Pisanie pracy pisemnej przestanie być już Twoją zmorą, a zaoszczędzony czas będziesz mógł poświęcić na przyjemności. Jak już pewnie wiesz, rozprawka to rodzaj pracy pisemnej, w której masz za zadanie uzasadnić jakąś tezę. Jest to forma wypowiedzi, która będzie towarzyszyć Ci już do końca Twojej edukacji szkolnej, więc warto się z nią porządnie zapoznać i mieć spokój na lata. Z naszą „ściągą” dowiesz się jak wygląda pisanie rozprawki krok po kroku, a z czasem, wyrobisz sobie nawyk jej pisania. Aby napisać rozprawkę należy trzymać się kilku prostych zasad.
Jak zacząć rozprawkę?
Następnie powinieneś zapoznać się z kompozycją rozprawki. Jest to jej kręgosłup, utrzymuje jej treść razem i sprawia, że całość dobrze funkcjonuje i wygląda. Rozprawka ma trójdzielną kompozycję. Mówiąc prosto, rozprawka składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Napisz plan rozprawki i wypisz sobie w punktach wszystko co chciałbyś w niej zawrzeć. Wymyśl przede wszystkim jakich argumentów będziesz używał „za” lub „przeciw”. Ten krok może bardzo przyspieszyć twoje pisanie rozprawki i uporządkować twoje myślenie.

Czy już wiesz jak rozpocząć rozprawkę?
Polecane rozkminki
-
Biedronki azjatyckie vs biedronki siedmiokropki
O co chodzi z tymi biedronkami? Jak odróżnić i pozbyć się azjatyckich biedronek. Czy biedronki siedmiokropki są pożyteczne?
-
-
Jak napisać rozprawkę krok po kroku
Jeśli wstęp masz już gotowy, to przyszedł czas na rozwinięcie, które jest najważniejszą częścią rozprawki Na poprarcie postawionej na wstępie tezy powinieneś napisać przynajmniej 3 argumenty. Powinny one zajmować mniej więcej 3/5 całego tekstu. Jest to pewnego rodzaju serce Twojej pracy, więc zanim przystąpisz do pisania rozprawki naprawdę warto wypisać sobie w punktach to co zamierzasz w niej zawrzeć i jaki wniosek wysuniesz z każdego przytoczonego argumentu. Pamiętaj, że każdy argument powinien być rozpoczęty od nowego akapitu. Dzięki temu tekst będzie nie tylko spójny, ale również przyjemniejszy w odbiorze. Zwróć również uwagę na treść polecenia, ponieważ bardzo często należy tezę poprzeć odnosząc się nie tylko do podanego obowiązkowego dzieła, ale również do innych tekstów kultury. Oznacza to, że pisząc swoją rozprawkę możesz odnieść się nie tylko do lektur czytanych w szkole, ale również Twoich ulubionych książek, filmów czy też seriali. Czy to nie cudowna wiadomość?

Jak napisać zakończenie rozprawki?

Skrót zasad jak napisać dobrą rozprawkę:
- Rozprawka wymaga przemyślenia tematu pracy
- Plan rozprawki napisany przed rozpoczęciem swojej pracy bardzo pomaga w przypadku rozprawki
- Najważniejsze aby w rozwinięciu tezę poprzeć argumentami, zarówno z poleconego tekstu kultury, jak i z wymyślonego przez nas
- Co najmniej trzy argumenty na potwierdzenie tezy
- Pamiętaj, aby napisać dobre zakończenie. Może być krótkie, ale warto zawrzeć je w swojej pracy.
Rady i wskazówki dla perfekcjonistów:
Pisz jasno, logicznie i na temat. Czasem mniej znaczy więcej!
- Każdy argument zaczynaj od nowego akapitu.
- Staraj się podawać różnorodne przykłady, które urozmaicą Twoją pracę.
- Używaj słownictwa charakterystycznego dla rozprawek (poniżej znajdziesz kilka przydatnych wyrażeń):
– po pierwsze, zacznę od, po drugie, kolejnym argumentem jest, kolejnym przykładem może być, podam jeszcze jeden przykład;
– o czym świadczy, przede wszystkim, tak więc, sądzę że, myślę że, moim zdaniem, według mnie;
– Reasumując, podsumowując, z całą pewnością, bez wątpienia, z tego wynika, na zakończenie.

Grafika: Hubert Kalinowski
GIPHY App Key not set. Please check settings