najbardziej jadowite zwierzęta świata najbardziej jadowite zwierzęta na świecie
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Najbardziej jadowite zwierzęta świata

Wszyscy kochamy zwierzęta, ale są na świecie takie, do których lepiej nie podchodzić zbyt blisko. Poznaj najbardziej jadowite zwierzęta świata.

Większość zwierząt na naszej liście nie zachwyca rozmiarem, ale pozory mogą mylić. Niektóre z nich mają wystarczająco silną truciznę, by zabić kilka dorosłych osób. Jako ludzie, gatunek, który zdobył świat, często czujemy się nietykalni. Jednak otaczająca nas natura ma własne sposoby na obronę przed zagrożeniami. Czy wiesz, jakie zwierzęta używają w tym celu śmiercionośnego jadu? Poznaj najbardziej jadowite zwierzęta świata, dowiedz się gdzie żyją i jak silna jest ich trucizna.

Jakie są najbardziej jadowite zwierzęta świata?

Czy domyślasz się, jakie zwierzęta znajdują się na liście najbardziej jadowitych zwierząt na świecie? Przygotowaliśmy ranking 10 najbardziej jadowitych zwierząt! Zaczynamy od ostatniego miejsca.

10. Stożek tekstylny

najbardziej jadowite zwierzęta na świecie najbardziej jadowite zwierzęta świata
Stożek tekstylny | Najbardziej jadowite zwierzęta świata

Stożek tekstylny to ślimak żyjący w ciepłych obszarach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jego nazwa pochodzi od przypominającego drukowaną tkaninę wzoru na jego muszli. To najbardziej jadowity ślimak na świecie – nawet niewielka ilość jego jadu byłaby w stanie zabić 20 osób. Ukąszenie przez stożka tekstylnego powoduje ból i obrzęk, a także zaburzenia wzroku i oddychania oraz drętwienie kończyn.

9. Rozdymka tygrysia - najbardziej jadowite zwierzęta świata

najbardziej jadowite zwierzęta na świecie najbardziej jadowite zwierzęta świata
Rozdymka tygrysia | Najbardziej jadowite zwierzęta na świecie

Rozdymka tygrysia (zwana też rybą fugu) to ryba żyjąca w północno-zachodniej części Pacyfiku. Jej wnętrzności zawierają tetrodotoksynę – substancję powodującą paraliż mięśni i śmierć wskutek uduszenia. Jad jednej rozdymki może zabić nawet 30 osób. Rozdymka jest bardzo ceniona w kuchni japońskiej, jednak przed podaniem należy ją odpowiednio oprawić. Z powodu trudności w przygotowaniu rozdymki są traktowane jako rarytas i osiągają wysoką cenę.

8. Szkaradnica

najbardziej jadowite zwierzęta na świecie najbardziej jadowite zwierzęta świata
Szkaradnica | Najbardziej jadowite zwierzęta świata

Szkaradnica to ryba występująca w Oceanie Spokojnym i Indyjskim. Żyje w rafach koralowych na dnie oceanu. Na jej grzbiecie znajduje się 13 kolców jadowych. Ukłucie tej ryby wywołuje ból o ogromnej sile, paraliż nerwów i martwicę tkanek.

7. Osa morska - najbardziej jadowite zwierzęta świata

najbardziej jadowite zwierzęta na świecie najbardziej jadowite zwierzęta świata
Osa morska | Najbardziej jadowite zwierzęta na świecie

Osa morska, zwana również kostkomeduzą śmiercionością, to wyjątkowo jadowita meduza. Obszar jej występowania rozciąga się od wybrzeży Tajlandii i Malezji aż po północno-wschodnie wybrzeże Australii. Jad jednego osobnika wystarczy do zabicia 60 osób. Poparzenie jadem osy morskiej wywołuje ból, swędzącą wysypkę na skórze, duszności, a także zaburzenia pracy układu nerwowego i serca.

6. Ośmiornica Hapalochlaena

Ośmiornica Hapalochlaena | Najbardziej jadowite zwierzęta świata

Ośmiornica Hapalochlaena żyje na rafach koralowych w Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jej jad zawiera tetrodotoksynę – tę samą substancję, co jad rozdymki tygrysiej. Ukąszenie ośmiornicy Hapalochlaena wywołuje porażenie mięśni i śmierć wskutek uduszenia.

5. Wałęsak brazylijski - najbardziej jadowite zwierzęta świata

Wałęsak brazylijski | Najbardziej jadowite zwierzęta na świecie

Wałęsak brazylijski żyje w tropikalnej części Ameryki Południowej i Środkowej i jest najbardziej jadowitym pająkiem świata. Jego częstym siedliskiem są plantacje bananów, dlatego przy zbiorze tych owoców należy zachować szczególną ostrożność. Jad wałęsaka powoduje silny ból w miejscu ukąszenia, ślinotok, zaburzenia pracy serca i porażenie układu nerwowego. 

4. Palestyński żółty skorpion

najbardziej jadowite zwierzęta na świecie najbardziej jadowite zwierzęta świata
Palestyński żółty skorpion | Najbardziej jadowite zwierzęta świata

Palestyński żółty skorpion to najbardziej jadowity skorpion świata. Występuje na Bliskim Wschodzie, Półwyspie Arabskim i Saharze. Jego jad zawiera neurotoksynę, która zaburza pracę układu nerwowego. Skutki ukąszenia przez tego skorpiona mogą być odczuwalne nawet przez kilka miesięcy.

3. Kobra królewska - najbardziej jadowite zwierzęta świata

najbardziej jadowite zwierzęta na świecie najbardziej jadowite zwierzęta świata
Kobra królewska | Najbardziej jadowite zwierzęta na świecie

Kobra królewska żyje w południowo-wschodniej Azji i jest największym na świecie jadowitym wężem. Na swoje siedlisko wybiera często miejsca położone w pobliżu ludzkich siedzib, więc nietrudno o bliskie spotkanie z nią. Jej jad wystarczy do zabicia 30 osób. Toksyna, którą zawiera jad kobry królewskiej, wywołuje silny ból, zaburzenia wzroku, osłabienie, paraliż mięśni, a nawet zatrzymanie akcji serca.

2. Tajpan pustynny

Tajpan pustynny | Najbardziej jadowite zwierzęta świata

Tajpan pustynny, najbardziej jadowity wąż świata, występuje w środkowej Australii. Jedna dawka jego jadu byłaby w stanie zabić 100 osób. Ukąszenie tajpana wywołuje silny ból, zaburzenia pracy układu moczowego i krzepnięcia krwi oraz paraliż mięśni. Dochodzi do tego jednak dosyć rzadko, ponieważ wąż ten jest płochliwy i żyje na odludnych terenach.

1. Drzewołaz - najbardziej jadowite zwierzęta świata

najbardziej jadowite zwierzęta świata
Drzewołaz | Najbardziej jadowite zwierzęta na świecie

Drzewołazy to niewielkie żaby żyjące w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Ich ubarwienie jest zwykle bardzo jaskrawe – intensywnie niebieskie, czerwone, żółte lub pomarańczowe. Skóra tych płazów zawiera neurotoksyny, które wywołują ślinotok, drgawki, zaburzenia pracy układu nerwowego i krążenia. Żyjący w tropikalnych lasach rdzenni Amerykanie używali ich jadu jako broni – smarowali nim strzały swych łuków.

Świat zwierząt jest bardziej niebezpieczny, niż może nam się wydawać. Nasz ranking najbardziej jadowitych zwierząt świata pozwoli ci ocenić, które zwierzęta lepiej omijać szerokim łukiem. Czasem nawet najpiękniejsze zwierzęta mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Bajki nauczyły nas, że kolorowe żaby zmieniają się po pocałunku w cudownego księcia. Jednak w prawdziwym świecie lepiej trzymać się od nich z daleka – rzekomy książę może okazać się drzewołazem,  niezwykle trującą żabą i jednym z najbardziej jadowitych zwierząt świata.

Rozkminiła: Julia Dąbrowska
Redakcja: Ola Chmielewska
Grafika: Hubert Kalinowski 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

jezioro bodom morderstwo w Finlandii, Children of Bodom,

Jezioro Bodom i jego tajemnica. Najsłynniejsza sprawa kryminalna w historii Finlandii.

Aktualna lista firmy, które nie wycofały się z rosji. Lista wstydu całego świata, która jest aktualizowana każdego dnia. Bojkot tych firm jest oczywisty. Firmy w Rosji Firmy z Rosji które pozostały w Rosji aktualna lista hańby

Lista wstydu, czyli lista firm, które nie wycofały się z Rosji