Chcesz dowiedzieć się jakie są najwyższe drzewa świata? W naszym artykule przeczytasz gdzie rośnie i jakie jest najwyższe drzewo na świecie.
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Najwyższe drzewa świata

Zastanawiasz się, jakie gatunki drzew są najwyższe na świecie? Chcesz się dowiedzieć, jakie wysokości mogą osiągać, gdzie rosną i jakie jest ich gospodarcze znaczenie? Garść ciekawych informacji o rekordzistach wśród drzew oraz odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule.

Poniżej prezentujemy listę, na której znajdują się najwyższe drzewa świata. Aby dowiedzieć się jakiego gatunku jest najwyższe drzewo na świecie, zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem.

Miejsce 9. Eucalyptus delegatensis

Miejsce 9 należy do Eucalyptusa delegatensisa. Rośnie on w południowo-wschodniej Australii. Najwyższe drzewo na świecie tego wiecznie zielonego gatunku to okaz rosnący na Tasmanii i mierzący 87,9 metra wysokości.

Miejsce 8. Eukaliptus rózgowaty

Podobnie jak Eucalyptusa delegatensisa, eukaliptusa rózgowatego również znajdziemy w południowo-wschodniej części Australii. Co ciekawe, wysokość najwyższego okazu rosnącego na Tasmanii wynosiła aż 89 metrów.

Miejsce 7. Eukaliptus gałkowy - najwyższe drzewa świata

Szczęśliwe miejsce 7. w kategorii najwyższe drzewa świata, niewątpliwie należy do Eukaliptusa gałkowego, który podobnie jak Eucalyptus delegatensis i eukaliptus rózgowaty rośnie na południowym wschodzie Australii. Najwyższy osobnik znajdował się na Tasmanii i mierzył 90 metrów wysokości. 

Miejsce 6. Mamutowiec - najwyższe drzewa świata

Kolejną pozycję w naszym rankingu zajmuje Mamutowiec olbrzymi, inaczej zwany też sekwojadendronem, sekwoją olbrzymią, czy też mamutowym drzewem. Znaleźć go można w górach Sierra Nevada w Kalifornii, w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Najwyższy znany okaz mierzył 95 metrów wysokości, a średnica jego pnia wynosiła aż 10 metrów. Interesujący może być fakt, że ze względu na swoją kruchość i włóknistość, drewno mamutowca nie nadaje się do produkcji mebli. Używane było natomiast do budowy ogrodzeń, pokrywania dachów i produkcji zapałek. Kolejną zaletą mamutowca olbrzymiego jest jego estetyczny wygląd, dzięki czemu często sadzi się go w celach ozdobnych, jednak wymaga on łagodnego klimatu (w Polsce i innych krajach środkowoeuropejskich często wymarzał).

Miejsce 5. Świerk sitkajski - najwyższe drzewa świata

Świerk sitkajski rośnie na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, od północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, przez wybrzeże Kanady, aż po Alaskę. Wysokość najwyższego zmierzonego dotychczas okazu wynosi imponujące 96 metrów. Drewno świerka sitkajskiego jest bardzo wytrzymałe, dlatego też w przeszłości budowali z niego samoloty, a obecnie służy głównie do produkcji papieru. Świerki sitkajskie często sadzi się jako drzewa ozdobne.

Miejsce 4. Eukaliptus królewski

Następnym gatunkiem na naszej liście jest Eukaliptus królewski, rosnący na południowym wschodzie Australii. Do niego należy miano najwyższego gatunku eukaliptusa jak i najwyższego drzewa Australii. Aby lepiej zilustrować ten fakt, drzewo o rekordowej wysokości mierzyło aż 99 metrów. Drewno eukaliptusów ma wiele zastosowań; przede wszystkim wykorzystuje się je do produkcji mebli, co się tyczy w szczególności tych używanych na zewnątrz, gdyż jest odporne na wilgoć. Ponadto również zawarte w eukaliptusach olejki eteryczne są powszechnie używane, najczęściej w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, ponieważ słyną z ich korzystnych właściwości.

Miejsce 3. Daglezja zielona - najwyższe drzewa świata

Trzecie najwyższe drzewo na świecie, to Daglezja zielona. Rośnie ona na zachodzie Stanów Zjednoczonych i południowym zachodzie Kanady. Najwyższy znany osobnik mierzył 100 metrów wysokości. Co więcej, Daglezja zielona może żyć ponad 1000 lat. Dawniej jej drewno było używane do produkcji konstrukcji budynków i sklejki. Obecnie Daglezja zielona jest często sadzona jako drzewo ozdobne, także w Polsce.

Miejsce 2. Yellow Meranti - najwyższe drzewa świata

Tuż obok w rankingu znalazło się drzewo Yellow Meranti, które rośnie na Półwyspie Indochińskim i w Indonezji. Jest to najwyższe drzewo na świecie w kategorii drzew liściastych oraz rosnących w tropikalnych regionach, a rekordowy okaz mierzył 101 metrów wysokości. Warto wiedzieć, że drewno tego drzewa może być używane do produkcji mebli oraz sklejki. Ze względu na nieustanne wycinanie lasów tropikalnych jak też przekształcanie tych terenów w plantacje roślin uprawnych, takich jak np. palma oleista, liczebność drzew Yellow Meranti stale się zmniejsza.

Miejsce 1. Sekwoja wiecznie zielona

Pierwsze miejsce zajmuje Sekwoja wiecznie zielona. Rośnie w górach położonych wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w stanach Kalifornia oraz Oregon. Niewątpliwie jest to jak dotąd najwyższe drzewo na świecie, gdyż wysokość najwyższego zmierzonego okazu wynosiła aż 115 metrów. W rezultacie otrzymało ten pochlebny tytuł. Sam ogrom tego drzewa robi wrażenie, nie mówiąc już o tym, że sekwoja wiecznie zielona może osiągać wiek nawet 2000 lat. Choć kiedyś jej trwałego drewna używało się głównie do budowy mostów jak również szyn kolejowych, obecnie sekwoje pełnią przede wszystkim funkcję roślin ozdobnych.

Rozkminiła: Monika Sobota
Redakcja: Michalina Kossak
Grafika: Hubert Kalinowski
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Lubicie oglądać filmy westernowe, czyli połączenie kowbojów, strzelanin i pościgów konnych po pustynnych bezdrożach Ameryki? Sprawdźcie te western filmy!

Najlepsze western filmy!

loga marki odzieży sportowej najbardziej znane marki odzieży sportowej

Najbardziej znane marki odzieży sportowej – Top 5