Lubisz gry komputerowe? Nie wiesz czym są gry Roguelike? Chciałbyś wiedzieć jakie są najlepsze gry Rougelike? Dowiedz się w co warto zagrać!
w

Najciekawsze Gry Roguelike

Czym są gry roguelike? Na czym polegają? Czym się charakteryzują? Jakie są najciekawsze gry roguelike?

W ostatnich latach roguelike’i cieszą się coraz większą popularnością. Są trudne, nieprzewidywalne i satysfakcjonujące. Żadne z podejść do gry nigdy nie jest takie samo jak poprzednie. Jakie są najciekawsze gry roguelike?

Czym są gry roguelike?

Gry te charakteryzują się proceduralnie generowanymi poziomami. Oznacza to, że rozkład pomieszczeń, wrogów czy broni nigdy nie będzie taki sam, jak przy poprzednim podejściu.

Nazwa tego gatunku oddaje hołd grze Rogue, wczesnemu dungeon crawlerowi z 1980 roku, w którym przy każdym podejściu tworzony był zupełnie nowy dungeon, przez co gracze nigdy nie mieli pewności, co na nich czeka.

Najlepsze gry roguelike

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych i najciekawszych gier z tego gatunku.

The Binding Of Isaac

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że The Binding Of Isaac to koszmarne, odrażające wyobrażenie lochów z oryginalnego The Legend of Zelda. Co nie byłoby błędem, bo dokładnie takie było oryginalne założenie, gdy gra powstawała w 2011 roku.

Jednak jeśli podmieni się elfa i doszlifowane poziomy na przerażające dziecko i niekończące się, groteskowe, proceduralnie generowane jaskinie zaczyna się rozumieć czym tak naprawdę stoi The Binding Of Isaac. 

Isaac to strzelanka typu twin-stick, ale z dziesiątkami ulepszeń, z którymi można eksperymentować w trakcie gry. Jest obrzydliwa, trudna i niesamowicie satysfakcjonująca. Zmusza gracza, by powtarzał poziom dziesiątki razy, aż w końcu uda mu się go zakończyć. Ponad dziesięć lat po premierze The Binding of Isaac pozostaje nie tylko jedną z najbardziej wpływowych gier swojego gatunku, ale także jedną z najlepszych.

gry roguelike, roguelike
The Binding of Isaac - Gra roguelike

Hades

Hades to oparty na narracji dungeon crawler typu roguelike, który nie tylko zdobył kilka nagród, ale też oferuje wciągającą fabułę oraz satysfakcjonującą walkę. Gracz wciela się w Zagreusa, syna Hadesa, który wyrusza z podobnych do labiryntu Podziemi, aby raz na zawsze uciec od gniewu swojego ojca. 

Przy każdym podejściu gracz uzbraja się w różne bronie do walki wręcz i walki dystansowej. Następnie wyrusza w zmieniające się trasy, w których znajdują się unikalne power up’y i dynamiczne potyczki z wrogami.

Mimo tego, że gry roguelike zazwyczaj nie nadają się do opowiadania interesujących historii Hades jest tego przeciwieństwem, ponieważ świat i dialogi reagują na działania graczy. Nie bez powodu IGN wybrało Hadesa na grę roku 2020.

roguelike gra
Hades - Gry roguelike

Dead Cells

Opisana przez twórców jako nieślubne dziecko roguelike i Metroidvanii, gra ta zawiera wszystko to, co najlepsze. Zarówno przypływ adrenaliny przy śmierci, jak i poczucie żądzy wędrówki.

Gracz może eksplorować szereg połączonych ze sobą poziomów, które tworzą większy, rozległy świat. Gra zawiera 13 level’i, z których każdy zbudowany jest z ręcznie wykonanych elementów, co wprowadza niesamowitą atmosferę w trakcie rozgrywki. Dodatkowo czterej bossowie gry wyglądają, jakby wyłonili się z najciemniejszych zakamarków podświadomości developerów.

Gra oferuje ponad 90 różnych broni i przedmiotów, które pomagają poradzić sobie z wszelkimi rodzajami wrogów. Walka jest satysfakcjonująca, a płynność ruchu i pikselowa grafika oszałamiają. Czego chcieć więcej? 

gra roguelike
Dead Sells - Najlepsze Gry roguelike

Spelunky 2

Zarówno oryginalna, darmowa wersja Spelunky, jak i remake w HD z 2012 roku miały tak ogromny wpływ na roguelike’i, że szczerze mówiąc, trudno sobie nawet wyobrazić, jak większość gier z tego gatunku wyglądałoby gdyby Spelunky nigdy nie istniało.

Wydane 12 lat później, Spelunky 2 zdołało uwzględnić wszystkie elementy gry, które definiują ten gatunek. Pokazało, jak można ulepszyć je bez poświęcania czegokolwiek, co uczyniło Spelunky niesamowicie wyjątkowym doświadczeniem.

Spelunky 2 zawiera więcej sekretów do odkrycia, więcej biomów do zwiedzenia, a co najważniejsze, więcej historii do opowiedzenia. Podobnie jak jego poprzednicy, gra ta jest jedną z najbardziej błyskotliwych, a historie zarówno chwalebnego triumfu, jak i bolesnej porażki sprawiają, że ciężko o niej zapomnieć.

gra roguelike
Spelunky 2 - Gra roguelike

Jaka jest najciekawsza gra roguelike?

Eyes In The Dark

Chociaż nie jest to jedna z najbardziej popularnych gier roguelike, to jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych z tego gatunku. Eyes In The Dark opowiada o Victorii Bloom, której zadaniem jest oczyszczenie Rezydencji Bloom z Ciemności i mrocznych istot, które się w niej kryją.

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważy gracz to niesamowita, czarno-biała oprawa graficzna o wysokim kontraście. Jednak Eyes In The Dark może pochwalić się nie tylko wyjątkową grafiką, ale też interesującą rozgrywką.

Chociaż w trakcie quest’a by ocalić swojego dziadka Victoria ma do dyspozycji jedynie latarkę oraz procę, w trakcie gry może zdobyć dodatkowe gadżety i upgrade’y. Przy każdym podejściu do poziomu rozkład pomieszczeń Rezydencji, jak i jej zawartość, zmieniają się. Zmusza to gracza do przystosowania swojego stylu rozgrywki do obecnych warunków. Victoria może również zdobyć dodatkowe umiejętności, ale wprowadza to konieczność wyboru dodatkowej słabości. To wszystko sprawia, że pomimo rozwoju postaci rozgrywka nadal jest zbalansowana.

roguelike, gra roguelike
Eyes in the Dard - najciekawsze gry roguelike

Podsumowanie – najciekawsze gry Roguelike

 

Biorąc pod uwagę liczbę nowych tytułów, które nieustannie wychodzą na rynek, ciężko jest określić, które gry są warte uwagi, a które nie. Jednak same gry z powyższej listy mogą zapewnić rozrywkę do końca życia.

Rozkminił: Weronika Florko
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zastanawiasz się, jakie są oznaki odwodnienia? Nie wiesz, ile wody trzeba pić dziennie? Dowiedz się, ile litrów wody dziennie potrzebuje nasz organizm.

Ile wody dziennie potrzebuje nasz organizm?

Jesteś ciekawy kim jest najbogatszy człowiek na świecie? Dowiedz się z tego artykułu kto jest na liście 8 najbogatszych ludzi świata.

Najbogatszy człowiek na świecie