Wśród dręczących nas lęków, jak lęk przed pająkami czy lęk przed ludźmi oraz wysokościami znajdą się też dziwne fobie. Jakie są fobie najdziwniejsze fobia?
w

Jakie są najgorsze, najpopularniejsze i najdziwniejsze fobie?

Wśród dręczących nas lęków, jak ten przed pająkami czy wysokościami znajdą się też dziwne fobie, których istnienie trudno jest uzasadnić. Jakie fobie najbardziej nas zadziwiają? Oto 15 lęków, które utrudniają życie wielu ludziom

Najdziwniejsze fobie

Każdy człowiek ma lęki, które spędzają sen z powiek. Strach to nieodłączny element naszego życia, ponieważ budzi instynkty, które pomagają przetrwać.  Najczęściej nie kontrolujemy tego, czego się obawiamy a niektóre lęki budzą się w nas w wyniku pewnych przeżyć. Wśród powszechnie znanych lęków, takich jak lęk przed pająkami czy wysokościami znajdą się i dziwne fobie, jak lęk przed ludźmi czy słońcem. Tak więc, jakie są fobie, które najbardziej nas zadziwiają? Przed wami te najgorsze, najpopularniejszych lub najdziwniejsze fobie!

15. Arachnofobia

Jest to lęk przed pająkami lub innymi pajęczakami. Sam ich widok wywołuje u wielu niepokój. W skrajnych przypadkach, nie tylko bliskie spotkanie z tymi stworzeniami, ale nawet zdjęcie lub myśl mogą wywołać atak paniki! Dlaczego tak wiele z nas obawia się tych stworzeń? Okazuje się, że na 35.000 gatunków, tylko 12 stwarza realne zagrożenie dla człowieka. Nasz lęk przed pająkami wywodzi się z czasów prehistorycznych, gdzie ludzie bali się ich, ponieważ po ich ugryzieniu umierali. Mimo dzisiejszych powszechnie dostępnych lekarstw i wysoko rozwiniętej medycyny, niektóre nasze pierwotne odruchy przetrwały – w tym lęk przed pająkami. 

dziwne fobie najdziwniejsze fobie lęk przed pająkami
lęk przed pająkami

14. Akrofobia - najdziwniejsze fobie

Strach przed wysokościami dotyka ok. 6% ludzi na świecie. Osoby cierpiące na akrofobię odczuwają niepokój na myśl o wysokich obiektach. Mimo, że większość z nas nie czuje się pewnie zerkając w kilkumetrową przepaść, to ludzie z tą fobią unikają wręcz sytuacji, w których muszą przejść przez most lub wjechać windą na wieżowiec! Akrofobię możemy nabyć doznając traumatycznych przeżyć związanych z wysokością. 

lęk wysokości

13. Trypanofobia

Następne w zestawieniu są igły. Lęk przed ukłuciem czy zastrzykiem wskazuje jednoznacznie na trypanofobię! Osoby cierpiące na tę fobię za wszelką cenę unikają zabiegów czy wizyt lekarskich, na których mogłoby dojść np. Do pobrania krwi. Badania wykazują, że od 20 do 30% dorosłych ludzi zmaga się z takim lękiem. Podczas zastrzyku pocą się, doświadczają przyśpieszenia bicia serca lub nawet omdlenia. Badania lekarskie z reguły należą do bardziej stresujących czynności.

dziwne fobie jakie są fobie
lęk przed igłami

12. Awiofobia - najdziwniejsze fobie

Nadszedł czas na samoloty. Wielu z nas kocha latać, oglądać chmury lub po prostu się relaksować. Niestety, jak się okazuje, latanie nie jest formą odpoczynku dla każdego. Awiofobia dotyka od 30 do 40% amerykanów, mimo, że katastrofy lotnicze należą do rzadkości. Główne objawy tej fobii to poczucie dezorientacji, przyśpieszone bicie serca czy drżenie ciała. Aby uporać się z tym lękiem, stosuje się terapię, która ma oswajać nas z lataniem. Najpierw wyobrażamy sobie samolot, później wsiadamy do niego, aż w końcu decydujemy się na prawdziwy lot bez obaw. 

najdziwniejsze fobie jakie są fobie
lęk przed lataniem samolotem

11. Kynofobia

Psy to jedne z najbardziej lubianych zwierząt wśród ludzi. Towarzyszą człowiekowi w życiu codziennym, są inteligentne i oddane. Niestety niektórzy panicznie boją się tych czworonogów, co najczęściej jest spowodowane traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, takimi jak ugryzienie. Lęk pozostaje w człowieku i towarzyszy mu w dorosłym życiu. Nie jest to zwykły strach, a panika i niekontrolowane zachowania w obliczu sytuacji, jaką jest spotkanie psa. W ekstremalnych przypadkach, niektórzy nie przejdą konkretną ulicą lub nie zjawią się w umówionym miejscu, ponieważ spodziewają się tam obecności psa. Z uwagi na powszechną obecność tych zwierząt wokół nas, jest to jedna bardziej doskwierających fobii. 

dziwne fobie najdziwniejsze fobie
lęk przed psami

Najdziwniejsze fobie - pierwsza 10

10. Tafefobia

Przechodząc do nieco bardziej ekstremalnych lęków, trzeba wziąć pod uwagę tafefobię czyli strach przed pogrzebaniem żywcem. Często łączy się to z lękiem przed śmiercią czy nagrobkami- a to zdecydowanie najgorsze fobie! Biorąc pod uwagę standardy, w których żyjemy dzisiaj, taki wypadek jest mało prawdopodobny. Jak się jednak okazuje, ten irracjonalny strach również ma swoje korzenie w przeszłości. Gdy medycyna nie była jeszcze dobrze rozwinięta i nie potrafiono jednoznacznie stwierdzić zgonu, zdarzało się pochować żywego człowieka. Dziś tworzy się już specjalne, bezpiecznie skonstruowane trumny w razie takiego “wypadku”.

dziwne fobie jakie są fobie
lęk przed byciem pogrzebanym żywcem

9. Koulrofobia

Klaun – to powód bezsennych nocy wśród dzieci… i nie tylko! Powszechnie znane postacie w pop-kulturze, mające rozśmieszać, stały się symbolem wielkiego strachu u ludzi w każdym wieku. U niektórych widok klauna powoduje mdłości, intensywne poty czy ataki paniki. Mimo, że nietrudno jest unikać sytuacji, w których możemy zobaczyć tę postać, u niektórych lęk jest tak silny, że wymaga leczenia z pomocą psychoterapii.

lęk przed klaunami

8. Antropofobia - najdziwniejsze fobie

Dość nietypowa fobia, a więc lęk przed ludźmi. W zależności od jej intensywności – u jednych będzie się objawiał skryciem i nieśmiałością, u innych intensywnym poceniem, drżeniem głosu i przyspieszonym biciem serca, a w najbardziej zaawansowanym spectrum, znacznie utrudni życie codzienne. 

lęk przed ludźmi lęk przed pająkami
lęk przed ludźmi

7. Ksenofobia

Lęk przed ludźmi ma różne oblicza. Zagłębiając się nieco bardziej w ten temat, można dowiedzieć się o ksenofobii. Jest to lęk przed obcymi lub obywatelami innych krajów. Dotyczy to również obyczajów i zachowań słabiej nam znanych. Oczywiście, każdy z nas czuje niepewność obserwując nowe zjawiska, jednak skrajności prowadzą do większych problemów, takich jak niemożność zaplanowania wakacji w innym państwie czy brak tolerancji.

lęk przed ludźmi lęk przed pajakami
lęk przed nieznanym

6. Pedofobia - najdziwniejsze fobie

Poza obcymi czy grupami ludzi można obawiać się również dzieci. Ten konkretny lęk przed ludźmi powszechnie nazywany jest pedofobią. Lęk ten często wykrywany jest u osób, którzy potomstwo posiadają. Strach ten cechuje się niechęcią do obcych dzieci. Emocjonalny niepokój i stres często są objawami tej fobii. Naukowcy wciąż prowadzą badania nad pedofobią, która w wielu aspektach pozostaje zagadką.

lęk przed ludźmi dziwne fobie
lęk przed dziećmi

5. Optofobia

W pierwszej piątce tego zestawienia nie może zabraknąć jednej z najdziwniejszych fobii, jaką jest optofobia czyli strach przed otworzeniem oczu. Najczęściej jest on wywołany traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa czy powikłaniami po operacjach oczu. Lęk ten jest uleczalny, natomiast terapia jest długa i nie daje 100% gwarancji powodzenia. Niektórzy mimo leczenia nigdy nie uwalniają się od tej fobii, a ta towarzyszy im całe życie.

najdziwniejsze fobie
lęk przed otwarciem oczu

4. Chorofobia - najdziwniejsze fobie

Wyjścia ze znajomymi, imprezy czy przyjęcia zazwyczaj budzą w nas pozytywne emocje. Nie dzieje się tak w przypadku osób cierpiących na chorofobię czyli lęk przed tańcem. Sama myśl o tym akcie przyprawia je o niepewność i niepokój. Wesela czy koncerty to wydarzenia, które są opuszczane lub które wywołują duży stres wśród grupy ludzi cierpiących na tę przypadłość.

lęk przed ludźmi
lęk przed tańcem

3. Geniofobia

Przechodząc do czołówki naszego rankingu, skupmy się na najdziwniejszych lękach, takich jak geniofobia. Jest to irracjonalny strach przed podbródkami! Często łączy się ona ze strachem przed kolanami lub łokciami (to zdecydowanie najdziwniejsze fobie!). Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz interakcje międzyludzkie, dlatego w takich przypadkach najczęściej proponuje się terapię.

lęk przed ludźmi
lęk przed podbródkami

2. Neofobia - najdziwniejsze fobie

Zmiany są nieodłączną częścią ludzkiego życia i większość z nas potrafi się do tego przystosować. Duży lęk przed tym co nowe i nieznane towarzyszy tym, którzy cierpią na neofobię. Zaburza ona zdrowy rytm życia oraz odbiera szczęście, ponieważ nie da się go czerpać z doświadczeń, których się obawiamy. Inną odmianą tej fobii jest neofobia żywieniowa, która charakteryzuje się strachem przed niektórymi produktami spożywczymi.

lęk przed ludźmi
lęk przed zmianami

1. Heliofobia

Pierwsze miejsce w rankingu na najdziwniejsze fobie zdecydowanie przypada heliofobii. Jest to lęk przed słońcem lub nasłonecznionymi miejscami. Być może trudno w to uwierzyć, ale dla niektórych wyjście w piękny, ciepły dzień jest torturą, której towarzyszą silny stres i pocenie się. W skrajnych przypadkach dochodzi do tego strach przed miejscami oświetlonymi również sztucznie. Osoby borykające się z tą fobią nie obawiają się samego słońca, a tego jakie niebezpieczeństwo może za sobą nieść. Niestety, biorąc pod uwagę biologię naszych ciał, niemożliwym jest całkowite zaprzestanie wychodzenia na słońce, dlatego w takich przypadkach zaleca się terapię.

lęk przed ludźmi
lęk przed słońcem

Najdziwniejsze fobie - podsumowanie

Za nami lista, na której znalazły się niektóre najdziwniejsze fobie. Jak widać mogą dotyczyć wielu aspektów życia: ludzi, miejsc, przedmiotów czy wydarzeń. Strach to element naszego życia. Umacnia człowieka i pomaga łamać wiele granic, które powstrzymują nas przed wieloma pięknymi doświadczeniami. Niemniej jednak, warto umieć rozgraniczyć jaki strach jest uzasadniony i co stwarza realne zagrożenie oraz to jakie są fobie będące jedynie irracjonalnym i mocno zakorzenionym w nas lękiem. 

Rozkminiła: Sandra Lipińska
Redakcja: Gabriela Sagała
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Hiszpania ciekawostki hiszpanie paella sangria walka byków

Zaskakujące ciekawostki o Hiszpanii i Hiszpanach

Concierge, inaczej konsjerż, to zawód z długą historią i tradycją. Jednak czym taka osoba się właściwie zajmuje? Przeczytaj o konsjerżach kiedyś i dziś.

Concierge, inaczej konsjerż. Na czym polegają jego usługi?