powrót do szkoły 2020
w

Powrót do szkoły po wakacjach 2020

Jak będzie wyglądał powrót do szkoły w 2020 roku?

Koniec wakacji już tuż tuż. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcje szkół oczekują na sprecyzowane instrukcje z Ministerstwa Edukacji jak dokładnie ma wyglądać powrót do szkoły po wakacjach 2020.

Czeka nas pierwszy powrót do szkoły po wybuchu pandemii koronawirus. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od samego początku pandemii informowała, że drugiej fali zachorowań możemy się spodziewać na jesieni. Jak więc ma wyglądać bezpieczny powrót do szkoły dla uczniów i nauczycieli? Takie instrukcje zostały już wydane we Włoszech, gdzie wiemy, że skala zachorowań była wielokrotnie wyższa niż w Polsce. Zobaczmy więc jak będzie wyglądał powrót do szkoły we Włoszech. Warto niektóre pomysły przenieść również do Polski. Włoskie Ministerstwo Edukacji ogłasza nowe zasady powrotu do szkół. Oto, co czeka we wrześniu uczniów we Włoszech.

Jak ma wyglądać powrót do szkoły po wakacjach we Włoszech?

Warunki powrotu do szkoły we wrześniu 2020 r. zostały określone przez Ministerstwo Edukacji, które obecnie nadal pracuje nad zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa w kwestii  powrotu. Wiadomo już, że Ministerstwo Edukacji gwarantuje dowolność placówkom edukacyjnym, przy czym rozpowszechnia wytyczne, co do warunków, które powinny spełnić szkoły od początku nowego roku szkolnego. Jak więc zapowiada się powrót do szkoły we Włoszech? Początkowo mówiono o pojedynczych miejscach pracy dla uczniów, w formie krzeseł obrotowych ustawionych wokół dużego stolika.  Teraz pod uwagę brane są pojedyncze stoły w kształcie trapezu, które można ustawić pojedynczo lub połączyć ze sobą w większej konfiguracji. Następna kwestia, to maseczki, które będzie trzeba nosić we wszystkich ogólnodostępnych szkolnych pomieszczeniach, a w niektórych przypadkach nawet w klasach, gdzie wejście i wyjście jest ograniczone. Jeszcze pod koniec czerwca była mowa o zaczynaniu szkoły bardzo wcześnie, bo już od 7 rano, ale Komitet Naukowo-Techniczny wydał zalecenie o wprowadzeniu oddzielnych wejść do szkół dla uczniów, a także zdementował plotki o zaczynaniu lekcji już od 7 rano. Dyrektorzy szkół mogą mieć duży wpływ na plan lekcji, jeśli zdecydują na zmianę długości trwania lekcji, bo te mogą trwać od 40 do 45 minut, przy czym uczniowie musieliby stawić się w szkole również w soboty.

Testy na koronawirusa dla nauczycieli i uczniów?

Kolejną nowością będą testy serologiczne obowiązkowe dla nauczycieli i personelu szkolnego. Sycylia zatwierdziła już wytyczne, które mają być przekazywane szkołom, natomiast w Lacjum, w celu zapewnienia odpowiedniego dystansu społecznego, poszukuje się alternatywnych rozwiązań dla budynków szkolnych (w tym pod uwagę bierze się nawet i budynki parafialne). Przy czym nie wyklucza się wynajmu nowych, dużych powierzchni, ani tego, żeby lekcje odbywały się w barakach lub namiotach na świeżym powietrzu.

Projekt dekretu

Wiemy już coraz więcej jak będzie wyglądał powrót do szkoły po wakacjach. Dzieje się tak dzięki wytycznym opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nadal niestety nie wiemy jeszcze wszystkiego, ponieważ są to ogólne wskazówki, które muszą być stosowane przez szkoły zgodnie z ich autonomią. Taki projekt wywołał wiele niezadowolenia wśród dyrektorów szkół, którzy i tak na swoich barkach dźwigają teraz ogromny ciężar organizacyjny.

Autonomia szkół

Szkoły będą mogły elastycznie podchodzić do zaproponowanych rozwiązań. W jaki sposób? Na przykład poprzez podzielenie klas na kilka mniejszych grup, wprowadzenie systemu zmianowego swoich lekcji, czy łączenie nauczania stacjonarnego z nauczaniem on-line, lub też i rozszerzeniem szkolnego tygodnia nawet na soboty.

Lekkie modyfikacje budowlane

Możliwa będzie reorganizacja i ulepszenie szkolnych przestrzeni poprzez zwykłą konserwację lub wprowadzenie „lekkiego” typu budownictwa , tym samym tworząc dodatkowe przestrzenie do wykorzystania na terenach szkół.

Przestrzeń i zachowanie bezpiecznego dystansu

Trzeba będzie opracować różne trasy do wejścia i wyjścia, aby zapewnić odległość co najmniej jednego metra między uczniami i dzięki temu uniknąć ryzyka tłoku. Podczas wchodzenia i wychodzenia zawsze konieczne będzie noszenie maseczki, a w przypadku uczniów z immunosupresją konieczne będzie również noszenie jej na zajęciach podczas zajęć lekcyjnych.

Sale lekcyjne

W salach należy zagwarantować przestrzeń osobistą między osobami, wynoszącą dwa metry kwadratowe, wliczając w to już przestrzeń zajmowaną przez biurko. Przestrzeń między biurkiem, a innymi biurkami stojącymi najbliżej musi wynosić co najmniej dwa metry.

Szkolne korytarze

Na korytarzach i we wszelkich miejscach, w których istnieje ryzyko zatłoczenia, zawsze trzeba będzie nosić maseczki ochronne, ale przede wszystkim należy unikać tłumów.

Voucher 500 Euro na internet, komputer PC, czy tablet

Od lipca rusza wypłata premii w wysokości 500 Euro dla uboższych rodzin. Voucher ten pozwoli na zakup tabletu, komputera stacjonarnego, czy opłacenia szybkiego pakietu Internetu, tak aby wszystkim uczniom zagwarantować możliwość uczestnictwa w lekcjach online.

Maseczki ochronne

Maseczki muszą być noszone przez wszystkich uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, aż do momentu wejścia do klasy i zajęcia miejsc w ławkach. Nauczyciele będą mogli zdjąć maseczkę, gdy będą siedzieli przy biurku. Konieczne jest jednak, aby maseczkę zakładali wszyscy przy jakimkolwiek przemieszczaniu się na terenie szkoły. W przypadku, gdy w klasie znajdują się uczniowie z patologicznymi stanami immunosupresji, maseczkę ​​muszą nosić oni również przez cały czas przebywania w klasie.

Zachowanie czystości

Wszystkie powierzchnie muszą być odpowiednio oczyszczone i zdezynfekowane. Zostanie poddane ocenie czy nauczyciel zdezynfekuje krzesło wcześniej używane przez innego nauczyciela przed rozpoczęciem swojej lekcji. Zabronione będzie zmienianie ustawienia ławek. Na korytarzach będą musiały znaleźć się ogólnodostępne dozowniki z żelem dezynfekującym.

Pomiary temperatury

Szkoły będą mogły mierzyć temperaturę nauczycielom i uczniom oraz będą mogły uniemożliwić uczestnictwo w zajęciach tym, których temperatura ciała po pomiarze wyniesie więcej niż 37,5 °. Jest to rozporządzenie wprowadzone na razie na próbę, gdyż minister edukacji – Lucia Azzolina jasno dała do zrozumienia, że za pomiar temperatury ciała w dużej mierze powinni być odpowiedzialni sami uczniowie i ich rodziny.

Posiłki na stołówce

Pojawiają się również wiadomości dotyczące usług dla uczniów w szkole, takich jak stołówka. W rzeczywistości Zbiorowe Obserwatorium Żywienia i Żywienia opracowało model, który dotyczy ponownego otwarcia szkolnych stołówek w bezpieczny sposób. Metody spożywania posiłków w szkole będą musiały zostać bardzo dokładnie przemyślane. Ustalono, że będzie można jeść w sali lekcyjnej, a inne miejsca, typu siłownie mogłyby być przekształcona w kolejna stołówkę, gdzie posiłki będzie można wydawać w trybie samoobsługowym. W karcie menu będzie można znaleźć dania niewymagające odgrzewania. Oczywiście stołówki przed i po użytkowaniem przez uczniów, należy poddać bardzo dokładnej dezynfekcji. 

Pierwszy dzień szkoły

Uczniowie wrócą do szkolnych ławek już 14 września – tak orzekło Włoskie Ministerstwo Edukacji. Po powrocie na zajęcia lekcje zostaną jednak zawieszone na czas referendum i wyborów regionalnych, a te przypadają na 20 i 21 września. Minister Azzolina zapewnia, że szkoły są przygotowane na powrót uczniów do szkół, dzięki wytycznym dotyczącym zasad bezpieczeństwa przygotowanym przez Włoskie  Ministerstwo Edukacji.

Plan B na wypadek powrotu pandemii

W przypadku ponownego wybuchu pandemii planujemy powrót do nauczania na odległość, ale tym razem z platformą edukacyjną przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji. Ministerstwo faktycznie rozpoczęło projektowanie platformy nauczania na odległość, ale więcej informacji na ten temat zostanie podanych później.

A co w wypadku zakeżenia?

Ministerstwo Edukacji nie ustaliło jeszcze ostatecznego protokołu bezpieczeństwa w przypadku zakażenia koronawirusem, ale zakłada się, że gdy u ucznia rozpozna się zakażenie Covid-19, cała klasa musi poddać się testom oraz, w trybie natychmiastowym udać się na kwarantannę.

Wydłużenie stanu nadzwyczajnego

Stan wyjątkowy został przedłużony do 15 października, co w przypadku szkół oznacza więcej czasu na wprowadzanie środków ostrożności oraz procedur bezpieczeństwa takich jak: pomiar temperatury u ucznia bądź nauczyciela, który otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Jak będzie wyglądał powrót do szkoły w Polsce?

Na razie nie wiemy jak dokładnie będzie wyglądał powrót do szkoły w Polsce. Mimo, że do rozpoczęcia nowego roku szkolnego pozostało trochę ponad 2 tygodnie MEN nie wydało jak na razie dokładnych instrukcji jak ma wyglądać powrót do szkoły w Polsce w roku szkolnym 2020/2021. Zachęcamy więc Ministra Edukacji Narodowej to zapoznania się z pomysłami w innych krajach. Koła nie trzeba na nowo wymyślać. Najważniejsze, żeby powrót okazał się bezpieczny zarówno dla uczniów i nauczycieli oraz ich rodzin.  

Źródło: https://www.studenti.it/rientro-a-scuola-2020-coronavirus-back-to-school-settembre-regole-miur.html

Rozkminiła: Julia Kalisiak
Tłumaczenie: Julia Kalisiak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wakacje wśród słoni

winne okienka

W dobie pandemii ponownie otwierają się średniowieczne winne okienka