Chcesz zacząć włosing? Już dziś dowiedz się czym jest równowaga PEH, humektanty, emolienty, proteiny i zacznij właściwą pielęgnację swoich włosów!
in ,

Włosing – Co to jest?

Marzysz o tym, żeby mieć piękne, zdrowe i lśniące włosy? Nie wiesz jak o nie zadbać? Słyszałaś o włosingu, ale nie wiesz, na czym polega i od czego zacząć? Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, czym jest równowaga PEH, czego mogą potrzebować twoje włosy i przekonaj się, czy są nisko, wysoko czy średnioporowate. Nie martw się, pokażemy ci, że to nic trudnego! Pokażemy ci dokładne składniki, których warto szukać w produktach do włosów!

W ostatnim czasie w sieci pojawia się bardzo dużo informacji na temat włosingu. Można znaleźć takie pojęcia jak równowaga PEH, emolienty, proteiny, humektanty  co to właściwie jest? Co więc zrobić, aby mieć piękne, lśniące włosy? Jak odpowiednio dbać o włosy? Niestety, niekiedy ciężko to osiągnąć. Odpowiedź na to pytanie to włosing! W naszym artykule znajdziesz wyjaśnienie wszystkich potrzebnych pojęć i dokładne nazwy składników, których możesz szukać w składach produktów!

Czym jest włosing?

Włosingiem nazywamy świadome dbanie o włosy, uwzględniając tak zwaną równowagę PEH. PEH to skrót, za którym kryje się nic innego tylko w kolejności: proteiny, emolienty i humektanty. Brzmi niepokojąco? Tak naprawdę to banalnie proste! Poznaj proste zasady włosingu

PEH: Proteiny, Emolienty, Humektanty - Włosing

Włosing to nic innego jak przestrzeganie równowagi pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami we włosach. Zobacz, jak łatwo można zadbać o właściwy balans tych składników. 

1. Proteiny

Włosing, Proteiny, Emolienty, Humektanty co to, równowaga PEH
Co to są proteiny?

Proteiny są ‘cegiełkami’ dla włosów. To właśnie dzięki proteinom możliwa jest regeneracja i rekonstrukcja włosa. Im więcej muszą znosić nasze włosy (suszenie, prostowanie, farbowanie, uszkodzenia mechaniczne), tym proteiny będą nam bardziej potrzebne. Proteiny są też odpowiedzialne za to, jak zdrowo wyglądają nasze włosy. Jeśli protein jest za mało, włosy są oklapnięte, matowe, mogą mieć tendencję do kołtunienia się, a także wyglądają „bez życia”.
Jeśli te mało pozytywne epitety pasują do waszych włosów, w składzie odżywek należy szukać następujących składników: Silk, Soy Protein, Hydrolyzed Keratin, Milk Protein, Oat Protein, Elastin, Collagen.

2. Emolienty

Włosing, Proteiny, Emolienty, Humektanty co to? Równowaga peh
Co to są emolienty?

Emolienty to powłoka ochronna dla naszych włosów, chroniąca przed uszkodzeniami. Dzięki nim włosy są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także wolniej tracą wodę od środka, dzięki czemu wyglądają znacznie lepiej. Emolienty to ochrona przed temperaturą, uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami powietrza oraz promieniowaniem UV. Są niezbędne, gdy chcemy uzyskać włosy gładkie i lśniące.
Jeśli chcemy zapewnić naszym włosom niezbędną ochronę, powinniśmy na półkach sklepowych szukać produktów ze składnikami: dowolny Oil, dowolny Wax, Cetyl, Cetearyl Alcohol, Lanolina, Paraffinium Liquidum.

3. Humektanty

Włosing, Proteiny, Emolienty, Humektanty co to, równowaga PEH
Humektanty - co to jest?

Bez wystarczającej ilości humektantów włosy będą matowe i oklapnięte. Humektanty nawilżają włosy. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie dobranie składnika nawilżającego zależy od struktury włosa, poziomu jego zniszczenia i innych czynników, dlatego nie należy zniechęcać się po użyciu humektantu, który dla naszych włosów po prostu się nie sprawdzi i szukać dalej tego idealnego dla nas.

Humektanty to składniki takie jak: Mea, Aloe, Glycerin, Panthenol, Niacynamide, cukier, roztwory z lnu, kozieradki lub prawoślazu.

Włosing w pigułce

Włosing to nic innego jak dobranie idealnych produktów dla naszych włosów i składników, których potrzebują. Może to oczywiście zająć trochę czasu, ale efekt jest tego zdecydowanie warty. Musimy próbować z różną częstotliwością używania danych składników. Istnieją też produkty mieszane, zawierające np. zarówno proteiny, jak i emolienty. Ale aby poznać jak najlepiej swoje włosy, co lubią a czego nie, na początek warto mieć oddzielne produkty. Jednak jeśli już zaczniemy szukać produktów z wyżej wymienionymi składnikami, na niektórych produktach możemy znaleźć rozgraniczenie na tak zwaną porowatość. Co to znaczy?

Czym jest porowatość włosa?

Z wierzchu włos jest zbudowany z łusek, które składają się z cysteiny i kwasów tłuszczów, które tworzą zewnętrzną barierę chroniącą włos. Porowatość to inaczej stopień odchylenia łusek włosa. Na porowatość wpływa kilka rzeczy, ale głównie są to geny i pielęgnacja włosów. To, jaką mamy porowatość włosów, ma wpływ na wiele rzeczy. Chociażby fakt, jak wnikają w nie substancje pielęgnujące, ale też na przykład farba do włosów lub gorące powietrze. Im łuska jest bardziej odchylona, tym większa porowatość. Poznaj swoją porowatość, odpowiadając na kilka prostych pytań z tego testu. Jest to bardzo ważne przy dobieraniu kosmetyków do pielęgnacji włosów. Wyróżniamy trzy stopnie porowatości:

1. Włosy niskoporowate

Włosy o tej porowatości mają bardzo mocno zwarte łuski, które przylegają bezpośrednio do włosa. Dbanie o włosy z taką porowatością nie jest łatwe. Takie włosy same w sobie wyglądają już bardzo dobrze, a więc pielęgnację należy ograniczyć do minimum. Przez brak odchylenia łuski preparaty, które stosujemy na włosy, zamiast wnikać w ich środek, odkładają się na zewnątrz i oblepiają włosy. To może skończyć się szybkim przetłuszczaniem włosów, brakiem blasku i ich oklapnięciem. Dlatego włosy o niskiej porowatości świetnie reagują na produkty z mniejszymi cząsteczkami, które są w stanie wniknąć głębiej w strukturę włosa, a nie tylko odłożyć się na jego powierzchni. 

Takie mniejsze cząsteczki posiada np. olej kokosowy, palmowy i babassu. Jak można poznać, czy mamy włosy o takiej porowatości? To proste, ponieważ takie włosy będą wyglądały najzdrowiej. Będą błyszczące, gładkie, sypkie, nie będą się kołtunić. Niskopory świetnie znoszą także wszelakie zabiegi fryzjerskie, w tym chemiczne (np. farbowanie). Należy jednak pamiętać, że są bardzo odporne na stylizacje, więc wyprostowane włosy lub piękne loki utrzymają się maksymalnie kilka godzin.

2. Włosy średnioporowate

Włosy o porowatości średniej mają już nieco odchylone łuski. Taka porowatość jest najczęściej spotykana. Przy takich włosach świetnie sprawdzą się produkty, które mają w składzie składniki o średnich cząsteczkach, np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej z pestek winogron lub śliwekWłosy o takiej porowatości łączą w sobie cechy włosów zarówno niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Aby odżywić takie włosy, warto też wprowadzić do pielęgnacji proteiny, np. jedwab. Często włosy średnioporowate będą falowane, mogą mieć tendencję do puszenia się. Z odpowiednią pielęgnacją mogą być gładkie i lśniące, ale bez odpowiednich składników mogą się kołtunić lub być suche. Średniopory łatwiej przyjmują farbę i składniki pielęgnacyjne, a także są bardziej podatne na stylizacje, która utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku włosów niskoporowatych.

3. Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate mają łuski odchylone, nieregularne. Przez to są niezwykle narażone na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury, zabiegi chemiczne. Zazwyczaj włosy o tej porowatości to włosy ‘po przejściach’, wieloletniej stylizacji prostownicą lub lokówką, regularnie farbowane, myte codziennie i suszone gorącym nawiewem suszarki. Włosy wysokoporowate najbardziej polubią się z produktami, które mają w sobie składniki z dużymi cząsteczkami, np. proteiny mleczne lub owsiane. Nie można też w ich pielęgnacji pominąć odpowiednich olejów, np. oleju z awokado lub jojoba. Włosy wysokoporowate pozostawione bez uwagi będą się puszyć, będą szorstkie i matowe. Mogą się nawet kruszyć, a ich końcówki na pewno będą rozdwojone. Takie włosy są niezwykle podatne na stylizacje, tak że poddane np. prostownicy, pozostaną proste nawet na kilka dni.

Włosing, Proteiny, Emolienty, Humektanty co to, równowaga PEH
Włosing, równowaga PEH? Proteiny, Emolienty, Humektanty

Na początku te informacje mogą być onieśmielające, ale tak naprawdę włosing to nic skomplikowanego! Dzięki lepszemu zaznajomieniu się z równowagą PEH i porowatością włosa możemy efektywniej o nie dbać. Oprócz odżywania warto także zwrócić uwagę na skład kosmetyków, które mamy w domu. Warto chociażby zerknąć, czy w łazience nie mamy szamponu z silikonem, który może gromadzić się na włosach, obciążając je, a nawet powodować ich wysuszanie i przetłuszczanie. Aby sprawdzić, czy dany produkt zawiera silikon, poszukaj w składzie nazwy zakończone na
-silanol, -siloxane, -silicone czy -methicone. Silikonem jest też substancja zawierająca w nazwie PEG lub PPG. Jeśli zaczniemy lepiej przyglądać się temu, co nakładamy na swoje włosy, odwdzięczą się nam cudownym wyglądem i będą zdrowsze niż kiedykolwiek!

Prawda, że włosing to nic strasznego i nie trzeba być alchemikiem, żeby zadbać o swoje włosy?

Źródła:

Polecane rozkminki

  • Domowe maski do włosów typu „zrób to sam”: 6 przepisów - domowa maseczka na włosy, dzięki którym zawsze będą wyglądać świetnie. Sprawdź!

    Domowe maski do włosów typu „zrób to sam”

    Maski do włosów są kosmetykami, o których w pielęgnacji włosów często się zapomina, a które, pomimo podzielonych opinii, są bardzo ważne. Często nie opłaca się wydawać dużej kwoty pieniędzy na coś, co może nie odpowiadać naszym włosom. W takiej sytuacji można sięgnąć po naturalne składniki i wypróbować domowe maski do włosów.

  • loga marki odzieży sportowej najbardziej znane marki odzieży sportowej

    Najbardziej znane marki odzieży sportowej – Top 5

    Planując serię aktywności fizycznych lub dopiero myśląc o rozpoczęciu przygody z nimi, należy myśleć nie tylko o sprzęcie, ale także o stroju. Które marki produkujące ubrania sportowe są popularne wśród sportowców o różnym poziomie sprawności czy zaawansowania? Co jeszcze te marki oferują oprócz ubrań lub obuwia? Którą z nich wybrać jeśli chodzi o ubrania dobrej jakości? Zdecydowana część marek dostosowuje się nie tylko do sportu, ale też do upodobań klientów wobec ubrań na co dzień. Sprawdźmy, jakie są najbardziej znane marki odzieży sportowej i jak wyglądają różne loga marki odzieży sportowej!

  • Jak zrobić paznokcie hybrydowe? Odpowiedź na to pytanie jest łatwa. Manicure hybrydowy lub french manicure (paznokci french) zawsze dodają elegancji.

    Jak zrobić paznokcie hybrydowe?

    Paznokcie to coś o co kobiety uwielbiają dbać. I słusznie. Paznokcie są dość widoczną częścią ciała, więc, kiedy podajemy komuś dłoń, żeby się przywitać, to właśnie paznokcie hybrydowe mogą wiele rzeczy powiedzieć. W dzisiejszych czasach panie mają wiele możliwości, żeby pochwalić się swoim manikiurem, wykonanym dzięki różnym technikom.

Report

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

W tym artykule dowiesz się jak obliczyć obwód kwadratu. Dowiesz się czym jest kwadrat i poznasz 3 proste sposoby na obliczenie jego obwodu.

Jak obliczyć obwód kwadratu?

Zastanawiasz się co spakować na wyjazd? Lista 10 rzeczy, które warto zabrać nie tylko na wakacje, ale również na wycieczkę objazdową. Zastanawiasz się co spakować na wyjazd? Lista 10 rzeczy, które mogą się przydać nie tylko podczas podróży, ale również podczas wycieczki objazdowej. co spakować na wyjazd co zapakować w podróż co zabrać na wakacje

Co spakować na wyjazd?