Jak zachowuje się mózg podczas nauki? Jak wpływa na nasz mózg nauka języków? Sprawdź, w jaki sposób znajomość języka pomaga nam rozwijać mózg!
w

Jak wpływa na nasz mózg nauka języków?

Nie od dziś wiadomo, że warto znać kilka języków, a najlepszy czas na ich naukę przypada na okres dzieciństwa. Jednak czy wiesz, dlaczego tak jest? Ma to związek z rozwojem naszego mózgu. Zobacz, jak nauka języków wpływa na mózg!

Korzyści płynące z nauki języków mogą być bardzo oczywiste. Znajomość języka daje nam większe szanse na rynku pracy, możliwość pracy za granicą, nawiązywanie nowych kontaktów z ludźmi z różnych zakątków świata oraz swobodne podróżowanie bez konieczności korzystania ze słownika lub pomocy tłumacza. Ale czy wiesz, jak nauka języka wpływa na mózg? Okazuje się, że mózg podczas nauki języka rozwija się, co może nawet opóźnić postęp różnych chorób.

Nauka i znajomość języka a postęp chorób

W 2013 roku grupa badaczy z Uniwersytetu w Edynburgu badała korelację między osobami dwujęzycznymi a postępem demencji, czy też innych chorób, takich jak choroba Alzhaimera. Okazało się, że u pacjentów dwujęzycznych doszło do demencji średnio cztery i pół roku później niż u pacjentów jednojęzycznych. To wyraźnie wskazuje, że dwujęzyczność ma istotny wpływ na struktury i procesy neurologiczne.

Nauka języka jest złożoną procedurą, która nie ogranicza się jedynie do jednej półkuli mózgu, ale obejmuje wymianę informacji między lewą a prawą stroną. Aby uzyskać pełną znajomość języka konieczne jest zapamiętanie słów, poznanie systemu dźwiękowego i systemu pisowni (ortografia) oraz zapoznanie się z gramatyką. Te elementy językowe różnią się od siebie i wymagają aktywacji różnych części mózgu.

Jak nauka język wpływa na mózg mój mózg podczas nauki znajomość języka
Jak wpływa na nasz mózg nauka języków?

Nasz mózg jest plastyczny!

Przez długi czas naukowcy nie wierzyli, że możliwa jest zmiana mózgu w ciągu całego życia. Ogólnym założeniem było, że mózg rozwijał się do pewnego momentu, po czym liczba połączeń utrzymywała się na tym samym poziomie, a następnie zaczynała się kurczyć. Wierzono również, że mózg nie może być naprawiony po urazie. Ostatnie badania dostarczyły nam jednak zupełnie odwrotnych wniosków. Okazuje się, że nasz mózg nigdy nie przestaje się zmieniać w odpowiedzi na różne doświadczenia. Mózg podczas nauki języka jest miejscem ciągłych modyfikacji.

Tłumaczy się to pojęciem neuroplastyczności. W neurobiologii „plastyczność” to zdolność materiałów do zmiany i przyjmowania różnych form. Jest to umiejętność mózgu do przystosowania swojej struktury fizycznej. Dzięki temu mózg jest zdolny do naprawy uszkodzonych rejonów, generowania nowych neuronów, rekonfiguracji rejonów do wykonywania różnych zadań i tworzenia sieci neuronowych, które pozwalają nam pamiętać, czuć i marzyć. Jest to również to, co pozwala nam wyjaśnić, jak mózg jest w stanie modyfikować się, gdy zdobywamy nową znajomość języka.

Proces uczenia się czegoś nowego oddziałuje na mózg podobnie jak ćwiczenia fizyczne na mięśnie. Jeśli każemy im się ruszać, będą coraz większe i silniejsze. To samo dzieje się z mózgiem. Ćwicząc z nim, powodujemy zmianę jego struktury, a jednocześnie usprawniamy niektóre jego funkcje. Nauka języka jest bardzo złożonym procesem, który sprawia, że obszary mózgu, których to dotyczy, ulegają poprawie. Gdy uzyskujemy znajomość języka, odzwierciedla się to wzrostem zarówno substancji białej, jak i szarej w tych obszarach.

Jak nauka język wpływa na mózg mój mózg podczas nauki znajomość języka
Mózg podczas nauki języków

Nauka języków we wczesnym wieku

Dzieci uczące się języków we wczesnym wieku, wyróżniają się wyższymi procesami poznawczymi niż te, które tego nie robią. Są w stanie szybciej reagować na bodźce i szybciej rozwiązywać problemy, analizując i porównując informacje.

Człowiek czerpie najwięcej korzyści z nauki języków we wczesnym wieku. Jednak wiek nie zmienia tego, jak wpływa na nasz mózg nauka języków. Na rozwój mózgu nigdy nie jest za późno! Te czynności, dzięki którym ćwiczymy nasz mózg, są bardzo korzystne w utrzymaniu aktywnego i czujnego umysłu. To pozwala różnym obszarom naszego mózgu pracować efektywnie.

Teraz już wiesz, że nie tylko znajomość języka, ale również sama nauka języków jest bardzo ważna! Jeśli jesteś osobą dwujęzyczną, to  jest to świetna inwestycja nie tylko w twoją karierę zawodową, ale także w długoterminowe zdrowie!

Rozkminiła: Natalia Skalska
Redakcja: Ola Chmielewska
Grafika: Hubert Kalinowski

Źródła:
unbabel.com
vix.com

Zgłoś nadużycie

Ten przepis na kanelbullar, czyli szwedzkie bułeczki cynamonowe (znane też jako cinnamon rolls) przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości.

Kanelbullar – przepis na szwedzkie bułeczki cynamonowe

Włamanie do mieszkania czy włamanie do domu spędza wielu z nas sen z powiek. Poznaj sposoby działania złodziei, a włamywacz przestanie być straszny!

Włamanie do domu – jak uchronić się przed włamywaczem?