Nie wiesz czym charakteryzują sie zapalniczki gazowe? Dlaczego zostały wynalezione? Jakie są rodzaje zapalniczek gazowych? Przeczytaj nasz artykuł
w

Zapalniczki gazowe – dlaczego stały się tak popularne na całym świecie?

Wynalezienie zapalniczek było przełomowym odkryciem ubiegłego wieku. Choć początki tych urządzeń mogły być obserwowalne nawet w 1823 roku, to wciąż XX wiek uznaje się za kluczowy w tej kwestii. Właśnie wtedy powstały pierwsze sprzęty o niewielkich rozmiarach, które można było nosić przy sobie w pełni bezpiecznie i bez jakichkolwiek ograniczeń.

Do takiej grupy z pewnością należą zapalniczki gazowe, które szybko stały się jednymi z najpopularniejszych w całej branży. Cechuje je zdolność do bezproblemowego uzyskania płomienia, a one same mogą dzielić się na kilka rodzajów. W poniższym wpisie postaramy się nieco przybliżyć obraz zapalniczek gazowych osobom, które nie miały do czynienia z tymi urządzeniami. Zapraszamy!

Dlaczego wynaleziono zapalniczkę?

Ludzie od zawsze poszukiwali metod na szybkie wzniecenie ognia. Pozyskiwanie go za pomocą krzesiwa było bardzo uciążliwe i monotonne. Wydawało się, że przełomem było pojawienie się zapałek. Te jednak w tamtych czasach były niezbyt korzystne dla zdrowia, a sam fosfor mógł doświadczyć samozapłonu. Szybko więc zdecydowano się na szukanie nowych sposobów, które mogłyby w przyszłości przyczynić się do poprawy jakości życia każdego człowieka.

Pierwszym, odważnym krokiem okazało się wynalezienie zapalniczek benzynowych. Posiadają one szereg zalet i są obecnie uznawane za jedne z bardziej prestiżowych rodzajów. Używają ich głównie kolekcjonerzy i pasjonaci. Sprzęty te są przeważnie drogie i raczej większość osób nie ma potrzeby ich kupowania. Szukano więc tańszej alternatywy, aż opracowano koncepcję zapalniczki gazowej. Ta zawiera w sobie płynny butan i może występować w formie zarówno jednorazowej, jak i wielorazowego użytku.

Jak działa zapalniczka gazowa?

Wbrew pozorom, zapalniczki gazowe posiadają bardzo prostą budowę i intuicyjny schemat działania. Dlatego też ich cena jest zazwyczaj dużo niższa od odmian zasilanych benzyną czy naftą. Do wzniecenia ognia potrzeba oczywiście gazu i iskry. Sprężony butan jest szczelnie zamknięty w konkretnym cylindrze. Po wciśnięciu przycisku odchylana jest blaszka, z której czynnik zaczyna ulatywać i tworzyć mieszankę gazowo-powietrzną. Do powstania iskry konieczny jest tzw. mechanizm kołowy. Małe kółeczko, stworzone najczęściej z hartowanej stali, przy każdorazowym przekręceniu ociera się o kamień w zapalniczce, co powoduje iskrę. To właśnie dlatego ważne jest, ażeby odpowiednio szybko połączyć ruch obrotu kółka z wciśnięciem przycisku. Niemal każdy jest w stanie robić to odruchowo jednym palcem, choć zdarzają się osoby mające z tym niemały problem.

Zapalniczka jednorazowa czy wielokrotnego użytku? Rodzaje zapalniczek

Zapalniczki gazowe w formie jednorazówek są na pewno najtańszymi na rynku. Ich jedyną wadą jest to, iż jak sama nazwa mówi – są jednorazowe. Po skończeniu się gazu w zbiorniku, takie urządzenie jest do wyrzucenia. Tego nie można powiedzieć o odmianie wielokrotnego użytku, taka zapalniczka posiada możliwość uzupełnienia gazu. Takie sprzęty nie są znacznie droższe od wcześniej opisywanych, a najczęściej określa się je mianem „clipperów”.

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Włoska mafia, która narodziła się na Sycylii, związana jest z wieloma tajemnicami. Na jej temat krąży wiele ciekawostek.

Włoska mafia- co musicie wiedzieć?

Wiesz jakie są najlepsze filmy rodzinne na wieczór? Przedstawiamy ci filmy familijne Disneya dla całej rodziny. Zrób popcorn i zasiądź przed ekranem!

Najlepsze Filmy Familijne – TOP 11