microlearning pigułki wiedzy mikronauczanie
w ,

Microlearning – czym jest mikronauka?

Poznajcie microlearning, czyli mikronauczanie – nowy fenomen w dziedzinie przyswajania wiedzy..

Czym jest microlearning, czyli mikronauczanie? Żyjemy w czasach, w których technologia otacza nas ze wszystkich stron. Mamy w zasięgu ręki smartfony, tablety, laptopy, dzięki którym mamy do dyspozycji pigułki wiedzy. Wystarczy tylko dotknąć ekranu naszego telefonu, aby zapewnić sobie dawkę nowych informacji.

W związku z tak szybkim postępem technologicznym, powstało zjawisko, które nazywa się microlearning, znane też jako mikronauka. Krótko mówiąc, jest to wiedza dostarczana w małych porcjach. Mikronauczanie opiera się na „pigułkach wiedzy”, czyli małych modułach szkoleniowych, które nie powinny przekraczać 30 minut. Zakłada ono, że pigułki wiedzy są dostosowane do zakresu uwagi, w którym ludzki mózg utrzymuje koncentrację.

Zalety microlearning (mikronauczanie)

  • Mikronauczanie ułatwia proces nauki: małe „pigułki wiedzy” lub też krótkie filmy wideo znacznie bardziej zwiększają naszą uwagę i skupienie, niż w przypadku tradycyjnych metod pisemnych
  • Oszczędność czasu dzięki microlearning: krótka i zwięzła treść zajmuje nam tylko kilka minut dziennie. Biorąc pod uwagę życie, jakie prowadzimy, ta formuła uważana jest za ogromny postęp dla uczniów i studentów, którzy chcą szybko nabyć nową wiedzę, a na jej zdobycie nie potrzeba wiele czasu.
  • Łatwa dostępność do microlearning: wiele kursów czy też filmów wideo dostępnych jest na okrągło, więc możemy wybrać sobie czas na naukę, który będzie nam odpowiadał. W ten sposób uda nam się zaspokoić potrzeby edukacyjne i uniknąć ograniczeń czasowych.
  • Zapamiętywanie na dłużej: dzięki nowoczesnym technologiom związanym z fenomenem microlearning, jesteśmy bardziej uważni i szybciej wchłaniamy wiedzę.

Przykłady microlearning(mikronauczanie)

Każda mała porcja informacji może stać się narzędziem edukacyjnym. Doskonałym przykładem mogą być filmiki z przepisami, które mogą okazać się wielką pomocą, szczególnie dla studentów o ograniczonym budżecie, dopiero zaczynających swoją przygodę z gotowaniem. Istnieje wiele kanałów na Youtube, na których twórcy dzielą się z nami różnymi przepisami.

Filmy wideo i kanały edukacyjne na youtube

Dla przykładu, to wideo trwa ledwo ponad 3 minuty. Nie ma w nim narracji ani niepotrzebnych objaśnień. Film skupia się tak naprawdę tylko na tym, czego potrzebujemy: składniki i kolejne kroki przepisu.

Istnieje również wiele kanałów o tematyce edukacyjnej, które mogą nam pomóc w przyswajaniu danego materiału. Dla przykładu, na kanale Historia w 5 minut, możemy w szybki sposób powtórzyć nabytą już przez nas wcześniej wiedzę.

Infografiki

Kolejnym przykładem mikronauki mogą być różne schematy, grafiki lub diagramy. Jeśli chcemy zapamiętać daną informację lub zwizualizować ją sobie, wtedy z pomocą przychodzą nam różne grafiki. Tego typu pigułki wiedzy są szczególnie pomocne w przypadku nauk ścisłych, takich jak geografia, czy też chemia.

pigułki wiedzy microlerning mikronauczanie

Aplikacje

Jednym z najbardziej znanych rozwiązań w zakresie nauki różnych języków jest aplikacja Duolingo. Stanowi ona punkt odniesienia w nauce mikrolearningowej i adaptacyjnej. Jest doskonałym źródłem wiedzy i równocześnie bardzo dynamiczna i przyjemna w obsłudze.

Kolejnym źródłem do pozyskania nowej wiedzy są bardzo dobrze znane wszystkim młodym aplikacje, jak Instagram czy Tiktok, gdzie można znaleźć pigułki wiedzy o fitnessie, językach, gotowaniu…

Museo del Prado (Instagram) oprócz publikowania zdjęć, filmów i ciekawostek, prowadzi także codzienny streaming, na którym prezentowane jest dane dzieło oraz zostają wyjaśniane szczegóły lub ciekawostki na jego temat.

Jak widzisz, mikronauka otacza nas ze wszystkich stron i niesie ze sobą wiele korzyści, a samych przykładów jest mnóstwo. Z pewnością potrafi ułatwić nam nieco życie i stać się źródłem nowej wiedzy! 😊

Źródła:

Zgłoś nadużycie

street food naleśniki francuskie

Street food prosto z Francji – z czym to się je?

włoskie samochody luksusowe

Włoskie samochody warte miliony. Znasz je wszystkie?