rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego
w

SuperSuper

Rejestracja dziecka urodzonego za granicą – co i jak?

Na czym polega rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, jeśli dziecko urodziło się za granicą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule!

Dziecko się urodziło, kac po pępkowym już minął. Co teraz? Wypadałoby zarejestrować nowego podatnika. Rejestracja dziecka to dla każdego rodzica ekscytująca chwila. To jest ten moment gdy dziecku nadawany jest numer PESEL i staje się ono pełnoprawnym obywatelem. Co jednak, gdy Twoje dziecko urodziło się za granicą? Czy wystarczy zarejestrować dziecko w urzędzie za granicą? Jak wygląda rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego?

rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego

Oczywiście nie ma obowiązku rejestracji (mądry urzędnik może Cię zaskoczyć terminem mogącym się w pierwszej kolejności kojarzyć bardziej z kodeksem karnym niż z rejestracją dziecka – tj. umiejscowieniem) w Polsce dziecka urodzonego za granicą. Należy przy tym pamiętać, że umiejscowienie aktu urodzenia niezbędne w sytuacji, gdy chcemy uzyskać dla dziecka polski paszport, dowód osobisty czy numer PESEL

Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego – jakie są procedury?

Rejestracji dziecka można dokonać – nomen omen – w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego, zarówno osobiście jak i przez pełnomocnika (np. członka rodziny). W przypadku członków rodziny nie jest nawet wymagane upoważnienie na piśmie. Znając jednak upierdliwość naszych kochanych urzędników, warto się o takie postarać. Potrwa 5 min, a ile czasu i nerwów można zyskać.

Gdy rodzice posiadają obywatelstwo Polski, ale nigdy nie byli tu zarejestrowani to wniosek o zarejestrowanie dziecka w Polsce musi zostać złożony w Urzędzie Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego
dobra rada

Rejestracja dziecka urodzonego za granicą

Rejestracja dziecka urodzonego za granicą polega na przeniesieniu (uwaga, znów mądre słowo – transkrypcji) aktu urodzenia dziecka do rejestru stanu cywilnego w Polsce. Gorzej, gdy uzyskanie odpisu zagranicznego aktu urodzenia z jakiś względów jest niemożliwe. W takiej sytuacji należy dokonać jego odtworzenia w polskim USC. Do wniosku o odtworzenie aktu urodzenia trzeba załączyć dokumenty z których będzie wynikał kiedy i gdzie dziecko zostało urodzone oraz kim są jego rodzice.

rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego

Jeszcze inna procedura jest gdy dziecko nie zostało zarejestrowane w kraju, w którym się urodziło lub przyszło na świat w kraju, w którym nie prowadzi się rejestracji stanu cywilnego (np. Szwecja, Norwegia i Finlandia). Wówczas rejestracji dziecko dokonuje się już w Polsce. W tym celu należy przedstawić dokumenty potwierdzające datę i miejsce urodzenia oraz rodziców. W Szwecji lub Norwegii takie zaświadczenia wydaje np. tamtejszy urząd skarbowy.

Nie obowiązuje żaden termin urzędowy na rejestracje dzieci urodzonych za granicą. Wniosek można składać w dowolnym terminie. Nawet, gdy dziecko jest już pełnoletnie.
rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego
mądra rada

Rejestracja dziecka urodzonego za granicą – jakie dokumenty należy składać?

Celem rejestracji dziecka urodzonego za granicą należy odpowiednio w przypadku:

Transkrypcji aktu urodzenia dziecka (przeniesienia aktu urodzenia z zagranicznego do polskiego USC)
– Oryginalny odpis aktu urodzenia
– Tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia

Odtworzenia zagranicznego aktu urodzenia
– dokument informujący gdzie, kiedy i przez kogo dziecko zostało urodzone
Tłumaczenie przysięgłe dokumentu

Nie zaszkodzi mieć przy sobie aktu małżeństwa rodziców dziecka lub odpisów aktów urodzenia, gdy rodzice nie są małżeństwem. Co prawda obecnie urzędy mają wspólną cyfrową bazę danych, ale warto niekiedy uprzedzić ruchy nadgorliwego urzędnika 😉 gdy wymyśli sobie jakąś dodatkową weryfikacje.

Czas potrzeby na załatwienia takiej sprawy – jak to często bywa w polskich urzędach – to czysta loteria. Może to zająć od kilkunastu minut do kilku dni. Oczywiście czas nie został uregulowany żadnymi ustawami, a zależy wyłącznie od widzimisię urzędnika.

Dzieci urodzone za granicą nie dostają od w USC razu numeru PESEL, tak jak się dzieje w przypadku dzieci urodzony w Polsce. Ten zostanie im nadany dopiero przy okazji wydania dowodu osobistego lub paszportu
rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego
mądra rada

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

praca zdalna koronawirus

Jak wrócić do normalnej pracy biurowej po Covid-19?

Wakacje wśród słoni