zaskakujące zjawiska atmosferyczne
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne – top 5!

Zastanawialiście się kiedyś jakie są zaskakujące zjawiska atmosferyczne na naszej planecie? A może zaskoczyło Was kiedyś piękno nieba? W tym artykule poznacie 5 zjawisk atmosferycznych wraz z ich nazwami.

Czym są zjawiska atmosferyczne?

Zjawiska atmosferyczne powstają, gdy światło Słońca lub Księżyca wchodzi w interakcję z żywiołami w powietrzu lub atmosferze. Często światło emitowane przez Słońce lub Księżyc jest rozpraszane, odbijane lub załamywane przez żywioły. Wiele zjawisk atmosferycznych występuje bardzo rzadko, lecz dzięki wykonanym zdjęciom możemy wszyscy podziwiać naszą matkę naturę. 

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne — top 5!

5. Halo 22°

Halo 22°, czyli duże, piękne kręgi, które pojawiają się wokół Słońca lub Księżyca, jeśli odpowiednie warunki są obecne w atmosferze. Światło Słońca i Księżyca może być załamane od kryształów lodu na dużych wysokościach, jeśli kryształy te są obecne, a następnie wykryte przez oko.

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne - Halo 22

4. Zorza polarna

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne — Zorza Polarna, czyli wynikające z wnikania cząsteczek Słońca do atmosfery ziemskiej w pobliżu bieguna północnego i południowego, te piękne zjawiska typowo można zobaczyć w pobliżu kręgów arktycznych i krajach takich jak Finlandia.

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne - zorza polarna

3. Zjawiska atmosferyczne — Pas Wenus

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne — Pas Wenus, czyli różowy lub czerwony pas, który znajduje się około 10 stopni nad wschodnim horyzontem tuż po zachodzie Słońca, lub 10 stopni nad zachodnim horyzontem przed wschodem Słońca. Różowy pas spoczywa na ciemniejszym, szarym lub niebieskim pasie, który jest cieniem Ziemi.

2. Cienie promieni zmierzchowych

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne — cienie promieni zmierzchowych, czyli duże promienie światła słonecznego na niebie, które z perspektywy obserwatora wydają się spotykać lub zbiegać na Słońcu. Te promienie są w rzeczywistości równoległe, ale wydają się zbiegać ze względu na duże odległości między obserwatorem, horyzontem i Słońcem.

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne - cienie promieni zmierzchowych

1. Zielony promień lub zielony błysk

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne — zielony promień lub zielony błysk, czyli prawie mityczne zjawisko, które powstaje, gdy zieleń w spektrum światła załamuje się w atmosferze w miarę zachodzącego lub wschodzącego słońca. Trwa ono tylko kilka sekund, a o tych, którzy je widzą, mówi się, że mają ogromne szczęście!

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne - zielony błysk

Zaskakujące zjawiska atmosferyczne — podsumowanie

Udało Wam się zobaczyć któreś z powyżej wymienionych zjawisk atmosferycznych? Znaliście je wszystkie? Może powyższe zdjęcia zachęcą Was do częstszego patrzenia w niebo i zachwycania się pięknem, które tworzy dla nas matka natura.

 

Źródła: https://www.phenomena.org/atmospheric/ 
Autor: Tomasz Muszyński
Korekta i redakcja: Magdalena Urbańska

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zastanawiałeś się kiedyś jaki jest najbardziej dochodowy film? Interesujesz się kinem? Dowiedz się, jakie są najbardziej dochodowe filmy w historii kina.

Najbardziej dochodowe filmy

Jest 177147 sposobów na to jak wiązać krawat. Nie musisz znać wszystkich. Poznaj kilka najpopularniejszych sposobów na to jak zawiązać krawat krok po kroku. Jak się wiąże krawat

Jak zawiązać krawat krok po kroku?