farby.
 • Franz Reichelt zmarł w wieku 33 lat 4 lutego 1912 r. podczas skakania z pierwszego piętra Wieży Eiffla, aby przetestować swój wynalazek, kombinezon spadochronowy.
 • Udostępnianie nocnych zdjęć wieży jest nielegalne ponieważ łamie prawa autorskie.
 • Wieża Eiffla ma własną pocztę. Pozwala turystom bezpośrednio wysyłać swoje pocztówki.

Jeśli planujecie wakacje w tym roku, przypominamy, że od początku kwietnia ograniczenia zdrowotne praktycznie nie będą obowiązywać. Nie ma więc już wymówek, by nie podróżować do tego wspaniałego miasta.

PS: Na koniec jeszcze jedna rada dla każdego, kto chcę wjechać na Wieżę Eiffla i podziwiać z niej widoki na cały Paryż. Kolejki do kas biletowych są zawsze bardzo długie i często trzeba czekać po kilkadziesiąt minut, a niekiedy nawet kilka godzin. Warto więc kupić bilet bez kolejki przez internet. 

Rozkminiła: Laura Wojczak
Redakcja: I.Fernandez
Grafika: Hubert Kalinowski 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dlaczego jedyne papryki są słodkie, a inne piekielnie ostre? Jaka jest najostrzejsza papryczka na świecie? Ranking na najostrzejsze papryczki na świecie.

Jaka jest najostrzejsza papryczka na świecie?

Filmy animowane kocha prawie każdy. Od dziecka po dorosłego. Co w nich najbardziej uwielbiamy? Które filmy animowane są najlepsze? Ranking z linkami. najlepsze filmy animowane filmy animowane dla dzieci filmy animowane netflix fajne filmy animowane animowane filmy filmy komediowe animowane fajne bajki animowane najlepszy pełnometrażowy film animowany filmy animowane dla dorosłych filmy animowane kinowe film animowany netflix

Najlepsze filmy animowane dla dzieci i dorosłych