dzień niepodległości święto narodowe święto niepodległości Norwegia vs Polska
w

Narodowe Święto Niepodległości – Norwegia vs Polska

Nie tylko w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W tym szczególnym dniu dla Polski postanowilismy zajrzeć do kraju, w którym mieszka wielu Polaków i porównać obchody Święta Niepodległości w Norwegii oraz Polsce.

Dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości w Polsce. Z tej okazji postanowiliśmy zajrzeć do kraju, w którym mieszka wielu Polaków. Dzisiaj z dala od ojczyzny wielu rodaków będzie świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Postanowiliśmy sprawdzić w jaki sposób Norwegowie świętują swoje Narodowe Święto Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości w Norwegii

Norweskie Święto Niepodległości jest naprawdę wyjątkowe. Przypada ono na dzień 17. maja – to wtedy Norwegowie tłumnie wychodzą na ulicę, żeby świętować dzień przyjęcia przez swój kraj konstytucji podpisanej w Eidsvoll w 1814 roku. Radość, z jaką Norwegowie obchodzą ten dzień we wszystkich regionach, jest naprawdę niezwykła. W kraju widać mnóstwo rozwieszonych norweskich flag, które jeszcze bardziej podkreślają wagę tego święta. To w tym dniu Norwegowie celebrują wolność i niezależność, która jest dla nich szczególnie ważna ze względu na burzliwą historię swojej ojczyzny – najpierw unii z Danią, a później ze Szwecją. Podsumowując te dwa wydarzenia – Norwegia nie była suwerennym państwem przez… 500 lat! Nic więc dziwnego, z jaką satysfakcją i radością Norwegowie celebrują to święto, czyniąc je praktycznie najważniejszym dniem w roku.

 

Narodowe Święto Niepodległości w Norwegii

Jak jest obchodzone Narodowe Święto Niepodległości w Norwegii?

17. maja jest świętowany w Norwegii na różne sposoby. Jednym z nich jest organizowanie tzw. barnetogu. Inaczej mówiąc, jest to dziecięcy pochód odbywający się na ulicach miasta. To wtedy dzieci ubrane w uroczyste stroje śpiewają przy dźwiękach szkolnej orkiestry. Na ulicach słychać więc takie piosenki jak hymn państwowy “Ja, vi elsker” czy hymn rodziny królewskiej “Fedrelandssalmen”- obie te pieśni są symbolem obchodów 17. maja. Największe świętowanie odbywa się w stolicy kraju, w Oslo, dokąd przybywa nawet 100 tysięcy osób, żeby wspólnie i uroczyście spędzić ten jeden dzień w roku.

Z czym kojarzy się norweskie Święto Niepodległości?

Oczywiście – ze strojem. Po norwesku nazywa się on bunad, a po polsku możemy nazwać go po prostu strojem ludowym. Jest on ręcznie szyty i ma mnóstwo detali. Strój ten wygląda inaczej w każdym regionie kraju – to oznacza, że możemy po nim wywnioskować, skąd dana osoba pochodzi. Jednak jest coś, co łączy wszystkie bunady – mianowicie to, że Norwegowie noszą go z dumą. Dziewczynki często dostają swoje bunady po swoich babciach albo innych krewnych. Stąd też stoje przechodzą na następne pokolenia. Nie można również zapomnieć o tym, że każdy bunad jest niemałym wydatkiem, dlatego też jest on najczęściej kupowany na wiele, wiele lat. Ręczne obszycia i liczne detale sprawiają, że każdy bunad jest jedyny w swoim rodzaju i właściciel czuje dumę, że go ma. Jeśli jednak ktoś nie posiada swojego własnego bunadu, to 17. maja zakłada najlepsze ubrania, aby wyglądać schludnie i elegancko.

Narodowe Święto Niepodległości bunad

Uchwalenie konstutucji powodem do świętowania Narodowego Święta Niepodległości

Z historycznego punktu widzenia Narodowe Święto Niepodległości jest ściśle związane z uchwaleniem norweskiej konstytucji (czyli grunnloven) w roku 1814 w miejscowości Eidsvoll. Ta data jest znana przez wszystkich Norwegów, a dzieci uczą się o tym wydarzeniu w szkołach. Jest to ważne dla tego kraju, ponieważ to właśnie 17. maja 1814 roku zapoczątkowano norweską demokrację. Mimo że Norwegia w tym momencie była połączona ze Szwecją unią personalną, a swoją niezależność od niej uzyskała dopiero w roku 1905, to uchwalenie konstytucji było początkiem drogi do pełnej suwerenności. 17. maja nosi również nazwę Dnia Konstytucji, czyli po norwesku: Grunnlovsdagen.

W tym szczególnym dniu dla wszystkich Norwegów nie może zabraknąć również norweskiej rodziny królewskiej. Co roku zbiera się na balkonie pałacu królewskiego, by pozdrowić swoich rodaków i zobaczyć dziecięce radosne pochody na ulicach Oslo. To wydarzenie ma swoją długą tradycję, którą rozpoczął król Haakon VII – dziadek obecnie panującego króla Haralda V.

Narodowe Święto Niepodległości konstytucja grunnloven

Młodzież a Narodowe Święto Niepodległości

Nie można zapomnieć również o jeszcze jednym ważnym aspekcie Święta Niepodległości. Dotyczy ono nastolatków, którzy w dniu 17. maja kończą trzytygodniowe świętowanie zakończenia szkoły średniej, czyli tzw. Russ. Zabawa trwa dosyć długo – od ostatniego tygodnia kwietnia do 17. maja. Czas ten nie jest wolny od zajęć w szkole, ale to uczestnikom w ogóle nie przeszkadza. Do czasu Russ uczniowie przygotowują się solidnie. Łącząc się w grupy, organizują przestrzeń do zabawy w autokarach. To w nich instalują głośniki, przynoszą tam alkohol (większość absolwentów ma ukończone 18 lat), przekąski i wszystko inne, co jest niezbędne do hucznego spędzania zakończenia szkoły. Z chwilą rozpoczęcia Russ uczniowie zakładają charakterystyczne stroje, które widać na wielu zdjęciach. Może być kombinezon, ogrodniczki albo szerokie spodnie wraz z kurtką. Kolor tych strojów ma również znaczenie — różni się bowiem w zależności od szkoły. Najbardziej popularne są stroje czerwone, ale można spotkać również czarne czy niebieskie.

Narodowe Święto niepodległości russ

Jak wygląda Narodowe Święto Niepodległości w Norwegii?

Norweskie Narodowe Święto Niepodległości świętuje się 17. maja. To wtedy na ulicach Norwegii czuć niesamowitą atmosferę celebrowania uchwalenia przez Norwegię konstytucji w roku 1814 w miejscowości Eidsvoll. Na tą okazję wielu Norwegów zakłada bunad. Jest to bogato zdobiony strój narodowy, który często przechodzi z pokolenia na pokolenie.

17 maja zobaczymy również dziecięce pochody, którym towarzyszy orkiestra. Ten jeden dzień w roku Norwegowie przyjmują z optymizmem i radością, ponieważ żyją w wolnym i niezależnym państwie, które ma bogatą kulturę i długą, burzliwą historię.

To jest również wyjątkowy czas dla absolwentów szkół średnich, którzy w czasie tego święta celebrują zakończenie słynnego Russefeiring. Święto Russ jest uwielbiane przez uczniów. Wtedy mogą spędzić czas tak, jak lubią najbardziej – organizując huczne imprezy w autobusach wyposażonych w głośniki.

Narodowe Święto Niepodległości w Polsce

Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Przypomina ono o odzyskaniu suwerenności kraju 11 listopada 1918  roku, po 123 latach rozbiorów, gdy Polski nie było na mapie świata. Jest to ważne święto dla każdego Polaka, który może żyć w wolnym i niezależnym kraju. I być może to święto w Polsce nie jest aż tak hucznie obchodzone jak w Norwegii, ale w naszej ojczyźnie również unosi się w powietrzu atmosfera dumy i radości. Różnice między obchodzeniem tego święta w Polsce i w Norwegii są duże. Na ulicach nie zobaczymy młodych ludzi ubranych w stroje ludowe, które obecnie są bardziej popularne wśród starszego pokolenia. Natomiast w Norwegii bunad jest nośnikiem tradycji i okazją do pokazania swoich korzeni. Podobnie jak w tym północnym europejskim kraju – w Polsce również widać powiewające na wietrze biało-czerwone flagi. Przypominają one o wadze tego święta. W naszej ojczyźnie popularne są długie przemówienia oraz pochody.

Święto Niepodległości przez lata wielu Polakom kojarzyło się głównie z kolejnym dniem wolnym od pracy. Jeszcze innym bardziej z polityką, niż z radością wynikającą z posiadania wolnego państwa. Jednak bez wątpienia dla wielu Polaków jest to święto wyjątkowe. 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pumpkin Spice Latte – najbardziej popularna kawa z dynią? Jak zrobić dyniowe latte by poczuć jesienny vibe? Wszystko na temat tego magicznego rozgrzewacza!Pumpkin Spice Latte dyniowe latte spice pumpkin latte starbucks

Kawa z dynią- Poczuj jesienny vibe z Pumpkin Spice Latte

Wong Kar Wai Quentin Tarantino

Wong Kar Wai – Quentin Tarantino o słynnym hongkońskim reżyserze