Zastanawiasz się jak robić dobre zdjęcia, a nie masz profesjonalenego aparatu? Nic straconego. Oto kilka sposobów na to, jak zrobić ładne zdjęcia telefonem!
w

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?

Chcesz robić ładne zdjęcia telefonem. Korzystaj ze smartphone’a jak z profesjonalnego aparatu, uwieczniaj swoje wspomnienia jak prawdziwy fotograf. Oto 10 rad, które pozwolą Ci udoskonalić twoje umiejętności i  naucz się robić idealne zdjęcia.

Uwielbiasz fotografować, ale zdjęcia z telefonu nie wychodzą Ci tak dobrze? Może marzysz o zostaniu profesjonalnym fotografem, ale nie wiesz, od czego zacząć. Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z fotografią i  dowiedzieć się jak zrobić ładne zdjęcia telefonem to poświęć kilka minut na przeczytanie tego artykułu. Mało kto ma do dyspozycji profesjonalny aparat fotograficzny na co dzień. Są przede wszystkim drogie, ale też nieporęczne. Jednak utrwalanie ważnych momentów na fotografii to wspaniały sposób na to, aby móc wrócić do wspomnień w dowolnym momencie. Jak więc robić idealne zdjęcia bez drogiego sprzętu, a z użyciem tego, co każdy z nas ma zawsze przy sobie – telefonu? Prezentujemy proste sposoby na to, jak robić dobre zdjęcia telefonem!

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? 10 rad:

1. Jak idealnie wykadrować zdjęcie? Siatka pomocnicza jest w tej kwestii nieocenionym ułatwieniem.

Siatka pomocnicza to nic innego jak naniesiony trójpodział, który dzieli ekran podczas robienia zdjęcia na 9 równych części. Domyślnie ta opcja jest w telefonach wyłączona, a szkoda, bo bardzo ułatwia odpowiednie kadrowanie. Zasada jest prosta – tam, gdzie przecinają się linie, powinien znaleźć się główny punkt fotografii. 

jak robić idealne zdjęcia
Jak robić idealne zdjęcia? Przykład użycia siatki pomocniczej.

Zasada ta jest o tyle użyteczna, że sprawdza się niezależnie od tego, co fotografujemy. Uzyskamy doskonały efekt przy użyciu tej metody zarówno fotografując budynki, ludzi czy zwierzęta, jak i rośliny lub krajobrazy. Warto więc włączyć tę funkcję w ustawieniach telefonu, jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcia telefonem.

2. Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Zrezygnuj z zoomu

A tak właściwie zrezygnowanie z niego. Użycie zoomu to kusząca możliwość, szczególnie wtedy kiedy jesteśmy oddaleni od obiektu, a bardzo zależy nam na skupieniu się na nim. Ale lepiej jest całkowicie zrezygnować z tej funkcji telefonu. Użycie zoomu wiążę się niestety z obniżeniem jakości zdjęcia i sprawieniem, że fotografia będzie pełna szumów, rozpikselowana i rozmazana. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie zdjęcia normalnie, po czym wykadrowanie z niego obiektu, na którym nam zależy. Pozwoli to na przybliżenie zdjęcia bez utraty na jego jakości, a przy okazji pozwoli Ci robić idealne zdjęcia.

3. Chcesz zrobić ładne zdjęcie telefonem? Użyj opcji HDR

Za tym skrótem stoi nic innego jak wyrównanie kolorów na zdjęciu oraz żywsze barwy. Jest to opcja szczególnie użyteczna przy fotografowaniu krajobrazów. Dzięki tej opcji balans pomiędzy ciemniejszymi i jaśniejszymi miejscami jest idealnie zachowany, co pozwala uniknąć prześwietlonych zdjęć w konkretnych obszarach, np. gdy fotografujemy niebo. Używając HDR, z łatwością zrobisz ładne zdjęcie, a opcję tą posiada każdy nowszy telefon.

jak zrobić ładne zdjęcie telefonem
Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?

4. Ostrość

Większość dzisiejszych telefonów jest wyposażona w automatyczne łapanie ostrości na głównym elemencie zdjęcia, ale czasami główny element nie jest oczywisty. Wtedy aparat w telefonie może wyostrzyć się na niepożądanym obiekcie na zdjęciu lub całkowicie rozmyć obraz. A to na pewno nie jest coś, co jest pożądane gdy chcemy zrobić ładne zdjęcia telefonem. W takiej sytuacji przydatne jest manualne ustawienie wyostrzenia na wybranym elemencie. Ustawienie ostrości jest możliwe podczas robienia zdjęcia poprzez kliknięcie palcem na to, co ma być głównym elementem naszego zdjęcia. Dzięki temu aparat dostosuje się lepiej do tego, co chcemy uchwycić na zdjęciu i będziemy mogli cieszyć się wyostrzonym zdjęciem dobrej jakości.

5. Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Nie zapominaj o symetrii

Symetria to balans, idealne proporcje i nieuchwytne poczucie harmonii. To jedna z prostszych zasad, którą powinniśmy się kierować jeśli chcemy zrobić ładne zdjęcie, a jednocześnie jest to zasada, która ma największy wpływ na to, jak ów zdjęcie odbieramy. Jeśli marzysz o zrobieniu idealnego zdjęcia telefonem, zapamiętaj, żeby zachować symetrię. Jej brak znacznie utrudnia docenienie walorów estetycznych zdjęcia, zaburza harmonię i proporcję, czego ludzkie oko bardzo nie lubi. 

jak robić idealne zdjęcia
Jak robić idealne zdjęcia. Symetria jedna z ważniejszych zasad

W złapaniu odpowiedniej symetrii przydatny jest pierwszy punkt z listy, a więc siatka pomocnicza. Gdy brak nam pewności, czy zdjęcie jest symetryczne, wystarczy zadać sobie jedno pytanie: czy jedna połowa zdjęcia jest odbiciem lustrzanym drugiej połowy? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi tak, mamy do czynienia symetrią, która tworzy iluzję niemalże idealnie zrobionego zdjęcia.

Symetria nie tylko w fotografii: Co mówi o tobie kształt twarzy?

Jak robić idealne zdjęcia telefonem? Niemożliwe staje się możliwe.

6. Zdjęcia seryjne

To użyteczna opcja która do tego jest bardzo prosta w obsłudze, bo zazwyczaj wymaga po prostu dłuższego przytrzymania przycisku do robienia zdjęć. Zdjęcia seryjne, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają nam zrobić całą serię zdjęć, z których możemy wybrać najlepsze ujęcie. Jest to szczególnie przydatne gdy staramy się zrobić zdjęcie czemuś bardzo dynamicznemu lub osobie w ruchu, np. strzelającemu fajerwerkowi lub biegnącej osobie.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?
Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?

7. Flesz

A raczej jego brak. Naprawdę ciężko jest zrobić ładne zdjęcie z użyciem flesza. Zdjęcia z fleszem zazwyczaj są prześwietlone, mają przekłamane kolory, a osoby na nich widniejące wyglądają inaczej niż w rzeczywistości. Najlepiej jest oczywiście robić zdjęcia w słoneczny dzień, ale jeśli nie jest to możliwe, korzystajmy ze świateł innych niż to sztuczne w telefonie. Użyteczne do robienia zdjęć wieczorem mogą okazać się miejskie latarnie, neony oraz światła samochodów. Nie dość, że zdjęcia z wykorzystaniem takich rodzajów świateł będą o wiele lepszej jakości, to jeszcze mogą być o wiele ciekawsze. To połączenie sprawi, że z łatwością zrobisz ładne zdjęcie.

8. Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Pamiętaj o czyszczeniu obiektywu.

Brzmi jak oczywistość, ale kiedy ostatnio dokładnie wyczyściliście obiektyw aparatu w waszym telefonie? No właśnie! Niestety, nosząc telefon w kieszeni lub torebce jest on narażony na zbieranie wszystkich drobinek kurzu, co negatywnie wpływa na jakość i ostrość zdjęć. Jeśli tego nie stosujesz, zapomnij o zrobieniu idealnego zdjęcia. To absolutnie podstawowy krok, bez którego nawet najlepsze ujęcie może okazać się nie do użytku ze względu na rozmazanie. Należy też uważać aby obiektyw pozostał bez rys, co może ułatwić kupno odpowiednio zabezpieczającej telefon obudowy. Aby pozbyć się nieporządnego kurzu i odcisków palców, wystarczy przetrzeć obiektyw telefonu suchą szmatką. Świetnie sprawdzą się tu małe, delikatne i poręczne chusteczki dołączane do okularów. To jedna z najprostszych, a jednocześnie najmniej oczywistych metod na to, jak robić idealne zdjęcia telefonem.

9. Edycja

Nawet najlepszemu zdjęciu o świetnej jakości przyda się mały lifting. Nie chodzi tu o miejscowe i drobiazgowe używanie programów do edycji zdjęć, ponieważ aby zrobić to dobrze należy mieć doświadczenie i umiejętności. Natomiast to, co może sprawić, aby zdjęcia robione za pomocą telefonu wyglądały bardziej profesjonalnie wcale nie jest trudne!

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?
10 rad jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?

Czasem wystarczy delikatnie wzmocnić kontrast, rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcie albo użyć wbudowanych filtrów aby nasze zdjęcie robiło naprawdę duże wrażenie. Każdy zna takie narzędzie jak Photoshop, ale dla osoby która nie jest profesjonalistą może wystarczyć edytor zdjęć wbudowany w telefon lub nawet gotowe filtry, chociażby te dostępne na Instagramie.

10. Detale

Spróbuj dostrzec małe detale i obiekty, które normalnie nie byłyby brane pod uwagę na fotografii. To może być, chociażby owad, pojedynczy liść, drobne przedmioty. Skupienie się na jednym, niewielkim obiekcie potrafi przenieść nasze zdjęcia na wyższy poziom. Wyostrzenie na konkretnym przedmiocie sprawia również, że tło robi się bardziej interesujące, rozmyte, niedopowiedziane, co tylko pomaga w odbiorze zdjęcia i sprawia, że fotografia robi duże wrażenie. Po prostu daj się ponieść kreatywności i skup się na nieoczywistych rzeczach!

Podsumowanie - jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?

Te proste kroki są kluczem do sukcesu! Nie tylko są one łatwe, nie wymagają dodatkowego sprzętu, a więc też dodatkowych wydatków, ale nawet osoba niezbyt biegła w obsłudze telefonu i zawartego w nim aparatu będzie w stanie dzięki tym prostym krokom polepszyć jakość wykonywanych zdjęć. Teraz kiedy już macie podstawowe informacje o tym, jak robić idealne zdjęcia telefonem jedyne, co może się przydać to kreatywność, chęć i nieszablonowe myślenie.

Rozkminiła: Klaudia Kazanowska 

Redakcja: Diana Walska

 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zastanawiasz sie jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień? Poznaj szybkie sposoby na przeziębienie i domowe mikstury na przeziębienie.

Szybkie domowe sposoby na przeziębienie

Nie lubisz obchodzić Halloween w tradycyjny sposób? Zastanawiasz się co można robić w Halloween? Podpowiemy Ci, jak można inaczej spędzić ten dzień

Co robić w Halloween? 5 oryginalnych pomysłów na Halloween