1. Kieruj się swoimi zainteresowaniami
Zastanawiasz się jak wybrać kierunek studiów? Nie decyduj się na kierunki, których ukończenie gwarantuje wysokie zarobki, jeśli ten kierunek Cię w ogóle nie interesuje. Podobnie jak popularne kierunki studiów, najbardziej opłacalne kierunki studiów nie są przeznaczone dla każdego i nie zawsze można się na nie dostać. Zamiast tego poszukaj kierunków związanych z twoimi zainteresowaniami. Często pomocnym okazuje się kierowanie swoim ulubionym przedmiotem szkolnym, aczkolwiek zakres wiedzy z danego przedmiotu w liceum może się znacząco różnić od tego na studiach. Nie zmienia to faktu, że korzystniej jest wybrać kierunek studiów związany z interesującymi nas rzeczami. Dzięki temu nasza przyszła praca będzie przyjemniejsza i łatwiejsza. Najlepsze kierunki studiów dla Ciebie to te, które zgadzają się z Twoimi pasjami.
2. Obserwuj rynek pracy
Kluczem do znalezienia idealnego kierunku studiów i przyszłej profesji jest balans między naszymi zainteresowaniami a wymaganiami rynku pracy. Dlatego czasem najłatwiejsze kierunki studiów nie są kluczem do sukcesu. Nie zawsze bowiem idą te dwie rzeczy w parze. Poszukaj kilku kierunków studiów powiązanych z interesującą Cię dziedziną i przeanalizuj popyt na danych absolwentów. Dzięki temu będziesz wiedział/a czy znajdziesz pracę po studiach. Wpływ na popyt ma nie tylko sama profesja, ale też zainteresowanie kierunkiem. Pamiętaj jednak, że rynek pracy jest dynamiczny i za trzy lata obecne najbardziej opłacalne kierunki studiów mogą przestać być lukratywne.
3. Unikaj popularnych kierunków studiów
Oczywiście nie jeśli napisałeś/aś wyśmienicie swoją maturę. W obecnym systemie rekrutacyjnym decydują wyniki matur. Każda uczelnia ma swój przelicznik. Przeważnie wyniki procentowe matur mnoży się przez wybrane mnożniki i na podstawie tych wyliczeń kandydat jest umieszczany na liście. Jeśli nie poszła Ci matura, to możesz mieć problem, by dostać się na najpopularniejsze kierunki studiów. Listę tych najpopularniejszych przedstawimy w dalszej części. Dalej nurtuje cię pytanie jak wybrać kierunek studiów?
4. Weź pod uwagę swoją osobowość i predyspozycje
Niektóre zawody wymagają specyficznych predyspozycji od pracowników. Przykładowo osoby studiujące prawo powinny wykazywać się ponadprzeciętną pamięcią. Tak samo osoby z niekontrolowanymi ruchami i niecierpliwe powinny unikać kierunków medycznych. Ważnym jest również by nie studiować kierunku wbrew samemu sobie. Jeśli ktoś jest osobą raczej nieśmiałą i introwertyczną to nie powinien się podejmować studiów związanych z pracą z ludźmi. Natury nie oszukasz. Dlatego warto przemyśleć, czy popularne kierunki studiów są na pewno dla Ciebie!
Chcesz wiedzieć, na czym polegają studia medyczne? Obejrzyj film poniżej!
5. Przejrzyj oferty i programy studiów na uczelniach
Dalej nie jesteś pewien, jak wybrać kierunek studiów mając do wyboru wiele szkół wyższych w Polsce? Uczelnie mają spore pole do manewru jeśli chodzi o programy nauczania. Na jednym uniwersytecie program studiów tego samego kierunku może się znacząco różnić od programu studiów na innym uniwersytecie. Przeanalizuj dla Ciebie najlepsze kierunki studiów na różnych uniwersytetach. Dzięki temu może się okazać, że zniechęcający Cię przedmiot nie jest ujęty w programie kierunku na innej uczelni. Sam wybór uczelni to również ważna decyzja. Pamiętaj, że profile uczelni nie są takie same. Niektóre są techniczne, inne humanistyczne, a jeszcze inne mogą być artystyczne. Dodatkowo warto zobaczyć, jak wysoko uplasowany jest uniwersytet w rankingach. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy poziom nauczania jest na nim wysoki, czy niski.
Jak wybrać kierunek studiów?
Resort nauki w styczniu tego roku opublikował dane z rekrutacji na rok akademicki 2021/2022. Na ich podstawie stworzono listę przedstawiającą popularne kierunki studiów. Tak prezentuje się czołowa dziesiątka:
- Informatyka 36 026 kandydatów
- Psychologia 35 24 kandydatów
- Zarządzanie – 29 272 kandydatów
- Kierunek lekarski – 21 620 kandydatów
- Prawo – 20 541 kandydatów
- Ekonomia – 17 209 kandydatów
- Filologia angielska – 13 913 kandydatów
- Finanse i rachunkowość – 13 082 kandydatów
- Budownictwo – 12 558 kandydatów
- Pielęgniarstwo – 11 54 kandydatów
Przyszłościowe kierunki studiów.
Ta lista prezentuje sumę kandydatów na dany kierunek. Poniższa lista wskazuje kierunki, które są najbardziej konkurencyjne, przez wielu postrzegane jako przyszłościowe kierunki studiów. Dane również ze stycznia 2022 roku.
- Inżynieria nanostruktur – 27,8 kandydatów na miejsce
- Koreanistyka – 26,6 kandydatów na miejsce
- Zielone technologie – 25,1 kandydatów na miejsce
- Inżynieria internetu rzeczy – 22 kandydatów na miejsce
- Komunikacja wizerunkowa – 18,3 kandydatów na miejsce
- Filologia orientalna – japonistyka – 16,2 kandydatów na miejsce
- Mechanika i projektowanie maszyn – 16 kandydatów na miejsce
- Orientalistyka – japonistyka – 15,8 kandydatów na miejsce
- Anglistyka – 15,7 kandydatów na miejsce
- Automatyka, robotyka i systemy sterowania – 15,5 kandydatów na miejsce
Najbardziej opłacalne kierunki studiów
Jeśli najważniejszym dla Ciebie jest wybranie kierunku gwarantującego zatrudnienie i wysokie zarobki to prezentujemy najbardziej opłacalne kierunki studiów. Listę utworzył portal pracuj.pl i prezentuje zarobki brutto absolwentów świeżo po studiach.
- Informatyka – 5700 zł
- Elektronika telekomunikacyjna – 4900 zł
- Automatyka i robotyka – 4700 zł
- Lotnictwo i kosmonautyka – 4700 zł
- Farmacja – 4600 zł
- Zarządzanie i marketing – 4500 zł
- Elektrotechnika – 4300 zł
- Matematyka – 4100 zł
Jak wybrać kierunek studiów - ciekawe kierunki studiów
W programach uczelni jest ogrom kierunków studiów do wyboru. Znajdują się tam popularne kierunki studiów takie jak psychologia czy informatyka. Obecne są też kierunki stosunkowo nowe i mniej popularne. Mniejsza popularność nie oznacza jednak, że nie są to kierunki złe. Wręcz przeciwnie, sporo z nich jest kierunkami bardzo przyszłościowymi. Przykładowo coraz więcej uczelni otwiera ciekawe kierunki studiów związane z kosmosem. Technologie satelitarne i kosmiczne przy ich obecnym rozwoju mogą wkrótce sprawić, że absolwenci kierunków z nimi związanymi staną się bardzo pożądani na rynku pracy.
Jeśli ktoś woli jednak pozostać na Ziemi to uczelnie proponują takie kierunki jak archeologia. Każdy z nas pewnie zna historie o wykopaliskach ze szczątkami prehistorycznych zwierząt. Po studiach z archeologii masz szansę na podobne odkrycia. Przyszłościowe kierunki studiów to również studia informatyczne, a poza stricte informatyką na uczelniach dostępne są liczne podgrupy studiów około informatycznych. Przykładem może być kierunek informatyka w biznesie, który przygotowuje od razu do pracy w wielkich korporacjach. Dodatkowo kierunki dotyczące gier cieszą się powodzeniem mimo krótkiego istnienia, przykładowo groznawstwo czy projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej.
Generalnie mniej popularnymi, a przyszłościowymi kierunkami są kierunki będące podgrupami popularnych kierunków. Oprócz nauki wiedzy ogólnej z danego kierunku przygotowują one również do konkretnego zawodu. Dzięki mniejszej popularności jest też często łatwiej się na nie dostać niż na ich popularniejsze odpowiedniki.
Czujesz niedosyt? Obejrzyj ponizszy film!
Najlepsze kierunki studiów - podsumowanie
Dla wielu niezdecydowanych maturzystów nastał czas wyboru kierunku studiów. Decydując się na dany kierunek musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Głównym aspektem jest to, by nie wybrać kierunku, który nas nie interesuje i jest wbrew naszej naturze. Warto też poświęcić chwilę na analizę programów nauczania na różnych uniwersytetach, ponieważ różnią się one od siebie. Bardzo pomocnym jest też zasięgnięcie opinii starszych kolegów, którzy uczęszczali na dany kierunek czy uniwersytet. Dzięki temu będziemy bogatsi o opinie, których nie ma na stronach rekrutacyjnych. Ale pamiętaj, wybór końcowy należy do Ciebie.
Rozkminił: Patryk Ochowiak
Grafika: Rafał Mazurek