kraj tysiaca jezior co warto zwiedzić w Finlandii co warto zobaczyć w finlandii
w

SuperSuper

Co warto zobaczyć w Finlandii?

Kraina tysiąca jezior, czyli co warto zwiedzić w Finlandii?

Lubicie podróżować? Chętnie spędzacie czas na łonie natury, fotografujecie i podziwiacie atrakcje turystyczne? Finlandia co warto zobaczyć? Poznajcie zatem dziesięć wyjątkowo urokliwych miejsc, które warto tam odwiedzić.

  • Simo Häyhä biała śmierć snajper fińscy snajperzy fiński snajper jako pokonać Rosję

    Simo Häyhä „Biała Śmierć”. Najlepszy Snajper w historii, który zatrzymał Rosję.

    Czytaj więcej

1. Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie co warto zobaczyć w finlandii

Wyspy Alandzkie składają się z 6700 wysp i 20 000 wysepek i wspaniale prezentują się o każdej porze roku. Podróżując tam latem, warto wynająć własną wyspę lub zamieszkać w namiocie, blisko natury. Do zimowych rozrywek należy żeglowanie po lodzie oraz jazda na łyżwach lub nartach. Na Wyspach Alandzkich można skorzystać również z sauny i basenu, posłuchać muzyki na żywo czy spróbować lokalnych potraw. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest zamek Kastelholm.

2. Koli

Koli Kraina tysiąca jezior

Finlandia co warto zobaczyć? Koli uznawany jest za jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych krajobrazów narodowych Finlandii. Niesamowita sceneria z widokiem na jezioro Pielis inspirowała wielkich fińskich artystów takich jak Jean Sibelius, Eero Järnefelt i Juhani Aho. Krajobraz Parku Narodowego Koli jest bardzo stary. Ukko-Koli i sąsiadujące z nim szczyty są pozostałościami okazałego pasma górskiego, które przed milionami lat biegło wzdłuż wschodniej Finlandii, osiągając wysokość do 7000 m. Ukko-Koli miało być świętym miejscem starożytnych Finów, gdzie składali oni ofiary. Ze szczytów gór można podziwiać przepiękne krajobrazy. Poniżej punktu widokowego Akka-Koli znajduje się Świątynia Ciszy, gdzie często odbywają się śluby. Na terenie Koli powstało 80 km oznakowanych szlaków turystycznych, ale znajdziemy tam również pokoje na wynajem, hotele i spa.

3. Kilpisjärvi

Co warto zwiedzić w Finlandii Kilpisjärvi

Kilpisjärvi to wioska leżąca w lapońskim Enontekiö nad pięknym, czystym jeziorem o tej samej nazwie. Nieopodal wznosi się szczyt Saana o wysokości 1029 m. U stóp góry znajduje się centrum turystyczne oferujące wiele różnych atrakcji, m.in. pobyt w domkach nad jeziorem i w saunie. Turyści często wchodzą na Saanę, by podziwiać krajobraz, także po szwedzkiej i norweskiej stronie. Wspinanie się ponad chmury stanowi wyjątkowe doświadczenie. Ponadto warto tu zobaczyć magiczne wschody i zachody słońca, a nawet słońce o północy. Szczyt można zdobywać również zimą, jednak należy zabrać ze sobą rakiety śnieżne. O tej porze roku dużą popularnością cieszy się jazda na skuterach śnieżnych.

4. Utö

Utö co warto zobaczyć w finlandii

Finlandia co warto zobaczyć? Utö to najbardziej wysunięta na południe zamieszkana wyspa w Finlandii, leżąca w południowej części Morza Archipelagowego. Można popłynąć na nią łodzią. Wyspa słynie głównie ze swojej latarni morskiej, ale także z wraków statków czy różnych gatunków ptaków. Najłatwiej poznać historię i zabytki Utö, spacerując po wiosce z przewodnikiem. Warto odwiedzić miejscowy cmentarz i Österäng. Pierwotna latarnia morska znajdowała się na wyspie już w 1753 r., jednak została wysadzona podczas wojny fińskiej w latach 1808-1809. Obecny obiekt powstał w 1814 r. Latarnia słynie z kościoła, którego oryginalne wnętrze pochodzi sprzed 1814 r.

5. Punkaharju

Punkaharju Kraina tysiąca jezior

Punkaharju tworzy jeden z najwspanialszych krajobrazów narodowych Finlandii. Charakterystyczne wzniesienie określane jako oz powstało w epoce lodowcowej i rozdzieliło jeziora Puruvesi i Pihlajavesi na dwie części. Grzbiet Punkaharju ma siedem kilometrów długości. Obszar ten był głównym ośrodkiem turystycznym już w XIX wieku. Piękną scenerię Punkaharju można podziwiać, korzystając z oznakowanych szlaków turystycznych. Dawny Hotel Państwowy zastąpiono Hotelem Punkaharju zbudowanym w 1845 r. W okolicy znajduje się również kurort i domki do wynajęcia. Z ciekawych miejsc warto wymienić drewniany kościół, artystyczną rezydencję malarki Johanny Oras, park i wesołe miasteczko. Popularne letnie atrakcje obejmują spływy kajakowe, pływanie łódką oraz wędkarstwo. Zimą natomiast można tu pojeździć na nartach, łyżwach lub rakietach śnieżnych.

6. Kemiönsaari

Kemiönsaari Co warto zwiedzić w Finlandii

Finlandia co warto zobaczyć? Do najpiękniejszych naturalnych miejsc w Finlandii należy też Kemiönsaari (Mondo). Odznacza się nie tylko walorami przyrodniczymi, ale również ciekawą historią i kulturą. Znajdujący się na wyspie obszar wojskowy Örö po stu latach został otwarty dla zwiedzających, dzięki czemu można tam brać udział w wycieczkach z przewodnikiem.

Inne atrakcje to huta z kompleksem drewnianych domków, dawny dwór Amosa Andersona, właściciela największej szwedzkojęzycznej gazety w Finlndii, skansen Sagalund oraz wyspa latarni morskiej Bengtskär. Na Kemiönsaari spotkamy rzadkie gatunki roślin i motyli, które nie występują nigdzie indziej w Finlandii. Warto wybierać aktywne formy wypoczynku: jazdę na rowerze wzdłuż wybrzeża, wioślarstwo i piesze wędrówki. Wyspa dzieli się na centrum, wioskę oraz archipelag. Na nocleg można wybrać hotel, kemping, domek do wynajęcia, a nawet latarnię morską. Kemiönsaari słynie ponadto z wysokiej jakości produktów lokalnych firm.

7. Latarnia morska Söderskär

co warto zobaczyć w finlandii Latarnia morska Söderskär


Ponad 150-letnia latarnia morska Söderskär znajduje się na zewnętrznym archipelagu Porvoo. Jej budowę ukończono w 1862 r. Budowla stoi na małej wyspie, na którą można dostać się podczas rejsów czarterowych i jednodniowych wycieczek z Helsinek i Sipoo. Organizowane są one w sezonie letnim (od 1 maja do 30 września). Morze i surowa przyroda składają się na niezapomniany krajobraz. Będąc w latarni, warto zobaczyć wystawę sztuki, na której zgromadzono prace Tove Jansson, znanej malarki i pisarki, autorki książek o Muminkach.

8. Pallas-Yllästunturi

Pallas-Yllästunturi Kraina tysiąca jezior

Finlandia co warto zobaczyć? Z pewnością Park Narodowy Pallas-Yllästunturi to jedno z najlepszych miejsc do zwiedzenia w Laponii. Można tu na różne sposoby cieszyć się najczystszym powietrzem w Europie. Szczególnie miłym doświadczeniem jest jazda na nartach. W parku znajdziemy 350 km szlaków turystycznych. Najpopularniejsza trasa Hetta-Palas ma 55 km i łączy park z pobliskimi wioskami i centrami turystycznymi oferującymi dobre usługi. Do polecanych aktywności należą także wycieczki rowerowe, narciarstwo zjazdowe, zbieranie jagód i grzybów, pływanie czy geocaching. Na Yllästunturi spotkamy wiele atrakcji przyrodniczych, m.in. wzgórze Kesänkitunturin Pirunkuru i pozostałości wulkanu Linkupalo. Szczególnie warto odwiedzić punkt widokowy, który mieści się na Taivaskero.

9. Park Narodowy Repovesi

Co warto zwiedzić w Finlandii Park Narodowy Repovesi

Udając się do Finlandii, nie możemy zapomnieć o Parku Narodowym Repovesi. Leży on po zachodniej stronie drogi Kouvola-Mikkeli. Jest to obszar leśny podzielony dziesiątkami jezior i stawów. Znajdziemy tam wzgórza i klify, a także wiszące mosty i wieże widokowe. W Repovesi gniazduje również duża populacja kukułek. Występujące na terenie parku okazałe skały zostały ukształtowane przez zlodowacenie i erozję. Niezapomnianych wrażeń dostarcza przeprawa przez wiszący na wysokości 10 metrów most Lapinsalmi. Latem chętnych jest tak wielu, że muszą oni ustawiać się w kolejce. Na moście może bowiem przebywać tylko jedna osoba. Okolice Repovesi oferują ponadto zakwaterowanie i innego rodzaju usługi.

10. Suomenlinna

Suomenlinna co warto zobaczyć w finlandii

Finlandia co warto zobaczyć? Suomenlinna to najpopularniejsza miejscowość turystyczna w Helsinkach. Wspaniałych widoków dostarcza zwłaszcza szczyt Kustaanmiekka, gdzie możemy spacerować wśród porośniętych trawą ruin fortecy i siedzieć na klifie, machając do pasażerów przepływających w pobliżu statków. W Suomenlinna odległości nie są duże, dzięki czemu po fortecy łatwo poruszać się pieszo. Stara budowla z ciemnymi tunelami pobudza wyobraźnię turystów. Miejscowość liczy około 800 mieszkańców i stanowi ważną część Helsinek. Dwie wyspy należące do Suomenlinna słyną z pięknych domów i wyjątkowych brukowanych uliczek. Oferują również muzea, kawiarnie i restauracje. Można dostać się tam, płynąc promem helsińskiej komunikacji miejskiej bezpośrednio z Rynku. Taki rejs to niezapomniane przeżycie, nawet zimową porą.

Które z wymienionych miejsc najbardziej zachęcają Was do odwiedzenia Finlandii?

Tłumaczenie z fińskiego: Agnieszka Adamik

Zgłoś nadużycie

głupi człowiek

Człowiek głupi, głupi człowiek?

Każdy chce doznać szczęscia. Zadrdzimy 5 niezawodnych rad jak być szczęśliwym człowiekiem, bo szczęście to stan umysłu. Zacznij już dzisiaj być szczęśliwym.

Szczęście to stan umysłu. Jak być szczęśliwym człowiekiem?