jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę jak pisać rozprawkę jak zakończyć rozprawkę
w

Jak napisać rozprawkę?

Jak pisać rozprawkę i jak zacząć rozprawkę? Czeka Cię w niedalekiej przyszłości napisanie rozprawki i nie masz zielonego pojęcia od czego zacząć? Postaramy się w kilku krokach wyjaśnić Ci jak napisać rozprawkę, która zadowoli każdego nauczyciela i egzaminatora.

Pisanie pracy pisemnej przestanie być już Twoją zmorą, a zaoszczędzony czas będziesz mógł poświęcić na przyjemności. Jak już pewnie wiesz, rozprawka to rodzaj pracy pisemnej, w której masz za zadanie uzasadnić jakąś tezę. Jest to forma wypowiedzi, która będzie towarzyszyć Ci już do końca Twojej edukacji szkolnej, więc warto się z nią porządnie zapoznać i mieć spokój na lata. Z naszą „ściągą” dowiesz się jak pisać rozprawkę, a z czasem, wyrobisz sobie nawyk jej pisania.

Jak zacząć rozprawkę?

Przede wszystkim powinieneś zapoznać się z budową rozprawki, która jest jak kręgosłup. Utrzymuje wszystko razem i sprawia, że całość dobrze funkcjonuje. Składa się ona z trzech części: wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Poniżej dowiesz się czegoś więcej o każdej z tych części.

Zanim wyjaśnimy Ci jak zacząć rozprawkę, czyli wstęp Twojej pracy, przypomnimy Ci, czym jest teza, a czym hipoteza. Przyda Ci się to przy pisaniu wstępu oraz późniejszej argumentacji. Teza to stwierdzenie, z którym się zgadzasz lub nie. W rozwinięciu musisz jedynie przedstawić argumenty, które poprą Twoją tezę. Hipoteza natomiast jest pytaniem, na które musisz odpowiedzieć. Stawiając hipotezę, w rozwinięciu będziesz musiał przedstawić argumenty za i przeciw, aby w zakończeniu zająć końcowe stanowisko.

jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę "jak pisać rozprawkę " jak zakończyć rozprawkę
Jak pisać rozprawkę?

Czy już wiesz jak rozpocząć rozprawkę?

Znając powyższe różnice, łatwiej ci będzie zapamiętać jak rozpocząć rozprawkę. Pisanie wstępu tylko z pozoru wydaje się trudne. Taki wstęp powinien zająć mniej więcej 1/5 całej pracy pisemnej, więc bez problemu uda Ci się w kilku zdaniach wprowadzić odbiorcę w temat oraz postawić odpowiednią tezę. Swoją rozprawkę możesz rozpocząć, nawiązując do teraźniejszości, zwracając np. uwagę na występowanie podobnego problemu w dzisiejszych czasach. Co więcej, możesz spróbować odnieść się do innego dzieła poruszającego dany problem lub do innych tekstów i nurtów danej epoki.

Możesz również najzwyczajniej stwierdzić, czy dany problem jest powszechny bądź nie. Następnie, trzymając się wciąż tematu, musisz postawić odpowiednią tezę. Staraj się przede wszystkim znaleźć w poleceniu słowa kluczowe, które naprowadzą Cię na właściwe tory.

Polecane rozkminki

Jak pisać rozprawkę jeśli masz gotowy wstęp.

Jeśli wstęp masz już gotowy, to przyszedł czas na rozwinięcie. Argumentów w tej części wypracowania powinno być przynajmniej trzy i powinny zajmować mniej więcej 3/5 całego tekstu. Jest to pewnego rodzaju serce Twojej pracy, więc zanim przystąpisz do pisania, warto wypisać sobie w punktach to co zamierzasz w niej zawrzeć i jaki wniosek wysuniesz z każdego przytoczonego argumentu. Pamiętaj, że każdy argument powinien być rozpoczęty od nowego akapitu. Dzięki temu tekst będzie nie tylko spójny, ale również przyjemniejszy w odbiorze. Zwróć również uwagę na treść polecenia, ponieważ bardzo często wymagają, aby odnieść się nie tylko do podanego obowiązkowego dzieła, ale również do innych tekstów kultury. Oznacza to, że możesz odnieść się nie tylko do lektur czytanych w szkole, ale również Twoich ulubionych książek, filmów czy też seriali. Czy to nie cudowna wiadomość?

jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę "jak pisać rozprawkę " jak zakończyć rozprawkę
jak napisać rozprawkę?

Jak pisać rozprawkę - masz gotowy wstęp.

Ostatnim etapem Twojej rozprawki jest zakończenie, zwane również podsumowaniem. W tej części powracasz do postawionej tezy, podsumowujesz argumenty i wyciągasz wniosek końcowy. Zakończenie powinno zajmować jedynie 1/5 Twojej pracy, więc nie warto dodawać tutaj nic nowego.

Skoro już wiesz, jak zakończyć rozprawkę, to nie pozostało Ci nic innego, jak wziąć się do pracy. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nim się obejrzysz, rozprawka stanie się dla Ciebie łatwą i przyjemną formą wyrażania treści. Powodzenia!

jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę jak pisać rozprawkę jak zakończyć rozprawkę

Rady i wskazówki dla perfekcjonistów:

  • Pisz jasno, logicznie i na temat. Czasem mniej znaczy więcej!
  • Każdy argument zaczynaj od nowego akapitu.
  • Staraj się podawać różnorodne przykłady, które urozmaicą Twoją pracę.
  • Używaj słownictwa charakterystycznego dla rozprawek (poniżej znajdziesz kilka przydatnych wyrażeń)

Bank wyrażeń, które przydadzą Ci się podczas pisania rozprawki:

  • Po pierwsze, zacznę od, po drugie, kolejnym argumentem jest, kolejnym przykładem może być, podam jeszcze jeden przykład
  • O czym świadczy, przede wszystkim, tak więc, sądzę że, myślę że, moim zdaniem, według mnie
  • Reasumując, podsumowując, z całą pewnością, bez wątpienia, z tego wynika, na zakończenie
jak napisać rozprawkę jak zacząć rozprawkę "jak pisać rozprawkę " jak zakończyć rozprawkę
jak zakończyć rozprawkę?

Teraz z pewnością wiesz już jak napisać rozprawkę. Wierzymy, że poradzisz sobie świetnie z tym zadaniem i odniesiesz niejeden sukces!

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

kuchnia hiszpańska tradycyjne dania hiszpańskie tradycyjna potrawa hiszpańska kuchnia hiszpańska

Kuchnia Hiszpańska. Tradycyjne dania hiszpańskie

Jaki Nowy Rok taki cały rok. Tłuczenie talerzy na drzwiach, uderzanie chlebem o ścianę i dawanie sobie po mordzie. Zwyczaje Sylwestrowe na świecie!

Jaki Nowy Rok taki cały rok. Poznaj zwyczaje sylwestrowe z całego Świata