Zastanawiałeś się kiedyś jakie są sposoby wiązania butów? Chcesz pomóc dzieciom nauczyć się jak zawiązać sznurówki? Sprawdź w artykule jak to zrobić!
w ,

Jak zawiązać sznurówki?

Sznurowanie butów to czynność, która pozornie jest banalna i większość osób nie zwraca uwagi na to, jak to robi. Jednak za pomocą sznurówek możemy w szybki i prosty sposób się wyróżnić lub w oryginalny sposób dopełnić swoją stylizację. Podobno istnieje prawie 2 miliony sposobów na zawiązanie sznurówek. Sprawdź nasze propozycje!

Jak zawiązać sznurówki, żeby nie wyglądały nudno?

Kiedy byliśmy mali przychodził taki czas, kiedy trzeba było zrezygnować z butów na rzepy. Trzeba było wtedy nauczyć się jak zawiązać sznurówki. Jednym szło to szybciej, innym wolniej, ale nikt nie zwracał uwagi na to, jak same sznurówki prezentują się na bucie. Teraz jest zupełnie inaczej. Dużo osób próbuje się wyróżnić właśnie za pomocą ciekawych dodatków, takich jak sznurówki, które można już teraz kupić w dowolnej grubości, kolorze czy z ciekawego materiału. 

Są nierozerwalnie połączone z historią obuwia, które nosili nasi przodkowie. Już w starożytnej Mezopotamii używano sandałów, które były przymocowane do kostki za pomocą rzemienia. W średniowieczu buty były wysokie i sznurowane, zwykle po zewnętrznej, a rzadziej po wewnętrznej stronie lub zapinane na guziki, lub sprzączki.

Około 1790 roku zostały wynalezione sznurowadła, które znamy dzisiaj. A około 1840 roku, dzięki rewolucji przemysłowej w Anglii, przyszła pora na metalowe dziurki, przez które przewlekamy sznurowadła. W czasach wojny secesyjnej tzn. od 1861 roku sznurówki zaczęto produkować masowo. Fabryki miały swoje miejsce w Nowej Anglii w USA, szczególnie w hrabstwie Massachusetts i New Hampshire. Niektóre z fabryk z powyższych hrabstw istnieją do dzisiaj. Pomimo że do XX wieku sznurówki nie cieszyły się dużą popularnością i mało osób zastanawiało się jak je zawiązać. Wtedy głównie noszono obuwie wsuwane, zapinane na guzik lub spinane. 

Czego używamy do sznurowania butów?

Jak zawiązać sznurówki w oryginalny sposób

Istnieje podobno prawie dwa miliony sposobów na to, jak zawiązać buty. To dobra wiadomość dla tych, którzy uwielbiają oryginalne rozwiązania i nie satysfakcjonuje ich tradycyjny sposób wiązania butów. My przedstawimy 8 sposobów na to, jak można ciekawiej zawiązać buty.

Na krzyż - najpopularniejszy sposób wiązania sznurowadeł

To jeden z najbardziej popularnych sposobów wiązania butów. Technika polega na naprzemiennym przeplataniu sznurówki robiąc to po dwóch stronach. Kontynuujemy tę czynność, aż do samego końca i robimy kokardkę. Sposób ten jest prosty i nieskomplikowany.

Na szeroki krzyż - najlepszy sposób sznurowania trampek

Sposób ten jest zbliżony do tego „na krzyż”, odznacza się większymi przerwami pomiędzy skrzyżowaniami sznurówki. Jak zawiązać sznurowadła by krzyż wyszedł szerzej? Aby tak zawiązać buty, przeplatamy sznurówki przez otwory i po ich skrzyżowaniu przeprowadzamy je od spodu do kolejnej szlufki. Idealnie sprawdzi się do sznurowania trampek i obuwia sportowego.

Jak zawiązać sznurówki na szeroki krzyż?

Proste - sposób sznurowania na modne buty

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać to przeciągnąć spodem sznurówkę przez otwór ten najbliżej „języka” buta. Później należy ją przełożyć przez kolejną szlufkę i poprowadzić ją wierzchem na przeciwległą stronę na tym samym poziomie. Tę metodę polecamy do butów typu oxfordy. Do tego polecamy cienkie sznurówki, przez co but będzie wyglądał schludnie i elegancko. Dodatkowo będzie prezentował się gustownie i delikatnie.

Na drabinę - jak zawiązać sznurówki

Ten styl świetnie sprawdzi się przy trampkach czy sneakersach. Jak zawiązać sznurowadła, aby uzyskać efekt drabiny? Należy włożyć oba końce koronki w dolne otwory przechodząc od zewnątrz do wewnątrz. W pierwszej kolejności jeden koniec sznurówki musimy przewlec do następnej dziurki po tej samej stronie buta. Powyższą czynność wykonujemy po obu stronach. Za każdym razem jeden z końców przeciągamy przez przeciwległy fragment sznurówki. Następnie musimy przewlec sznurówki dołem na stronę przeciwną. Później powtarzamy kolejno pierwszy i drugi ruch. Staraj się pilnować by w tej metodzie sznurówka krzyżowała się na samym środku.

Jakie sa metody sznurowania butów?

Na skos - jak zawiązać sznurówki

Pierwszym krokiem jest przeciągnięcie sznurówkę od spodu na skos, zaczynając od części znajdującej się najbliżej języka. Przeciągnij ją najlepiej do trzeciej dziurki, która znajduję się po drugiej stronie. Następnie przewlekamy ją do dziurki po przeciwległej stronie. W kolejnym kroku powtarzamy czynność z przewlekaniem sznurówki na skos od spodu. Pamiętajmy, by w ostatnim etapie przewlec sznurówkę przez dwa ostatnie otwory od spodu.

Na kratkę - jak zawiązać sznurówki

Jak zawiązać sznurowadła by te się wyróżniały i zwracały na siebie uwagę? Zerknij na ten sposób. Do tej metody potrzebujesz dwóch sznurówek, możesz użyć sznurówek o dwóch różnych kolorach. Pierwszym krokiem jest przewleczenie pierwszej sznurówki na ostatnim poziomie, gdzie jeden z końców przeplatamy od dołu do kolejnego otworu. Drugi jej koniec także przeplatamy dołem tylko do poziomu trzeciego. Następnie przeciągamy końcówkę sznurówek do przeciwległych otworów i powtarzamy czynność polegającą na przeciągnięciu sznurówek od spodu. Supełek należy wykonać w momencie, kiedy skończą się nam otwory i niepotrzebną jej część ucinamy. Wtedy też bierzemy drugą sznurówkę i zaczynamy od najniższego poziomu. Wkładamy ją do środka obuwia i przeplatamy ją prostopadle przez pierwszą, powinna nam wyjść szachownica. Drugi koniec sznurowadła również chowamy wewnątrz obuwia.

Jak zawiązać sznurówki?

Bez wiązania - jak zawiązać sznurówki

Jak zawiązać sznurowadła, by te nie miały kokardy, szczególnie przydatne przy obuwiu sportowym. Ta metoda jest dla Ciebie! Metodę „bez wiązania” uzyskamy, jeśli przeciągniemy sznurówkę przez najniższy poziom. Następnie jedną jej część musimy przeciągnąć od spodu do kolejnego otworu. Drugą także przewlekamy od spodu tylko do trzeciej dziurki. W kolejnym korku musimy każdą z końcówek wierzchem przeciągnąć do otworu po przeciwnej stronie i powtarzamy krok, od którego zaczęliśmy. W momencie, kiedy osiągniemy, że oba końce znajdą się po jednej stronie buta wystarczy zawiązać supeł, a resztę sznurówki odciąć.

Paski - jak zawiązać sznurówki

Metoda na „paski” jest prostą i bardzo popularną metodą sznurowania. Jak zawiązać buty w ten sposób? Zaczynamy od przełożenia sznurówki od spodu na pierwszym poziomie. Następnie musimy przewlec ją wierzchem na drugą stronę otworu na drugim poziomie. Później przeciągamy sznurówkę spodem omijając jeden z poziomów i przekładamy ją na przeciwległą stronę. Kolejno powtarzamy tę sekwencję aż do samego końca.

Sznurówki a dzieci

Kiedy mamy x lat i przychodzi ten czas, że musimy się nauczyć jak zawiązać trampki bądź buty sportowe czy też buty turystyczne. Dla wielu dzieci, jak i niektórych dorosłych ta umiejętność spędza sen z powiek. Jednak obecnie rynek posiada akcesorium, które ułatwi tym osobą używanie butów do wiązania. Mianowicie są to elastyczne sznurowadła, które ma dostępne dwa typy. Pierwszy, który wygląda jak klasyczne sznurówki, tylko że zakończone są spinką lub magnesem. Kolejnym rodzajem są elastyczne sznurówki, które także mogą być świetną ozdobą.

Jak możemy zawiązać sznurówki?

Jak zawiązać sznurówki na spinkę?

  1. Przepleć sznurówki tak jak przy tradycyjnych, tylko nie zaciągaj ich mocno.
  2. Załóż buta i wyreguluj naprężenie sznurówek tak by nie uciskały za mocno stopy. Lepiej będzie zostawić więcej luzu, ponieważ w przypadku nadal za luźnego sznurowadła, zawsze możesz ją skrócić.
  3. Rozkręć spinkę i nawlecz ją na sznurówki i zawiąż około 2 cm od spinki.
  4. Obetnij nadmiar sznurówki i przypal końcówkę, by uniknąć strzępienia.
  5. Skręć spinkę.

Jak zawiązać buty za pomocą elastycznych sznurowadeł?

  1. Dopasuj odpowiednie długości silikonowych sznurówek względem szerokości obuwia.

  2. Włóż haczyk po jednej stronie otworu, chwyć go mocno i przeciągnij tak by oba haczyki były po wewnętrznej stronie obuwia.

  3. Powtórz tę czynność przy każdym poziomie oczek, aż do najkrótszej części.

  4. Aby ubrać but, wystarczy rozciągnąć go na boki lub w przypadku użycia łyżki wystarczy pociągnąć do góry za język.

Jeśli wciąż potrzebujesz więcej inspiracji jak fajnie zawiązać sznurówki to obejrzyj ten film:

Teraz już wiesz jak możesz sprawić by Twój but wyglądał oryginalnie.  

Rozkminił: Wiktoria Witkowska
Redakcja i optymalizacja SEO: Marek Kułakowski
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dzięki gotowaniu każdy z nas może skosztować cząstki kultury danego kraju. W tym artykule poznasz najpopularniejsze francuskie dania.

Francuskie dania to nie tylko ślimaki!

jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę jak pisać rozprawkę jak zakończyć rozprawkę

Jak napisać rozprawkę?