Czy są magiczne miejsca na ziemi? w Europie i USA? Jeśli ich nie znasz, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Musisz ich poznać!
w ,

Magiczne miejsca na ziemi, w Europie i USA!

Jesteście przesądni? Wierzycie w szczęście i pech? Pocieranie „magicznych” amuletów i wyjątkowe przedmioty lub miejsca? Wiele osób, kiedy zwiedza jakieś miejsce, lubi dowiadywać się o związanych z nim różnych rytuałach „na szczęście” – głaskaniu pomników, wrzucaniu pieniędzy do fontann, całowaniu kamieni… im bardziej szalone, tym lepiej. Ten artykuł przywołuje kilka ciekawszych przesądnych rytuałów z różnych wyjątkowych miejsc w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Podróż do szczęścia przez magiczne miejsca i przesądne rytuały

Podróżując, odkrywamy, że każde miasto kryje w sobie magiczne miejsca na ziemi i różne przedmioty przynoszące szczęście, a ich historie są często bardzo intrygujące i tajemnicze. Z przesądnymi obrzędami i popularnymi legendami związane są zabytki, fontanny, posągi i wszystkie te najsłynniejsze amulety, których dotknięcie przynosi dobrobyt, zdrowie, miłość i pieniądze. Dla niektórych magiczne miejsce to może być na przykład fontanna, dla innych wspaniały pomnik… Dla każdego „magia” oznacza coś innego. Przekonajcie się, które z magicznych miejsc z naszej listy chcielibyście odwiedzić tego lata! Nawet jeśli planujecie wyjechać na wakacje pod koniec lata, nic nie szkodzi, miejsca te są idealne na każdy moment!

Zapraszamy na nasz przegląd miejsc magicznych!

Magiczne miejsce
magiczne miejsca na ziemi

1. Balkon Julii na starówce w Weronie

Przegląd miejsc magicznych rozpoczynamy od Werony. Jeśli wybierzecie się do Włoch w poszukiwaniu oryginalnych i szczęśliwych miejsc, koniecznie zacznijcie od słynnego balkonu Julii na starówce w Weronie. Tutaj pocieranie prawej piersi brązowego posągu słynnej szekspirowskiej bohaterki przynosi wiele szczęścia, zwłaszcza w miłości, nawet jeśli od kilku lat turyści odwiedzający dom Julii dotykają kopii posągu. Oryginał, stworzony w 1972 roku przez Nereo Costantiniego, w rzeczywistości został przeniesiony do wnętrza muzeum, aby lepiej go konserwować. To magiczne miejsce skradło już serca wielu odwiedzających!

Więcej o okolicy przeczytasz tutaj.

Balkon Julii w Weronie
magiczne miejsca na ziemi

2. Mozaika byka w Galerii Wiktora Emanuela II

Mniej poetycki, ale równie sprzyjający jest gest, który można wykonać w Mediolanie pod Galerią Wiktora Emanuela II, gdzie szczęście przynosi nadepnięcie na genitalia byka przedstawionego w mozaice chodnika, ale tylko pod warunkiem, że wykona się w tym miejscu potrójny obrót na pięcie. Nic prostszego, ponieważ w gładkiej podłodze utworzyło się już wgłębienie, dzięki któremu każdy może spokojnie się obracać i tym samym przyciągnąć szczęście.

mozaika Mediolan - najbardziej magiczne miejsca
magiczne miejsca na ziemi

3. Dzik Il Porcellino na placu targowym

Zwierzę, które przynosi szczęście, znajduje się również we Florencji, gdzie od 380 lat w Loggia del Mercato Nuovo Florentczycy i turyści głaszczą pysk fontanny w kształcie dzika nazywanego „porcellino” („świnką”). Choć właściwie cały rytuał polega na włożeniu monety między szczęki „świnki” i upuszczeniu jej między kraty fontanny, którymi wypływa woda. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie szczęście.

Florencja
magiczne miejsca na ziemi

4. Jaszczurka o dwóch ogonach na drzwiach wejściowych w katedrze w Pizie

Wśród miejsc owianych legendami widnieje też jaszczurka o dwóch ogonach w Pizie. Od wieków przynosząca szczęście jaszczurka znajduje się w brązowym portalu katedry, naprzeciwko baptysterium. Zwierzę zostało wyrzeźbione pod koniec XVI wieku przez architekta Raffaele Pagniego i od tego czasu podobno zapewniała szczęście, szczególnie uczniom. Jednak nadzorca dziedzictwa kulturowego już dawno zdecydował się odgrodzić drzwi katedry, aby uniknąć ich zniszczenia. Turystom pozostaje więc tylko poprosić o cud z daleka lub, alternatywnie, okrążyć baptysterium na jednej nodze.

Katedra w Pizie
magiczne miejsca na ziemi

5. Fontanna di Trevi w Rzymie

Na koniec włoskich miast jest jeszcze jedno miejsce pełne uroku i piękna. Miejsce unieśmiertelnione także dzięki licznym filmom i słynące z pewnego przesądnego gestu. To fontanna di Trevi w sercu Rzymu, gdzie zwyczajowo wrzuca się monetę, stojąc tyłem do monumentalnego XVIII-wiecznego basenu, żeby spełnić marzenie dotyczące powrotu do stolicy. Jeśli chcesz mieć więcej szczęścia, musisz rzucić co najmniej trzy monety prawą ręką przez lewe ramię.

Więcej o Rzymie, tym niesamowitym miejscu, przeczytasz tutaj.

Fontanna di Trevi w Rzymie
magiczne miejsca na ziemi

6. Szarżujący byk z Wall Street w Nowym Jorku

W innych krajach też jest pod dostatkiem ciekawych miejsc przynoszących szczęście i związanych z nimi popularnych legend. Jeśli chodzi o najpopularniejsze magiczne miejsca w Stanach Zjednoczonych, trzeba zacząć od Nowego Jorku, a konkretniej od posągu byka znajdującego się przed Bowling Green Park na Wall Street. Posąg ten, symbol kapitalizmu, został stworzony w 1989 roku przez Arturo Di Modikę. Legenda głosi, że dotknięcie wytartych, brązowych genitaliów byka zapewnia sukces w biznesie.

Byk z Wall Street w Nowym Jorku
magiczne miejsca na ziemi

7. Brązowe popiersie Abrahama Lincolna w Springfield

Poruszając się na zachód, w Springfield w stanie Illinois, przed grobem, w którym spoczywa szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych, Abraham Lincoln, znajduje się stworzone na jego cześć popiersie z brązu, którego nos jest całkiem wytarty od pocierania. Dotknięcie go jest przesądnym gestem przynoszącym szczęście tym, którzy odwiedzają miejsce pochówku.

Flaga USA
magiczne miejsca na ziemi

8. Pomnik Molly Malone w Dublinie

Również na starym kontynencie łatwo o miejsca owiane tajemnicą. Na przykład w Dublinie, między Grafton Street i Suffolk Street, znajduje się pomnik Molly Malone, „najsłynniejszej sprzedawczyni ryb w Irlandii”. Celtycka legenda głosi, że duch kobiety wciąż przemierza te alejki z wózkiem pełnym małży i mięczaków, a pocieranie piersi posągu z brązu to gest przynoszący dobrobyt.

Dublin
magiczne miejsca na ziemi

9. Kamień z Blarney na zamku w Cork w Irlandii

W Irlandii na zamku w Cork znajduje się kamień Blarney powiązany z przesądnym rytuałem, który nie jest łatwy do przeprowadzenia, ale zapewnia szczęście i dużo zabawy: trzeba pocałować kamień osadzony w ścianie, leżąc na ziemi, trzymając się poręczy i pochylając się. Można pomyśleć, że w tym przypadku szczęście polega na wykonaniu gestu bez wyrządzenia sobie krzywdy.

Zamek Blarney Cork Irlandia
magiczne miejsca na ziemi

10. Pomnik czterech muzykantów z Bremy

W centrum Bremy w Niemczech posąg muzyków ze słynnej baśni braci Grimm został mocno wytarty od pocierania przez odwiedzających łap bohaterów – osła, psa, kota i koguta – umieszczonych jedna nad drugą i zapewniających dużo szczęścia. To bez wątpienia magiczne miejsce, którego nie można pominąć.

Flaga Niemiec
magiczne miejsca na ziemi

11. Posąg Everarda t'Serclaes w Brukseli

Pewnie słyszeliście już o różnych miejscach, ale czy słyszeliście o posągu Everarda t’Serclaes? To kolejne magiczne miejsce i równie magiczny gest, którym jest potarcie prawej ręki posągu Everarda t’Serclaes umieszczonego pod portykiem mniejszego budynku Maison de l’étoile na rogu rue Charles Buls na Wielkim Placu w Brukseli. Everard t’Serclaes to rycerz, który wyzwolił belgijskie miasto spod panowania flandryjskiego w 1365 roku. Potarcie prawej ręki jego posągu spełni każde życzenie. To wierzenie ludowe narodziło się w mrocznych latach niemieckiej okupacji podczas I wojny światowej, kiedy to mieszkańcy Brukseli zaczęli głaskać posąg, aby powierzyć mu swoją nadzieję na wyzwolenie.

Bruksela
magiczne miejsca na ziemi

12. Grób Victora Noira na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu

Z kolei na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu, gdzie można znaleźć wiele znamienitych nazwisk, znajduje się grób, który co roku odwiedzają tysiące kobiet chcących zostać matkami. Grób Victora Noira, francuskiego dziennikarza zastrzelonego przez siostrzeńca Napoleona, znany jest z przynoszenia płodności tym, którzy dotkną jego wyrzeźbionego w brązie brzucha. Choć wystarczy też pocałować go w usta lub zostawić kwiaty w kapeluszu. Według przesądu dotknięcie grobu Victora Noira przynosi szczęście lub może pomóc w rozwiązaniu problemów osobistych.

cmentarz
magiczne miejsca na ziemi

13. Sowa wyrzeźbiona na ścianie katedry Notre-Dame w Dijon

Na swojej liście miejsc do zobaczenia koniecznie uwzględnijcie katedrę Notre-Dame w Dijon. We Francji zwyczajem jest głaskanie na szczęście sowy wyrzeźbionej w kamieniu znajdującym się półtora metra nad ziemią na ścianie katedry Notre-Dame w Dijon. Jednak pamiętajcie – żeby ten gest przyniósł jeszcze więcej szczęścia, trzeba go wykonać lewą ręką.

Jeśli chcesz poznać niezwykłe ciekawostki o Francji, kliknij tutaj. Odkryj też specjały kuchni francuskiej.

Katedra Notre-Dame Dijon
magiczne miejsca na ziemi

14. Żaba wyryta w kamieniu na fasadzie Uniwersytetu w Salamance

Poszukując magicznych miejsc, studenci wybierają się często na Uniwersytet w Salamance w Hiszpanii. Wypatrują tam małej żabki wyrytej w kamieniu na fasadzie uniwersytetu. Ich cel? Odnieść sukces w nauce. Ukryte wśród wielu rzeźb zwierzę znajduje się na czaszce z XVI wieku, kiedy to, jak mówią, zostało wyrzeźbione w celu ochrony przed kiłą.

Salamanka
magiczne miejsca na ziemi

15. Pomnik św. Jana Nepomucena na moście św. Karola w Pradze

Na liście wspaniałych miejsc nie może zabraknąć mostu św. Karola w Pradze. Dotknięcie pomnika św. Jana Nepomucena na słynnym moście św. Karola przynosi dobrobyt. Rzeźba od 1683 r. znajduje się w miejscu, gdzie św. Jan, ówczesny kapłan nadworny króla Wacława IV, został zabity za odmowę złamania tajemnicy spowiedzi. Dziś uważa się, że głaskanie krzyża męczennika i bohatera przynosi wiele szczęścia. Jest to naprawdę magiczne miejsce.

Praga Czechy
magiczne miejsca na ziemi

To tylko część wszystkich szczęśliwych miejsc i przedmiotów na świecie. Nawet niektóre małe miasteczka mają własne takie miejsca, o których nie słyszało zbyt wielu ludzi.

W Polsce też trochę ich jest – może sami jakieś znacie albo nawet mieszkacie w pobliżu jakiegoś wytartego od pocierania zabytku? A może na hasło „magiczne miejsca w Polsce” przychodzą wam do głowy np.: zamki Dolnego Śląska, województwo małopolskie, renesansowe miasta Polski, Dolina Mgieł, Korona Gór Polski, województwo podkarpackie, województwo świętokrzyskie? A może myślicie raczej o Parku Narodowym Gór Stołowych, województwie śląskim, województwie dolnośląskim, Górach Świętokrzyskich, województwie lubelskim, Zamku Czocha albo warowniach Dolnego Śląska? Również w Polsce znajdziesz wiele ciekawych miejsc.

Dodatkowo, każdy może mieć swoje własne miejsce, które uważa za szczęśliwe. Pamiętajcie, każde miejsce może być magiczne, jeśli tak się je postrzega. Bez względu na to, czy wierzy się w szczęśliwe miejsca, czy nie, czasem fajnie jest poznać samą historię, która kryje się za takim „magicznym” przedmiotem. To z pewnością nie wszystkie najpiękniejsze miejsca, ale tylko początek tej wspaniałej przygody polegającej na odkrywaniu co raz to bardziej magicznych miejsc! Każdy ma swoje ulubione miejsca, nie zapominajcie o tym!

A jakie są wasze ulubione magiczne miejsca? Co znalazłoby się na waszej liście niesamowitych miejsc?

Tłumaczenie i rozkminienie artykułu ANSA: Gabriela Sagała
Redakcja: Emilia Niedźwiecka
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Koty są niezwykłymi zwierzętami, które, jak się okazuje, kryją wiele tajemnic. Poznajcie 18 najbardziej niesamowitych ciekawostek o kotach!

Interesujące fakty o kotach domowych, o których najprawdopodobniej nie słyszeliście!

Top 5 sportów popularnych na świecie wśród fanów

Top 5 sportów popularnych na świecie wśród fanów