Pumpkin Spice Latte dyniowe latte spice pumpkin latte starbucks
w

Dyniowe latte – Wszystko o Pumpkin Spice Latte ze Starbucks`a

Pumpkin Spice Latte – najbardziej popularny jesienny napój? Jak powstało dyniowe latte?

Za oknami wyraźnie widać, że jesień rozgościła się na dobre. Dni stają się co raz krótsze, co raz chętniej zostajemy w domu przez chłód, preferujemy wieczór z dobrą książką lub serialem pod kocem. Jedna z rzeczy bez której nie może się obejść prawdziwa jesień to oczywiście dynia. Ale kto chciałby połączyć aromatyczną kawę z dynią? Sieć kawiarni Starbucks, której kawa, być może z pozoru brzmiąca na mało smaczną, stała się prawdziwym hitem na całym świecie! Poznajcie dyniowę latte, czyli Pumpkin Spice Latte ze Starbucks`a.

Oczywiście nie ma dowodów, że to sieć Starbucks wymyśliła dyniowe latte jako pierwsza. Połączenie kawy z dynią nie było ludziom całkiem obce jeszcze przed wprowadzeniem tej kawy, gdyż typowym deserem w Stanach w okresie Święta Dziękczynienia było ciasto dyniowe, podawane często właśnie z kawą. Jednak bez wątpienia to Starbucks dał nowe życie temu niezwykłemu połączeniu smaków, tworząc dyniowe latte znane od tej pory pod magiczną nazwą Pumpkin Spice Latte, napój rozpoznawalny obecnie na całym świecie. Historia Pumpkin Spice Latte sięga roku 2003, gdy Peter Dukes, marketingowiec Starbucksa, zaczął zastanawiać się nad wprowadzeniem napoju sezonowego, który powtórzyłby sukces miętowej kawy podawanej w okresie świątecznym. Następnie przyszła faza wymyślania sezonowego produktu odpowiedniego na jesień. Testerzy wybierając smaki skłaniali się bardziej ku czekoladowym i karmelowym opcjom, zostawiając dynię daleko w tyle. Jednak Dukes wyłaniając 4 końcowe smaki spośród 20 możliwych, tak czy owak zdecydował się na dynię. Wcześniej pojedyncze kawiarnie w kraju serwowały już dyniowe latte, ale żadna z większych kawiarni nie wypróbowała tego połączenia smaków na dużą skalę. Starbucks wkraczał więc na zupełnie nieznane terytorium.

Polecane rozkminki

W poszukiwaniu idealnego smaku Pumpkin Spice Latte

Złapanie idealnego balansu pomiędzy dynią, kawą a przyprawami wcale nie było takie łatwe! Grupa testerów próbowała ciasta dyniowego i popijała espresso, starając się znaleźć idealne wyważenie smaków. Koniec końców zdecydowano, że najważniejszymi elementami tej kawy są dynia i przyprawy. Testowe dyniowe latte zawierały różne proporcje tych dwóch najważniejszych składników. W końcowej fazie testów Pumpkin Spice Latte zdecydowano się zamienić syrop z dynii na dyniowy sos, który przez swoją gęstość bardziej przypominał konsystencję dyniowego ciasta. Obecnie popularne dyniowe latte ze Starbucks`a składa się z właśnie wyżej wspomnianego sosu dyniowego, mleka, bitej śmietany, espresso i mieszanki przypraw, w której znajduje się gałka muszkatołowa, cynamon, imbir oraz goździk.

Skąd ta popularność Pumpkin Spice Latte?

Ale jak to się właściwie stało, że ten nieskomplikowany napój podbił cały świat? Pierwsze, testowe Pumpkin Spice Latte zostało wprowadzone w 100 kawiarniach Starbucks w Kanadzie i Stanach, 2003 roku w jesień. Po pierwszym tygodniu wynik sprzedaży dyniowego latte był jednoznaczny – popularna sieć kawiarni miała nowy, flagowy napój. Rok potem, Pumpkin Spice Latte można już było dostać w każdym Starbucksie. To rozpoczęło prawdziwą falę popularności Pumpkin Spice Latte. Obecnie w lokalach Starbuks oprócz dyniowego latte można kupić też kawę w ziarnach o tym smaku, specjalnie dedykowaną śmietankę do kawy oraz w większych marketach w Stanach gotową wersję na zimno. Pumpkin Spice Latte stało się marką samą w sobie, wyznacznikiem jesieni, modnym napojem, który po prostu wypada wypić w okresie jesiennym. Na to ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim smak dyniowego latte kojarzy się z domem, a aromat dyni przywołuje na myśl ciepłe wspomnienia związane z ciastem dyniowym w Święto Dziękczynienia. Duży udział w popularności tego napoju ma też jego sezonowość, przez co ludzie piją go więcej niż gdyby napój ten był dostępny w ofercie przez cały rok. Kolejnym powodem popularności dyniowego latte jest niewątpliwie duża obecność Pumpkin Spice Latte w social media; kawa ta posiada nawet własne, oddzielnie konto na Twitterze i Instagramie!

Dyniowe latte to coś więcej niż kawa

Czy jest się fanem takich smaków czy nie, jedno trzeba przyznać – żaden inny napój nie oddaje jesieni bardziej, niż właśnie Pumpkin Spice Latte. Jego ograniczona dostępność, świetny marketing i niepodrabialny smak sprawiają, że niezmiennie od lat, co jesień dyniowe latte staje się głównym tematem na ustach miłośników kawy. Udowadnia to niesamowita sprzedaż i zyski, które Starbucks zdobył dzięki tej kawie, sięgające ponad biliona dolarów! Pumpkin Spice Latte to niedołączny element kultury i jesieni, dlatego warto spróbować tej kawy choć raz póki jest jeszcze dostępna.

Dyniowe latte przepis

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

Hiszpania ciekawostki hiszpanie paella sangria walka byków

10 zaskakujących faktów o Hiszpanii i Hiszpanach

kawa finlandia fenomen

Fenomen kawy w Finlandii