Gdy robi się gorąco, nie ma to jak grecka kawa na zimno! Jak zrobić kawę frappe - przepis i historia kawy. Przeczytaj i zrób sobie pyszny napój na ochłodę!
w ,

SuperSuper

Jak zrobić kawę frappe?

Gdy robi się gorąco, nie ma to jak grecka kawa na zimno! Jak zrobić kawę frappe – przepis i historia kawy. Przeczytaj i zrób sobie pyszny napój na ochłodę!

Kawa po grecku (frappe)

Wiele osób na co dzień wspiera się ciepłą kawą, tak aby starczyło im energii na cały dzień. Latem napój zyskuje jednak większą popularność, gdyż pijemy wtedy kawę na zimno, która może mieć wiele odmian. Jedną z nich jest idealna na lato, orzeźwiająca kawa frappe. Frappe przepis to grecka kawa na zimno. Jej głównymi składnikami są kawa rozpuszczalna i woda, jednak opcjonalnie można dodać cukier i mleko. Picie kawy frappe to jeden z ulubionych zwyczajów Greków oraz odwiedzających kraj turystów. 

frappe przepis jak zrobić kawę frappe grecka kawa na zimno
Jak zrobić kawę frappe - grecka kawa na zimno - frappe przepis

Mrożony napój zaczął zyskiwać miłośników pod koniec lat 50. Greckie kawiarnie od wieków cieszą się ogromnym powodzeniem, gdyż dla Greków codzienne delektowanie się kawą stanowi tradycję. Kawa frappe, zwłaszcza ta pita poza domem, nie jest już postrzegana jedynie jako zwykły napój kofeinowy. Dlatego też bariści, aby dogodzić zapotrzebowaniom swoich klientów oferują szeroką gamę kombinacji smaków i dodatków oraz różne sposoby przygotowania kawy. Kawę w Grecji zazwyczaj pije się w towarzystwie, podczas rozmowy lub gier umysłowych, np. karcianych. W związku z tym frappe charakteryzuje szczególna relacja jaką tworzy z niekończącym pragnieniem komunikacji i integracji z innymi ludźmi. Oczywiście kawa pita jest też w trakcie pracy, ale najczęściej w wolnych, “beztroskich” chwilach. Grecka kawa na zimno jest symbolem relaksu, wyrazem swoistej greckiej kultury powolności oraz znakiem rozpoznawczym braku pośpiechu i niekończących się dyskusji. Frappe to nie tylko orzeźwiający napój, ale również symbol postawy życiowej, greckiego stylu życia. 

Historia greckiego frappe

Mimo że, pochodzenie mrożonej kawy frappe jest greckie, to jej nazwa wywodzi się z języka francuskiego. Słowo frappé po francusku oznacza uderzony lub pobity. Wydaje się to dość nietypowe, jednak ma to swoje źródło w sposobie w jaki jest sporządzana kawa. Przepis na kawę mrożoną jest bardzo prosty, a czas jego realizacji zajmuje kilka chwil. Wystarczy ubijać kawę z resztą składników w shakerze lub blenderem aż do uzyskania piany.

Jak zrobić kawę frappe - frappe przepis

Historia greckiej kawy mrożonej mimo że, liczy już ponad 60 lat, nie jest długa, ale na pewno ciekawa. Zgodnie z legendą, mówi się, że frappe powstało przez przypadek podczas Międzynarodowej Wystawy w Salonikach w 1957 roku. Przedstawiciel szwajcarskiej firmy Nestle w Grecji robił akurat prezentację nowego produktu dla dzieci, którym był napój czekoladowy. Napój wyróżniał się tym, że był pozyskiwany błyskawicznie, poprzez ubijanie go z mlekiem w szejkerze. Jeden z pracowników Nestle Dimitris Vakondios miał w zwyczaju pić kawę podczas przerwy w pracy. Tamtego dnia jednak nie mógł nigdzie znaleźć ciepłej wody aby zalać nią swoją kawę rozpuszczalną. Postanowił więc użyć zimnej wody i szejkera, który był użyty podczas wystawy. Po dodaniu kawy, wody i cukru potrząsał szejkerem, aż do uzyskania puszystej piany. Tym samym stworzył pierwsze w historii frappe, które pite jest do dnia dzisiejszego.

Kawa po grecku na świecie

Kawa po grecku przez wiele lat stanowiła monopol, gdyż tylko niewielu potrafiło ją przyrządzić w znakomity sposób. Produkt jednak po wprowadzeniu na rynek stał się bardzo popularny i odniósł sukces w całej Grecji. Napój pity jest przez Greków cały rok, niezależnie od pogody. Grecka kawa mrożona jest również pita w innych państwach. Od 1990 jest ona również słynną kawą na Cyprze, gdzie jest serwowana jako lżejsza od klasycznej wersji. Kawa frappe pojawiła się również w większych miastach w Niemczech, Hiszpanii czy Norwegii. W ostatnich latach kawa została przyjęta również przez kraje bałkańskie, wprowadzając jednak drobne zmiany w jej przyrządzeniu. Niewielkie ilości greckiej kawy mrożonej są również pite w krajach azjatyckich, np. w Malezji czy Tajlandii. Jednak z racji tego, że niepowtarzalny smak greckiej kawy mrożonej jest trudny do osiągnięcia, najlepiej smakuje ona w samej Grecji.

Jak zrobić grecki kawę frappe - idealne przepis

Grecka kawa na zimno oprócz chłodu jaki nam dostarcza w gorące letnie dni, jest też idealnym sposobem na rozbudzenie w wymagające dni tygodnia. W związku z tym warto wiedzieć jak ją przygotować. Aby zrobić idealne frappe wystarczy kawa rozpuszczalna, trochę wody, cukier, kostki lodu oraz mleko. Do zrobienia kawy mrożonej najlepiej użyć blendera lub shakera. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie składniki idealnie się połączyły. Do shakera wsypujemy kawę oraz cukier i zalewamy niewielka ilością wody, ok. 100ml. Następnie energicznie potrząsamy shakerem przez kilka minut, w celu uzyskania pianki. Spienioną kawę przelewamy do wysokiej szklanki wypełnioną kostkami lodu, po czym całość zalewamy zimną wodą i ewentualnie mlekiem. Taką kawę możemy udekorować również bitą śmietaną lub posypać cynamonem. W ten sposób otrzymamy pyszny chłodny napój, którym jest wyjątkowym rozwiązaniem na upalne dni.

Frappe przepis:

Czy już wiesz jak zrobić kawę frappe? Greckie frappe to coś znacznie więcej niż dający energię napój, to nawyk, który daje przyjemność i jest synonimem spotkań i kontaktu z przyjaciółmi. Tego nie da się zastąpić niczym innym, dlatego dla Greków czas spędzony podczas picia kawy jest bardzo cenny. Niezwykle smakowita mrożona kawa sprawia radość, pobudza do długich rozmów i wskazuje na przywiązanie do greckiego stylu życia. Jest to po prostu symbol niekończącego się lata.

Źródła:

  1. N. Bakunakis, «Φραπέ, όπως χτυπημένος», https://www.tovima.gr/2008/11/25/books-ideas/frape-opws-xtypimenos/
  2. N. Karakosta, «Η κουλτούρα του φραπέ», https://www.mednutrition.gr/portal/lifestyle/diatrofi/12513-i-koultoyra-tou-frape
  3. M. N. Katsigeras, «Συμβολή στην ιστορία του Φραπέ», https://www.kathimerini.gr/society/925538/symvoli-stin-istoria-toy-frape/

Rozkminiła: Agata Liszewska
Redakcja: Gabriela Sagała
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Joga dla początkujących. Chcesz spróbować nowej aktywności fizycznej? Takiej, którą można zajmować się w domu? Poznaj zalety jogi i zacznij ćwiczyć już dziś

Joga dla początkujących

Jakie jest najdłuższe polskie słowo? W języku polskim jest dużo długich słów, ale które prowadzi? A jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

Najdłuższe polskie słowo