Co warto zwiedzić w Chorwacji? To malownicze miejsce stało się jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych w Europie, sami sprawdźcie!
w

Co zwiedzić w Chorwacji? Poznaj najpiękniejsze miasta i miejsca.

Wakacje tuż za rogiem, więc należy zacząć je planować, zastanawiacie się gdzie się na nie wybrać? Jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie stała się Chorwacja, więc podajemy Wam listę 10 najlepszych miejsc do odwiedzenia w tym malowniczym kraju.

Chorwacja szybko stała się jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie i nietrudno zrozumieć, dlaczego tak się stało. W ostatnich latach turyści porzucili pobliskie Włochy i Grecję, aby przerzucić się na ten popularny cel podróży. A co zwiedzić w Chorwacji? Chociaż oficjalnie osiągnęła ona pełnoletność w sektorze turystycznym, wciąż kryje kilka nietypowych miejsc, o których prawdopodobnie jeszcze nie słyszałeś. Oto lista 10 najlepszych miejsc do odwiedzenia – najpiękniejsze miasta w Chorwacji i inne ciekawe atrakcje Chorwacji.

najpiękniejsze miasta w Chorwacji: Dubrownik

najpiękniejsze miasta w Chorwacji co zwiedzić w Chorwacji Atrakcje Chorwacji
Atrakcje Chorwacji: Dubrownik

Zacznijmy od słynnego starego miasta w Dubrowniku. Miejsce to zyskało niezwykłą popularność podczas kręcenia znanego wszystkim, nie tylko fanom, serialu HBO ,,Gra o Tron’’. Od tego czasu Dubrownik stał się obowiązkowym przystankiem podczas podróży na wybrzeżu Adriatyku. Choć z pewnością warto tu zajrzeć na dzień lub dwa, to masowe tłumy i napływ turystów uczyniły to miasto pułapką turystyczną (delikatnie mówiąc). Jeśli będzie to więc twoja pierwsza wizyta w Chorwacji, powinieneś chociaż na chwilę zatrzymać się w Dubrowniku, ale nie zapomnij przy tym o innych miejscach w tym malowniczym kraju! Dubrownik z łatwością sprawi, że będziesz chciał spędzić tu więcej czasu niż tylko kilka godzin przejazdem.

najpiękniejsze miasta w Chorwacji: Hvar

najpiękniejsze miasta w Chorwacji co zwiedzić w Chorwacji Atrakcje Chorwacji
Atrakcje Chorwacji: Hvar

Hvar to drugie najbardziej popularne miasto na wybrzeżu Chorwacji. Słynie ono ze swoich plaż, zabytkowego starego miasta i wysp Pakleni. Jest to idealne miejsce na kilka dni wypoczynku. Nie jest tak oblegane jak Dubrownik i służy jako miejsce startowe do zwiedzenia pobliskich wysp. Jednakże Hvar ma także swoją drugą, nieco słabszą stronę. Jest to obszar znany ze swoich krętych dróg. Dlatego to miejsce, gdzie spokój jest najbardziej ceniony, a kierowcy muszą skupić się na kilka minut na trasie, zamiast na przepięknych krajobrazach otaczających z każdej strony.

Co zwiedzić w Chorwacji: Plaża Zlatni Rat

Atrakcje Chorwacji: Zlatni Rat

Jeśli chodzi o plaże, Zlatni Rat prawdopodobnie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Znana również jako Złoty Róg, plaża ta jest kultowym punktem turystycznym w Chorwacji i jest bardzo ruchliwa w miesiącach letnich. Jest także najbardziej popularnym motywem, który umieszczany jest na pocztówkach Chorwacji. Słynie z niezwykłego zjawiska: plaża jest prostopadła do linii brzegowej. 

Zagrzeb, Stolica Chorwacji

najpiękniejsze miasta w Chorwacji co zwiedzić w Chorwacji Atrakcje Chorwacji
Atrakcje Chorwacji: Zagrzeb

Stolica Chorwacji, Zagrzeb, jest niestety często pomijana przez turystów. Ze względu na brak dostępu do morza i położenie daleko od wybrzeża, wielu podróżników pomija stolicę w poszukiwaniu plaż i wysp, dzięki którym Chorwacja stała się tak popularna. Ale niech statystyki Cię nie powstrzymają! Zagrzeb to wspaniałe miasto do zwiedzania, zwłaszcza jeśli interesuje Cię chorwacka kultura, historia, a co najważniejsze: jedzenie! Zagrzeb jest także największym miastem w Chorwacji. Jeśli więc chcesz na chwilę uciec od plaż i słońca i zagłębić się nieco w historię i tajemnice miast, które czekają na odkrycie, Zagrzeb powita cię z radością. Z pewnością łatwo się w nim zakochasz! 

Co zwiedzić w Chorwacji: Park Narodowy Jezior Plitwickich

najpiękniejsze miasta w Chorwacji co zwiedzić w Chorwacji Atrakcje Chorwacji
Atrakcje Chorwacji: Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich stał się sławny wraz z Instagramem i wydaje się, że to miejsce dorastało dzięki mediom społecznościowym. Od dawna jest ulubionym miejscem Chorwatów, ale obecnie tętni życiem zarówno dzięki grupom turystycznym, jak i podróżnikom szukającym przygód. Wodospady są naprawdę czymś, co warto zobaczyć, i które są zdecydowanie warte odwiedzenia, jeśli chcesz odkryć coś więcej w Chorwacji poza jego linią brzegową. Niezwykły kolor kilkunastu jezior przyciąga masę turystów każdego roku i odciąga uwagę od tłoku na szlakach.

najpiękniejsze miasta w Chorwacji: Split

Atrakcje Chorwacji: Split

Kolejnym popularnym miastem w Chorwacji jest Split na wybrzeżu Dalmacji. Miasto to jest duże, ruchliwe, ale jest też kolejną wspaniałą bramą do odległych wysp. Split słynie z plaż i kompleksu przypominającego fortecę. Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi najlepszą porą roku na wizytę są miesiące letnie. Jest to drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. Kiedy zapada zmrok, życie miejskie przenosi się z plaż na starówkę i promenady.

Co zwiedzić w Chorwacji: Klasztor Visovac

najpiękniejsze miasta w Chorwacji co zwiedzić w Chorwacji Atrakcje Chorwacji
Atrakcje Chorwacji: Klasztor Visovac

Klasztor Visovac, położony na terenie Parku Narodowego Krka, znajduje się w jednym z najbardziej idyllicznych miejsc na Bałkanach. Na wyspie znajduje się XV-wieczny klasztor franciszkanów Matki Bożej Miłosierdzia. Na wyspę można dostać się statkiem wycieczkowym w okresie letnim. Turystów zdecydowanie najbardziej przyciąga położenie klasztoru, które aż ciężko sobie wyobrazić, ale widok jest niezapomniany.

najpiękniejsze miasta w Chorwacji: Pula

Atrakcje Chorwacji: Pula

Położona na krańcu półwyspu Istria w Chorwacji Pula to piękne miasto, które często jest pomijane przez turystów. Miasto znane jest z rzymskich ruin po tym, jak było wielokrotnie okupowane, niszczone i odbudowywane. Znajduje się tu niezwykły amfiteatr, przepiękna starówka, a także urocze plaże.

najpiękniejsze miasta w Chorwacji: Omiš

najpiękniejsze miasta w Chorwacji co zwiedzić w Chorwacji Atrakcje Chorwacji
Atrakcje Chorwacji: Omiš

Omiš znajduje się u ujścia rzeki Cetiny, w regionie Dalmacji. Miasto było w XIII i XIV wieku „domem piratów”, co dało mu nieskończoną historię do odkrycia. Omiš jest także popularne dzięki swojemu położeniu. W jego pobliżu znajduje się Split, Trogir i Makarska. Ostatnie dwa to kolejne miejsca, które nie zostały wspomniane, a do których wraca się za każdym razem. 

Co zwiedzić w Chorwacji: Rovinj

najpiękniejsze miasta w Chorwacji co zwiedzić w Chorwacji Atrakcje Chorwacji
Atrakcje Chorwacji: Rovinj

Ten port rybacki na wybrzeżu Istrii jest jednym z bardziej relaksujących miejsc w Chorwacji. Istria jest powszechnie uważana za najlepiej strzeżoną tajemnicę w Chorwacji, a kiedy już ją odwiedzisz, zobaczysz dlaczego! Rovinj niemalże z każdej strony otoczone jest morzem. Zachwycająca starówka to tylko jedna z wielu zalet tego miasta.

Rozkminiła: Magdalena Nowotka

Redakcja: Patrycja Makuch i Gabriela Sagała

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Open'er Festival to jedno z największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Przeczytaj ciekawostki na jego temat i dowiedz się, co będzie się działo w tym roku.

Na czym polega fenomen Open’er

Jakie są najdroższe obrazy świata? Jakie prace pobiły rekord na najdroższe dzieła sztuki? Namalował je Pollock, a może Picasso? Przeczytaj i się przekonaj!

Najdroższe obrazy świata