Czy chcesz poznać najniebezpieczniejsze zawody świata? Ten artykuł przedstawia prace szczególnie niebezpieczne. Sprawdź sam!
w

Najniebezpieczniejsze zawody świata

Czy chcesz poznać najniebezpieczniejsze zawody świata? Ciekawi cię, czy twoja praca jest szczególnie niebezpieczna? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Najniebezpieczniejsze zawody świata

Wiele zawodów wymaga poświęcenia, wysiłku fizycznego czy zachowania dyscypliny. Jednak tylko niektóre z nich uznawane są za najniebezpieczniejsze zawody świata. Zastanawialiście się kiedyś, które zawody są określane jako prace szczególnie niebezpieczne? Poniżej przedstawiamy 10 z nich:

1. Drwale - najniebezpieczniejsze zawody świata

Prace szczególnie niebezpieczne obejmują zawód drwala. Główne niebezpieczeństwo w ich pracy stanowi ryzyko, że spadną na nich np. kawałki drewna lub gałęzie. Drwale podczas pracy w terenie wykorzystują ciężki sprzęt, aby ścinać drzewa, które następnie wykorzystuje się w pracach budowlanych, jako papier lub karton. Warto zwrócić uwagę, że wypadki są najczęściej spowodowane spadającymi drzewami, utrudnionymi warunkami pracy czy są związane z obsługą ciężkiego sprzętu. W związku z tym, podczas obsługiwania maszyn i przenoszenia ciężkich kawałków pociętego drzewa można narazić się na poważne kontuzje pleców. Po pierwsze, drwale często pracują w miejscach odludnych, z dala od miast i dostępu do służby medycznej. Po drugie pracują ciężko fizycznie w trudnych warunkach, wykorzystując do tego ciężki lub niebezpieczny sprzęt, jak piły czy siekiery. 

najniebezpieczniejsze zawody świata

2. Rybacy pracujący na otwartym morzu

Prace rybaków na otwartym morzu postrzegane są jako prace niebezpieczne. Rybacy pracują w trudnych warunkach z dala od lądu – zarzucają sieci i obsługują sprzęt niezbędny do połowu ryb. W swojej pracy wykorzystują różne techniki, które ułatwiają im połów ryb. Jednymi z gatunków ryb, które są często łowione, są np. tuńczyk, śledź czy halibut. Natomiast jednym z niebezpieczeństw takiej pracy jest wypadnięcie za burtę, atak rekinów czy śmierć przez utopienie. Jednak dodatkowym czynnikiem jest obsługa sprzętów do połowu ryb i związane z tym ryzyko wypadków wśród rybaków. Wiele rybaków zostaje zranionych, jeśli w wyniku wypadku wypadną ze statku. Reasumując, praca na statku może być równie niebezpieczna jak praca w lesie jako drwal.

3. Górnicy - najniebezpieczniejsze zawody świata

Na prace szczególnie niebezpieczne składa się także górnictwo. Praca górników jest wyczerpująca fizycznie i niebezpieczna ze względu na środowisko, w jakim pracują. Są to niebezpieczne warunki pracy, często w ciemnościach i pełnych pyłu kopalniach. Wielu górników narażonych jest na szkodliwe gazy, pył, czy wysokie temperatury, co może prowadzić do problemów z oddychaniem, zmian skórnych i innych problemów zdrowotnych. Bezsprzecznie, górnictwo jest bardzo niebezpiecznym zawodem z uwagi na ryzyko wypadków. Wady maszyn i sprzętu, poślizgnięcia się, upadki i eksplozje mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Jednak trzeba mieć na uwadze, że górnicy są istotną siłą roboczą, a co za tym idzie, odgrywają kluczową rolę w gospodarce.

prace szczególnie niebezpieczne najniebezpieczniejsze zawody świata
najniebezpieczniejsze zawody świata

4. Dacharze - najniebezpieczniejsze zawody świata

Prace niebezpieczne obejmują zawód dacharza. Osoby te z pewnością muszą posiadać szeroką wiedzę na temat materiałów używanych podczas krycia dachu oraz technik budowlanych. Wiedza ta pozwoli im na prawidłowe wykonywanie swojej pracy. Co ciekawe, dacharze często muszą współpracować ze stolarzami i elektrykami. Jak łatwo się domyślić spadnięcie z dachu lub drabiny jest głównym powodem wypadków śmiertelnych. Praca na wysokości jest niebezpieczna sama w sobie. Dachy mogą być śliskie od deszczu lub śniegu albo mogą znajdować się na nich różne narzędzia, co utrudnia pracę i zachowanie bezpieczeństwa. Co więcej, ostre narzędzia do pracy mogą spowodować liczne skaleczenia i inne urazy. Uszkodzone dachy mogą się zapaść i doprowadzić do śmierci. Dodatkowo niesprzyjająca pogoda, jak mróz, upał czy porywisty wiatr jest niebezpiecznym czynnikiem. Podsumowując, aby zachować bezpieczeństwo w pracy, dacharze powinni przestrzegać zasad BHP oraz być świadomym potencjalnych zagrożeń. 

5. Piloci samolotów - najniebezpieczniejsze zawody świata

Prace szczególnie niebezpieczne mają w składzie mechaników pokładowych  i pilotów samolotów. Większość wypadków śmiertelnych spowodowana jest wypadkami samolotowymi, wadami maszyny lub złymi warunkami pogodowymi. Ciekawym faktem jest to, że bardziej niebezpieczne od samolotów pasażerskich są samoloty prywatne i helikoptery. Największym ryzykiem tych zawodów jest praca z niebezpiecznymi materiałami i świadomość, że jest się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo setek ludzi. Pomimo niebezpieczeństwa tej pracy mechanicy i piloci wykonują swoją pracę, ponieważ uwielbiają lotnictwo. Co więcej, zależy im na tym, żeby inni mogli bezpiecznie podróżować.

prace szczególnie niebezpieczne najniebezpieczniejsze zawody świata
najniebezpieczniejsze zawody świata

6. Osoby zajmujące się wydobyciem ropy naftowej

Na prace niebezpieczne składa się wydobycie ropy naftowej. Osoby zajmujące się tym mogą pracować przy szybach wiertniczych, w rafineriach lub jeszcze innych miejscach przemysłu rafineryjnego. Do czynników, które świadczą o niebezpieczeństwie tego zawodu, należy praca na wysokości, obsługa ciężkiego sprzętu i kontakt z niebezpiecznymi materiałami. Zaskakującym jest fakt, że najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób zajmujących się wydobyciem ropy naftowej są wypadki podczas transportu do szybów wiertniczych i z powrotem. Przyczynia się do tego zmęczenie oraz długa i niebezpieczna droga. W związku z tym praca w przemyśle rafineryjnym może być niebezpieczna i wymagająca, ale zarazem satysfakcjonująca i ekscytująca. Osoby pracujące w takim przemyśle muszą odbyć specjalne szkolenie, aby być w stanie pracować w trudnych warunkach oraz móc obsługiwać niebezpieczny sprzęt. 

7. Saperzy - najniebezpieczniejsze zawody świata

Można wyróżnić takie prace szczególnie niebezpieczne jak, np. rozminowanie min lądowych. Osoby zajmujące się tym używają specjalnego sprzętu, jak np. wykrywacze metalu, wykrywacze min czy materiały wybuchowe, aby zlokalizować i usunąć miny. Jest wiele powodów, dla których rozminowanie min jest niebezpieczną pracą. Głównym powodem jest fakt, że miny mogą być schowane wszędzie – w ziemi, w wodzie, a nawet w drzewach. Każdego dnia osoby wykonujące taką pracę ryzykują własne życie, rozminowując miny. W swojej pracy muszą być nieomylni, gdyż jeden niewłaściwy ruch prowadzi do wybuchu.

najniebezpieczniejsze zawody świata

8. Hutnicy - najniebezpieczniejsze zawody świata

Prace niebezpieczne obejmują również zawód hutnika i pracowników przemysłu metalurgicznego. Ale dlaczego praca w przemyśle metalurgicznym jest taka niebezpieczna? Ryzyko pracy związane jest ze skaleczeniami, nadwyrężeniem mięśni, złamaniami czy poparzeniami. Innymi czynnikami jest poślizgnięcie się, upadek, potknięcie się. Osoby odpowiedzialne za budowanie wielkich, stalowych konstrukcji muszą używać drabin, aby móc pracować na wysokościach. Dodatkowo podobnie jak w przypadku zawodu drwala czy pracowników przemysłu rafineryjnego obsługują ciężki sprzęt, a co więcej podnoszą stalowe elementy. Krótko mówiąc, pracownicy przemysłu metalurgicznego są niezwykle ważną częścią obecnego rynku. Niektórzy z nich zajmują się produkcją broni, a inni wyrabiają przedmioty codziennego użytku, jak ozdoby czy elementy mebli.

9. Osoby pracujące przy liniach energetycznych

Prace szczególnie niebezpieczne uwzględniają takie zawody, jak osoby pracujące przy liniach energetycznych. Osoby te narażone są na niebezpieczeństwa pracy przy liniach wysokiego napięcia, często w trudnych warunkach, jak niesprzyjająca pogoda czy mała i ciasna przestrzeń. Jak nie trudno się domyślić do ryzyka takiej pracy należą: porażenie prądem, upadek, poparzenie, a nawet śmierć. W dodatku osoby te mogą pracować przy niebezpiecznych materiałach, jak azbest. Jednak pomimo niebezpieczeństwa osoby pracujące przy liniach energetycznych są ważnym ogniwem, ponieważ przyczyniają się do sprawnie działającej energetyki.

najniebezpieczniejsze zawody świata

10. Strażacy - najniebezpieczniejsze zawody świata

Prace niebezpieczne uwzględniają również strażaków. Może okazać się zaskakującym, że są oni bardziej podatni na zawały serca niż śmierć spowodowaną poparzeniami lub nawdychaniem się zbyt dużej ilości dymu. W dodatku strażacy narażeni są na inne problemy zdrowotne, takie jak rak czy choroby układu oddechowego. Mogą również zostać poszkodowani w wypadkach samochodowych podczas nagłych wezwań. Jak nie trudno zauważyć, bycie strażakiem to nie lada wyzwanie oraz ciężka i niebezpieczna praca. Podsumowując, strażacy pracują w trudnych warunkach, często w stanie przemęczenia, narażeni na wysokie temperatury, dym i ogień, a czasem nawet na spadające przedmioty.

Jak już pewnie zauważyliście, w skład 10 najniebezpieczniejszych zawodów świata wchodzą te, które wykonuje się w warunkach wysokiego ryzyka. Jeden błąd może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Jednak są to zawody, które wiążą się z zapewnianiem usług, bez których życie na ziemi nie byłoby możliwe.

Źródła:

https://infocopse.com/most-dangerous-jobs-in-the-world/

https://www.invictuslawpc.com/most-dangerous-jobs-osha/

https://www.rd.com/list/dangerous-jobs-around-world/

Rozkminiła: Ewa Rabantek
Redakcja: Alicja Góralska, Patrycja Semeniuk
Grafika: Rafał Mazur

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jakie są najlepsze komedie na Netflix? Jeśli macie ochotę na coś lekkiego i zastanawiacie się, co obejrzeć, koniecznie wybierzcie te fajne komedie Netflix!

Najlepsze komedie na Netflix

Pierogi karelskie to pyszna fińska potrawa, którą z łatwością przygotujesz w domu. U nas znajdziesz prosty przepis na karjalanpiirakat!

Pierogi karelskie – czy wiesz, jak je zrobić?