Skąd pochodzi kawa, odkrycie kawy. Pełna podróży, wypraw i wielu ciekawostek historia kawy. Dowiedz się dlaczego kawa jest popularna!
w

Skąd pochodzi kawa?

Kawa, czyli niedrogi trunek, bogaty w wiele nut smakowych, ale bogatsza jest historia kawy. Niesamowite też jest to, że rośnie tylko na niewielkim pasie kawowym. Rozciąga się pomiędzy zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca i w zależności od regionu uprawy może być zbierana o różnej porze roku. Przekonajmy się, dlaczego kawa jest tak popularna, co dało nam odkrycie kawy i skąd pochodzi kawa!

Historia kawy, czyli jednej z bardzo popularnych trunków, który ludzie potrafią pić litrami. Ten pobudzający napój jest idealny na śniadanie z mlekiem, czasem też z cukrem lub klasycznie czarne Americano. Kawa jest na tyle elastyczna w sposobie, na jakie można ją parzyć i smakować, że nie sposób zliczyć tych wszystkich napoi. Co najlepsze, ziarna kawy mają różne nuty smakowe dzięki warunkom uprawy. Co dało nam odkrycie kawy? Dlaczego kawa jest popularna? Skąd pochodzi kawa? 

kawa popularna na całym świecie

Z czym to się je?

Może idealnie pasować do słodkości takich jak brownie, tarty czy francuskie makaroniki. Może też pasować do bardziej wytrawnych smaków jak sery, sushi czy owoców jak pomarańcza czy jagoda. Ale jakim cudem kawa znalazła się u nas w Europie i skąd tak naprawdę pochodzi ? Co jeszcze można się o niej dowiedzieć ? 

Kawa popularna z kontrowersyjności

Te małe ziarna kawy, tak dziś dla nas nieszkodliwe, od dawna są przedmiotem kontrowersji, zakazów, czasem nawet prowadzących do buntów w historii. Zarówno w kraju pochodzenia, jak i we Francji! Dopiero po długiej podróży, historycznej i geograficznej, kawa stała się napojem, który znamy dzisiaj. Zobaczmy jak potoczyła się historia kawy…

Zacznijmy od tego skąd kawa wzięła swoją nazwę

Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Kahva oznacza po arabsku zarówno kawę, jak i wino, a drugie znaczenie jest starsze. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè. Drugą prawdopodobną etymologią nazwy kawa jest nazwą etiopskiego miasta Kaffa, dziś – Kefa. Może ona pochodzić także od słowa kohwet oznaczającego siłę. 

skąd pochodzi kawa

A teraz czas na trochę historii... Skąd pochodzi kawa ?

Prawdopodobnie pochodząca z Etiopii kawa była po raz pierwszy uprawiana w Jemenie. To właśnie tam w XV wieku mnisi zaczęli spożywać kawę, aby mieć jasny i pobudzony umysł. A tak naprawdę istnieje kilka legend mówiących o odkryciu kawy.

Legenda o pasterzu i jego nadpobudliwych kozach

Jedna z legend głosi, że to właśnie pasterzowi z Abisynii (obecnie Etiopia) zawdzięczamy odkrycie kawy. Dopiero gdy zobaczył, że jego kozy były bardziej poruszone niż zwykle po zjedzeniu owoców krzewu, postanowił spróbować sam je skonsumować. Dlatego jako pierwszy zauważył pobudzające działanie kofeiny zawartej w ziarnach kawowca arabica. 

Następnie podzielił się swoim odkryciem z lokalną społecznością, a oni zaczęli robić z nich wywar w wodzie. Szybko docenili napój, ponieważ pozwalało im to nie zasypiać podczas modlitwy.

Odkrycie kawy.. Zajrzyjmy do Etiopii!

Do czego doprowadziła nauka na temat historii kawy?

Pomimo piękna tej legendy, nauka ma tendencję do racjonalizowania faktów, aby odkryć prawdę. W ten sposób badania biologiczne ujawniły pochodzenie kawy. Mówi się, że drzewo kawy Arabica pochodzi z Etiopii, gdzie od czasów prehistorycznych było spożywane, przez przodków ludów tego regionu świata. W temacie odkrycia kawy to, wykopaliska wykazały, że preparaty na bazie kawy były częścią ich diety. 

Co do pierwszego piśmiennego śladu, w którym wspomina się o kawie, pochodzi z IX wieku. A dokładniej z działu medycznego, który następnie podejmie Awicenna, perski lekarz i filozof, który zacytuje go w „Kanonie medycyny” napisanym w XI wiek. Opisuje on wpływ kawy i kofeiny na organizm, a dokładniej na układ pokarmowy.

Odkrycie kawy w dalszych częściach świata

Przez kolejne stulecia ziarna kawy przekraczały granice krajów Orientu, w szczególności dzięki pielgrzymom pielgrzymującym do Mekki. Zabrali ze sobą drogocenne ziarna, dające im energię na długą podróż. Następnie kawa popularna stała się też w Jemenie i reszcie arabskiego świata.

Kawa skąd pochodzi ?

Badania naukowe potwierdzają, że to właśnie w Jemenie rozpoczęła się uprawa kawowca. Za czasów Sulejmana Wspaniałego, sułtana Imperium Osmańskiego, który panował nad większą częścią basenu Morza Śródziemnego i Europy Środkowej, rozpoczęło się udomowienie i uprawa kawy. Opanowano produkcję, a także sposób palenia ziaren. Osmanowie spożywali kawę w powszechny sposób. 

W trakcie podbojów dokonanych przez tego sułtana, w XV wieku konsumpcja zaczęła zatem rozprzestrzeniać się w różnych krajach. Doprowadziło to do tego, że ten napój stawał się coraz bardziej popularnym, daleko poza granicami Etiopii i Jemenu. I to właśnie w Moka odbywała się wówczas większość handlu. To właśnie w tym porcie większość kawy przeznaczonej na handel trafiała do innych krajów.

Odkrycie kawy i jej transport drogą morską...

To wszystko nie obyło się bez żadnych spięć...

Potem zaczęto znajdować coraz więcej miejsc oferujących kawę w Bagdadzie, Stambule, Damaszku, a także w wielu miastach świata arabskiego. Nic nie powstrzymało jej ekspansji i dystrybucji, nawet władze religijne i polityczne.

Zabronienie picia kawy przez Koran

W XVI wieku pierwsze kawy zaczęły pojawiać się w Egipcie i w okolicach Mekki. Ludzie przybywali pić słynny napój, pogawędzić, wymieniać się pomysłami, a wszystko wśród ludzi z różnych miejsc. I w tej samej chwili po raz pierwszy w historii przywódca zakwestionował prawo do picia kawy. Jak mówi Koran, zabrania się spożywania wszelkich substancji odurzających. W odwecie, sułtan Kairu zniósł ten zakaz przy pomocy wielu medycznych argumentów. A zarazem potwierdził, że spożywanie kawy jest całkowicie zgodne z prawami ustanowionymi przez samego Allaha!

Odkrycie kawy- kawa popularna w Europie

Następnie kawa pojawiła się w Europie. Włoscy kupcy specjalizujący się w handlu przyprawami między Wschodem a Europą, jako pierwsi sprowadzili kawę do Europy. To na początku XVII wieku pierwsze ziarna kawy dotarły do Włoch. Dopiero kilka lat później słynny trunek zaczął się rozprzestrzeniać. Najpierw wśród mnichów i kupców, a potem wśród reszty ludności. Doradcy papieża, Klemensa VIII, radzili mu zakazać spożywania kawy, uznając ją za grzeszny napój. Po spróbowaniu oświadczył, że szkoda byłoby pozostawić przyjemność tego napoju tylko niewiernym!

Kawa skąd pochodzi ? Cała długa droga kawy! Kawa popularna na świecie

Kupcy holenderscy także pozwalali sobie na eksport ziaren. Pieter Van der Broecke, kapitan holenderskiego statku handlowego, zdołał zdobyć kilka  nienaruszonych nasion. I to one zostały wykorzystane do wprowadzenia plantacji w Europie, Azji i Indiach Zachodnich!

Równolegle, w połowie XVII wieku, w Anglii zaczęły otwierać się kawiarnie. Po raz kolejny spotkali się tam intelektualiści i myśliciele, aby powymieniać się i podyskutować. Przez co prokurator króla Karola II nie potrzebował więcej, by zamknąć natychmiastowo te miejsca, gdzie liberalne idee i broszury były szeroko rozpowszechniane wśród protestujących. W obliczu buntu ludzi zakaz został szybko zniesiony, a zaledwie 50 lat później Anglia miała prawie 2000 kawiarni w całym kraju.

Kawa... skąd pochodzi we Francji?

Kawa popularna stała się także na terytorium Francji. Sprowadzona z Egiptu z inicjatywy kupca z Marsylii w 1644 roku, konsumpcja kawy szybko nabrała popularności. Tak bardzo, że pierwsza francuska kawa ujrzała światło dzienne w Marsylii w 1671 roku. Dopiero w 1669 roku cenne palone ziarna przybyły do Paryża wraz z wizytą Solimane Agi, emisariusza sułtana Imperium Osmańskiego. Jednak próba zbliżenia się obu krajów nie skończyła się im ze smakiem.

W 1715 r. to burmistrz Amsterdamu ofiarował kilka drzew kawowych Ludwikowi XIV, podpisując „traktat kawowy”. A ten powierzył je ogrodnikom Jardin du Roi, którzy zabrali się za ich uprawę i opiekę. I kilka lat później za panowania Ludwika XV, rośliny zostały wprowadzone na spotkania w Burdonie. To pozwoliło Francji na uzyskanie autonomii poprzez posiadanie własnych plantacji. To właśnie na Martynice, a potem na Gwadelupie, zostały posadzone drzewa kawowe, aby zagwarantować rozwój plantacji dla francuskiego królestwa.

kawa popularna... w Paryżu

Jak bardzo kawa jest popularna w dzisiejszych czasach?

Ze względu na rosnący popyt, w krajach tropikalnych powstają i powstawały plantacje kawy, aby produkować coraz więcej. Brazylia, Kolumbia i Wietnam należą do największych producentów kawy na świecie. Roczna produkcja w XX wieku wynosiła od 6 do 7 mln ton, podczas gdy 100 lat wcześniej było to zaledwie 100 000 ton. Kawa jest teraz dostępna w różnych odmianach, aby więcej odbiorców mogło się nią cieszyć.

Pod względem spożycia przoduje Finlandia z 12 kilogramami na osobę rocznie. Francja jest na 17. miejscu ze zużyciem 5,4 kg. Kraje, które spożywają najwięcej kawy, pozostają najbogatszymi krajami. Na przykład Portoryko, Chile czy Surinam mają roczne spożycie na osobę poniżej 1 kilograma.

Tak więc patrząc na dzieje kawy,  to można spokojnie powiedzieć, że musiała przejść dość długą drogę, abyśmy dziś mogli jej smakować i to za tak niewielką cenę. A co też może rozbudzić naszą ciekawość to to, że w Etiopii nie pito jej od razu z mlekiem i z cukrem. Tam ich ,,buna” czyli kawa jest i była spożywana z masłem i solą! Nawet mówi się, że ,,kawa to ich chleb”, co pokazuje, ile dla tamtejszych mieszkańców znaczy kawa. Szczerze przyznam, że te informacje aż zachęciły mnie dzisiaj do spożycia kawy i delektowania się nią… I pomyśleć ile dobre dało nam odkrycie kawy!

Źródła:

https://www.maisonducafe.com/cafes/histoire/

http://www.delicieux-instants.com/l-histoire-du-cafe.htm

Rozminiła: Monika Sobota
Optymalizacja SEO: Maria Chudy

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

IZERA polski samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny Izera – hit czy klapa?

9 niezwykłych księgarni na całym świecie odjechane księgarnie nietypowa księgarnia

Nietypowe Księgarnie. TOP 9 najbardziej odjechanych księgarń na Świecie