Czy zastanawiałeś się jak zarabiać na youtube i jak przekształcić zarabianie na youtube w stały dochód? Jeśli tak to ten poradnik jest dla ciebie.
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Jak zarabiać na YouTube?

Marzy Ci się, by zostać profesjonalnym Youtuberem? Czy naprawdę można się z tego utrzymać? Przeczytajcie nasz darmowy poradnik jak zarabiać na YouTube krok po kroku.

„Youtuber” to wymarzony zawód wielu osób. Według ankiety, przeprowadzonej na zlecenie LEGO w 2019, dzieci w USA i UK marzą, żeby zostać „Youtuberem.” Nic w tym dziwnego, w końcu wystarczy, że nagramy, jak gramy w jakąś grę, albo pochwalimy się swoim codziennym życiem we vlogu i pieniądze zaczną spływać do nas same – prawda? Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze sława i brak stałych godzin pracy. Jak zarabiać na youtube. To pytanie  zadaje sobie każdy początkujący „Youtuber” Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zarobić na youtube i jak przekształcić zarabianie na youtube w stały dochód, ten poradnik jest dla ciebie 

Jak zarabiać na Youtube - czy to jest takie proste?

Wbrew pozorom zarabianie na youtube to nie taka prosta sprawa. Faktem jest, że topowi twórcy na YouTube, tacy jak PewDiePie czy MrBeast, zarabiają krocie, ale niestety nie jest to tak proste jak zbieranie pasywnego dochodu z AdSense czy SuperChatu podczas transmisji na żywo. W dzisiejszych czasach to nie wystarcza, a twórcy (niezależnie od liczby wyświetleń i subskrypcji) muszą nieźle się gimnastykować, żeby wyciągnąć ze swoich filmów godziwy zarobek. 

Jak włączyć zarabianie na YouTube?

Całe szczęście twórcy nie muszą być zdani na łaskę youtubowej monetyzacji, istnieją inne sposoby na to jak zarobić na youtube. Najpopularniejszym z nich jest zawarcie współpracy ze sponsorem. Jeśli twój kanał ma wystarczająco dużą liczbę subskrypcji sponsorzy sami będą się do ciebie dobijać. (Warto dodać, że niektórzy sponsorzy stawiają poprzeczkę na równi z tą, którą YouTube stawia przy AdSense! Jest to więc stosunkowo niski próg wejścia.) Niemniej jednak, nawet jeśli żaden sponsor nie kontaktuje się z Tobą osobiście, warto podjąć pierwszy krok i samodzielnie skontaktować się z potencjalnymi sponsorami, w najgorszym wypadku nie odpiszą i będziesz pisał do kolejnych.

Jak zarabiać na Youtube - Jak włączyć zarabianie na YouTube

Lokowanie produktów w filmach - Marketing Bezpośredni

To już zależy od tego czego dokładnie oczekuje sponsor. Większość sponsorów zadowala się krótkim wspomnieniem o ich produkcie/usłudze na początku lub na końcu twojego materiału. Część z nich będzie chciało abyś poświęcił cały film na rozmawianie o ich produkcie. Materiały sponsorowane tego typu najczęściej możemy zobaczyć w branży technologicznej w postaci recenzji nowych telefonów, tabletów, smartwatchy itp.

Linki referencyjne- Marketing niebezpośredni

Jeśli tak bezpośrednie reklamowanie nie jest w twoim stylu możesz również korzystać z linków referencyjnych. Dzięki temu będziesz zarabiał za każdym razem, gdy ktoś zarejestruje się do danej usługi za pomocą twojego linka. Pamiętaj tylko o poinformowaniu swojej widowni o tym, gdzie mogą znaleźć twój reflink, w końcu nie chcesz, żeby ktoś go przegapił.

Reklamowanie własnych produktów

Zawsze możesz reklamować swoje własne rzeczy. Nie mówię tu tylko o typowych już dla youtuberów koszulkach z logiem ich kanału czy innymi nawiązaniami do ich twórczości. Chociaż to też dobry sposób na zarobienie dodatkowych paru złotych. Jeśli jesteś twórcą silnie skupiającym się na konkretnej branży zacznij oferować usługi lub produkty związane z nią. Nagrywasz gameplaye ze strzelanek i jesteś w nie naprawdę dobry? Zacznij oferować odpłatne coachingi. Robisz filmiki o gotowaniu, a twoi widzowie nieustannie chwalą twoje przepisy? Napisz własną książkę kucharską.
Grunt to świadomość tego czego oczekują twoi widzowie i tego co może im się przydać.

Realizacja kreatywnych przedsięwzięć z pomocą widzów/fanów – Crowdfunding

Bardzo często czynnikiem decydującym o możliwości realizacji danego większego przedsięwzięcia są pieniądze. Nie zawsze zarobki z youtube są w stanie pokryć koszty jego realizacji. Jeśli np. potrzebujemy kupić lepszy sprzęt, zapłacić wynajętym statystom lub pokryć inne koszty produkcji a nie mamy wystarczających nakładów finansowych z działalności na youtube możemy skorzystać z crowdfundingu. Najprościej mówiąc crowdfunding to finansowanie projektu przez społeczność zorganizowaną wokół niego. Jeśli widzisz potencjał w swoim projekcie a koszty przekraczają twoje możliwości finansowe, crowdfunding jest świetnym pomysłem. Strony z których korzystają youtuberzy to między innymi Kickstarter lub Indiegogo. Można też skorzystać z polskich stron takich jak Polakpotrafi.pl czy Wspieram.to

jak zarabiać na youtube
Jak zarabiać na Youtube - Jak włączyć zarabianie na YouTube

Trailer lub Sneak Peak – Jak zwiększyć apetyt u widzów?

Bardzo często projekty finansowanie społecznie oferują przedsmak ostatecznych rezultatów projektu. Dobrym pomysłem może być nakręcanie filmiku wyjaśniającego czym będzie twoje nowe przedsięwzięcie. Innym pomysłem może być też trailer lub sneak peak. Spowoduje to że widzowie lub fundatorzy z niecierpliwością będą oczekiwać ostatecznych rezultatów i możliwości oceny projektu. Świetnym przykładem może być krótki film oddający hołd filmom akcji z lat 80-tych jako zajawka filmu King Fury.

Wsparcie finansowe od widzów - Patreon i Patronite

Możesz także korzystać ze stron takich jak Patreon czy Patronite, na których ludzie mogą wesprzeć cię finansowo. Ta forma wsparcia określana jest po angielsku mianiem fan fundingu. W zamian za to mogą uzyskać dostęp do ekskluzywnych materiałów zza kulis, transmisji na żywo dostępnych tylko dla patronów. Może to być też dostęp do rzeczy, niekoniecznie bezpośrednio związanych z twoją youtubową twórczością.

Dodatkowe sposoby na to jak zarabiać na youtube

To wszystkie sposoby jakie przygotowałem na potrzeby tego artykułu. Jeśli masz inne pomysły lub porady jak efektywnie zarobić na youtube – daj znać w komentarzach. Pamiętaj też, że swoje zasięgi możesz zwiększyć poprzez dodanie napisów na YouTube. Od siebie dodam jeszcze, że nie warto ograniczać się do jednego czy dwóch sposobów monetyzacji swojej działalności na YouTube. Im więcej tym lepiej. Nawet jeśli każdy z tych sposobów przynosi stosunkowo niski zarobek w odosobnieniu, kolektywnie mogą one stanowić całkiem niezłą sumkę.

Czy już wiesz jak zarobić na youtube?

Rozkminił: Szymon Smoliński
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Piątek trzynastego w wielu kulturach uważany jest za pechowych dzień. Skąd się wziął ten przesąd? Dlaczego uważamy piątek 13 za pechowy. Słusznie?

Piątek trzynastego, dlaczego uważany jest za pechowy dzień?

Einstein, Monroe, da Vinci, Napoleon - co ich łączy? Mańkut to piętno czy przywilej? Osoby leworęczne - jakie mamy wobec nich uprzedzenia? Czy uzasadnione? mańkut leworęczny leworęczne leworęczna

Mańkut – piętno, przywilej czy normalność?