Do takiej grupy z pewnością należą zapalniczki gazowe, które szybko stały się jednymi z najpopularniejszych w całej branży. Cechuje je zdolność do bezproblemowego uzyskania płomienia, a one same mogą dzielić się na kilka rodzajów. W poniższym wpisie postaramy się nieco przybliżyć obraz zapalniczek gazowych osobom, które nie miały do czynienia z tymi urządzeniami. Zapraszamy!
Dlaczego wynaleziono zapalniczkę?
Ludzie od zawsze poszukiwali metod na szybkie wzniecenie ognia. Pozyskiwanie go za pomocą krzesiwa było bardzo uciążliwe i monotonne. Wydawało się, że przełomem było pojawienie się zapałek. Te jednak w tamtych czasach były niezbyt korzystne dla zdrowia, a sam fosfor mógł doświadczyć samozapłonu. Szybko więc zdecydowano się na szukanie nowych sposobów, które mogłyby w przyszłości przyczynić się do poprawy jakości życia każdego człowieka.
Pierwszym, odważnym krokiem okazało się wynalezienie zapalniczek benzynowych. Posiadają one szereg zalet i są obecnie uznawane za jedne z bardziej prestiżowych rodzajów. Używają ich głównie kolekcjonerzy i pasjonaci. Sprzęty te są przeważnie drogie i raczej większość osób nie ma potrzeby ich kupowania. Szukano więc tańszej alternatywy, aż opracowano koncepcję zapalniczki gazowej. Ta zawiera w sobie płynny butan i może występować w formie zarówno jednorazowej, jak i wielorazowego użytku.

Jak działa zapalniczka gazowa?
Wbrew pozorom, zapalniczki gazowe posiadają bardzo prostą budowę i intuicyjny schemat działania. Dlatego też ich cena jest zazwyczaj dużo niższa od odmian zasilanych benzyną czy naftą. Do wzniecenia ognia potrzeba oczywiście gazu i iskry. Sprężony butan jest szczelnie zamknięty w konkretnym cylindrze. Po wciśnięciu przycisku odchylana jest blaszka, z której czynnik zaczyna ulatywać i tworzyć mieszankę gazowo-powietrzną. Do powstania iskry konieczny jest tzw. mechanizm kołowy. Małe kółeczko, stworzone najczęściej z hartowanej stali, przy każdorazowym przekręceniu ociera się o kamień w zapalniczce, co powoduje iskrę. To właśnie dlatego ważne jest, ażeby odpowiednio szybko połączyć ruch obrotu kółka z wciśnięciem przycisku. Niemal każdy jest w stanie robić to odruchowo jednym palcem, choć zdarzają się osoby mające z tym niemały problem.
Zapalniczka jednorazowa czy wielokrotnego użytku? Rodzaje zapalniczek
Zapalniczki gazowe w formie jednorazówek są na pewno najtańszymi na rynku. Ich jedyną wadą jest to, iż jak sama nazwa mówi – są jednorazowe. Po skończeniu się gazu w zbiorniku, takie urządzenie jest do wyrzucenia. Tego nie można powiedzieć o odmianie wielokrotnego użytku, taka zapalniczka posiada możliwość uzupełnienia gazu. Takie sprzęty nie są znacznie droższe od wcześniej opisywanych, a najczęściej określa się je mianem „clipperów”.
GIPHY App Key not set. Please check settings