typy urody typ urody lato wiosna jesień zima
w ,

Typy urody. Jak dobierać kolory?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak często zdarza Ci się stać przed szafą pełną ubrań i myśleć „nie mam co na siebie włożyć”? Pewnie tak! Każdemu to się zdarza. Dowiedź się czym jest typ urody i jak działa magiczna moc kolorów!

Zastanawiasz się czasami jaki masz typ urody? Postanowiliśmy zgłębić nieco temat, aby znaleźć odpowiedź na to dręczące wszystkich pytanie. Odpowiedź okazała się dziecinnie prosta – duża część ubrań, które posiadamy w naszych szafach nie pasuje do naszego typu urody, ponieważ są różne typy urody. Jest typ urody wiosna, lato, jesień i zima, ale rzadko kiedy bierzemy to pod uwagę. A może wcale? Większość z nas kupując ubrania kieruje się głównie panującymi w danym sezonie trendami. Nie stosujemy się natomiast zupełnie do zasad doboru kolorów do naszego typu urody. Na szczęście, z pomocą przychodzi nam ANALIZA KOLORYSTYCZNA!

Analiza kolorystyczna czyli typ urody test

Analiza kolorystyczna to metoda, która bazując na kolorze skóry, oczu i włosów, określa typ urody i pozwala na dobranie takich barw, które uwypuklą wszystkie walory naszej urody. Metoda ta świetnie sprawdza się nie tylko podczas doboru ubrań; można ją stosować także wybierając akcesoria, biżuterię oraz podczas wykonywania makijażu. Analizę kolorystyczną typu urody można przeprowadzić w dwojaki sposób: możesz udać się do specjalistki posiadającej obszerną wiedzę z zakresu wizażu, która wskaże Ci barwy idealnie współgrające z twoim typem urody lub przeprowadzić analizę kolorystyczną typu urody w warunkach domowych (co jest oczywiście o wiele tańsze niż wizyta u specjalisty). Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie analizy samodzielnie powinnaś postępować zgodnie z poniższymi krokami.

Typy urody | KROK 1: określ tonację swojej skóry

Pierwszym krokiem by ustalić nasz typ urody, jest określenie w jakiej tonacji kolorów jest nam najlepiej. Wyodrębnia się 2 główne tonacje skóry : chłodną i ciepłą. Łatwym sposobem na określenie tonacji skóry jest przyłożenie do twarzy dwóch chust – złotej i srebrnej, a następnie określenie, która z nich sprawia, że skóra naszej twarzy wygląda promiennie i zdrowo, a która daje zupełnie odwrotny efekt. Jeżeli walory twojej cery podkreśla złota chusta, to posiadasz ciepłą tonację skóry, jeżeli natomiast lepiej wyglądasz na tle srebrnej chusty, to tonacja twojej skóry jest raczej chłodna.

Jeśli trudno ci określić swoją tonację przy pomocy chusty to warto przyjrzeć się odcieniowi swoich żył. Spójrz na wewnętrzną stronę nadgarstka, a dokładniej na żyły i ich kolor. Są bardziej niebieskawe, czy zielonkawe? Test powinien być przeprowadzany w naturalnym świetle! Zielone żyły odnoszą się do ciepłego tonu urody, a niebieskie do zimnego.

Typy urody | KROK 2: dowiedz się jaką kolorystyczną porą roku jesteś

Znajomość tonacji naszej skóry w znacznym stopniu ułatwi nam wykonanie kroku 2, który polega na określeniu typu naszej urody. Zadanie to ułatwią Ci również ramy kolorystyczne, które można kupić w internecie za kilkanaście złotych. Wyróżnia się 4 główne typy urody, których nazwy odpowiadają 4 porom roku: typ urody wiosna, lato, jesień i zima.

Jesteś wiosną lub latem jeżeli twój naturalny kolor włosów jest jaśniejszy od średniego brązu. Natomiast jeżeli masz ciemniejszy kolor włosów wówczas twój typ zgodnie z analizą kolorystyczną to jesień lub zima. W przypadku włosów rudych i ciepłego docienia skóry można mówić o wiośnie lub jesieni. W końcu, jeśli masz niebieskawy odcień skóry, a włosy bardziej popielate, bez złotych refleksów, wtedy jesteś latem lub zimą.

Typ urody wiosna

Kobiety posiadające typ urody wiosna są zazwyczaj blondynkami o niebieskich lub zielonych oczach. Ich skóra jest jasna i często pokryta delikatnymi piegami. Przykładem kobiet posiadających typ urody wiosna są m.in. Nicole Kidman i Kate Hudson.

typy urody Typ urody wiosna
Nicole Kidman - Typ urody wiosna
typy urody Typ urody wiosna
Kate Hudson - Typ urody wiosna

Typ urody lato

Mimo iż, cera kobiet w typie urody lato jest jasna i delikatna, to muśnięta słońcem przybiera piękny, oliwkowy odcień. Ich oczy natomiast mogą mieć różnoraki kolor: od -jasnoszarych, przez jasnoniebieskie, do jasnozielonych, a nawet piwnych. Kolor włosów charakterystyczny dla typu urody lato to blond lub jasny brąz. Aktorkami posiadające typ urody lato to m.in. Naomi Watts i Reese  Witherspoon.

Naomi Watts - Typ urody lato
typy urody Typ urody lato
Reese Witherspoon - Typ urody lato

Typ urody jesień

Kobiety o typie urody jesień mają rude lub miedziane włosy. Ich oczy są najczęściej piwne lub brązowe. Cera natomiast ma odcień ciepłej barwy kości słoniowej i bardzo często pokryta jest drobnymi, rudawymi piegami. Tyo urody jesień posiadają m.in. aktorki Julianne Moore i Marcia Cross.

Julianne Moore - Typ urody jesień
typ urody jesień typy urody marcia cross
Marcia Cross - Typ urody jesień

Typ urody zima

Cera kobiet, która ma typ urody zima może być zarówno bardzo jasna, jak i oliwkowa. Jej włosy natomiast są w różnych odcieniach czerni: jasne, przypominające bardzo ciemny brąz, lub kruczoczarne. Tęczówka oka charakterystyczna dla typu urody zima ma bardzo intensywny kolor: zielony, niebieski lub brązowy. Typ urody zima posiadają m.in. aktorki Courteney Cox oraz Megan Fox.

typ urody zima typy urody courtney cox
Courtney Cox - Typ urody zima
Megan Fox - Typ urody zima

Typy urody | KROK 3: odkryj kolory najlepiej współgrające z twoim typem urody

Gdy już wiesz jakiego typu urodę posiadasz, możesz przejść do kroku 3, czyli do zapoznania się z paletą barw, które podkreślą twoją urodę i sprawią że będziesz wyglądała korzystnie i atrakcyjnie.

Typ urody wiosna

Kobiety o urodzie typu wiosna świetnie wyglądają zarówno w soczystych, intensywnych kolorach takich jak zielony, żółty, czerwony czy chabrowy, jak również w kolorach pastelowych. Powinny unikać natomiast bieli, czerni oraz kolorów o zimnych odcieniach. Biżuterią, która idealnie współgra z urodą typu wiosna jest złoto oraz kamienie szlachetne o ciepłych, intensywnych barwach, takie jak agat, turkus czy bursztyn.

Typ urody lato

Z racji tego, iż tonacja skóry kobiet typu urody lato jest chłodna, najlepiej wyglądają one w chłodnych barwach. Wśród zalecanych kolorów wymienia się: złamaną biel, błękit, wszelkie odcienie szarości oraz brudny róż i fiolet. Kolorami, których kobiety o typie urody lato powinny unikać są: rudy, żółty, ciepły brąz, czerń oraz biel. Biżuterią, która świetnie dopełni stylizacje w chłodnych barwach jest srebro oraz kamienie szlachetne takie jak granat, nefryt czy rubin.

Typ urody jesień

Typ urody jesień najlepiej podkreślają „jesienne” kolory, takie jak ciepłe brązy, złoto, zieleń, czerwień, pomarańcz oraz kremowa biel. Niemniej jednak, z ciepłym, typem urody jesień świetnie współgrają również odcienie turkusowe, lazurowe oraz purpurowe. Kobieta z typem urody jesień powinny unikać kolorów pastelowych oraz zarówno chłodnych, jak i jaskrawych odcieni. W kwestii biżuterii, powinny one postawić na ozdoby wykonane ze złota oraz na bursztyn.

Typ urody zima

Kobiety o typie urody zima najlepiej prezentują się w zimnych wyrazistych kolorach, takich jak czerń, granat, szmaragd, kobalt, krwista czerwień oraz biel. Kolorami od których kobieta typ urody zima powinna stronić są natomiast jasne, pastelowe barwy, ciepłe odcienie brązu, czerwonego, pomarańczowego oraz żółtego. Biżuterią, idealnie współgrającą z typem urody zima jest srebro, białe złoto oraz kamienie szlachetne takie jak szmaragd czy rubin.

Typy urody | KROK 4: idź na zakupy!

Gdy już przeszłaś przez 3 pierwsze kroki, jesteś w 100% pewna typu urody i gotowa na przystąpienie do kroku nr 4, który bez wątpienia sprawi ci najwięcej radości. Wiedza na temat tonacji swojej skóry, typu urody oraz barw, które najlepiej co ciebie pasują pomoże ci w dokonywaniu świadomych modowych wyborów. Od teraz nie będziesz już ślepo podążać za panującymi w danym sezonie trendami, ponieważ posiadasz wiedzę, która pozwali ci na ich przefiltrowanie i wybranie takich ubrań i biżuterii, które podkreślą twoją urodę i sprawią, że będziesz wyglądała zjawiskowo w każdej sytuacji.

PS: Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Wam w podejmowaniu świadomych modowych decyzji i że już nigdy nie staniecie przed szafą pełną ubrań i nie powiecie „nie mam co na siebie włożyć”! Określ swój typ urody i wszystko się zmieni na lepsze.

OWOCNYCH ZAKUPÓW!

Życzy: Martyna Stolarska

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

fischbrötchen kanapka ze śledziem kanapki ze śledziem bułka ze śledziem matjes bułka z rybą niemiecka kanapka ze śledziem

Fischbrötchen czyli tradycyjna niemiecka kanapka ze śledziem

Jedna kartka papieru niesie za sobą nieskończoną ilość możliwości składania. Dowiedź się jak zrobić samolot z papieru. Papierowy samolot dla każdego!

Jak zrobić samolot z papieru?