Od czasu wynalezienia pierwszego samochodu przez Carla Benza technologia ruszyła znacznie do przodu. Pierwsza maszyna nazywana samochodem rozwijała zawrotną prędkość 16 km/h. Dla porównania najszybsze pojazdy świata osiągają rekord prędkości powyżej 400 km/h!. Dowiedz się jaki jest najszybszy pojazd świata
Najszybsze pojazdy świata-supersamochody
Fani motoryzacji na pewno znają to pojęcie opisujące sportowe samochody osiągające zawrotne prędkości. Różnią się od zwykłych aut wyglądem, osiągami i przede wszystkim ceną. Najszybsze pojazdy świata zwykle kojarzą się z takimi markami jak Ferrari, Porsche czy Lamborghini, ale to nie one są najszybszymi. Okazuje się bowiem, że najszybszymi supersamochodami są auta ze stajni Bugatti, Koenigsegga i Hennessey. W następnej części zaprezentujemy Wam listę 6 najszybszych supersamochodów. Warto pamiętać, że czynnikiem zasadniczym tej listy jest rekord prędkości pojazdu
Najszybsze samochody świata
6.Bugatti Veyron Super Sport - 431 km/h
Jest to ulepszona wersja Bugatti Veyron. Zmieniono w niej przede wszystkim moc silnika i aerodynamikę w celu osiągnięcia jak najwyższej prędkości. Model posiada elektroniczną blokadę prędkości nastawioną na 415 km/h, ponieważ przy wyższej prędkości istnieje ryzyko rozerwania opon. Pierwszy rekord pojazdu pobił prezenter Top Gear James May 4 lipca 2010 roku na torze Ehra-Lessien niedaleko Wolfsburga. Osiągnął wtedy prędkość 417,61 km/h. Później tego samego dnia kierowca testowy Bugatti Pierri Henri Raphanel ustanowił oficjalny rekord świata na tamten moment w prędkości wynoszący 431,07 km/h. Dzięki temu Bugatti Veyron Super Sport to najszybszy pojazd świata dopuszczony do ruchu drogowego, a rekord prędkości zapisano w Księdze Rekordów Guinnessa.

5. Hennessey Venom GT - 435 km/h
Pechowiec na tej liście. Bazujący na Lotusie Exige oraz Lotusie Elise Hennessey Venom GT nieoficjalnie pobił rekord prędkości Bugatti Veyron Super Sport. W lutym 2014 roku na pasie startowym Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego zespół Hennessey zarejestrował prędkość maksymalną Venoma GT wynoszącą 435,31 km/h. Niestety, wynik ten nie został zaliczony do Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ do jego pobicia trzeba pokonać owalny tor, a Venom GT jechał wzdłuż pasa startowego w jednym kierunku. Dodatkowo wymagane jest co najmniej 30 wyprodukowanych egzemplarzy w celu uznania pojazdu za seryjnie produkowany, a tylko takie mają możliwość pobicia rekordu. Nie zmienia to faktu, że nieoficjalnie jest to piąty najszybszy pojazd świata dopuszczony do ruchu drogowego.

4. Koenigsegg Agera RS - 447 km/h
Supersamochód szwedzkiego producenta Koenigsegg. Nazwa modelu pochodzi od szwedzkiego czasownika “agera”, oznaczającego „działać” lub w tym kontekście „działaj!”. Oprócz licznych rekordów świata w przyspieszeniu oraz próbach 0-400-0 km/h Koenigsegg Agera RS pobił również rekord Bugatti Veyron z miejsca szóstego na naszej liście. W październiku 2017 roku na 18-kilometrowej trasie między Las Vegas i Pahrump w USA osiągnięto prędkości 458 km/h oraz 436 km/h dając średni rekord prędkości 447 km/h.

3. SSC Tuatara - 455 km/h
Historia prób pobicia rekordu przez Tuatarę jest bardzo kontrowersyjna. W 2020 roku SSC nagrało film, w którym rzekomo pobito rekord świata i to ze sporą przewagą, bo na aż 508 km/h. Film nagrano na tej samej trasie, na której Agera RS pobił rekord. Na nieszczęście SSC wielu analityków podważało prawdziwość nagrania. Pod koniec 2020 roku producent przyznał się, że wyniki próby były nieprawdziwe, a Tuatara nie przebiła nawet granicy 483 km/h. Aby ratować swój wizerunek i lata pracy nad Tuatarą, firma nie poddawała się w próbie pobicia rekordu. W styczniu 2021 podczas próby rejestrowanej przez liczne systemy pomiarowe Larry Caplin osiągnął średnią prędkość maksymalną wynoszącą 455,3 km/h. W maju 2022 ten sam kierowca osiągnął prędkość maksymalną 475 km/h, jednak była to próba w jednym kierunku, więc nie uznano jej jako rekord prędkości.

2. Hennessey Venom F5 - 484 km/h
Hennessey Venom F5 to swego rodzaju ewenement na liście, ponieważ nie ma jeszcze nagrań z przejazdu tego supersamochodu. Wyprodukowano tylko 24 modele, przez co nie będzie on mógł konkurować o oficjalny wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Producent zapewnia, że najszybszy pojazd świata ze stajni Hennessey osiąga prędkość do 484 km/h. O ile Hennessey nie fałszował w przeszłości wyników prób pobicia rekordu, o tyle nie mamy pewności czy Venom F5 rzeczywiście potrafi rozpędzić się do 484 km/h.

1.Bugatti Chiron Super Sport 300+ - 490,5 km/h.
Podczas próby testowej wykonanej przez Andy’ego Wallace’a na torze Ehra-Lessien osiągnięto rekord prędkości 490,5 km/h. Pojazd, którym jechał Wallace różnił, się jednak od finalnego produktu Bugatti. W aucie Wallace zmniejszono zawieszenie, zamontowano klatkę bezpieczeństwa, sportowe siedzenia. Dodatkowo w finalnym Chironie SS 300+ zamontowano blokadę prędkości, dzięki której maksymalna prędkość wynosi 440 km/h.
Najszybszy pojazd świata-samochód odrzutowy Thrust SSC - 1228 km/h
Pomimo pierwszego miejsca zajętego przez Bugatti Chiron SS 300+ nie jest on najszybszym lądowym pojazdem na świecie. Brytyjski samochód odrzutowy Thrust SSC (nie, to nie ta sama firma od przekrętu z Tuatarą) pobił w 1997 roku rekord świata w najszybszej odnotowanej prędkości maksymalnej. Prowadzony przez brytyjskiego pilota wojskowego Andy’ego Greena pojazd osiągnął zawrotny rekord prędkości 1228 km/h! Obecnie Thrust SSC jest dostępny do zwiedzania w Muzeum Transportu w Coventry.

Najszybsze pojazdy świata-inne kategorie
Najszybszy motocykl świata-Ack Attack - 605 km/h
Pojazd specjalnie skonstruowany z myślą o biciu rekordów prędkości. Jest to pojazd zaliczany do motocykli. Dzięki swojej budowie i opływowości jest w stanie osiągnąć wysokie prędkości, dlatego też jest on obecnie rekordzistą w swojej kategorii.

Najszybszy rower świata-AeroVelo Eta - 144 km/h
Rower ten jest charakterystyczny ze względu na swój futurystyczny, opływowy kształt. Dzięki niemu wiatr nie spowalnia pojazdu, który może osiągnąć jeszcze większe prędkości. Obecny rekord prędkości został ustanowiony w 2016 roku przez Todda Reicherta.

Najszybszy pojazd gąsienicowy świata - FV101 Scorpion - 82 km/h
Czołg lekki brytyjskiej armii przeznaczony do zwiadu i wsparcia ogniowego. Produkowany od 1973 roku po dziś dzień służy w wielu krajach, jednak w samej Wielkiej Brytanii został oddalony ze służby w 1994 roku.

Najszybszy pojazd szynowy-sanie rakietowe Super Roadrunner - 10,326 km/h
W 2003 roku Siły Powietrzne USA przeprowadziły testy, podczas których odnotowano rekord prędkości ponad 10 tysięcy kilometrów na godzinę. Pojazdem testowym były bezzałogowe sanie z silnikami rakietowymi. Najszybszą prędkością sań rakietowych z załogą było 1017 km//h w 1954 roku w pojeździe Sonic Wind 1. Prowadził go John Stapp i tak, on tam po prostu siedział podczas przemieszczania się z prędkością ponad tysiąca kilometrów na godzinę!

Najszybszy kołowy pociąg na świecie-TGV POS V150 - 574 km/h
Specjalny projekt francuskiego TGV mający na celu ustanowienie nowego rekordu w prędkości pociągu. Udało się to w 2007 roku, gdy na odcinku niedaleko wioski Le Chemin pociąg osiągnął prędkość 574 km/h.

Najszybszy pociąg typu maglev-SCMaglev L0 Series Shinkansen - 603 km/h
Maglev to typ pociągów przemieszczający się na zasadzie lewitacji magnetycznej. Dzięki systemowi magnesów zainstalowanych w pociągu i odpowiednich cewek zamontowanych w torach. W praktyce oznacza to tyle, że pociąg jest jednocześnie unoszony na ok. 100 mm w powietrze i napędzany do przodu. Ta skomplikowana technologia powoduje, że pociągi typu maglev osiągają niezwykłe prędkości. Rekordzistą jest japoński SCMaglev L0 Series Shinkansen.

Najszybszy bezzałogowy pojazd powietrzny-HTV-2 - 21,245 km/h
Jest to bez wątpienia największy nieoficjalny rekord prędkości na świecie. HTV-2 to amerykański projekt, który docelowo ma umożliwić dotarcie bezzałogowego bombowca hipersonicznego w dowolne miejsce na Ziemi w godzinę.

Najszybszy załogowy pojazd powietrzny-North American X-15 - 7270 km/h
Statek hipersoniczny zasilany rakietowo wchodzący w skład floty Stanów Zjednoczonych. Wyprodukowano 3 egzemplarze, na których latało łącznie 12 pilotów-zarówno wojskowych jak i cywilnych. Jeden z nich-William J. Knight w 1967 roku pobił rekord prędkości załogowego pojazdu. Osiągnął on rekord prędkości 7270 km/h.

Rozkminił: Patryk Ochowiak
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Hubert Kalinowski
GIPHY App Key not set. Please check settings