Kiedy jest dzień dziecka? Każdy to wie! Czym jednak jest Międzynarodowy Dzień Dziecka? Kiedy się go obchodzi? I jakie są obchody w różnych krajach świata?
w

Międzynarodowy Dzień Dziecka – co to za święto?

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany 1 czerwca. Każde dziecko w Polsce zna odpowiedź na pytanie: kiedy jest Dzień Dziecka? Jednak warto też pamiętać o innym święcie. Międzynarodowy Dzień Dziecka Ustanowiono prawie 70 lat temu. Jaka jest jego historia? Jak obchodzi się Dzień Dziecka w różnych krajach świata? Przeczytacie o tym tutaj!

Dzień dziecka – co to?

Kiedy jest Dzień Dziecka i Międzynarodowy Dzień Dziecka? Czym właściwie są te święta? Jak wyglądają obchody na całym świecie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

Międzynarodowy Dzień Dziecka – historia święta

Święto Dnia Dziecka w formie znanej nam dzisiaj ma swoje początki już w 1925 roku, kiedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Jednak oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono 20 listopada 1954 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Święto miało na celu rozpowszechniać prawa dziecka zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych, jednocześnie propagując idee na rzecz ich rozwoju.

Kiedy jest Dzień Dziecka?

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka od 1955 jest obchodzony 20 listopada. Jednak daty te w różnych krajach mogą się znacząco różnić. Dzień Dziecka obchodzi się 1 czerwca w krajach byłego Związku Radzieckiego m.in. w Białorusi, Estonii, Gruzji, Kazachstanie, Łotwie, Litwie, Rosji czy Ukrainie. Polska jako były kraj komunistyczny również obchodzi to święto 1 czerwca.

dzień dziecka międzynarodowy dzień dziecka kiedy jest dzień dziecka

W niektórych państwach obchody Dnia Dziecka powiązane są z innymi uroczystościami, więc ich daty przypadają na zupełnie inne dni niż u nas. Na przykład we Francji i we Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia, w Turcji jest to 23 kwietnia a w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Dzień Dziecka jest świętem ruchomym. W ojczyźnie Szekspira święto to przypada w drugą niedzielę maja, natomiast w USA w drugą niedzielę czerwca. Jak widać, odpowiedź na pytanie „kiedy jest Dzień Dziecka?” nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać!

Międzynarodowy Dzień Dziecka i obchody w różnych krajach świata

Święto jest obchodzone na wiele sposobów. Niektóre kraje mają swoje własne tradycje i zwyczaje. Przejrzyjmy najciekawsze z nich:

Obchody w Turcji

Obchody Dnia Dziecka w Turcji związane są z obchodami ważnego dla Turków Święta Niepodległości, które przypada na 23 kwietnia. Święto Niepodległości ustanowił w 1920 roku Mustafa Kemal Atatürk, który postanowił zadedykować ten dzień dzieciom, które – jak miał w zwyczaju mawiać – są „przyszłością narodu”.

dzień dziecka międzynarodowy dzień dziecka kiedy jest dzień dziecka

Obchody we Francji i Włoszech

Kiedy odbywają się obchody Dnia Dziecka we Francji i we Włoszech? To święto przypada w obu tych krajach na ten sam dzień 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli (jednak bardziej popularną nazwą tego święta jest tam Dzień Rodziny). W obu tych krajach dzieci otrzymują od rodziców niewielkie prezenty (co ma symbolizować dary, które Jezus otrzymał od Trzech Króli).

Kiedy jest Dzień Dziecka w Japonii?

W Japonii święto jest rozdzielone na dwie daty, chłopcy obchodzą je 5 maja, natomiast dziewczynki – 3 marca. W święto chłopców synowie spędzają czas z ojcami, z którymi robią papierowe zabawki, a z tkanin wykonują latawce w kształcie karpi. Według wiary Japończyków karp jest synonimem odwagi, determinacji i siły, ponieważ ryba ta może płynąć pod prąd. Kolor karpia ma znaczenie: karp w kolorze czarnym symbolizuje ojca, czerwonym – matkę, niebieskim – syna. Ilość niebieskich karpi, jakie wiesza się tego dnia przed domem, jest symbolem liczby męskich potomków w danej rodzinie.

dzień dziecka międzynarodowy dzień dziecka kiedy jest dzień dziecka

Dzień Dziewcząt, zwany również Festiwalem Lalek, obchodzony jest poprzez odprawianie modłów za zdrowie i szczęście dziewczynek, które wraz z rodzicami przygotowują lalki, następnie ubierane w tradycyjne japońskie stroje.

Obchody w Paragwaju

W Paragwaju ten słodko-gorzki dzień przypada 16 sierpnia. Słodki – bo wszystkie dzieci świętują, bawią się i czerpią radość ze swojego dnia. Gorzki – ponieważ jest to jednocześnie rocznica bitwy o Acosta Nu w 1869, której ofiarami padło dużo dzieci (sama wojna pozbawiła życia kilkadziesiąt tysięcy nieletnich ofiar).

Międzynarodowy Dzień Dziecka – obchody w Niemczech

W Niemczech tak samo jak w Japonii święto jest obchodzone dwa razy w roku. Nie wynika to jednak z podziału na płeć lecz z wydarzeń historycznych. Przed zjednoczeniem Niemiec wschodnia część kraju obchodziła święto dzieci 1 czerwca, podobnie jak reszta Bloku Wschodniego. Na zachodzie natomiast świętowano 20 września. Po zjednoczeniu Niemiec uznano, że nie warto rozstrzygać, który dzień jest lepszy i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.

Kiedy obchodzi się święto dzieci w Szwecji?

Chociaż tradycyjnie obchodzony jest 1 czerwca w Szwecji, Dzień Dziecka w tym kraju często świętuje się w pierwszy poniedziałek października. W Szwecji nie ma zwyczaju obdarowywania dzieci prezentami. Zamiast tego organizowane są spotkania i dyskusje o sprawach dotyczących najmłodszych.

dzień dziecka międzynarodowy dzień dziecka kiedy jest dzień dziecka

Obchody święta w Polsce

Mimo tego, że nie jest to święto ustawowo wolne od pracy, planowane są często wesołe obchody. W przedszkolach i szkołach organizowane są pikniki, specjalne zajęcia czy zabawy. W dużych miastach nierzadko mają miejsce festiwale, na których można spędzić czas wraz z całą rodziną.

W Polsce jest zwyczaj dawania prezentów, dużych lub małych, czasami symbolicznych w postaci słodyczy, młodzieży często wręcza się pieniądze. Jest to zdecydowanie najweselsze święto w roku!

Rozkminiła: Laura Wojtczak
Redakcja: Marta Helis
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Jak dobrze spać żeby się wyspać sposób na dobry sen jak się wyspać

Jak spać żeby się wyspać?

Singapur miasto tajemnic - 10 ciekawostek

Singapur miasto tajemnic