Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022 niedzielehandlowe niedziela handlowa niedzielahandlowa
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Niedziele handlowe 2022

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Wielu Polaków zadaje sobie to pytanie co niedzielę. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. Te kwestie ciągle nas nurtują odkąd ponad trzy lata temu, weszła ustawa o handlowych niedzielach.

Jeśli czwarty rok z rzędu zastanawiasz się czy dzisiaj jest niedziela handlowa, to nie martw się, nie jesteś jedyny. Pomimo że ustawa o zakazie handlu weszła w życie już kilka lat temu, to wokół niej wciąż wprowadzane są zmiany, które często wywołują niemałe zamieszanie. Jednak jeszcze w pierwszym miesiącu nowego roku będziemy mogli zrobić niedzielne zakupy w wielu sklepach, które korzystają z luk w przepisach. Kiedy więc są niedziele handlowe 2022 roku?

Niedziela handlowa i nowelizacja ustawy

Od lutego natomiast wchodzi nowelizacja przepisów o niedzielach handlowych. Głównym motywem zmiany tych przepisów jest ograniczenie obchodzenia przepisów przez wiele sklepów otwierających u siebie działalność pocztową. Od tego miesiąca działalność pocztowa powinna stanowić powyżej 40% miesięcznych przychodów we wszystkich placówkach handlowych i być udokumentowana. Z tego powodu większość sklepów wykorzystujących obecnie lukę w prawie, zapewne zdecyduje się na zamknięcie sklepów w niedzielę.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2022

Lista niedziel handlowych w 2022 roku:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa?

Wielu Polaków zadaje sobie co tydzień to samo pytanie. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? A może w tym tygodniu jest niedziela niehandlowa? Niełatwo jest się w tym wszystkim połapać. Na początku wprowadzenia ustawy o zakazie handlu w niedziele sytuacja była w miarę prosta i wiadomo było w które niedziele przypadają niedziele handlowe. Zasada była prosta. Wszystkie ostatnie niedziele miesiąca były handlowe. Dodatkowo też wszystkie niedziele przed świętami sklepy były otwarte. Po kilku latach przepisy są stopniowo zaostrzane i nie jest już tak oczywiste, które niedziele w roku są handlowe, a które niehandlowe. Te kwestie ciągle nas nurtują odkąd ponad trzy lata temu, weszła ustawa o handlowych niedzielach.

Kiedy można zrobić zakupy?

Założenie jest takie, że praktycznie wszystkie niedziele są niehandlowe. Niedziele handlowe mogą występować głownie przed świętami. I to się sprawdza. Natomiast mamy dodatkowe kilka niedziel handlowych, których dat nie zawsze pamiętamy. Warto też pamiętać o tym, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być różne sklepy, które spełniają określone normy. Tak więc nie wszystkie sklepy są w niedziele nieczynne. 

Niedziele niehandlowe i sklepy otwarte w niedzielę

Jedynymi sklepami otwartymi w niedziele są placówki pocztowe, gastronomia, kwiaciarnie, stacje paliw, sklepy z prasą oraz sklepy znajdujące się na dworcach i lotniskach. Wyjątek stanowi również sytuacja kiedy właściciel sklepu staje za ladą. Wiadomo, że ten przepis często jest omijany, ale możemy założyć, że w niedziele niehandlowe otwarte jest większość małych i osiedlowych sklepów. Taki dokładnie był też zamysł wprowadzenia niedziel handlowych, żeby małe rodzinne firmy mogły konkurować z wielkimi sklepami i różnymi sieciami dyskontów.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022 niedzielehandlowe niedziela handlowa niedzielahandlowa
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2022

Niedziele niehandlowe i otwarte sklepy

W 2021 roku wiele sklepów zaczęło obchodzić te przepisy i ponownie się otwierać w niedziele, pomimo tego, że nie były to niedziele handlowe, wykorzystując wyjątek jakim są placówki pocztowe. Dlatego już nie tylko sklepy osiedlowe typu Żabka, Małpka czy inne zwierzątko, ale także inne sklepy, większe lub mniejsze legalnie były otwarte w niedziele. W niedziele można było więc zrobić zakupy nie tylko w sklepach osiedlowych, ale również w niektórych hipermarketach, księgarniach, sklepach budowlanych, sklepach z zabawkami oraz w dyskontach takich jak Lidl czy Biedronka. Wystarczyło, że dany punkt spełniał kryteria placówki pocztowej.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2022

Niedziele handlowe 2022

W 2022 roku czekają nas jednak zmiany jeżeli chodzi o placówki pocztowe. W związku z dużą liczbą sklepów otwartych w niedziele ze względu na status placówki pocztowej postanowiono wprowadzić dodatkowe restrykcje aby ukrócić ten proceder. Od 1 lutego 2022 roku będzie trzeba wykazać, ze sklep notuje co najmniej 40% miesięcznego przychodu z tytułu prowadzenia placówki pocztowej, co znacząco obniża listę sklepów otwartych w niedzielę. Możemy z pewnością założyć, że żadne duże sklepy typu Biedronka, Lidl, Carrefour czy Dino nie będą już w niedzielę otwarte. Pomysłowość przedsiębiorców jednak nie zna granic i czekamy już na kolejne obejścia prawem. Ciekawe co właściciele dużych sieci tym razem wymyślą by ich sklepy były otwarte w niedziele?

Która niedziela handlowa 2022?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022 niedzielehandlowe niedziela handlowa niedzielahandlowa
Czy dzisiaj jest handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2022

Galerie handlowe, księgarnie, sklepy z akcesoriami dla dzieci, markety budowlane oraz sklepy spożywcze będą więc otwarte jedynie w niedziele handlowe, wypadające w tym roku siedem razy.

Kiedy sklepy otwarte w niedzielę w 2022 roku?

Przejdźmy zatem do pytania, które nurtuje wielu Polaków. Które niedziele w 2022 roku będziemy mogli spokojnie iść zakupy? Które niedziele w 2022 są niehandlowe, a które będą niehandlowe. Otóż niedziele handlowe 2022 wyglądają następująco:

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022, niedziela handlowa
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2022

NIEDZIELE HANDLOWE 2022

Niedziela handlowa styczeń 2022

Ostatnia niedziela stycznia
Ciekawostka: Wypada w okresie zimowych wyprzedaży

30.01.2022

Niedziele handlowe luty 2022

Niedziela handlowa w lutym 2022

brak

Niedziele handlowe marzec 2022

Niedziela handlowa w marcu 2022

brak

Niedziele handlowe kwiecień 2022

Druga niedziela kwietnia, przed świętami Wielkanocnymi
Ciekawostka: Wypada przed długim weekendem majowym

10.04.2022

Ostatnia niedziela kwietnia
Ciekawostka: Wypada zaraz po Wielkanocy

24.04.2022

Niedziela handlowa maj 2022

Niedziela handlowa w maju 2022

brak

Niedziela handlowa czerwiec 2022

Ostatnia niedziela czerwca
Ciekawostka: Wypada w okresie letnich wyprzedaży

26.06.2022

Niedziele handlowe lipiec 2022

Niedziela handlowa w lipcu 2022

brak

Niedziela handlowa sierpień 2022

Ostatnia niedziela sierpnia
Ciekawostka: Wypada przed rozpoczęciem roku szkolnego

28.08.2022

Niedziela handlowa wrzesień 2022

Niedziela handlowa we wrześniu 2022

brak

Niedziela handlowa październik 2022

Niedziela handlowa w październiku 2022

brak

Niedziela handlowa listopad 2022

Niedziela handlowa w listopadzie 2022

brak

Niedziele handlowe grudzień 2022

Trzecia niedziela grudnia, przed Bożym Narodzeniem
Ciekawostka: Wypada przed Świętami Bożego Narodzenia 

18.12.2022

Druga niedziela grudnia
Ciekawostka: Wypada przed Świętami Bożego Narodzenia

11.12.2022

Jak możecie zauważyć handlowa niedziela nie wypada w każdym miesiącu. Na niedzielne zakupy nie udamy się więc w lutym, marcu, maju, lipcu, wrześniu, październiku oraz listopadzie.

Gdzie mogę robić zakupy w niedziele niehandlową?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022 niedzielehandlowe niedziela handlowa niedzielahandlowa
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2022

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmie m.in. aptek, sklepów z pamiątkami, stacji paliw, kwiaciarni, placówek pocztowych, kawiarni, lodziarni oraz cukierni. Sklepy otwarte w niedzielę znajdziemy również na dworcach i na lotniskach.

Inaczej będzie również wyglądać sytuacja z niewielkimi sklepami osiedlowymi działającymi w ramach franczyzy, jak np. się to ma w przypadku sklepów sieci Żabka. Tak jak w poprzednich latach w 2022 roku, niezależnie czy będzie wypadać niedziela handlowa, czy też nie, właściciel będzie miał prawo otworzyć swój sklep. Taki przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł prowadzić handel w niedzielę, tylko jeśli sam będzie obsługiwał klientów w ten dzień. Zgodnie z przepisami właściciel sklepu będzie mógł liczyć jedynie na pomoc rodziny w te dni. Co więcej ustawa uwarunkowuje, że członkowie rodziny nie mogą być zatrudnieni, ani pobierać wynagrodzenia za wykonaną pracę w nie handlową niedzielę.

Kiedy sklepy zamknięte w tym roku?

Co ciekawe nie tylko niedziele są niehandlowe. W 2022 roku będzie też dziesięć dni wolnych od pracy, podczas których sklepy również będą zamknięte. Dowiedz się w które dni sklepy będą zamknięte w 2022 roku.

Sobota – Nowy Rok

01.01.2022

Czwartek – Trzech Króli

06.01.2022

Poniedziałek – drugi dzień świąt Wielkanocnych

18.04.2022

Wtorek – święto narodowe Trzeciego Maja

03.05.2022

Czwartek – Boże Ciało

16.06.2022

Poniedziałek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15.08.2022

Wtorek – Wszystkich Świętych

01.11.2022

Piątek – Narodowe święto niepodległości

11.11.2022

Poniedziałek – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

26.12.2022

I tak prezentują się niedziele handlowe w 2022 roku oraz inne dni, w które nie zrobimy zakupów.

Jak sami możecie zauważyć, przepisów dotyczących handlu w niedzielę jest dosyć sporo. Z tego powodu, jeśli mamy taką możliwość, warto zrezygnować z zakupów w niedzielę i nie zawracać sobie głowy datami.

A wy robicie zakupy w niedziele? Uważacie, że niedziele handlowe są dobrą inicjatywą czy jednak sklepy powinny być otwarte w niedziele? Możecie podzielić się swoją opinią w komentarzu na Facebooku.

Rozkminiły: Barbara Kulik & Aleksandra Podorska 
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

hotel paradise 4 hotel paradise hotelu paradise hotel paradise 3

Hotel Paradise

Proste ćwiczenia na biceps w domu. W Internecie można znaleźć wiele ćwiczeń, ale te są najprostsze i najbardziej skuteczne. Stopniowo zobaczysz rezultaty.

Ćwiczenia na biceps w domu