w

Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Turyści przyjeżdżający do Finlandii często kierują się w stronę Helsinek. I słusznie, ponieważ stolica oferuje wiele miejsc wartych zobaczenia. Które z nich cieszą się szczególną popularnością? Poznajcie dziesięć najciekawszych atrakcji miasta.

Co warto zobaczyć w Helsinkach

1. Plac Senacki

Senaatintori co warto zobaczyć w helsinkach

Na Placu Senackim, należącym do najbardziej legendarnych atrakcji Helsinek, można podziwiać majestatyczną katedrę i zrobić zdjęcie pomnikowi cara Aleksandra II. Charakterystyczne schody latem służą do opalania, natomiast zimą tworzą zjeżdżalnie. Plac Senacki jest również miejscem wielu popularnych imprez. Tradycyjnie obchodzi się tu Nowy Rok i karnawał Lux Light. Przed Bożym Narodzeniem na placu odbywa się Tuomaan Markkinat, największa impreza targowa w Helsinkach.

2. Ateneum

Helsińska przystań fińskiej sztuki, Ateneum, to najsłynniejsze muzeum w Finlandii. Zgromadzone w nim eksponaty mają wielką wartość historyczną. Można zobaczyć tu klasyczne dzieła sztuki fińskiej, a także prawdziwe perły międzynarodowych artystów. Zróżnicowane zbiory Ateneum, np. wystawa Pablo Picasso, w ostatnich latach przyciągały rekordową liczbę turystów.

3. Kiasma

Kiasma co warto zobaczyć w helsinkach

Jeśli nie jesteście miłośnikami klasycznych sztuk wizualnych, udajcie się do Kiasmy. To interesujące muzeum sztuki współczesnej, które po otwarciu stanowiło jedną z najbardziej kontrowersyjnych atrakcji miasta. Kiasma została zaprojektowana przez amerykańskiego architekta Stevena Holla z myślą o naturalnym fińskim świetle. Poczucie przestrzeni i przejrzystości sprawia, że możemy cieszyć się współczesną sztuką w niezwykłej atmosferze.

4. Pomnik Sibeliusa

Pomnik Sibeliusa co warto zobaczyć w helsinkach

Pomnik fińskiego kompozytora narodowego, Jeana Sibeliusa, to obowiązkowy zabytek dla odwiedzających Helsinki. Został zaprojektowany przez Eilę Hiltunen w 1967 r. Konstrukcja składa się z ponad 600 stalowych rur i waży 24 tony. Obejrzawszy pomnik Sibeliusa, warto wstąpić do pobliskiej kawiarni Café Regata, gdzie można smażyć kiełbaski w staromodnym wiejskim stylu.

5. Zoo na Korkeasaari

Zoo na Korkeasaari co warto zobaczyć w helsinkach

Zoo na wyspie Korkeasaari jest otwarte przez 364 dni w roku. Można spotkać tu prawie wszystkie gatunki zwierząt, jednak należy pamiętać, że m.in. niedźwiedzie brunatne, skunksy, emu i szopy zimują lub przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach. Szczególnie warto zobaczyć karmienie młodych tygrysów amurskich (syberyjskich). Do zoo dojedziemy autobusem z centrum Helsinek, a latem funkcjonuje również połączenie tramwaju wodnego z Kauppatori i Hakaniemi.

6. Havis Amanda

Słynna helsińska statua znajduje się tuż obok Rynku. Została wzniesiona w 1908 r. przez Villego Vallgrena. Naga Havis Amanda, która wywołała niegdyś skandal i konflikt kulturowy, stoi na podwyższeniu fontanny zaprojektowanej przez Eliela Saarinena. Platformę otaczają lwy morskie i wyskakujące z wody ryby. Havis Amanda jest centralnym punktem studenckiego święta Vappu, tu także celebruje się sukcesy Finlandii w rozgrywkach hokejowych.

7. Allas Sea Pool

Allas Sea Pool

Jedną z atrakcji Helsinek jest zbudowane obok Rynku morskie spa Allas Sea Pool. Kompleks posiada panoramiczny taras, kawiarnię, saunę oraz baseny. Znajduje się tu m.in. basen, w którym można pływać w oczyszczonej wodzie morskiej. Położony w wyjątkowym miejscu zbiornik zyskał ogromną popularność zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Basen Morski jest otwarty przez cały rok, nawet zimą można kąpać się pod gołym niebem.

8. Kościół Temppeliaukio

temppeliaukio helsinki co warto zobaczyć w helsinkach

Wydrążona w skale świątynia, zaprojektowana przez Timo i Tuomo Suomalainenów, mieści się w samym sercu Helsinek, na końcu Friedrikinkatu. Jej budowę ukończono w 1969 r. Kościół odznacza się wyjątkową architekturą. Z zewnątrz widoczna jest tylko miedziana kopuła, zaś ściany wewnętrzne, w formie chropowatej skały, pozostają ukryte. Światło słoneczne wpada do środka przez okna umieszczone wokół krawędzi dachu. Ze względu na dobrą akustykę w świątyni często odbywają się koncerty.

9. Seurasaari

Seurasaari

Seurasaari to idealne miejsce na odpoczynek na świeżym powietrzu. Na gości czekają tu oswojone ptaki i wiewiórki. Jedną z atrakcji jest skansen prezentujący pracę i styl życia Finów w minionych stuleciach. Otwarte latem domy muzealne reprezentują budynki typowe dla różnych prowincji od XVII do XX w. Na południowym krańcu Seurasaari znajdziemy natomiast instalacje inspirowane ,,Kalevalą”, stworzone przez amerykańsko-fińską grupę studentów architektury.

10. Oodi, Biblioteka Centralna w Helsinkach

Oodi biblioteka helsinki co warto zobaczyć w helsinkach

Oodi jest nową atrakcją stolicy, gdyż została otwarta dopiero 5 grudnia 2018 r. Nowoczesny budynek ma kształt ogromnej książki. Biblioteka stwarza doskonałe warunki do nauki, pracy oraz rozwijania zainteresowań. Położona w centrum miasta, tuż obok Kiasmy, otwarta dla wszystkich, okazuje się dogodnym i popularnym miejscem spotkań.

Które z tych miejsc odwiedzilibyście w pierwszej kolejności?

Rozkminiła: Agnieszka Adamik
Tłumaczenie: Agnieszka Adamik

Źródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Na większości blogów o Helsinkach jest to samo. Ciekawe czy to takie kopiuj wklej? A jest tyle mniej turystycznych czy po prostu alternatywnych rzeczy do zobaczenia w mieście… Aż nie chce się czytać setny raz o pomniku Sibeliusa czy Temppeliaukio, a pomija tyle innych rzeczy, które ciężko zobaczyć gdzie indziej na świecie. Kościołów i pomników w innych krajach też jest sporo 😉

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
sprawa kryminalna opowieści kryminalne

Momenty grozy – sprawa kryminalna Elizabeth Smart

Guma do żucia kto wynalazł gumę do żucia historia gumy do żucia

Guma do żucia – 5 zaskakujących faktów o jej zaletach