medytacja uzdrawiająca medytacja na sen medytacja na stres
w

SuperSuper

Medytacja uzdrawiająca – czym jest?

Jakie są korzyści z medytacji? Czym jest medytacja uzdrawiająca, transcendentalna? Czym charakteryzuje się medytacja na sen czy medytacja na stres? Oto przewodnik dla początkujących.

Medytacja uzdrawiająca, medytacja na stres i inne

Medytacja jest praktyką umysłową, która polega na skupieniu uwagi na teraźniejszości. Istnieją różne rodzaje medytacji (mindfulness, transcendentalna, vipassana, a także specjalna medytacja na stres, medytacja na sen czy medytacja uzdrawiająca). Każda z nich ma korzystny wpływ na codzienne funkcjonowanie, redukuje stres i poprawia jakość snu. Poniżej podpowiemy Ci, od czego zacząć przygodę z medytacją, jak przebiega sesja oraz w jaki sposób może ona wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie. 

Czym jest medytacja?

Medytacja jest starożytną praktyką, która powstała w Indiach ponad pięć tysięcy lat temu, a następnie rozprzestrzeniła się w Azji. W dolinie Indusu w Indiach archeolodzy znaleźli freski pochodzące sprzed ponad czterech tysięcy lat przedstawiające ludzi w pozycji medytacyjnej. Medytacja stała się popularna w latach 60. ubiegłego wieku wraz z praktyką jogi i nabrała bardziej świeckiego charakteru. Od tego czasu popularna stała się medytacja uzdrawiająca, medytacja na sen, a także inne techniki.

medytacja uzdrawiająca medytacja na sen medytacja na stres
Medytacja na stres pomoże Ci się zrelaksować

Medytacja uzdrawiająca: techniki, jak zacząć...

Z nauką medytacji jest jak z każdą inną umiejętnością. Pomyśl o tym jak o ćwiczeniu mięśnia, którego nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś. Wiele osób, które nigdy nie próbowały praktykować medytacji, nie wiedzą od czego zacząć. Tak naprawdę do medytacji nie potrzeba zupełnie niczego oprócz dobrego nastawienia. Poniżej przedstawiamy Ci najbardziej znane techniki, które możesz wypróbować. Pamiętaj, że są to jedynie sugestie, każdy ma inne potrzeby.

  • TM – Medytacja transcendentalna – to forma medytacji, która polega na recytacji mantry – formuły opartej na rzekomej mocy rytmu i dźwięku oraz powtarzaniu jej – w celu ograniczenia wytwarzania chaotycznych myśli. Jeżeli Twoim celem jest uspokojenie umysłu, ta technika jest dla Ciebie. Powinieneś jednak pamiętać, że ta medytacja uzdrawiająca jest nauczana przez licencjonowanych nauczycieli. 
  • Medytacja Vipassana – tradycyjna praktyka buddyjska polegająca na ciągłej obserwacji oddechu i wrażeń z ciała podczas odosobnienia duchowego. Odosobnienia mogą trwać od 3 dni do 3 miesięcy. Ta technika medytacji może pomóc Ci lepiej zrozumieć jak działa Twój umysł. Istnieje wiele książek, w których znajdziesz informacje o tej popularnej technice.
medytacja uzdrawiająca medytacja na sen medytacja na stres
Medytacja uzdrawiająca: poznaj różne techniki
  • Medytacja Mindfulness – ta forma medytacji jest najbardziej znana i jest jedyną, której efekty zostały potwierdzone naukowo. Termin mindfulness  oznacza uważną lub pełną obecność w danej chwili. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z medytacją, ta technika jest idealna dla Ciebie.
  • Zazen – Medytacja Zen – japońska praktyka duchowa zen, która narodziła się z połączenia buddyzmu i taoizmu. Praktykuje się ją codziennie oraz podczas odosobnienia zwanego sesshin, co dosłownie oznacza zebranie umysłu.
  • Medytacja prowadzona – jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie medytacji. Ta medytacja jest idealna dla początkujących i polega na słuchaniu głosu osoby prowadzącej, który delikatnie zachęca do odprężenia i skupienia się. Istnieją aplikacje oferujące gotowe ścieżki medytacyjne z przewodnikiem. Można je również znaleźć wyszukując medytacja prowadzona lub medytacja uzdrawiająca prowadzona w serwisie YouTube.

Medytacja na stres - skup uwagę na teraźniejszości

Medytacja na stres to wspaniałe narzędzie, które może pomóc Ci uniknąć przytłoczenia presją i stresującymi sytuacjami. Oddziałuje na organizm w sposób dokładnie odwrotny niż stres – uruchamiają reakcję relaksacyjną. Medytacja na stres przywraca ciało do stanu spokoju, pomagając mu w regeneracji. Stres, zwłaszcza długotrwały, może mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie, technika ta może więc działać jako medytacja uzdrawiająca.

W sytuacji stresującej w naszym ciele uruchamia się reakcja walki/ucieczki, która dodaje nam siły. Jednak organizm nie jest do końca w stanie stwierdzić, czy ta reakcja jest adekwatna do sytuacji. Jeśli towarzyszy nam notoryczny stres, będzie nam bardzo trudno odpocząć. Niestety brak odpoczynku skutkuje również brakiem możliwości regeneracji organizmu. Techniki takie jak medytacja na stres pomogą nam odzyskać spokój. Według wielu badań praktyka medytacji może nawet wzmocnić naszą odporność na stres. Swoje zastosowanie świetnie tutaj odnajduje technika mindfulness.

medytacja uzdrawiająca medytacja na sen medytacja na stres
Medytacja uzdrawiająca czy medytacja na sen mogą mieć pozytywny wpływ na jakość życia codziennego.

Mindfulness to bardzo efektywna medytacja na stres. Człowiek często martwi się, roztrząsając swoje wspomnienia i myśli. Za bardzo wybiega w przyszłość bądź ciągle tkwi w przeszłości, zamknięty w swoich obawach. W ten sposób zupełnie zapomina o teraźniejszości. Taki stan bardzo źle wpływa na jego codzienne funkcjonowanie i może nawet doprowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych. Dzięki treningowi uważności ma szansę nauczyć się trudnej sztuki koncentracji oraz tego, jak skutecznie radzić sobie ze stresem.

Medytacja uzdrawiająca? A może mindfulness? Jak już wyżej wspominaliśmy, najprostszą metodą dla początkujących jest medytacja prowadzona. Chcielibyśmy zaproponować Ci medytację prowadzoną, która pochodzi z kanału Małgorzaty Mostowskiej. Co istotne jest to medytacja uzdrawiająca, świetna dla początkujących, która pomoże Ci się zrelaksować i znakomicie wpłynie na Twój umysł.

Medytacja na sen – popraw jakość swojego snu

Czy wiedziałeś, że medytacja może świetnie wpłynąć na jakość Twojego snu? Co ciekawe, może ona być stosowana jako jedna z metod walki z bezsennością. Dzięki praktykowaniu technik takich jak medytacja na sen uspokoisz swój umysł i ograniczysz przypływ natrętnych myśli. To z kolei pomoże Ci poukładać myśli i zapaść w spokojny sen.

Poniżej chcielibyśmy zaproponować Ci prowadzoną praktykę znaną jako medytacja na sen, którą możesz praktykować samodzielnie. Dzięki niej wyciszysz się, a muzyka medytacyjna sprawi, że będziesz mógł zasnąć z łatwością.

Medytacja uzdrawiająca: poranna czy wieczorna?

Medytację możesz oczywiście praktykować kiedy tylko chcesz. Jednak znalezienie czasu na medytację zarówno rano, jak i wieczorem sprawi, że będziesz czuć się jeszcze lepiej. Medytacja uzdrawiająca poranna lub medytacja na stres jest wyjątkowa, ponieważ wtedy nie jesteśmy jeszcze rozproszeni przez wszystkie czynności, które towarzyszą nam na co dzień. Z kolei medytacja uzdrawiająca wieczorna czy też medytacja na sen pomoże nam nie tylko lepiej zasnąć, ale też lepiej znieść cały dzień.

Czy zachęciliśmy Cię do spróbowania medytacji? Jakie znasz inne uzdrawiające praktyki? 

Rozkminiła: Marzena Rybarska
Redakcja: Marta Helis
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

jak wypromować stronę jak zwiększyć ruch na stronie jak generować ruch na stronie jak poprawić pozycję w Google

Jak zwiększyć ruch na stronie?

kiedy zaczynają się wakacje 2022, początek wakacji

Kiedy zaczynają się wakacje 2022?