jak się opalać jak się bezpiecznie opalać promieniowanie uv jak się skutecznie opalać
w ,

Jak się opalać?

Sezon na opalanie zbliża się wielkimi krokami. Promieniowanie UV może być bardzo szkodliwe, dlatego na pewno zadajesz sobie pytanie: jak się bezpiecznie opalać? Jak się skutecznie opalać? Mamy dla Ciebie odpowiedź na te pytania!

Jak się bezpiecznie opalać i zachować opaleniznę na dłużej?

Działanie słońca na skórę wpływa na nasz dobry nastrój i stymuluje syntezę witaminy D. Jednak dla uzyskania zdrowej i długotrwałej opalenizny należy unikać fazy, w której ciało staje się czerwone. Pytanie jest proste: jak się opalać, by skończyć bez poparzeń słonecznych? Jak się bezpiecznie opalać, by promieniowanie UV nie miało na Ciebie negatywnego wpływu? I oczywiście: jak się skutecznie opalać, żeby Twoja skóra pozostała piękna i zdrowa?

Szybka opalenizna bez oparzeń jest możliwa, jeśli zastosujesz się do złotych zasad opalania! Ważne jest, aby unikać lekkomyślnych postaw, takich jak nienakładanie filtrów przeciwsłonecznych lub rozprowadzanie olejków do opalania, jeśli masz jasną karnację. To oczywiste, że podczas wakacji chcesz uzyskać maksymalny rezultat w jak najkrótszym czasie, ale nie narażaj swojej skóry na niepotrzebne ryzyko!

jak się opalać jak się bezpiecznie opalać promieniowanie uv jak się skutecznie opalać
Jak się bezpiecznie opalać? Przygotuj się na lato!

Jak się przygotować do opalania?

Jak się opalać? Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz przygotowywać się z pewnym wyprzedzeniem. Na kilka dni przed wyjazdem na plażę lub w góry zadbaj o dokładny peeling ciała solą morską. Pomoże to pozbyć się martwych komórek i przygotować skórę na słońce. Na miesiąc przed rozpoczęciem opalania, a także podczas wakacji spróbuj zażywać dużo beta-karotenu. Wystarczy zjeść dużo czerwonych i pomarańczowych warzyw. Przyspieszy to proces opalania! Możesz również kupić w aptece suplementy beta-karotenowe w pigułkach.

Promieniowanie UV: pamiętaj o ochronie skóry przed słońcem

Dziś, dzięki większej wiedzy na temat tego, jak wpływa na nas promieniowanie UV, wystawiamy się na słońce z umiarem. Nie chcemy, by nasza skóra szybciej się starzała. Większa jest też świadomość tego, jak się bezpiecznie opalać. Stosowanie filtrów w obecnych czasach jest podstawą dla każdego. Nawet niektórzy pamiętają o tym, żeby wybrać te, które nie wpływają źle na środowisko.

Nie wszystkie filtry przeciwsłoneczne są takie same: „Filtry chemiczne są w stanie selektywnie pochłaniać promieniowanie ultrafioletowe. Robią to uwalniając jego energię w postaci ciepła i tym samym zmniejszając jego przenikanie do skóry”, wyjaśnia dr Paolo Greco, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Lecce. „Natomiast substancje mineralne, takie jak tlenek cynku, czy dwutlenek tytanu, rozpraszają i odbijają promieniowanie UV.”

jak się opalać jak się bezpiecznie opalać promieniowanie uv jak się skutecznie opalać
Promieniowanie UV: jak się przed nim chronić?

Słońce to zarazem radość i ból dla skóry: z jednej strony poprawia nastrój, dodaje nam koloru i zostawia naturalny blask, który usuwa oznaki zmęczenia i ma podstawową funkcję syntezy witaminy D. Z drugiej strony, powoduje plamy i zmarszczki, które pojawiają się, gdy promieniowanie UV działają na mitochondria odpowiedzialne za oddychanie komórkowe, obecne w komórkach i w DNA jądra, powodując zmiany, które wpływają na utratę elastyczności skóry, zmniejszenie jej jędrności i atrofię”, wyjaśnia prof. Paolo Bonan, specjalista chirurg w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik oddziału dermatologii i chirurgii dermatologicznej w klinice Villa Donatello we Florencji. Prof. Bonan tłumaczy, jak bezpiecznie się opalać oraz jak uniknąć negatywnego wpływu. Jaki promieniowanie UV może mieć na naszą skórę.

Jak się opalać: zasady stosowania filtrów przeciwsłonecznych

Osoby o jasnej karnacji, z blond lub rudymi włosami, niebieskimi oczami, i/lub piegami, które mają raczej tendencję do poparzeń niż opalenizny, powinny ograniczyć ekspozycję na słońcu do minimum i stosować kremy z SPF 50+ przez całe lato. Osoby o ciemniejszej karnacji (fototypy 3 i 4) powinny chronić się filtrami 50+ przy pierwszej ekspozycji, a następnie stopniowo przechodzić na niższy SPF. Ile kremu powinno się nakładać? „Średnia ilość powinna wynosić 6 łyżeczek, a rozprowadzanie produktu należy powtarzać co 2 godziny”, mówi Greco.

Podstawową radą, aby uzyskać wspaniałą opaleniznę i pięknie wyglądać, jest zwrócenie uwagi na pozycję, jaką się zajmuje w stosunku do kąta padania promieni słonecznych. Rano – do godziny 14.00 – promienie padają prostopadle i najlepiej jest opalać się, leżąc. Natomiast gdy słońce zaczyna zachodzić, dobrym pomysłem jest przejście się po plaży, lub opalanie na stojąco. Po zakończeniu słonecznej kąpieli konieczne jest nałożenie balsamu nawilżającego, który nie tylko odżywia skórę, ale również przedłuża efekt opalenizny! Wynika z tego, że stosowanie się do zasad bezpiecznego opalania jest odpowiedzią na pytanie: jak się skutecznie opalać?

Jak się skutecznie opalać?

Opalanie nóg

Wiele kobiet twierdzi, że najtrudniejszą częścią ciała do opalenia są nogi. Jeśli jesteś jedną z nich, jedyne co musisz zrobić, to nawilżyć je odpowiednimi kremami i wykonać peeling, który pozwoli im oddychać. Zawsze chroń swoje nogi wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nigdy nie mniej niż 30 SPF! Upewnij się, że chronisz swoją skórę przed niebezpieczeństwem, którą stanowi dla niej promieniowanie UV. Jak się skutecznie opalać i jednocześnie dbać o zdrowie swojej skóry? W przeciwieństwie do tego, co większość z nas myśli, wysoka ochrona sprawi, że opalisz się w ten sam sposób, a kolor będzie trwał dłużej! Aby przyspieszyć proces, można wybrać średnio- lub wysokowydajną ochronę, która zawiera aktywatory melaniny. Tak jeszcze szybciej uzyskasz wymarzony kolor!

Zbliża się lato: jak się opalać bezpiecznie i skutecznie?

My kontra promieniowanie UV: Co dzieje się , gdy nie jesteśmy ostrożni?

„Gdy ekspozycja na słońce jest nadmierna lub nie ma odpowiedniego czynnika ochronnego, skóra reaguje stanem zapalnym spowodowanym uwolnieniem cytokin. Jeśli oparzenie słoneczne jest łagodne to faza złuszczania się skóry nie występuje, ale jeśli jest to poważne poparzenie to skóra odrywa się od tej właściwej, a następnie zostaje całkowicie odnowiona”, tłumaczy dr Greco. „W celu uzyskania zdrowej, długotrwałej opalenizny należy unikać fazy przejściowej, w której skóra zmienia kolor z białego na czerwony przed osiągnięciem złotego odcienia. „W przypadku oparzeń słonecznych należy unikać narażenia na działanie promieni słonecznych przez około piętnaście dni, aż do momentu wyleczenia uszkodzenia skóry. Można stosować kremy na bazie naturalnych substancji łagodzących, np. aloes, a na dotknięte słońcem miejsce polecamy stosować okłady z zimnej wody.”

Jak naprawić uszkodzenia skóry?

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie, ale istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które wykonuje się w celu zmniejszenia wszelkich plam i nierównej tekstury skóry. „Red Touch jest zabiegiem, który w porównaniu z innymi laserami nie powoduje powstawania zmian na skórze, a przy prawie nieobecnym czasie rekonwalescencji można poprawić drobne linie, teksturę skóry i plamy starcze”, wyjaśnia dr Claudia Rastelli, lekarz medycyny estetycznej.

jak się opalać jak się bezpiecznie opalać promieniowanie uv jak się skutecznie opalać
Jak się skutecznie opalać w domowych warunkach? To proste!

Domowe opalanie: jak się opalać?

Dobra informacja dla tych, którzy nie wybierają się w te wakacje na plażę jest taka, że opalać można się także w domu. Jak się opalać w domowym zaciszu? Załóż strój kąpielowy, rozsmaruj krem do opalania i ruszaj na balkon albo do ogrodu. Nie zapominaj o nawodnieniu. Jeśli masz taką możliwość, rozłóż się w pobliżu basenu lub innego źródła, ponieważ odbite w wodzie promienie skierują się w Twoją stronę. Opalanie powtarzaj przynajmniej raz dziennie, a już po tygodniu zobaczysz pierwsze efekty. Pamiętaj o nawilżeniu ciała po opalaniu, niewychodzeniu na słońce w samo południe. Upewnij się, że promieniowanie UV nie stanowi dla Ciebie niebezpieczeństwa.

Jeszcze innym sposobem jest zakup kremu samoopalającego. Przed zastosowaniem produktu na całym ciele, sprawdź, najlepiej na jakiejś słabo widocznej części, czy to na pewno dobry kolor. Wybieraj samoopalacze, które nie różnią się zbyt wiele od Twojej prawdziwej karnacji i stopniowo stosuj coraz ciemniejsze odcienie.

Jak się opalać stosując krem samoopalający?

Stosowanie samoopalacza to nic skomplikowanego. Najpierw zacznij od peelingu, a później nałóż krem nawilżający, który przygotuje Twoją skórę do kolejnych etapów. Załóż plastikowe rękawiczki i rozprowadź go na całym ciele, tak, aby nie zostawić żadnych plam. Szczególną uwagę poświęć nakładaniu produktu na twarz; lepiej zrobić to dłońmi. Po skończonej aplikacji, pamiętaj, że samoopalacz musi się wchłonąć. Po upływie odpowiedniego czasu będziesz opalona i gotowa do wyjścia!

Źródła:

Rozkminiła: Gabriela Gombarczyk
Redakcja: Marta Helis
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Najlepsze jest niemieckie piwo, o czym świadczy stały i duży popyt na nie. Poznaj nasz ranking 10 najpopularniejszych niemieckich marek piwa!

Niemieckie piwo, najpopularniejsze marki

promieniowanie ultrafioletowe opalanie na plaży

Opalanie na plaży, promieniowanie ultrafioletowe… Czy warto używać kremów z filtrem?