w

Dlaczego “Świat Zofii” stał się bestsellerem na skalę światową?

Każdy zna taką książkę, która stała się bestsellerem i nikt nie wie dlaczego. Tak też się stało w przypadku książki “Świat Zofii”. My Wam powiemy dlaczego.

Świat Zofii bestseller

Każdy z nas zna takie książki, które stały się bestsellerami. Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego dana pozycja staje się fenomenem i dlaczego każdy chce ją czytać i mieć ją na swojej półce. Czasami powieści na pierwszy rzut oka są tak odmienne od pozostałych, że nie trafiają w gust niektórych czytelników, dla innych zaś są prawdziwymi perełkami. 

A jak wygląda sytuacja z powieścią Josteina Gaardera, autora “Świata Zofii”? 

Powieść tego norweskiego pisarza zrobiła furorę na całym świecie. Nawet ci z nas, którzy jej nie czytali, na pewno o niej słyszeć chociaż raz w życiu.

Jak to się stało, że “Świat Zofii” stał się bestsellerem na skalę światową?

“Świat Zofii” jest powieścią, która w przystępny sposób ukazuje historię… filozofii. Tak, filozofii. I być może na pierwszy rzut oka wątek ten, który właściwie buduje całą fabułę, może wydać się nam nudny, to wraz z kolejnymi stronami książki okazuje się, że jest on niezbędny, a nawet… interesujący, a powieść ta nie jest typową powieścią. Aby ją odpowiednio opisać nie może zabraknąć takich określeń jak “przygoda”, “tajemnica” i “zagwozdka”. Pozycja ta może sprawić wiele radości ze śledzenia rozwiązania pewnej zagadki, która wpleciona jest w losy tytułowej bohaterki. 

Oczywiście – książka ta prowadzi nas za rękę w świat wielkich myślicieli Europy, którzy zmienili postrzeganie rzeczywistości – i to z pewnością poszerzy naszą wiedzę, jednak najważniejsze dla czytelników zapewne jest to, że jest to powieść, która jest przede wszystkim ciekawa. Wiedza w niej zawarta jest przekazana w tak niepospolity sposób, że trudno jest odłożyć książkę na bok i zapomnieć o losach Zofii (w oryginale nazywa się ona Sofie Amundsen).

Świat Zofii bestseller

Warto wspomnieć o pewnych wyróżnieniach, którymi może poszczycić się powieść autora Josteina Gaardera. Pierwszą z nich była norweska nagroda pt. Sonja Hagemanns barne-ungdomsbokpris,z 1991 roku. Kolejną nagrodą była tak zwaną Skolebibliotekarforeningens litteraturpris z 1993 roku. Dodatkowo powieść ta została uznana za najlepiej sprzedającą się książkę na całym świecie w roku 1995. O jej fenomenie świadczy także fakt, że na jej podstawie powstał film w roku 1995, a także musical, gra planszowa, gra komputerowa oraz specjalnie stworzona wystawa w Norweskim Muzeum Ludowym (Norsk Folkemuseum).

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kto rano wstaje temu pan bóg daje magia poranka

Magia Poranka | Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje

ile kosztuje flokowanie flokowanie deski rozdzielczej renowacja deski rozdzielczej regeneracja deski rozdzielczej

Na czym polega flokowanie?