jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę jak pisać rozprawkę jak zakończyć rozprawkę
w

Jak napisać rozprawkę?

W niedalekiej przyszłości czeka cię napisanie rozprawki i nie masz zielonego pojęcia od czego zacząć? Postaramy się wyjaśnić Ci jak wygląda pisanie rozprawki krok po kroku. Pomożemy ci napisać swoją rozprawkę tak, aby zadowoliła każdego nauczyciela i egzaminatora.

Pisanie pracy pisemnej przestanie być już Twoją zmorą, a zaoszczędzony czas będziesz mógł poświęcić na przyjemności. Jak już pewnie wiesz, rozprawka to rodzaj pracy pisemnej, w której masz za zadanie uzasadnić jakąś tezę. Jest to forma wypowiedzi, która będzie towarzyszyć Ci już do końca Twojej edukacji szkolnej, więc warto się z nią porządnie zapoznać i mieć spokój na lata. Z naszą „ściągą” dowiesz się jak wygląda pisanie rozprawki krok po kroku, a z czasem, wyrobisz sobie nawyk jej pisania. Aby napisać rozprawkę należy trzymać się kilku prostych zasad.

Jak zacząć rozprawkę?

Przed rozpoczęciem pisania rozprawki warto ustalić jaki dokładnie jest temat rozprawki, którą piszesz. W temacie rozprawki zawarty jest problem, który trzeba rozważyć. Zastanów się, o czym będziesz pisać i sformułuj tezę lub hipotezę w zależności od tego, czego oczekuje od ciebie nauczyciel lub egzaminator. Zanim wyjaśnimy Ci jak zacząć rozprawkę, przypomnimy Ci, czym jest teza, a czym hipoteza. Przyda Ci się to przy pisaniu wstępu oraz późniejszej argumentacji. Teza to stwierdzenie, z którym się zgadzasz lub nie. W rozwinięciu przytaczamy argumenty, które poprą naszą tezę. Hipoteza natomiast jest pytaniem, na które musisz odpowiedzieć. Stawiając hipotezę, w rozwinięciu będziesz musiał przedstawić argumenty za i przeciw, aby w zakończeniu zająć końcowe stanowisko na podstawie podanych argumentów.
 

Następnie powinieneś zapoznać się z kompozycją rozprawki. Jest to jej kręgosłup, utrzymuje jej treść razem i sprawia, że całość dobrze funkcjonuje i wygląda. Rozprawka ma trójdzielną kompozycję. Mówiąc prosto, rozprawka składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Napisz plan rozprawki i wypisz sobie w punktach wszystko co chciałbyś w niej zawrzeć. Wymyśl przede wszystkim jakich argumentów będziesz używał „za” lub „przeciw”. Ten krok może bardzo przyspieszyć twoje pisanie rozprawki i uporządkować twoje myślenie.

jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę "jak pisać rozprawkę " jak zakończyć rozprawkę
Ja napisać wstęp rozprawki?

Czy już wiesz jak rozpocząć rozprawkę?

Znając powyższe różnice, łatwiej ci będzie zapamiętać jak rozpocząć rozprawkę. Pisanie wstępu tylko z pozoru wydaje się trudne. Taki wstęp powinien zająć mniej więcej 1/5 całej pracy pisemnej. We wstępie rozprawki należy w kilku zdaniach wprowadzić odbiorcę w temat oraz postawić odpowiednią tezę. We wstępie rozprawki możesz, nawiązać do teraźniejszości, zwracając np. uwagę na występowanie podobnego problemu w dzisiejszych czasach. Co więcej, możesz spróbować odnieść się do innego dzieła poruszającego dany problem lub do innych tekstów i nurtów danej epoki.
Możesz również najzwyczajniej stwierdzić, czy dany problem jest powszechny bądź nie. Następnie, trzymając się wciąż tematu, musisz postawić odpowiednią tezę. Staraj się przede wszystkim znaleźć w poleceniu słowa kluczowe, które naprowadzą Cię na właściwe tory.

Jak napisać rozprawkę krok po kroku

Jeśli wstęp masz już gotowy, to przyszedł czas na rozwinięcie, które jest najważniejszą częścią rozprawki Na poprarcie postawionej na wstępie tezy powinieneś napisać przynajmniej 3 argumenty. Powinny one zajmować mniej więcej 3/5 całego tekstu. Jest to pewnego rodzaju serce Twojej pracy, więc zanim przystąpisz do pisania rozprawki naprawdę warto wypisać sobie w punktach to co zamierzasz w niej zawrzeć i jaki wniosek wysuniesz z każdego przytoczonego argumentu. Pamiętaj, że każdy argument powinien być rozpoczęty od nowego akapitu. Dzięki temu tekst będzie nie tylko spójny, ale również przyjemniejszy w odbiorze. Zwróć również uwagę na treść polecenia, ponieważ bardzo często należy tezę poprzeć odnosząc się nie tylko do podanego obowiązkowego dzieła, ale również do innych tekstów kultury. Oznacza to, że pisząc swoją rozprawkę możesz odnieść się nie tylko do lektur czytanych w szkole, ale również Twoich ulubionych książekfilmów czy też seriali. Czy to nie cudowna wiadomość?

jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę "jak pisać rozprawkę " jak zakończyć rozprawkę
jak napisać rozwinięcie rozprawki?

Jak napisać zakończenie rozprawki?

Pora na odpowiedź na ostatnie pytanie – Jak zakończyć rozprawkę? Ostatnim etapem Twojej rozprawki jest zakończenie, zwane również podsumowaniem. W tej części powracasz do postawionej tezy. W zakończeniu rozprawki należy podsumować argumenty i wyciągnąć z nich wniosek końcowy. Powinieneś do tego momentu już udowodnić swoją tezę. Dobre zakończenie rozprawki powinno zajmować jedynie 1/5 Twojej pracy, więc nie warto dodawać tutaj nic nowego.
Skoro już wiesz, jak napisać dobre zakończenie, to nie pozostało Ci nic innego, jak wziąć się do pracy. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nim się obejrzysz, rozprawka stanie się dla Ciebie łatwą i przyjemną formą wyrażania treści. Powodzenia!
jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę jak pisać rozprawkę jak zakończyć rozprawkę
jak napisać dobre zakończenie rozprawki?

Skrót zasad jak napisać dobrą rozprawkę:

  • Rozprawka wymaga przemyślenia tematu pracy
  • Plan rozprawki napisany przed rozpoczęciem swojej pracy bardzo pomaga w przypadku rozprawki
  • Najważniejsze aby w rozwinięciu tezę poprzeć argumentami, zarówno z poleconego tekstu kultury, jak i z wymyślonego przez nas
  • Co najmniej trzy argumenty na potwierdzenie tezy
  • Pamiętaj, aby napisać dobre zakończenie. Może być krótkie, ale warto zawrzeć je w swojej pracy.

 

Rady i wskazówki dla perfekcjonistów:

Pisz jasno, logicznie i na temat. Czasem mniej znaczy więcej!

    • Każdy argument zaczynaj od nowego akapitu.
    • Staraj się podawać różnorodne przykłady, które urozmaicą Twoją pracę.
    • Używaj słownictwa charakterystycznego dla rozprawek (poniżej znajdziesz kilka przydatnych wyrażeń):

– po pierwsze, zacznę od, po drugie, kolejnym argumentem jest, kolejnym przykładem może być, podam jeszcze jeden przykład;

– o czym świadczy, przede wszystkim, tak więc, sądzę że, myślę że, moim zdaniem, według mnie;

– Reasumując, podsumowując, z całą pewnością, bez wątpienia, z tego wynika, na zakończenie.

jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę "jak pisać rozprawkę " jak zakończyć rozprawkę
jak zakończyć rozprawkę?
Teraz z pewnością wiesz jak zacząć rozprawkę, co zawrzeć w rozwinięciu i jak napisać zakończenie rozprawki.. Przedstawiliśmy ci w tym artykule porady ułatwiające pisanie rozprawki krok po kroku. Formę rozprawki spotkasz jeszcze nie raz w szkole. Wystarczy, że będziesz się trzymać podstawowych zasad dotyczących napisania rozprawki i niedługo nie będzie ci sprawiać już żadnych problemów!
 
Wierzymy, że poradzisz sobie świetnie z tym zadaniem i odniesiesz niejeden sukces!
 

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zastanawiałeś się kiedyś jakie są sposoby wiązania butów? Chcesz pomóc dzieciom nauczyć się jak zawiązać sznurówki? Sprawdź w artykule jak to zrobić!

Jak zawiązać sznurówki?

Kosmetyki testowane na zwierzętach otaczają nas każdego dnia — sprawdź, jak możesz przyczynić się do zaprzestania tych okrutnych metod.

Kosmetyki testowane na zwierzętach — jak pomóc braciom mniejszym?