w , , ,

SuperSuper

Poznaj 9 najbardziej odjechanych księgarni na świecie

Od Wenecji przez Los Angeles po Chiny, 9 niezwykłych księgarni na całym świecie

9 niezwykłych księgarni na całym świecie

Obecnie z powodu pandemii koronawirusa nie podróżujemy może tak dużo i tak daleko, jak byśmy chcieli, ale na pewno niektórzy z nas mają już pomysł, dokąd chcieliby się wybrać, kiedy sytuacja sanitarna wreszcie się zmieni. Możemy jednak wciąż czytać o wyjątkowych miejscach na świecie – i planować sobie odwiedzenie ich, kiedy będzie to już bezpieczne. Ja jestem miłośniczką książek, więc wszędzie, dokąd jadę, muszę jeszcze odwiedzić przynajmniej jedną księgarnię. Jednak teraz, po przeczytaniu tego artykułu, chcę wybrać się w podróż dookoła świata z jednym celem – odwiedzeniem każdej z tych księgarni.

Niezwykłe księgarnie - poznajcie najbardziej odjechane miejsca z książkami!

Czytelnicze świątynie są rozrzucone od Europy po Azję, umieszczone w niezwykłych miejscach lub charakteryzujące się pomysłowymi aranżacjami rodem z baśni. Miejsca, w których design, historia i kreatywność przeplatają się ze sobą jak rozdziały w książce. Oto 9 niezwykłych księgarni, idealnych na podróż dookoła świata pod znakiem książek, wybranych przez stronę Virail.

Leakey’s Bookshop, Inverness (Szkocja)

niezwykła księgarnia Leakey’s Bookshop, Inverness (Szkocja)

W miasteczku Inverness w Szkocji znajduje się stary, zdekonsekrowany kościół celtycki, który dziś jest prawdziwym rajem dla miłośników książek. Leakey’s Bookshop, otwarty w 1994 roku, jest sklepem, który sprzedaje głównie woluminy używane, ale także mapy, gazety i niektóre nowe publikacje – rozłożone na wielkich regałach między ambonami i witrażami. Mały kominek i drewniane dekoracje nadają wizycie aury świętości, zapraszając klientów do przeglądania tytułów książek umieszczonych wszędzie tam, gdzie jest trochę miejsca.

Word on the water, Londyn (Anglia)

Word on the water w Londynie, to pływająca księgarnia: miejsce nie tyle rzadkie, co unikatowe! Mieści się na drewnianej łodzi od lat dwudziestych XX wieku. Początkowo pływała po wodach Regent’s Canal, ale z biegiem lat porzuciła swój koczowniczy tryb życia i dziś jest zacumowana niedaleko stacji King’s Cross. Księgarnia to nie tylko sklep, ale ważny punkt kulturalny, dzięki organizowanym przez nią wydarzeniom, od spotkań autorskich po występy jazzowe.

Libreria Acqua Alta, Wenecja (Włochy)

niezwykłe księgarnie Libreria Acqua Alta, Wenecja (Włochy)

Libreria Acqua Alta w Wenecji – podkreśla Virail – nie słynie z lokalizacji ani budynku, w którym się znajduje, ale z tego, gdzie spoczywają w niej książki. Bogata w używane tomy księgarnia trzyma teksty, poza tym, że klasycznie na regałach i półkach, także wewnątrz wanien i, oczywiście, gondoli, słynnych weneckich łodzi. Jedną z jej głównych atrakcji jest klatka schodowa zbudowana z książek, które inaczej zostałyby przeznaczone na makulaturę z powodu słonej wody z laguny, która zniszczyła je wiele lat temu. Świetny przykład rehabilitacji!

El Ateneo, Buenos Aires (Argentyna)

Księgarnia El Ateneo w Buenos Aires jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych w całej Ameryce Południowej. Mieszcząca się w starym teatrze z początku XX wieku, znanym jako Grand Splendid, księgarnia jest prawdziwą sceną dla wszystkich nowych publikacji. Sklep zachował oryginalną strukturę, tylko zamiast foteli z czerwonego aksamitu, obecnie są tam półki i regały podzielone między widownię a galerię, a wszystko to pod eleganckim sufitem pokrytym freskami i przed kurtyną, która jest zawsze podniesiona.

Boekhandel Dominicanen, Maastricht (Holandia)

Stary, XIII-wieczny kościół w Maastricht w Holandii został zdekonsekrowany w 1796 roku i od tego czasu jest używany do wielu różnych celów. Jednak od kilku lat gości w swoim wnętrzu Boekhandel Dominicanen, księgarnię bogatą w nowe teksty, od beletrystyki po tematykę artystyczną, w językach od holenderskiego po hiszpański. Fascynujący jest kontrast między gotycką budowlą a nowoczesnymi instalacjami wewnątrz: gratka nie tylko dla miłośników literatury dzięki wielu dostępnym tytułom, ale także dla admiratorów designu i architektury.

Livraria Ler Devagar, Lizbona (Portugalia)

niezwykłe księgarnie Livraria Ler Devagar, Lizbona (Portugalia)

LX Factory w Lizbonie jest wynikiem projektu przebudowy, który tchnął nowe życie w opuszczoną fabrykę w dzielnicy Alcântara. Dziś wewnątrz znajdują się restauracje, lokale rzemieślników i sklepy, a jednym z nich jest księgarnia Ler Devagar, jedna z najbardziej wyjątkowych na świecie. Wzniesiona wokół starej maszyny typograficznej używanej do drukowania wklęsłodruku, charakteryzuje się wysokimi regałami z książkami w wielu różnych językach i gatunkach, małym barem i mechanicznymi konstrukcjami, które wiszą nad głowami klientów. To prawdziwa wyspa kreatywności, która może zadziwić każdego.

The Last Bookstore, Los Angeles (USA)

Przekroczenie progu The Last Bookstore w Los Angeles to trochę jak wejście do świata Alicji w Krainie Czarów dzięki książkom umieszczonym w najdziwniejszych pozycjach – ułożonych w łuki, tunele i labirynty lub zawieszonych, jakby latały nad głowami klientów. Większość woluminów w sprzedaży jest z drugiej ręki, ale są też nowe publikacje, gazety i grafiki. Raj dla miłośników czytania i twórców poszukujących nowych pomysłów.

Librairie Avant-Garde, Nanjing (Chiny)

niezwykła księgarnia Librairie Avant-Garde, Nanjing (Chiny)

Powstała w 1999 roku Librairie Avant-Garde jest kolejnym przykładem przebudowy i odrodzenia. Mieszcząca się w miejscu używanym najpierw jako bunkier przeciwlotniczy, a następnie jako podziemny parking, księgarnia Nanjing zdołała przekształcić zimną i bezosobową przestrzeń w miejsce designu i kultury, punkt kulturalny dla miasta i dla studentów pobliskiego uniwersytetu. Liczne krzyże rozrzucone po całym sklepie są wyrazem nie tylko religijnej wiary właścicieli, ale także ich wiary w książki.

Honesty Bookshop, Hay-on-Wye (Walia)

Hay-on-Wye w Walii to mała wioska licząca mniej niż 2000 mieszkańców. Mimo to może pochwalić się ciekawym rekordem: mieści ponad 30 księgarń, dlatego nazywane jest także „miastem książki”. Większość z nich poświęcona jest używanym tekstom, a jedna z nich jest naprawdę szczególna zarówno ze względu na lokalizację, jak i sposób zarządzania nią przez właścicieli: Honesty Bookshop znajduje się za kruchymi obecnie murami średniowiecznego zamku i sprzedaje książki za grosze lub kilka funtów. Nie ma w niej prawdziwej kasy, ale klienci mogą zostawić monety w metalowej skarbonce przed wyjściem ze swoją małą zdobyczą w rękach. Stąd nazwa księgarni, która stawia na uczciwość czytelników.

Niestety, na tej liście nie ma żadnej polskiej księgarni. Osobiście liczę, że ktoś kiedyś otworzy i w naszym kraju księgarnię na wodzie albo w opuszczonej fabryce. Mam nadzieję, że potencjalnego właściciela takiej księgarni nie zniechęci to, że przeważnie kupujemy teraz książki przez Internet.

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

JAK ZARABIAĆ NA YOUTUBE YT krok po kroku

Jak zarabiać na YouTube?

włoskie samochody luksusowe

5 aut Made in Italy wartych miliony