8 rzeczy potrzebnych do szczescia
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper

Prawdziwe szczęście – jak je osiągnąć i być szczęśliwym?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby być szczęśliwym. Na szczęście naukowcy już od wielu lat badają tę kwestię. Okazuje się, że czasem nawet najprostsze rzeczy mogą pomóc nam osiągnąć prawdziwe szczęście. Przedstawiamy 8 sposobów, by być szczęśliwym.

Martin Seligman, zwany ojcem psychologii pozytywnej (dziedziny psychologii zajmującej się szczęściem) twierdzi, że na 60% naszego poczucia szczęścia mają wpływ geny i środowisko, ale pozostałe 40% zależy wyłącznie od nas. Podobnie uważa inny znany psycholog, Philip Zimbardo, który opisał to zjawisko w swojej książce „Paradoks czasu”. Obydwaj psychologowie zgadzają się ze stwierdzeniem, że skoro nie możemy zmienić swoich genów, warto jest pracować nad tymi 40%, które zależą od nas. Dzięki włożonemu wysiłkowi możemy osiągnąć prawdziwe szczęście. Ale jak to zrobić? Naukowcy podają przynajmniej 8 sposobów, by być szczęśliwym.

1. Prawdziwe szczęście można znaleźć na świeżym powietrzu

Według serii badań opublikowanych w 2010 roku przez Journal of Environmental Psychology, wychodzenie na dwór nie tylko pomaga w utrzymaniu lepszego nastroju, ale także poprawia pamięć. Wpływa na to głównie światło słoneczne (nawet w pochmurny dzień) i świeże powietrze. Warto więc spędzać na świeżym powietrzu co najmniej 20 minut dziennie.

prawdziwe szczęście co zrobić żeby być szczęśliwym
Przebywanie na świeżym powietrzu - sposób na prawdziwe szczęście

2. Zobowiązanie się do szukania szczęścia

Badania opublikowane przez Journal of Positive Psychology potwierdziły, że kiedy ludzie starają się być szczęśliwi, poprawiają swoje samopoczucie. Takie starania sprawiają, że ostatecznie czujemy się szczęśliwsi od tych, którzy nawet nie próbują. W jednym z dwóch badań uczestnicy zostali poproszeni o wysłuchanie różnych wesołych utworów muzycznych. Ci, którzy mieli za zadanie skupić się na swoim szczęściu, doświadczyli znacznej poprawy nastroju w porównaniu z tymi, którzy zostali poproszeni o skoncentrowanie się tylko na muzyce.

3. Regularne ćwiczenie jako sposób na prawdziwe szczęście

Uprawianie sportu uwalnia endorfiny: hormony, które poprawiają nasz nastrój. Jeśli ćwiczysz regularnie, to pozytywny efekt utrzymuje się nawet w dniach, w których postanowisz zrobić przerwę. Tezę tę potwierdzają badania Uniwersytetu w Bristolu. Według nich „Podczas treningu nastrój osób ćwiczących znacznie się poprawia, a co ważne, pozostaje taki sam w kolejnych dniach odpoczynku”. Jedyne uczucie, które znika od razu po zakończeniu czynności fizycznych, to poczucie spokoju. Regularne uprawianie sportu pomoże ci odnaleźć prawdziwe szczęście. Jak to mówią: „W zdrowym ciele zdrowy duch!”.

prawdziwe szczęście co zrobić żeby być szczęśliwym
Co zrobić żeby być szczęśliwym? Spróbuj regularnego ćwiczenia!

4. Odkrycie swoich mocnych stron i zaangażowanie się w ich wykorzystanie

Książka „The Happiness Advantage” autorstwa psychologa z Harvardu, Shawna Achora, opowiada o pewnym eksperymencie. Badanie zostało przeprowadzone na 577 ochotnikach. Uczestnicy zostali zachęceni do wybrania jednej ze swoich mocnych stron i wykorzystania jej w nowy sposób każdego dnia, przez tydzień. W rezultacie poczuli się dużo bardziej szczęśliwi i mniej przygnębieni niż grupa kontrolna. A to nie wszystko! Zalety takiego stylu życia utrzymały się nawet aż do miesiąca po zakończeniu eksperymentu.

5. Spotykanie się ze szczęśliwymi ludźmi… albo z ich przyjaciółmi

Według badań opublikowanych w Statistics in Medicine, szczęście jest zaraźliwe. Naukowcy odkryli, że kiedy człowiek jest szczęśliwy, mieszkający w jego pobliżu przyjaciel ma 25% większe szanse na to, żeby również być szczęśliwym. Szanse współmałżonka osoby szczęśliwej na znalezienie szczęścia wzrastają o 8%, a sąsiada o 34%. Co więcej, badacze przejrzeli wcześniejsze obserwacje i stwierdzili, że niektóre relacje są bardziej podatne na szczęście. Zgodnie z teorią „zarażenia społecznego” lub „trzech stopni wpływu”, kiedy człowiek jest szczęśliwy, efekt tego pozytywnego nastroju może udzielić się nawet znajomym jego znajomych. A więc, co zrobić by być szczęśliwym? Znaleźć szczęśliwych przyjaciół!

prawdziwe szczęście co zrobić żeby być szczęśliwym
Prawdziwe szczęście jest zaraźliwe!

6. Odkrycie sensu życia może pomóc osiągnąć prawdziwe szczęście

Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w Japonii przeprowadzili siedmioletnie badania, w których wzięło udział ponad 43 000 dorosłych w wieku od 40 do 79 lat. Badacze zapytali uczestników, czy mają „ikigai” (japoński termin oznaczający „sens życia”), a następnie monitorowali ich stan zdrowia. 95% respondentów, którzy odpowiedzieli, że odkryli sens swojego życia, żyło jeszcze średnio siedem lat po pierwszym badaniu w porównaniu z około 83% tych, którzy nie przedstawili żadnego konkretnego powodu, dla którego mogliby żyć. Brak „ikigai”, zdaniem badaczy, jest szczególnie powiązany ze śmiercią spowodowaną chorobami układu krążenia. 

7. Poświęcenie dla innych

Osoby, które spędzają czas pomagając innym są szczęśliwsi. Odbiorca pomocy nie ma znaczenia: może to być inny człowiek, zwierzę, a nawet środowisko! Dr Suzanne Richards z University of Exeter Medical w Wielkiej Brytanii przeprowadziła w tej kwestii badania. W ciągu ostatnich 20 lat przeprowadziła 40 doświadczeń badających związek między wolontariatem a zdrowiem. Okazało się, że udzielanie się w wolontariacie zmniejsza ryzyko depresji, a także nagłej śmierci.

prawdziwe szczęście co zrobić żeby być szczęśliwym
Pomoc innym to dobry sposób, by być szczęśliwym

8. Utrzymywanie kontaktów towarzyskich

Jeśli masz kilku bliskich przyjaciół, dużą i kochającą rodzinę lub silne relacje społeczne, jesteś szczęśliwszy. Do wielu badań, które to potwierdzają, należy też analiza 1600 studentów Harvardu przeprowadzana przez psychologa Shawna Achora: wsparcie społeczne jest powodem do szczęścia i liczy się bardziej niż dochody rodziny, wyniki w nauce, wiek, płeć, czy pochodzenie etniczne.

 Naukowcy już od wielu lat próbują udzielić odpowiedzi na pytanie: „Co zrobić, żeby być szczęśliwym?”. Owoce ich badań pomagają ludziom na całym świecie wieść bardziej szczęśliwe życie. Mamy nadzieję, że i tobie przedstawione przez nas powyżej sposoby pomogą odnaleźć prawdziwe szczęście. 🙂

Źródło: focus.it


Rozkminiła: Gabriela Gombarczyk
Redakcja: Ola Chmielewska
Tłumaczenie: Gabriela Gombarczyk
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

promieniowanie ultrafioletowe opalanie na plaży

Opalanie na plaży, promieniowanie ultrafioletowe… Czy warto używać kremów z filtrem?

Włochy i Polskę wiele łączy. Na przykład nasze hymny. Włochy są wspomniane w polskim hymnie, a Polacy w hymnie Włoch. Włoski hymn po polsku - poznaj!

Polacy w hymnie Włoch?