Malta, co zobaczyć? Ważne pytania na które odpowiemy w artykule, czyli: co zwiedzać na Malcie i co robić na Malcie? Przekonajcie się sami!
w

Malta, co zobaczyć na wakacjach?

Malta, co zobaczyć? Dowiedz się jakie miejsca powinny znaleźć się na twojej liście podczas zwiedzania Malty.

Wraz z początkiem wakacji wiele osób nadal szuka idealnego miejsca na wypoczynek. Malta jest miejscem, które warto odwiedzić. Jest to najdalej wysunięte na południe państwo Europy, dlatego przez 300 dni jest tam słonecznie. Znajduje się ponad 1500 km od granicy Polski (w linii prostej). Archipelag Wysp Maltańskich jest wysoko nacechowany kulturowo, znajduje się tam wiele zabytków, plaż oraz cudów natury, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Malta, co zobaczyć, co zwiedzać na Malcie i co robić na Malcie — odpowiemy właśnie na te pytania, poznajcie 10 ciekawych miejsc!

Malta, co zobaczyć? Valletta

Co zwiedzić na Malcie: Stolicę warto zobaczyć jako pierwszą przy zwiedzaniu Wysp. Valletta leży pomiędzy dwoma portami: Grand Harbour i Marsamxett Harbour. W tym niewielkim mieście znajduje się aż 320 zabytków, co sprawia, że jest to bardziej zagęszczony obszar zabytkowy na świecie. Dzięki temu całe miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W sercu stolicy znajduje się Konkatedra św. Jana, jest to XVI- wieczna świątynia służąca jako kościół zakonu joannitów. 

Valletta to urokliwe barokowe miasto, pełne wąskich uliczek, kolorowych balkonów, ogrodów, świątyń, katedr i bazylik. Z wielu miejsc można podziwiać niesamowite widoki, które zapierają dech w piersiach. Aby zwiedzić dokładnie całe miasto potrzeba minimum 2 dni. Do Valletty nie można wjechać autem, dlatego warto pozostawić samochod, bądź inney środka transportu przed stolicą. Nie jest to problematyczne, ponieważ znajduje się tam wiele dostępnych parkingów, a ceny na nich wahają się od 2,5 do 10 EUR w zależności od czasu jaki spędzimy w mieście.

Malta co zobaczyć
Malta co zobaczyć - co zwiedzać na Malcie - Valletta

Malta, co zobaczyć z rana: Błękitna Grota (Blue Grotto)

Jest to jedna z najpiękniejszych, naturalnych atrakcji Malty. Jaskinia znajduje się w południowo-wschodniej części Malty. Ma ponad 40m oraz 26m głębokości. Niezwykle niebieska woda połyskująca w słońcu, przy wapiennych urwiskach i jaskiniach robi ogromne wrażenie. Według mitologii, Błękitna Grota była domem dla syren, które zwabiały w to miejsce żeglarzy swoim cudownym urokiem. Teraz jest to turystyczna atrakcja. 

Jaskinie można zwiedzić na łodzi zwanej Luzzu, łodzie pływają przez cały rok, o ile tylko warunki pogodowe na to pozwalają. Cała podróż taką łodzią trwa około 25 minut. W rejs najlepiej wyruszyć z rana, do godziny 14.00, wtedy bowiem można podziwiać wszelkie walory tego miejsca oraz zobaczyć jak woda odbiją promienie słoneczne, tworząc grę świateł. 

co zwiedzać na Malcie
Malta co zobaczyć - Błękitna Grota

Co zwiedzać na Malcie: Czerwona Wieża

Niedaleko Wioski Popeya w północnej części Malty, znajduje się Czerwona Wieża, znana inaczej jako Wieża św. Agaty. Nazywa się tak ze względu na kolor zewnętrznych murów. Obiekt ten stanowi jeden z kluczowych punktów obrony wyspy. Podczas panowania Zakonu Maltańskiego na Malcie wieże zbudowano w takich odległościach, aby każda wieża była w zasięgu wzroku kolejnej wieży. Oprócz funkcji monitorowania i ostrzegania przed atakami pirackimi, pełniły również rolę wież komunikacyjnych między Gozo a Grand Harbour. Z Wieży św. Agaty można podziwiać piękny widok na Zatokę Mellieha.

co robić na Malcie
co zwiedzać na Malcie - Czerwona Wieża

Malta, co zobaczyć wieczorami: Klify Dingli

Klify znajdują się na południowo-zachodnim wybrzeżu Malty, około 10km od Blue Grotto. To kolejna niesamowita, przyrodnicza atrakcja Wyspy. Są to najwyższe klify w południowej części Europy. Mają po 250 metrów i zanurzają się w Morzu Śródziemnym, rolnicy często wykorzystują ich pochyłe zbocza, ponieważ znajduje się tam żyzna ziemia. Najważniejszym punktem Klifów Dingli jest punkt widokowy, który oferuje wspaniałe panoramy nadmorskie. Wieczorami można podziwiać z niego cudowne zachody słońca. Poza szlakiem spacerowym, na klifach nie ma nic oprócz małej kaplicy na wzgórzu, zamkniętej dla zwiedzających. Jako że nie ma tam żadnych restauracji, zaleca się wzięcie ze sobą prowiantu oraz wody.

Malta co zobaczyć
Malta co zobaczyć - Klify Dingli

Malta, co zobaczyć: Golden Bay- Złota Zatoka

Jest to bardzo popularna wśród turystów piękna piaszczysta plaża. Jest jedną z piękniejszych plaż na wyspie dzięki szerokiej lini brzegowej oraz miękkim piaskiem. Spokojne i czyste wody stwarzają idealne warunki do pływania. Istnieje możliwość wypożyczenia leżaków oraz parasoli. Znajdują się tam również liczę kawiarnie i restauracje.

co zwiedzać na Malcie
co zwiedzać na Malcie - Malta co zobaczyć - Złota Zatoka

Co robić na Malcie: Zatoka Għajn Tuffieħa

Dla turystów zaleca się podróżowanie 2 km ze Złotej Zatoki do bardziej spokojnej, ale równiej pięknej Zatoki Għajn Tuffieħa. Otoczona jest ona klifami i pochyłymi zboczami, trzeba do niej zejść około 200 schodów. Będąc na plaży można poczuć się częścią natury, poza otaczającymi leżakami i parasolami na wynajem, wszystko wokół jest nietknięte przez człowieka. Wody na tej plaży są również spokojne i idealne do kąpieli.

co robić na Malcie
Malta co zobaczyć - co robić na Malcie - Zatoka Għajn Tuffieħa

Co zwiedzić na Malcie: Wioska Popeye’a

Dla rodzin podróżujących z dziećmi, Wioska Popeye’a znajdująca się około 3 km od Mellieha, jest maltańskim parkiem rozrywki. Oryginalnie był to plan zdjęciowy do filmu Robina Williamsa pt „Popeye” z 1980 roku, teraz stał się jedną z najlepszych atrakcji wyspy. Park rozrywki pozwala dzieciom poznawać postacie z filmu, grać w minigolfa, bawić się w tamtejszym basenie oraz na skorzystanie z wielu innych atrakcji, które się tam znajdują. W wiosce odbywają się święta takie jak Karnawał, Wielkanoc oraz Halloween, w tym czasie wioska jest ozdabiana odpowiednio do okazji oraz zapewniane są ciekawe zajęcia.

Malta co zobaczyć
co zwiedzać na Malcie - Wioska Popeye'a

Co robić na Malcie: Festa

Maltańczycy są znani ze swojej religijności, i każdy kto podziela ich wiarę powinien obowiązkowo wybrać się na festę, czyli tradycyjny odpust z okazji święta patrona parafii. Przygotowania zaczynają się już kilka dni przed uroczystością. Jest to jedna z największych i najhuczniej obchodzonych uroczystości na Malcie. Dekoruje się wtedy całe ulice i domy, a na masztach budynków wywiesza się flagi z herbami miasta albo elementami katolickimi. Podczas procesji w trakcie festy zobaczyć można występy zespołów, grające orkiestry, pokazy sztucznych ogni oraz można usłyszeć bicie dzwonów. Uroczystość trwa około 3 dni, a uczestniczą w niej miejscowi jak i turyści. Najczęściej festy organizuje się między majem a wrześniem.

co zwiedzać na Malcie
Malta co zobaczyć - Festa

Malta, co zobaczyć? Wyspa Gozo

Wyspa Gozo jest najbardziej sielankową wyspą w Archipelagu Maltańskim. Ciche miasteczka i nienaruszone przez człowieka plaże przypadną do gustu miłośnikom spokojnego wypoczynku. Gozo jest znacznie mniej rozwiniętą wyspą od Malty, mimo tego jest tu wiele atrakcji, które zaciekawią turystów. Są tam kulturalne atrakcje takie jak ufortyfikowane miasto Victoria, piękny kurort nadmorski Marsalforn, oraz najważniejsze stanowisko archeologiczne Wysp Maltańskich, Świątynie Ggantija, datowane na około 3500 p.n.e. . Zwiedzający Gozo cieszą się spokojnym odpoczynkiem, z dala od zgiełku miast. Szczególną atrakcją jest tam plaża zwana Ramla Bay, która ma piaszczysty brzeg oraz spokojne wody, które stwarzają idealne warunki do pływania.

co robić na Malcie
Malta co zobaczyć - co zwiedzać na Malcie - Wyspa Gozo

Co robić na Malcie? Mdina- Miasto Ciszy (Silent City)

Była stolica Wysp- Mdina jest to przykład idealny średniowiecznego miasta, które jest otoczone murami, można tam zobaczyć połączenie architektury normańskiej z barokową. W dniu dzisiejszym mieszka tam niecałe 250 osób. Nazwana potocznie została Miastem Ciszy, ponieważ obowiązuje tam całkowity zakaz ruchu kołowego, z wyjątkiem aut służb ratowniczych oraz mieszkańców, których jest niewielu. Nie ma tam zgiełku ulicznego, korków ani hałasów, po zmroku panuje tam całkowita cisza. Dzięki temu można się tam zrelaksować chodząc po wąskich uliczkach oraz zacienionych  ulicach, które prowadzą do olśniewających pałaców.

Malta co zobaczyć
Malta co zobaczyć - co robić na Malcie - Miasto Ciszy

Rozkminiła: Ola Sosnowska
Redakcja: Patrycja Makuch i Michalina Kossak
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Finlandia, co warto zobaczyć w kraju nordyckim, słynącym z 1000 jezior, wioski muminków czy św. Mikołaja? Sprawdź co warto zwiedzić w Finlandii. co warto zobaczyć w finlandii

Finlandia, co warto zobaczyć w krainie 1000 jezior?

Czy zespół Lady Pank jest uznany? Historia lady pank na to wskazuje. Lider zespołu Lady Pank i historia lady pank idą w parze. Przebój Lady Pank to sztos.toria lady pank na to wskazuje. Lider zespołu Lady Pank i historia lady pank idą w parze. Przebój Lady Pank to sztos.

Zespół Lady Pank. Historia najważniejszej Polskiej kapeli