ciekawostki o zwierzętach ciekawostki o delfinach
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Ciekawostki o zwierzętach – dlaczego pies ma zimny nos?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego kot miauczy lub czemu pies ma zimny nos? Chcieliście poznać ciekawostki o zwierzętach, na przykład ciekawostki o delfinach? Jeśli tak, przeczytajcie ten artykuł!

Fakty ze świata zwierząt

Świat zwierząt jest pełen niespodzianek. Te małe stworzenia nigdy nie przestają nas zadziwiać. Przez wieki natura udoskonaliła ich cechy tak, aby były w stanie jak najlepiej przystosować się do otoczenia. Dlatego dziwne bądź niezrozumiałe dla nas zachowania zwierząt mają swoje konkretne przyczyny w przyrodzie. Świat zwierząt bezustannie nie przestaje nas zadziwiać niesamowitymi faktami. Niektóre ciekawostki o delfinach, kotach i innych zwierzakach są naprawdę absurdalne! Poniżej przedstawiamy ciekawostki o zwierzętach, które tłumaczą niektóre z ich niezrozumiałych dla nas zachowań.

Dlaczego kot miauczy? Ciekawostki o zwierzętach

Jeżeli masz kota, na pewno zastanawiałeś się, co próbuje Ci on zakomunikować swoim mruczeniem. Okazuje się, że przyczyn może być wiele – może to być na przykład oznaką choroby bądź tego, że kot jest głodny. Oczywiście miauczenie ma swoją przyczynę w naturze kotów. Kot, będąc jeszcze małym, miauczy, aby komunikować się z matką, która odpowiada mu w ten sam sposób. Koty często mruczą, kiedy są głaskane bądź przytulane przez swojego właściciela. Najprawdopodobniej miauczenie jest dźwiękiem, który wydaje kot czując się bezpiecznie, kiedy jest zrelaksowany lub prosi o opiekę. 

ciekawostki o zwierzętach ciekawostki o delfinach

Dlaczego pies ma zimny nos? Ciekawostki o zwierzętach

Kolejne ciekawostki o zwierzętach – dlaczego nos psa jest zimny? Zimny nos często jest wyznacznikiem zdrowia psa. Często mówi się, że jeżeli nos psa jest suchy lub ciepły to oznacza to chorobę. Czy to prawda? Nos to najbardziej czuły zmysł u psa i to właśnie przy jego pomocy pies otrzymuje najwięcej informacji. Znacznie więcej niż człowiek przy użyciu zmysłu wzroku. Ogólnie mówiąc, wilgotny nos u psa pozwala mu na odczuwanie ciepła danej istoty żywej nawet z dużej odległość. Jest to niezbędne do przetrwania, ale także przydatne podczas polowania. Pies odziedziczył tę cechę od swojego dawnego przodka – wilka. Zimny nos poprawia więc zdolności węchowe psa. Także służy do termoregulacji. Pies nie posiada gruczołów potowych, dlatego ochłodzić organizm może jedynie dzięki nosowi oraz łzom. Może się zdarzyć, że podczas upałów nos pozostaje ciepły, dlatego należy zadbać o odpowiednie nawodnienie pupila.

Dlaczego niektóre papugi potrafią mówić?

Na tym nie kończą się ciekawostki o zwierzętach. Niektóre papugi potrafią wydawać dźwięki podobne do ludzkich do takich gatunków należy na przykład papuga żako. Układ oddechowy tych gatunków jest podobny do ludzkiego, dzięki czemu z łatwością przychodzi im emitowanie dźwięków podobnych do ludzkiej mowy. Papuga niektóre słowa kojarzy z określonymi sytuacjami i przyzwyczaja się do ich powtarzania. Ptak może nauczyć się zwracać na siebie uwagę poprzez pozdrowienie, które wcześniej kilkukrotnie usłyszał. Wszystko zależy od relacji ptaka z właścicielem, dlatego warto poświęcić trochę czasu na „rozmowę” z papugą. W ten sposób będzie ona mogła łatwiej nauczyć się kilku słów. Istnieje także większe prawdopodobieństwo, że będzie wypowiadać je poprawnie. 

Dlaczego pies merda ogonem? Ciekawostki o zwierzętach

Niektóre ciekawostki o zwierzętach są powszechnie znane, jednak nie zastanawiamy się długo nad nimi. Do takich zachowań należy między innymi psie machanie ogonem. Ten sygnał powszechnie kojarzy się pozytywnie. Najczęściej rozumiany jest jako radość pupila. Jednak często zauważa się, że pies macha ogonem, kiedy czuje się zdenerwowany, na przykład kiedy widzi innego psa. Ten sygnał najczęściej jest sposobem na zakomunikowanie przez psa, że jest gotowy, czujny, a może nawet niespokojny lub po prostu obawia się czegoś, co ma się wydarzyć. Dlatego jeśli nieznany nam pies macha ogonem, należy zachować dystans oraz obiektywnie ocenić sytuację.

ciekawostki o zwierzętach ciekawostki o delfinach

Dlaczego srokę przyciągają błyszczące przedmioty? Ciekawostki o zwierzętach

Czy wiedziałeś, że sroka to jedno z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie? Jest jedynym ptakiem, który zdaje sobie sprawę, że obraz odbijający się w lustrze jest jego odbiciem. Sroka zyskała jednak negatywne przezwisko “złodziejki”. Mówi się, że przyciągają ją błyszczące rzeczy i często kradnie różne błyskotki. W rzeczywistości ptak zwraca uwagę na to, co się błyszczy. Takie elementy służą sroce jako ozdoba gniazda: uważa się, że samiec przywiązuje wagę do wyglądu i w ten sposób chce zadowolić samicę.

Delfiny też mają swoje imiona. Ciekawostki o delfinach

Śmieszne ciekawostki o zwierzętach na tym się nie kończą. Czy wiedziałeś, że delfiny wołają się po imieniu? Okazuje się, że delfiny szukają się nawzajem i rozróżniają za pomocą specyficznych dźwięków. Każdy z nich jest inny w zależności od poszczególnego delfina – podobnie do ludzkich imion. Ta zaskakująca cecha delfinów potwierdzona została wieloma badaniami. Dźwięk, który wydają delfiny nie służy jedynie do przekazywania informacji o zagrożeniu, ale także do zwyczajnego przywołania konkretnego delfina.

ciekawostki o zwierzętach ciekawostki o delfinach

Ciekawostki o delfinach, srokach i innych zwierzętach...

Ciekawostki o zwierzętach nigdy się nie kończą, zwierzęta ciągle zaskakują nas czymś nowym. Bez przerwy można wymieniać nowe interesujące fakty. Oczywiście nie wszystkie z nich są nam znane i ciągle prowadzone są nowe badania nad zachowaniem zwierząt. Czy znałeś już wcześniej te ciekawostki o zwierzętach? Która z nich zaskoczyła Cię najbardziej?

Rozkminiła: Klaudia Szpytma
Redakcja: Marta Helis
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Nadmierne poleganie na technologii wywołuje stres albo nawet uzależnienie od Internetu. Dlaczego warto zdecydować się na cyfrowy detoks czy digital detox?

Cyfrowy detoks

Współcześni ludzie wytworzyli wiele różnych kultur. Czym globalizacja i homogenizacja? Jakie są skutki globalizacji? Czy jest ona pozytywna czy negatywna?

Globalizacja – Czy Ty też jesteś jak inni?