Co warto zobaczyć w Helsinkach
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Finlandia – co warto zobaczyć w Helsinkach?

Turyści przyjeżdżający do Finlandii często kierują się w stronę Helsinek. I słusznie, ponieważ stolica oferuje wiele miejsc wartych zobaczenia. Które z nich cieszą się szczególną popularnością? Finlandia – co warto zobaczyć? Poznajcie dziesięć najciekawszych atrakcji.

1. Plac Senacki

Senaatintori co warto zobaczyć w helsinkach
Finlandia - co warto zobaczyć. Plac Senacki

To co warto zobaczyć w Helsinkach to Plac Senacki, należący do najbardziej legendarnych atrakcji, gdzie można podziwiać majestatyczną katedrę i zrobić zdjęcie pomnikowi cara Aleksandra II. Charakterystyczne schody latem służą do opalania, natomiast zimą tworzą zjeżdżalnie. Plac Senacki jest również miejscem wielu popularnych imprez. Tradycyjnie obchodzi się tu Nowy Rok i karnawał Lux Light. Przed Bożym Narodzeniem na placu odbywa się Tuomaan Markkinat, największa impreza targowa w Helsinkach.

2. Ateneum

museokuvat keno helsinki
Ateneum

Helsińska przystań fińskiej sztuki, Ateneum, to najsłynniejsze muzeum w Finlandii. Zgromadzone w nim eksponaty mają wielką wartość historyczną. Można zobaczyć tu klasyczne dzieła sztuki fińskiej, a także prawdziwe perły międzynarodowych artystów. Zróżnicowane zbiory Ateneum, np. wystawa Pablo Picasso, w ostatnich latach przyciągały rekordową liczbę turystów.

3. Kiasma

Kiasma co warto zobaczyć w helsinkach
Finlandia - co warto zobaczyć. Kiasma

Jeśli nie jesteście miłośnikami klasycznych sztuk wizualnych, udajcie się do Kiasmy. To interesujące muzeum sztuki współczesnej, które po otwarciu stanowiło jedną z najbardziej kontrowersyjnych atrakcji miasta. Kiasma została zaprojektowana przez amerykańskiego architekta Stevena Holla z myślą o naturalnym fińskim świetle. Poczucie przestrzeni i przejrzystości sprawia, że możemy cieszyć się współczesną sztuką w niezwykłej atmosferze.

4. Pomnik Sibeliusa

Pomnik Sibeliusa co warto zobaczyć w helsinkach
Pomnik Sibeliusa

Pomnik fińskiego kompozytora narodowego, Jeana Sibeliusa, to obowiązkowy zabytek dla odwiedzających Helsinki. Został zaprojektowany przez Eilę Hiltunen w 1967 r. Konstrukcja składa się z ponad 600 stalowych rur i waży 24 tony. Obejrzawszy pomnik Sibeliusa, warto wstąpić do pobliskiej kawiarni Café Regata, gdzie można smażyć kiełbaski w staromodnym wiejskim stylu.

5. Zoo na Korkeasaari

Zoo na Korkeasaari co warto zobaczyć w helsinkach
Finlandia - co warto zobaczyć. Zoo na Korkeasaari.

Zoo na wyspie Korkeasaari jest otwarte przez 364 dni w roku. Można spotkać tu prawie wszystkie gatunki zwierząt, jednak należy pamiętać, że m.in. niedźwiedzie brunatne, skunksy, emu i szopy zimują lub przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach. Co warto zobaczyć w Helsinkach w zoo to karmienie młodych tygrysów amurskich (syberyjskich). Dojedziemy tam autobusem z centrum Helsinek, a latem funkcjonuje również połączenie tramwaju wodnego z Kauppatori i Hakaniemi.

6. Havis Amanda

Havis Amanda

Słynna helsińska statua znajduje się tuż obok Rynku. Została wzniesiona w 1908 r. przez Villego Vallgrena. Naga Havis Amanda, która wywołała niegdyś skandal i konflikt kulturowy, stoi na podwyższeniu fontanny zaprojektowanej przez Eliela Saarinena. Platformę otaczają lwy morskie i wyskakujące z wody ryby. Havis Amanda jest centralnym punktem studenckiego święta Vappu, tu także celebruje się sukcesy Finlandii w rozgrywkach hokejowych.

7. Allas Sea Pool

Allas Sea Pool
Allas Sea Pool

Jedną z atrakcji Helsinek jest zbudowane obok Rynku morskie spa Allas Sea Pool. Kompleks posiada panoramiczny taras, kawiarnię, saunę oraz baseny. Znajduje się tu m.in. basen, w którym można pływać w oczyszczonej wodzie morskiej. Położony w wyjątkowym miejscu zbiornik zyskał ogromną popularność zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Basen Morski jest otwarty przez cały rok, nawet zimą można kąpać się pod gołym niebem.

8. Kościół Temppeliaukio

temppeliaukio helsinki co warto zobaczyć w helsinkach
Kościół Temppeliaukio

Wydrążona w skale świątynia, zaprojektowana przez Timo i Tuomo Suomalainenów, mieści się w samym sercu Helsinek, na końcu Friedrikinkatu. Jej budowę ukończono w 1969 r. Kościół odznacza się wyjątkową architekturą. Z zewnątrz widoczna jest tylko miedziana kopuła, zaś ściany wewnętrzne, w formie chropowatej skały, pozostają ukryte. Światło słoneczne wpada do środka przez okna umieszczone wokół krawędzi dachu. Ze względu na dobrą akustykę w świątyni często odbywają się koncerty.

9. Seurasaari

Seurasaari
Finlandia - co warto zobaczyć. Seurasaari.

Seurasaari to idealne miejsce na odpoczynek na świeżym powietrzu. Na gości czekają tu oswojone ptaki i wiewiórki. Jedną z atrakcji jest skansen prezentujący pracę i styl życia Finów w minionych stuleciach. Otwarte latem domy muzealne reprezentują budynki typowe dla różnych prowincji od XVII do XX w. Na południowym krańcu Seurasaari znajdziemy natomiast instalacje inspirowane ,,Kalevalą”, stworzone przez amerykańsko-fińską grupę studentów architektury.

10. Oodi, Biblioteka Centralna w Helsinkach

Oodi biblioteka helsinki co warto zobaczyć w helsinkach
Oodi, Biblioteka Centralna

Oodi jest nową atrakcją stolicy, gdyż została otwarta dopiero 5 grudnia 2018 r. Nowoczesny budynek ma kształt ogromnej książki. Biblioteka stwarza doskonałe warunki do nauki, pracy oraz rozwijania zainteresowań. Położona w centrum miasta, tuż obok Kiasmy, otwarta dla wszystkich, okazuje się dogodnym i popularnym miejscem spotkań, więc z pewnością jest to coś co warto zobaczyć w Helsinkach.

Które z tych miejsc odwiedzilibyście w pierwszej kolejności?

Źródła:

Zgłoś nadużycie

pomysły na wakacje dla introwertyków. Introwertyk kto to ekstrawertyk introwertykiem

Pomysły na wakacje dla tych co cenią spokój i ciszę

Aplikacje do nauki i powtórek: jak to działa. Aplikacja do robienia notatek, a może do nauki słówek? Oto nasze ulubione aplikacje do szkoły!

Aplikacje do nauki pomogą Ci w robieniu notatek i powtórkach!