w ,

Dlaczego nie jeść mięsa?

Chcesz rzucić mięso? Dlaczego nie jeść mięsa i dlaczego jest niezdrowe? Przygotowaliśmy 7 powodów, dla których warto ograniczyć spożycie mięsa.

dlaczego nie jeść mięsa dlaczego mięso jest niezdrowe dlaczego nie warto jeść mięsa

Dlaczego nie jeść mięsa? Kuchnia wegetariańska oraz wegańska zdobyła w ostatnich latach dużą popularność. Sklepy rozszerzają wybór zamienników mięsa i gotowych potraw bez tego składnika, a restauracje prześcigają się w nowych pomysłach na ciekawy posiłek bez mięsa. Czasem jednak zadajemy sobie pytanie: ale po co to wszystko? Dlaczego mam nie jeść mięsa? Przygotowaliśmy więc 7 powodów, dla których warto ograniczyć spożycie mięsa.

Dlaczego nie jeść mięsa?

1. Żeby chornić zwierzęta

To nie tajemnica że zwierzęta czują, myślą i są inteligentne. To samo tyczy się zwierząt hodowlanych, które nie odbiegają w zachowaniu i inteligencji chociażby kotom czy psom. Niestety, branża mięsna nie jest łaskawa dla zwierząt hodowlanych. Hodowla na masową skalę oznacza, że zwierzęta są pozbawione kontaktu ze światem zewnętrznym, są przetrzymywane w bardzo ciasnych, brudnych przestrzeniach oraz jest używana wobec nich siła, np. gdy trzeba je przemieścić lub przetransportować do rzeźni. Krowy, świnie i inne zwierzęta hodowlane w naturalnych warunkach żyją długo, tworzą rodziny, okazują radość, przywiązują się do ludzi oraz mają silną więź ze swoim potomstwem.

Dlaczego nie jeść mięsa?

2. Żeby chronić środowiska

Zgodnie z raportem Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, hodowla zwierząt na ubój to jedna z głównych przyczyn ciągle pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Oprócz tego, to właśnie hodowla zwierząt na mięso jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o winowajców globalnego ocieplenia. Hodowla zwierząt to także zanieczyszczenia powietrza i wody. Jeśli więc chcemy uratować środowisko i przejmujemy się dalszym rozwojem sytuacji na naszej planecie, ograniczenie lub całkowite zaprzestanie jedzenia mięsa to krok, na który powinniśmy zdecydować się od razu.

Dlaczego nie jeść mięsa?

3. Żeby chronić własne zdrowie

Niezliczone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości: mięso nie jest zdrowe. Szczególnie to wysoko przetworzone jak bekon, salami lub parówki. Ale nie tylko, bowiem jagnięcina, wołowina i wieprzowina uznane są za drugi najbardziej groźny, zaraz po wyżej wymienionych przetworach, czynnik kancerogenny. Jedzenie mięsa to także zwiększone ryzyko chorób serca oraz podwyższony poziom cholesterolu. Jeśli więc chcemy zadbać o swoje zdrowie, warto pominąć mięso w naszych daniach.

Dlaczego nie jeść mięsa?

4. Żeby unikać chorób odzwierzęcych

Nawet w najlepiej nadzorowanych i testowanych hodowlach zwierząt na ubój pojawiają się choroby. Niehigieniczne warunki oraz bardzo małe odstępy (lub ich zupełny brak) pomiędzy zwierzętami to idealne warunki do rozprzestrzeniania się groźnych chorób. Przez zjedzenie zakażonego mięsa możemy zakazić się tasiemcem, ptasią grypą bądź włośnicą. A to tylko niektóre z licznych chorób, którymi można się zakazić jedząc mięso. Nawet tak znaczący ostatnio koronawirus ma pochodzić z nietoperza, którego spożył człowiek.

Dlaczego nie jeść mięsa?

5. Żeby schudnąć

Nie ma wątpliwości że to, co jemy, wpływa na masę naszego ciała. Co ciekawe, osoby jedzące mięso są aż 3 razy bardziej narażeni na otyłość niż wegetarianie. Co jeszcze bardziej szokujące, wartości te wzrastają jeszcze bardziej w porównaniu do wegan, gdyż osoby jedzące mięso w porównaniu do wegan są narażeni na otyłość aż zatrważające 9 razy bardziej! Tak więc jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej wagi lub zrzuceniu paru zbędnych kilogramów, niejedzenie mięsa, a najlepiej także jajek oraz nabiału, to świetny pomysł.

Dlaczego nie jeść mięsa?

6. Żeby minimalizować głód na świecie

Badania pokazują, że kalorie z upraw jedzenia wystarczyłyby na nakarmienie około 11 miliardów ludzi. To więcej niż jest nas obecnie na świecie. Dlaczego więc głód to nadal tak poważny problem na skalę światową? Właśnie, między innymi, przez hodowlę zwierząt na mięso. Jedzenie którym karmi się zwierzęta z powodzeniem mogłoby wyżywić ogrom osób, ale nie jest to możliwe, gdyż wciąż hodowli jest mnóstwo. A zwierzęta oczywiście potrzebują ton jedzenia, ogromnych ilości wody i miejsca do życia. Gdyby usunąć te czynniki i zasilić te kraje, w których głód jest dużym problemem, uprawami które zostały przeznaczone dla zwierząt, problem głodu mógłby zniknąć.

Dlaczego nie jeść mięsa?

7. Żeby mieć nowe doznania kulinarne

Jesteśmy ciekawi nowych smaków i różnych kuchni z całego świata. Dieta wegetariańska lub wegańska to świetna okazja aby poszaleć w kuchni! Obecnie w każdym większym sklepie można dostać świetne zamienniki mięsa, zdrowe roślinne burgery lub roślinne mleka, które przez brak zawartości laktozy są bardziej łaskawe dla naszego układu pokarmowego. Przez wykluczenie mięsa z diety częściej sięgamy po warzywa, chociażby właśnie w formie burgerów lub roślinnych kotletów, co ma realny i długofalowy wpływ na nasze zdrowie.

Jak widać, warto spróbować ograniczyć spożycie mięsa. Nie tylko ma to znaczenie dla naszego ciała, ale również dla zwierząt oraz środowiska. Obecnie opcji wegetariańskich w restauracjach i sklepach przybywa, a zamienniki do złudzenia przypominają smak i właściwości faktycznego mięsa. Nic, tylko próbować i kombinować w kuchni! Na zdrowie!

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

francuski pocałunek calowanie po francusku

Francuski Pocałunek

Arachnofobia strach przed pająkami lęk przed pająkami

Arachnofobia – lęk przed pająkami