w

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem

10 rad, jak wykonywać lepsze zdjęcia telefonem komórkowym

jak robić lepsze zdjęcia telefonem

Uwielbiasz fotografować, ale zdjęcia z telefonu nie wychodzą Ci tak dobrze? Jeżeli chcesz się dowiedzieć  jak robić lepsze zdjęcia telefonem to poświęć kilka minut na przeczytanie tego artykułu. Mało kto ma do dyspozycji profesjonalny aparat fotograficzny na co dzień. Są przede wszystkim drogie, ale też nieporęczne. Jednak utrwalanie ważnych momentów na fotografii to idealny sposób na to, aby móc wrócić do wspomnień w dowolnym momencie. Jak więc robić wspaniałe zdjęcia bez drogiego sprzętu, a z użyciem tego, co każdy z nas ma zawsze przy sobie – telefonu? Prezentujemy proste sposoby na to, jak robić lepsze zdjęcia telefonem!

1. Siatka pomocnicza

Siatka pomocnicza to nic innego jak naniesiony trójpodział, który dzieli ekran podczas robienia zdjęcia na 9 równych części. Domyślnie ta opcja jest w telefonach wyłączona, a szkoda, bo bardzo ułatwia odpowiednie kadrowanie. Zasada jest prosta – tam, gdzie przecinają się linie, powinien znaleźć się główny punkt fotografii. Zasada ta jest o tyle użyteczna, że sprawdza się niezależnie od tego, co fotografujemy. Uzyskamy doskonały efekt przy użyciu tej metody zarówno fotografując budynki, ludzi czy zwierzęta, jak i rośliny lub krajobrazy. Warto więc włączyć tę funkcję w ustawieniach telefonu.

2. Zoom

A tak właściwie zrezygnowanie z niego. Użycie zoomu to kusząca możliwość, szczególnie wtedy kiedy jesteśmy oddaleni od obiektu, a bardzo zależy nam na skupieniu się na nim. Ale lepiej jest całkowicie zrezygnować z tej funkcji telefonu. Użycie zoomu wiążę się niestety z obniżeniem jakości zdjęcia i sprawieniem, że fotografia będzie pełna szumów, rozpikselowana i rozmazana. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie zdjęcia normalnie, po czym wykadrowanie z niego obiektu, na którym nam zależy. Pozwoli to na przybliżenie zdjęcia bez utraty na jego jakości.

3. HDR

Za tym skrótem stoi nic innego jak wyrównanie kolorów na zdjęciu oraz żywsze barwy. Jest to opcja szczególnie użyteczna przy fotografowaniu krajobrazów. Dzięki tej opcji balans pomiędzy ciemniejszymi i jaśniejszymi miejscami jest idealnie zachowany, co pozwala uniknąć prześwietlonych zdjęć w konkretnych obszarach, np. gdy fotografujemy niebo. Tę opcję łatwo jest włączyć i posiada ją każdy nowszy telefon.

4. Symetria

Symetria to balans, idealne proporcje i nieuchwytne poczucie harmonii. To jedna z prostszych zasad którą powinniśmy się kierować przy robieniu zdjęcia, a jednocześnie jest to zasada, która ma największy wpływ na to, jak ów zdjęcie odbieramy. Brak symetrii bowiem znacznie utrudnia docenienie walorów estetycznych zdjęcia, zaburza harmonię i proporcję, czego ludzkie oko bardzo nie lubi. W złapaniu odpowiedniej symetrii przydatny jest pierwszy punkt z listy, a więc siatka pomocnicza. Gdy brak nam pewności, czy zdjęcie jest symetryczne, wystarczy zadać sobie jedno pytanie: czy jedna połowa zdjęcia jest odbiciem lustrzanym drugiej połowy? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi tak, mamy do czynienia z symetrycznym zdjęciem.

5. Ostrość

Większość dzisiejszych telefonów jest wyposażona w automatyczne łapanie ostrości na głównym elemencie zdjęcia, ale czasami główny element nie jest oczywisty. Wtedy aparat w telefonie może wyostrzyć się na niepożądanym obiekcie na zdjęciu lub całkowicie rozmyć obraz. A to na pewno nie jest coś, co jest pożądane gdy chcemy robić lepsze zdjęcia telefonem. W takiej sytuacji przydatne jest manualne ustawienie wyostrzenia na wybranym elemencie. Ustawienie ostrości jest możliwe podczas robienia zdjęcia poprzez kliknięcie palcem na to, co ma być głównym elementem naszego zdjęcia. Dzięki temu aparat dostosuje się lepiej do tego, co chcemy uchwycić na zdjęciu i będziemy mogli cieszyć się wyostrzonym zdjęciem dobrej jakości.

6. Zdjęcia seryjne

To użyteczna opcja która do tego jest bardzo prosta w obsłudze, bo zazwyczaj wymaga po prostu dłuższego przytrzymania przycisku do robienia zdjęć. Zdjęcia seryjne, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają nam zrobić całą serię zdjęć, z których możemy wybrać najlepsze ujęcie. Jest to szczególnie przydatne gdy staramy się zrobić zdjęcie czemuś bardzo dynamicznemu lub osobie w ruchu, np. strzelającemu fajerwerkowi lub biegnącej osobie.

7. Flesz

A raczej jego brak. Naprawdę ciężko jest zrobić dobre zdjęcie z użyciem flesza. Zdjęcia z fleszem zazwyczaj są prześwietlone, mają przekłamane kolory a osoby na nich widniejące wyglądają inaczej niż w rzeczywistości. Najlepiej jest oczywiście robić zdjęcia w słoneczny dzień, ale jeśli nie jest to możliwe, korzystajmy ze świateł innych niż to sztuczne w telefonie. Użyteczne do robienia zdjęć wieczorem mogą okazać się miejskie latarnie, neony oraz światła samochodów. Nie dość że zdjęcia z wykorzystaniem takich rodzajów świateł będą o wiele lepszej jakości, to jeszcze mogą być o wiele ciekawsze.

8. Czyszczenie

Brzmi jak oczywistość, ale kiedy ostatnio dokładnie wyczyściliście obiektyw aparatu w waszym telefonie? No właśnie! Niestety, nosząc telefon w kieszeni lub torebce jest on narażony na zbieranie wszystkich drobinek kurzu, co negatywnie wpływa na jakość i ostrość zdjęć. To absolutnie podstawowy krok, bez którego nawet najlepsze ujęcie może okazać się nie do użytku ze względu na rozmazanie. Należy też uważać aby obiektyw pozostał bez rys, co może ułatwić kupno odpowiednio zabezpieczającej telefon obudowy. Aby pozbyć się nieporządnego kurzu i odcisków palców, wystarczy przetrzeć obiektyw telefonu suchą szmatką. Świetnie sprawdzą się tu małe, delikatne i poręczne chusteczki dołączane do okularów. To jedna z najprostszych, a jednocześnie najmniej oczywistych metod na to, jak robić lepsze zdjęcia telefonem.

9. Edycja

Nawet najlepszemu zdjęciu o świetnej jakości przyda się mały lifting. Nie chodzi tu o miejscowe i drobiazgowe używanie programów do edycji zdjęć, ponieważ aby zrobić to dobrze należy mieć doświadczenie i umiejętności. Natomiast to, co może sprawić, aby zdjęcia robione za pomocą telefonu wyglądały bardziej profesjonalnie wcale nie jest trudne! Czasem wystarczy delikatnie wzmocnić kontrast, rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcie albo użyć wbudowanych filtrów aby nasze zdjęcie robiło naprawdę duże wrażenie. Każdy zna takie narzędzie jak Photoshop, ale dla osoby która nie jest profesjonalistą może wystarczyć edytor zdjęć wbudowany w telefon lub nawet gotowe filtry, chociażby te dostępne na Instagramie.

10. Detale

Spróbuj dostrzec małe detale i obiekty, które normalnie nie byłyby brane pod uwagę na fotografii. To może być chociażby owad, pojedynczy liść, drobne przedmioty. Skupienie się na jednym, niewielkim obiekcie potrafi przenieść nasze zdjęcia na wyższy poziom. Wyostrzenie na konkretnym przedmiocie sprawia również, że tło robi się bardziej interesujące, rozmyte, niedopowiedziane, co tylko pomaga w odbiorze zdjęcia i sprawia, że fotografia robi duże wrażenie. Po prostu daj się ponieść kreatywności i skup się na nieoczywistych rzeczach!

Te proste kroki są kluczem do sukcesu! Nie tylko są one łatwe, nie wymagają dodatkowego sprzętu a więc też dodatkowych wydatków, ale nawet osoba niezbyt biegła w obsłudze telefonu i zawartego w nim aparatu będzie w stanie dzięki tym prostym krokom polepszyć jakość wykonywanych zdjęć. Teraz, kiedy już macie podstawowe informacje o tym, jak robić lepsze zdjęcia telefonem jedyne, co może się przydać to kreatywność, chęć i nieszablonowe myślenie.

Rozkmiń również to

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seriale skandynawskie kryminalne norweski serial netflix

Lubisz seriale skandynawskie? Najlepsze norweskie seriale na Netflix!

Fakty o śnie

Fakty o śnie