Mało znane ciekawostki o Polsce
w

SuperSuper Ha haHa ha WowWow

Mało znane ciekawostki o Polsce

Polska kryje dużo zaskakujących tajemnic, o których nawet nie wiedzą rdzenni Polacy. Sprawdź czy znasz te tajemnicze ciekawostki!

Co kryje w sobie Polska? Mało znane ciekawostki o Polsce

Jak każdy kraj, Polska kryje różne dziwne tajemnice, o których nawet nie wiedzą rdzenni Polacy. Niektóre mało znane ciekawostki o Polsce dotyczą tak powszechnie znanych miejsc jak Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a inne wiążą się bezpośrednio ze znanymi osobami. Dzięki Rozkminkom poznacie specjalnie wyselekcjonowane przez nas tajemnice Polski

krzycząca Polka - mało znane ciekawostki o Polsce

Polska domem dzikiej natury

Mało znane ciekawostki o Polsce

W Polsce środowisko naturalne jest zróżnicowane i dlatego niektóre gatunki zwierząt mają tu dobre warunki życiowe. O niektórych z nich nawet nie macie pojęcia, są tak szokujące! 
Tajemnice Polski: Puszcza Białowieska 

Najlepszym miejscem do podziwiania różnych gatunków zwierząt i roślin jest Puszcza Białowieska, rozległy, pradawny las. Zapuszczanie się w głąb puszczy przypomina trochę podróż w czasie setki lat wstecz, kiedy większość Europy była jeszcze lasem. W tej gęstej zieleni wszystkie gatunki dobrze się rozwijają. Dotyczy to nawet mieszkających tam żubrów europejskich, najcięższych zwierząt lądowych w Europie! Puszcza Białowieska jest też domem nieco groźniejszych zwierząt, takich jak wilki. Jednak nie ma się czego bać, wilki w tym rezerwacie rzadko atakują ludzi, więc jest to miejsce bezpieczne dla zwiedzających. Oczywiście pod warunkiem, że zwiedzający stosują się do podstawowych zasad i nie zbaczają ze szlaku.

Mało znane ciekawostki o Polsce - żubr

Polska konstytucja była druga na świecie…

Tajemnice Polski

Druga na świecie, ale… Pierwsza w Europie! Konstytucja została przyjęta 3 maja 1791, zaledwie 4 lata po Konstytucji Amerykańskiej i kilka miesięcy przed konstytucją francuską. Przetrwała kilkanaście miesięcy, nieco ponad rok. Następne lata były pełne wojen w obronie zarówno konstytucji, jak i wolności Polski. W końcu to wszystko doprowadziło do kolejnych rozbiorów i starcia Polski z map. Kolejne mało znane ciekawostki o Polsce dotyczące Konstytucji znajdziecie również w poniższym filmiku.

W Pałacu Kultury i Nauki mieszkają… zwierzęta

Mało znane ciekawostki o Polsce

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to potężna budowla mająca ponad 3 000 pomieszczeń o różnym zastosowaniu. Chyba nikogo więc nie dziwi, że niektóre tajemnice Polski kryją się również tam. Czy pomyślelibyście, że pracują tam… koty? Tak, dobrze czytacie. I chociaż może nie dostają one za to wypłaty, to dbają o to, żeby całego budynku nie zajęły myszy. Jednak koty i wszelkie gryzonie to nie jedyni lokatorzy PKiN. Podczas gdy one zajmują niższe piętra, na wyższych swoje gniazdo mają ptaki pustułki i prowadzona jest pasieka pszczół

mało znane ciekawostki o Polsce - koty

Zmiana stolicy Polski

Tajemnice Polski

Warszawa była zawsze stolicą Polski? Nic bardziej mylnego!  Warszawa została oficjalną stolicą Polski dopiero u schyłku II wojny światowej, 1 lutego 1945. Jakie miasta nosiły miano stolicy wcześniej?

Gniezno — mało znane ciekawostki o Polsce

Po chrzcie kraju w 966 roku po Chrystusie książę Mieszko I powołał na stolicę Gniezno. Dlaczego akurat to miejsce? Otóż mieściła się tam siedziba jednego z pierwszych arcybiskupstw na ziemiach polskich.

Kraków — mało znane ciekawostki o Polsce

Kolejną stolicą Polski był Kraków w okresie od XI wieku do trzeciego rozbioru. Wszystko, co trzeba wiedzieć o tym okresie, jest ukryte w słynnym zamku na Wawelu. I chociaż w 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł się ze swoim dworem do Warszawy, Kraków cały czas tą stolicą pozostał. Warszawa była tylko siedzibą władcy. Co w takim razie z Krakowem dzisiaj, gdy oficjalną stolicą jest Warszawa? Dzisiaj Kraków jest artystyczną stolicą Polski, a to równie ważny tytuł. W Krakowie jest około 28 muzeów, w tym wiele publicznych galerii i kolekcji sztuki.

Lublin — mało znane ciekawostki o Polsce

Co ciekawe również Lublin przez chwilę był stolicą Polski. Właśnie tam po I wojnie światowej uformował się pierwszy polski rząd. Z kolei po II wojnie światowej stolicą miała być… Łódź. Dlaczego? Warszawa, oficjalna stolica, była w większości zniszczona, a instytucje państwowe były tam w większości na lewym brzegu Wisły.

Polska krajem rodzinnym znanych ludzi

Mało znane ciekawostki o Polsce

Ciekawostki o Polsce dotyczą też znanych osobowości, które, wbrew pozorom, były polskiego pochodzenia. I choć ci ludzie już nie żyją, to większość Polaków pamięta o ich twórczości oraz dokonaniach. 

Tajemnice Polski: Joseph Conrad

Pomimo angielskiego pseudonimu, Joseph Conrad był Polakiem. Urodził się na ziemiach polskich w 1857 roku jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz.

Korzeniowski był angielskim pisarzem znanym z pisania opowiadań i powieści. Do jego głównych dzieł należą „Lord Jim”, „Jądro ciemności” i „Smuga Cienia”.

Mało znane ciekawostki o Polsce: Fryderyk Chopin

Kolejną osobą jest Polak o francuskich korzeniach, Fryderyk Chopin. Choć urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą, to właśnie w Warszawie spędził następne kilkanaście lat. Już wtedy zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie i tworzyć pierwsze utwory muzyczne. Na pewno już się domyślacie, czym Chopin się zajmował do końca swojego życia. Był wybitnym pianistą, a przede wszystkim znanym światowym kompozytorem. Na jego cześć co 5 lat w Warszawie są organizowane Konkursy Chopinowskie, w których biorą udział pianiści z całego świata. Sam Chopin jako 20-latek opuścił Warszawę i do końca życia mieszkał w Paryżu, gdzie zmarł w 1849 roku. Został tam pochowany, ale jego siostra przewiozła serce Chopina do Warszawy, zgodnie z jego ostatnią wolą.

Tajemnice Polski: Maria Skłodowska-Curie

Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki. Była też pierwszą kobietą wykładającą na paryskiej Sorbonie. Wraz z mężem prowadziła badania nad radioaktywnością, odkrywając przy okazji polon i rad, pierwiastki radioaktywne. Obecnie jej szczątki są pochowane w Panteonie w Paryżu. Dlaczego akurat tam? Ona, podobnie jak Fryderyk Chopin, większość swojego życia spędziła we Francji i z tym krajem była związana. Co ciekawe, po śmierci jej notatki były tak radioaktywne, że musiały być przechowywane w osobnym pokoju i trzymane w specjalnych ołowianych rękawicach, żeby uniknąć radioaktywnych poparzeń.

Mało znane ciekawostki o Polsce: Mikołaj Kopernik

Ostatnim znanym Polakiem na rozkminkowej liście Mało znane ciekawostki o Polsce jest Mikołaj Kopernik, astronom, który zmienił bieg historii. Dlaczego? Kopernik jako pierwszy stwierdził, że to nie Ziemia, a Słońce znajduje się w centrum Wszechświata. Choć astronom urodził się w roku 1473 w Toruniu, wszystkie swoje prace prowadził we Fromborku. I na podstawie tych właśnie prac powstało dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, w którym Kopernik obala wszystkie wcześniejsze teorie. I nawet pomimo krytyki z różnych stron Polski astronom pracował nad swoimi teoriami aż do śmierci.

Interesujesz się ciekawostkami? Zajrzyj na inne Rozkminki!

Źródła:
kasiawrites.com
facts.net
keytopoland.com
Autor: Kinga Ostrowska
Korekta i redakcja: Magdalena Urbańska

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

potrawy wigilij12 potraw wigilijnych. Nie muszą być wyszukane, ale smaczne i zrobione z sercem. Tradycyjne potrawy wigilijne różnią się w zależności od regionu. Poznaj je.e 12 potraw wigilijnych potrawy wigilijne lista tradycyjne potrawy wigilijne

Potrawy Wigilijne – Święta pełne tradycji

amerykańskie piwa - ranking

Amerykańskie piwa – rozkminkowy ranking!