w , ,

Jak zarabiać na YouTube?

Przeczytajcie nasz darmowy poradnik jak zarabiać na YouTube krok po kroku.

JAK ZARABIAĆ NA YOUTUBE YT krok po kroku

„Youtuber” to wymarzony zawód wielu osób. Według ankiety, przeprowadzonej na zlecenie LEGO w 2019, dzieci w USA i UK marzą, żeby zostać “YouTuberem.” Nic w tym dziwnego, w końcu wystarczy, że nagramy, jak gramy w jakąś grę, albo pochwalimy się swoim codziennym życiem we vlogu i pieniądze zaczną spływać do nas same – prawda? Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze sława i brak stałych godzin pracy.

Jak zarabiać na YT - czy to jest takie proste?

Faktem jest, że topowi twórcy na YouTube, tacy jak PewDiePie czy MrBeast, zarabiają krocie, ale niestety nie jest to tak proste jak zbieranie pasywnego dochodu z AdSense czy SuperChatu podczas transmisji na żywo. W dzisiejszych czasach to nie wystarcza, a twórcy (niezależnie od ilości wyświetleń i subskrypcji) muszą nieźle się gimnastykować, żeby wyciągnąć ze swoich filmów godziwy zarobek.

Jak włączyć zarabianie na YouTube?

Całe szczęście twórcy nie muszą być zdani na łaskę youtubowej monetyzacji, istnieją inne sposoby na przekonwertowanie wyświetleń w dochód. Najpopularniejszym z nich jest zawarcie współpracy ze sponsorem. Jeśli twój kanał ma wystarczająco dużą ilość subskrypcji sponsorzy sami będą się do ciebie dobijać. (Warto dodać, że niektórzy sponsorzy stawiają poprzeczkę na równi z tą, którą YouTube stawia przy AdSense! Jest to więc stosunkowo niski próg wejścia.) Niemniej jednak, nawet jeśli żaden sponsor nie kontaktuje się z Tobą osobiście, warto podjąć pierwszy krok i samodzielnie skontaktować się z potencjalnymi sponsorami, w najgorszym wypadku nie odpiszą i będziesz pisał do kolejnych.

No ok, ale co mam robić, gdy już załatwię sobie sponsora?

To już zależy od tego czego dokładnie oczekuje sponsor. Większość sponsorów zadowala się krótkim wspomnieniem o ich produkcie/usłudze na początku lub na końcu twojego materiału. Część z nich będzie chciało abyś poświęcił cały film na rozmawianie o ich produkcie, materiały sponsorowane tego typu najczęściej możemy zobaczyć w branży technologicznej w postaci recenzji nowych telefonów, tabletów, smartwatchy itp.

Jeśli tak bezpośrednie reklamowanie nie jest w twoim stylu możesz również korzystać z linków referencyjnych. Dzięki temu będziesz zarabiał za każdym razem, gdy ktoś zarejestruje się do danej usługi za pomocą twojego linka. Pamiętaj tylko o poinformowaniu swojej widowni o tym, gdzie mogą znaleźć twój reflink, w końcu nie chcesz, żeby ktoś go przegapił.

A co, jeśli nie chcę reklamować cudzych produktów?

Zawsze możesz reklamować swoje własne rzeczy. Nie mówię tu tylko o typowych już dla youtuberów koszulkach z logiem ich kanału czy innymi nawiązaniami do ich twórczości – chociaż to też dobry sposób na zarobienie dodatkowych paru złotych. Jeśli jesteś twórcą silnie skupiającym się na konkretnej branży zacznij oferować usługi lub produkty związane z nią. Nagrywasz gameplaye ze strzelanek i jesteś w nie naprawdę dobry? Zacznij oferować odpłatne coachingi. Robisz filmiki o gotowaniu, a twoi widzowie nieustannie chwalą twoje przepisy? Napisz własną książkę kucharską.
Grunt to świadomość tego czego oczekują twoi widzowie i tego co może im się przydać.

Możesz także korzystać ze stron takich jak Patreon czy Patronite, na których ludzie mogą wesprzeć cię finansowo, w zamian za dostęp do ekskluzywnych materiałów zza kulis, transmisji na żywo dostępnych tylko dla patronów czy też innych rzeczy, niekoniecznie bezpośrednio związanych z twoją youtubową twórczością.

Jak zarabiać na YouTube krok po kroku

To wszystkie sposoby jakie przygotowałem na potrzeby tego artykułu. Jeśli masz inne pomysły lub porady jak efektywnie korzystać z wymienionych tu źródeł dochodu – daj znać w komentarzach. Od siebie dodam jeszcze, że nie warto ograniczać się do jednego czy dwóch sposobów monetyzacji swojej działalności na YouTube, im więcej tym lepiej. Nawet jeśli każdy z tych sposobów przynosi stosunkowo niski zarobek w odosobnieniu, kolektywnie mogą one stanowić całkiem niezłą sumkę.

Na koniec jako inspiracje łapcie film youtuberowego guru Nicka Nimmina, do którego przygotowaliśmy napisy w języku polskim. W oparciu o ten film powstała rozkminka, którą właśnie przeczytaliście 🙂

Rozkminił: Szymon Smoliński

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj odpowiedź

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
Supercat kot superbohater kotka z Palazzo Grazioli

Supercat – kot superbohater

9 niezwykłych księgarni na całym świecie

Poznaj 9 najbardziej odjechanych księgarni na świecie