Co to jest globalizacja pozytywne i negatywne skutki globalizacji
w ,

Globalizacja – Czy Ty też jesteś jak inni?

Pozytywne i negatywne skutki globalizacji. Czyli o skutkach globalizacji.

Współcześni ludzie wytworzyli wiele tysięcy różnych kultur. Ale czy proces globalizacji sprawi, że zamienimy się w jedno wielkie, homogeniczne, globalne społeczeństwo o jednakowej kulturze? Czy globalizacja jest pozytywna czy negatywna?

Od Starbucksa przez Coca-Colę po Facebooka...

Zwykła przechadzka do najbliższego Starbucksa może sprawić, że staniesz się częścią kulturalnego eksperymentu na skalę większą niż kiedykolwiek miało to miejsce na Ziemi. Przez niecałe 50 lat sieć kawiarni rozrosła się od pojedynczego punktu w Seattle do niespełna 20 tysięcy kawiarni w około 60 krajach. Każdego roku sieć identycznie wyglądających kawiarni sprzedaje tysiącom klientów identycznie smakującą kawę w jednakowych kubkach. Po raz pierwszy w historii Twoje poranne Cappuccino jest takie samo bez względu na to, czy pijesz je w Tokio, Nowym Jorku, Bangkoku czy Buenos Aires. Rzecz jasna nie chodzi tylko o Starbucks. Wybierz dowolną globalną markę, od Coca-Coli do Facebooka. Przekonasz się, że najprawdopodobniej są one popularne w większości miejsc na świecie. Najprościej jest zaobserwować proces homogenizacji jako brak różnorodności, tożsamości czy przyjmowanie przez społeczeństwa kultury Zachodu. Natomiast szybkie tempo zmian prowadzi do jeszcze bardziej interesującego pytania. Mianowicie, dlaczego w ciągu stosunkowo krótkiej historii ludzie od początku tworzyli tak wiele odmiennych kultur? Jak poradzimy sobie w świecie, który ujednolica ludzi o różnych pochodzeniach kulturowych i tradycjach, jeśli różnorodność jest nieodzowną częścią natury ludzkiej?

Globalizacja jedzenia

Jest jedną z najbardziej oczywistych przykładów globalizacji kulturowej. Konsumpcja stanowi istotny aspekt kultury, dlatego większość społeczności na całym świecie charakteryzuje własna unikalna kuchnia. Jednak kawiarnie i restauracje fast-food takie jak już wcześniej wspomniane Starbucks czy McDonald’s wypromowały kulturową globalizację, co doprowadziło do obniżenia się wartości lokalnej kuchni i przyzwyczajeń żywieniowych.

Globalizacja sportu

Stanowi kolejny przykład homogenizacji kulturowej – pomyśl o wszystkich międzynarodowych imprezach sportowych, takich jak Puchar Świata, Igrzyska Olimpijskie czy Formuła 1, które łączą miliony ludzi we wspólnym, globalnym wydarzeniu.

Łączenie się wzorców konsumpcji

W obecnej dobie udając się do niemalże każdego dużego miasta na świecie doświadczamy podobnych wrażeń. Ponadto coraz więcej mieszkańców Azji i Południowej Ameryki może cieszyć się konsumpcyjnym stylem życia. Na przykład na Zachodzie poziom rozwoju turystyki nieustannie rośnie, przyczyniając się do wzrostu poziomu globalizacji. Do tego przyczynia się fakt, iż powstaje coraz więcej centrów handlowych w zbliżonym stylu i parki rozrywki, które dostarczają nam podobnych wrażeń i doświadczeń kulturalnych w różnych miejscach na świecie.

Globalna wioska

Osoby indywidualne i rodziny mają obecnie bardziej bezpośredni dostęp do wiadomości ze świata – niektóre z najbardziej wstrząsających zdarzeń ostatniej dekady toczyły się w czasie rzeczywistym na oczach światowej widowni. To oznacza, że coraz więcej osób ma 'globalny’ pogląd, więc częściej utożsamiają się z innymi ludźmi na świecie. Na przykład gdy w telewizyjnych wiadomościach usłyszymy o katastrofach naturalnych w krajach rozwijających się skłania to mieszkańców państw wysokorozwiniętych do przekazania datku organizacjom charytatywnym w celu pomocy ofiarom.

Utrata przywiązania do tradycji

Socjolog Anthony Giddens uważa, że jednym ze skutków globalizacji jest odejście od tradycji – sytuacja, w której ludzie kwestionują swoje tradycyjne przekonania dotyczące religii, małżeństwa czy ról społecznych. Giddens używa pojęcia 'odejście od tradycji’ zamiast jej 'odrzucenia’, aby zauważyć, że w wielu przypadkach ludzie będą dalej kontynuować swój tradycyjny sposób życia niż rzeczywiście go zmieniać. Natomiast sam fakt, że kwestionują niektóre aspekty swojego życia wskazuje na niestabilność, nietrwałość i nieprzewidywalność kultury, co nie miało miejsca przed procesem globalizacji. Coraz więcej osób jest świadomych faktu, że istnieją alternatywne sposoby i metody działania. Poza tym zawsze możesz zmienić przyzwyczajenia, jeśli masz na to ochotę!

Co dalej?

Pomimo, że niemożliwa do zatrzymania, nieustannie postępująca globalna homogenizacja kultury spowodowana podróżowaniem ludzi, rozwojem internetu i mediów społecznościowych jest często negatywnie postrzegana, może także stanowić coś pozytywnego – nawet jeśli oznacza to utratę kulturalnej różnorodności. Globalizacja może zwiększyć poczucie wspólnoty wśród ludzi, gdy dzielą oni tę samą kulturę. W rzeczywistości przełamanie kulturowych barier jest prawdopodobnie jedną z wielu rzeczy, jaką może zrobić społeczeństwo, aby zwiększyć harmonię i zgodę między ludźmi o różnych kulturach.

Nie ma wątpliwości, że przyszłość będzie wielką zagadką pełną niewiadomych i pytań bez odpowiedzi. Ten czas może okazać się wyboistą drogą przepełnioną komplikacjami, niepowodzeniami i konfliktami. Ale to oczywiście nie oznacza, że nie będziesz w stanie zamówić z rana Cappuccino takiego jakie lubisz bez względu na to w jakim kraju jesteś!

Polecane rozkminki

  • Proste ćwiczenia na biceps w domu. W Internecie można znaleźć wiele ćwiczeń, ale te są najprostsze i najbardziej skuteczne. Stopniowo zobaczysz rezultaty.

    Ćwiczenia na biceps w domu

    Czasy pandemii nie sprzyjają wizytom na siłowniach. Obecnie tylko nieliczni śmiałkowie ćwiczą w klubach fitness. Niektórzy omijają siłownie ze strachu, inni z ostrożności. Wizyty na siłowniach od marca 2020 roku spadły o prawie 60%. Jest no to sposób. Musisz uwierzyć, że ćwiczenia można wykonywać również w domu i to bez profesjonalnego sprzętu. Zobacz polecane przez nas ćwiczenia na biceps w domu.

Zgłoś nadużycie

Co to jest mafia

Co to jest mafia?

Niemieckie stereotypy

Niemieckie Stereotypy o których niekoniecznie wiedziałeś