Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Przede wszystkim wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ stanowi aż 75% składu naszego organizmu. Wody potrzebujemy do oddychania, nawilża wdychane przez nas powietrze. Ponadto pomaga czerpać energię z pożywienia poprzez zamianę pożywienia w energię niezbędną do codziennego funkcjonowania. Woda reguluje temperaturę ciała. Pora odpowiedzieć na pytanie ile wody trzeba pić dziennie i od czego zależy ta ilość.
Odpowiednie nawodnienie | Ile wody trzeba pić dziennie?
Dobre nawodnienie może poprawić nastrój, sen oraz ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Jednak czym tak naprawdę jest dobre nawodnienie? Dobre nawodnienie sprawia, że czujemy się dobrze, mamy energię i dobry humor. Ciało stale traci wodę w ciągu dnia, głównie z moczem i potem. Utrata następuje także w trakcie normalnych funkcji organizmu, takich jak oddychanie. Aby zapobiec odwodnieniu, trzeba codziennie pić dużo wody. Jednak jaka ilość wody to dużo? Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, ile wody należy pić każdego dnia. Eksperci ds. zdrowia zwykle zalecają osiem szklanek, co odpowiada około 2 litrom dziennie. Nazywa się to zasadą 8×8 i jest bardzo łatwe do zapamiętania. Jednak niektórzy eksperci uważają, że trzeba stale popijać wodę przez cały dzień, nawet gdy nie jest się spragnionym. Jak w przypadku większości rzeczy, zależy to od osoby. Wiele czynników (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) ostatecznie wpływa na ilość potrzebnej wody.
Ile wody dziennie potrzebujesz? | Ile litrów, ile szklanek wody dziennie?
To, ile wody potrzebujesz, zależy od wielu czynników i różni się w zależności od osoby. W przypadku dorosłych ogólne zalecenie Narodowej Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny Stanów Zjednoczonych to 11,5 filiżanki (2,7 litra) dziennie dla kobiet oraz 15,5 filiżanki (3,7 litra) dziennie dla mężczyzn. Obejmuje to płyny z wody, napoje takie jak herbaty i soki oraz wodę pochodzącą z żywności. Średnio 20% wody dostarczamy organizmowi ze spożywanych pokarmów. Ilość wody zależy także od:
- miejsca zamieszkania;
- diety;
- temperatury lub pory roku;
- środowiska;
- aktywności fizycznej;
- stanu zdrowia;
- bycia w ciąży lub karmienia piersią.
Czy spożycie wody wpływa na poziom energii i funkcjonowanie mózgu?
Wiele osób twierdzi, że jeśli nie będziemy nawadniać organizmu w ciągu dnia, nasz poziom energii i funkcjonowanie mózgu nie będą w pełni wydajne. Istnieje wiele badań, które to potwierdzają. Jedno z badań, w których uczestniczyły kobiety, wykazało, że utrata płynów o 1,36% po ćwiczeniach osłabiła nastrój i koncentrację oraz zwiększyła częstotliwość występowania bólów głowy. Inne badanie przeprowadzone w Chinach, w którym uczestniczyło 12 mężczyzn na uniwersytecie, wykazało, że niepicie wody przez 36 godzin miało zauważalny wpływ na zmęczenie, uwagę i skupienie, szybkość reakcji i pamięć krótkotrwałą. Nawet łagodne odwodnienie może obniżyć wydolność fizyczną. Badanie kliniczne przeprowadzone na starszych, zdrowych mężczyznach wykazało, że utrata zaledwie 1% wody w organizmie zmniejszyła ich siłę, moc i wytrzymałość mięśni. Utrata 1% masy ciała może nie wydawać się duża, ale to utrata znacznej ilości wody.
Wskaźniki nawodnienia
Utrzymanie równowagi wodnej jest niezbędne do przetrwania. Z tego powodu Twoje ciało ma wyrafinowany system kontroli, kiedy i ile pijesz. Gdy całkowita zawartość wody spadnie poniżej pewnego poziomu, pojawia się pragnienie. Twoje ciało wie, jak zrównoważyć poziom wody i kiedy zasygnalizować, ile wody dziennie powinieneś pić. Chociaż pragnienie może być wiarygodnym wskaźnikiem odwodnienia, poleganie na odczuwaniu pragnienia może nie być wystarczające dla optymalnego zdrowia lub wydajności ćwiczeń. W momencie pojawienia się pragnienia możesz już odczuwać skutki zbyt małego nawodnienia, takie jak zmęczenie lub bóle głowy. Używanie koloru moczu jako przewodnika może być bardziej pomocne, aby wiedzieć, czy pijesz wystarczająco dużo. Mocz odpowiednio nawodnionej osoby jest blady.
Podsumowanie | Ile wody należy pić, aby zapobiegać odwodnieniu?
Jak widać, woda ma zbawienny wpływ na ludzki organizm. W związku z tym nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Pamiętajmy, aby pić wystarczającą ilość wody dziennie i zapobiegać odwodnieniu lub innym dolegliwościom wynikającym z wypicia zbyt małej ilości płynów w ciągu doby. Dbajmy o siebie i swoje zdrowie!
Rozkminiła: Wioleta Borończyk
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski
GIPHY App Key not set. Please check settings