jakie mogą być postanowienia noworoczne
w ,

Jakie mogą być postanowienia noworoczne i jak je wybrać?

Na początku Nowego Roku jest w nas pragnienie zmiany, podjęcia decyzji, która odmieni nasze życie. Jak wybrać i jakie mogą być postanowienia noworoczne?

Na początku nowego roku w większości z nas jest pragnienie zmiany, podjęcia jakiejś decyzji, która odmieni nasze życie. Jakie mogą być postanowienia noworoczne i jak wybrać te dobre postanowienia noworoczne? Nie mniej ważne jest też pytanie jak zrealizować postanowienia noworoczne, które wybraliśmy? Chcemy pozbyć się złych nawyków albo nabyć nowe, dobre. Jednak jak często zdarza nam się zniechęcić po miesiącu, czy nawet po kilku tygodniach? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak jest? Dlaczego nagle nie udaje Ci się poświęcić pół godziny dziennie na rozciąganie, a przeczytanie rozdziału książki po angielsku wydaje się niewykonalne?

Zastanawiałeś się kiedyś Jakie mogą być postanowienia noworoczne? Spróbuję dać Ci kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w wybraniu postanowień na ten rok.

SMART - Jak wybrać i jakie mogą być postanowienia noworoczne?

Na pewno słyszałeś o metodzie SMART. Jest to akronim od angielskich słów specific, measurable, ambitious, realistic, time-bound. Czy jednak wiesz, jak ją wykorzystać do określenia swoich postanowień noworocznych?

Jakie mogą być postanowienia noworoczne? Według metody SMART cele (czyli nasze postanowienia) powinny być:

Specific – skonkretyzowane; nie mogą pozwalać na dowolność interpretacji.

Measurable – mierzalne; czyli w którym konkretnym momencie dany cel będziesz mógł uznać za osiągnięty.

Ambitious – ambitne; czyli stawiające pewne wyzwanie, dzięki któremu możesz się rozwinąć, nie za łatwe, wtedy szybko się zniechęcisz.

Realistic – realistyczne; cele muszą być ambitne, ale nie mogą być za trudne, bo również wtedy ryzykujesz zniechęceniem, żalem do samego siebie i frustracją. Cele muszą być osiągalne, dostosowane do twoich możliwości.

Time-bound – określone w czasie; określ dokładnie kiedy zaczynasz i kiedy kończysz.

PROCES - Jak wybrać i jakie mogą być postanowienia noworoczne?

Możemy wyróżnić dwa typy celów: skoncentrowane na rezultacie albo na procesie.

W przypadku pierwszego, po osiągnięciu konkretnego rezultatu (np. schudnięciu 5kg), przerywamy środki podjęte w trakcie jego realizacji (zaprzestajemy diety i ćwiczeń). Niestety często niedługo potem wracamy do poprzedniego stanu rzeczy (w naszym przykładzie przybywa nam z powrotem 5kg).

Dlatego w takich sytuacjach dużo skuteczniejsze są cele skoncentrowane na procesie. Bo, tak naprawdę, jeden duży cel składa się z wielu mniejszych postanowień i to na nich powinniśmy się skupiać. Więc, kiedy chcemy schudnąć te 5kg, zastanówmy się najpierw, jak chcemy to osiągnąć. Możemy na przykład postanowić, że będziemy ćwiczyć 10min dziennie, codziennie, przez miesiąc. Wtedy codziennie będziemy usatysfakcjonowani jednym osiągniętym celem. W ten sposób wypracujemy sobie nawyk, który pozostanie z nami również po utracie tych nieszczęsnych 5kg, a który będzie sprawiał, że czujemy się zdrowsi i silniejsi.

CEL - Jakie mogą być postanowienia noworoczne?

No dobrze, ale jak to wszystko dostosować do naszych postanowień noworocznych? Jakie mogą być postanowienia noworoczne?

Przenieśmy się z obszaru aktywności fizycznej do umysłowej: załóżmy, że chcesz nauczyć się hiszpańskiego (skonkretyzowany) do poziomu B1 (mierzalny) do końca grudnia (określony w czasie). Cel jest ambitny, ponieważ teraz znasz po hiszpańsku jedynie kilka podstawowych zwrotów. Jest również możliwy do zrealizowania przy twoim obecnym trybie życia (osiągnięcie poziomu C1 byłoby zdecydowanie zbyt trudne).

Teraz zadaj sobie pytanie: jak mogę to osiągnąć? Znów pomyśl nad konkretami, małymi kroczkami, które wyrobią w tobie nawyk. Je również oprzyj na metodzie SMART, na przykład: w każdy poniedziałek od 16:00 do 16:30 będę uczyć się słownictwa z podręcznika; w każdy wtorek o godzinie 17:00 pochylę się nad jednym zagadnieniem gramatycznym; w każdą środę po śniadaniu przeczytam jeden akapit książki po hiszpańsku, i tak dalej. Najważniejsze, żeby to były kroki, które na pewno jesteś w stanie podjąć i nie będziesz mógł ich dowolnie zinterpretować.

PORAŻKI - Jakie mogą być postanowienia noworoczne i jak je właściwie wybrać?

Bardzo możliwe, że w pewnym momencie coś ci się nie uda, nie zrealizujesz postanowienia z braku czasu, energii czy innych wypadków losowych. Nie przejmuj się! Jesteś człowiekiem i masz prawo do błędów. Ważne, żebyś się nie poddał i zaczął jeszcze raz. Zobaczysz, z każdym dniem będzie coraz łatwiej!   Powodzenia w realizowaniu celów i szczęśliwego nowego roku! Żródła:

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

Zarobki w Apple Microsoft Amazon Facebook Google Twitter Instagram Ile się zarabia w Jakie są zarobki w

Ile zarabia się w Apple, Google, Amazon czy Facebooku?

Kalevala fiński epos narodowy elias lonnrot

Kalevala – Czym Jest Ten Fiński Epos Narodowy?