Wong Kar Wai Quentin Tarantino
w

Wong Kar Wai – Quentin Tarantino o słynnym hongkońskim reżyserze

Quwntin Tarantino to bez wątpienia ikona hollywódzkiego kina. Zobaczcie co myśli o Wong Kar Wai, słynnym reżyserze rodem z Hong Kongu.

Gdy myślimy o chińskim kinie, pierwsze co nam przychodzi do głowy, to zazwyczaj dynamiczne filmy sztuk walki, przepełnione akcją i bijatykami. Jednak chińskie kino to nie tylko Jakie Chan, Bruce Lee czy Jet Li. Warto również spojrzeć na filmy wychodzące poza zachodnie wyobrażenie azjatyckiego kina, zwłaszcza kino hongkońskie, które można rozpatrywać jako zupełnie oddzielną kategorię kinematografii. Razem z Amerykańskim i Indyjskim kinem, Hongkong dominuje przemysł filmowy. Jednym z przedstawicieli hongkońskiej sztuki filmowej jest reżyser, scenarzysta i producent Wong Kar-Wai (lub – jeśli uwzględnić nie wymowę kantońską, a chińską – Wang Jiawei).

Wong Kar-Wai urodził się w 1958 roku w Szanghaju, lecz jego życie jest nierozerwalnie połączone z Hongkongiem i z nim się właśnie kojarzy. Jako pięcioletni chłopiec przeniósł się wraz z rodziną z Szanghaju do Hongkongu (w tamtych czasach jeszcze pod władzą Wielkiej Brytanii) ze wzlędu na rosnące niepokoje związane z początkami Rewolucji Kulturalnej w Chinach. Od dziecka interesował się kinematografią, opisując ją jako swoją jedyną ówczesną pasję. W wieku 22 lat ukończył studia graficzne i rozpoczął szkolenie w jednej z hongkońskich stacji telewizyjnych, gdzie uczył się produkcji medialnej od podstaw. Niedługo potem rozpoczęła się jego kariera scenarzysty, a w 1988 na ekranach kin pojawił się debiut reżyserski Wong Kar-Waia, czyli „Kiedy łzy przeminą”.

Polecane rozkminki

Kinematograficzny kod reżysera Wong Kar Wai

Wong Kar-Wai ma w zwyczaju częstą kolaborację z niektórymi aktorami i osobami związanymi z produkcją filmową tj. Tony Leung, który w jego produkcjach wystąpił 6 razy, scenograf William Chang i operator filmowy Christopher Doyle (który swoją drogą był reżyserem polskiego filmu “Warsar Dark” – pomimo znanej obsady film okazał się wielkim fiaskiem). Sam styl reżysera jest niezwykle charakterystyczny, skupia się główie na kreowaniu atmosfery i odczucia melancholii. Fabuła zazwyczaj nie jest linearna (jak ma w zwyczaju również Quentin Tarantino), zdarza się również, że scenariusz powstaje na poczekaniu i w ciągu kręcenia filmu (jak np. “Spragnieni miłości”).

Spragnieni miłości - jakie drugie dno Wong Kar-Wai ukrywa w romansie

Mimo tego, że w Polsce nie szłyszy się czesto nazwiska tego reżysera, jest cenionym i uznawanym filmowcem w międzynarodowym środowisku filmowym. Przyznano mu wiele prestiżowych nagród, między innymi za najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz za najlepszy film zagraniczny (za film “Spragnieni Miłości”). Scenariusz do tego filmu, jak już wyżej wspomniano, powstawał w trakcie robienia zdjęć na planie. Jako film, który moża uznać za nad wyraz spontaniczny, ma on w sobie zaskakująco dużo głębi i ukrytych przekazów.

Quentin Tarantino o Wong Kar-Waiu

Jednymi z ulubionych współczesnych reżyserów Wong Kar-Waia są znane nam nazwiska tj. Chrispother Nolan czy Quentin Tarantino. Jego styl często porównuje się z przedstawicielem francuskiego kina Nowej Fali – Jeanem-Luc Godardem, do którego z resztą odnosił się Tarantino w filmie omawiającym jedno z dzieł reżysera i jego styl. Oto jego wypowiedź:

Najlepsze filmy Wong Kar Wai

1. Spragnieni miłości

Su i Chow wynajmują mieszkania w tej samej kamienicy. Oboje osamotnieni z powodu nieobecności małżonków zaczynają darzyć się uczuciem.

Obejrzyj film

2. Upadłe anioły

Płatny zabójca Wong Chi-Ming od trzech lat przyjmuje zlecenia od swego agenta – kobiety. Spotykają się rzadko, ale jemu odpowiada fakt, że jego życie jest planowane przez kogoś innego.

Obejrzyj film

3. Happy together

Pochodzący z Hongkongu kochankowie, Ho Po-Wing i Lai Yiu-Fai są w Argentynie. W drodze do wodospadu Igazu, atrakcji turystycznej kłócą się i efekcie Ho porzuca Lai. Lai znajduje pracę posługacza w barze tango w Buenos Aires, gdzie widzi Ho w ramionach bogatego Amerykanina.

Obejrzyj film

4. 2046

Mieszkający w Hongkongu lat 60. autor powieści science-fiction romansuje z kolejnymi kobietami, ale wciąż nie może zapomnieć o tej jedynej.

Obejrzyj film

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

piątek 13 pechowy szczęśliwy dzień przesądy

Dlaczego piątek 13 uważany jest za pechowy dzień?

niewiarygodna historia przygoda kota

Niesamowita przygoda kota