Korea Południowa to rozwój technologiczny oraz długoletnia tradycja, ogrom zabytków, niesamowita kuchnia oraz wiele więcej! Poznaj zaskakujące ciekawostki. Ciekawostki o korei korea ciekawostki korea południowa korei południowej
w ,

Ciekawostki o Korei Południowej

Dla nas Europejczyków, podróż do Azji może okazać się prawdziwym szokiem kulturowym. To, co ten kontynent ma nam do zaoferowania, to przede wszystkim rozwój technologiczny, a także długoletnia tradycja, ogrom zabytków, niesamowita kuchnia oraz wiele więcej! Zobacz jakie ciekawostki o Korei Południowej przygotowaliśmy!

W ostatnich latach gwałtownie wzrosło zainteresowanie Koreą Południową. Stało się to głównie dzięki sztuce przede wszystkim oryginalną muzyką, filmami oraz serialami koreańskimi. Czym może nas jeszcze zaskoczyć? Ciekawostki o Korei Południowej, które przygotowaliśmy dla Was w tym artykule, mogą zaskakiwać. Poznajcie kilka ciekawostek na temat Korei Południowej oraz jej mieszkańców, abyście lepiej mogli poznać ich kulturę oraz zrozumieć, dlaczego ten kraj wywołuje w wielu osobach zachwyt!

Ciekawostki o Korei Południowej

1. Flaga koreańska

Flaga koreańska ma bardzo piękne znaczenie: na białym tle, które symbolizuje pokój, znajduje się okrąg, który odnosi się do yin i yang. Ogólnie rzecz biorąc, Yin (niebieski) jest odpowiednikiem zimna i ciemności, natomiast yang (czerwony) jest symbolem ciepła i światła. Wokół yin-yang znajdują się 4 taeguki, po jednej dla każdego z 4 żywiołów: wody, powietrza, ziemi i ognia.

Dodatkowa ciekawostka: Słowo „Korea” oznacza „krainę wysokich gór i krystalicznie czystych rzek”.

flaga Ciekawostki o korei korea ciekawostki korea południowa korei południowej
Ciekawostki o Korei Południowej

2. W Korei Południowej starzejesz się o rok

Wyjeżdżając do Korei staniecie się o rok starsi! Jak to możliwe? Dla Koreańczyków dzieci, które się rodzą, mają już 1 rok. Biorąc pod uwagę ten fakt, kiedy ktoś Was spyta: „Ile masz lat?”, musicie dodać jeden rok do swojego prawdziwego wieku.

3. Obowiązkowa służba wojskowa

Służba wojskowa jest obowiązkowa dla wszystkich Koreańczyków w wieku od 18 do 28 lat i trwa około 2 lat. Kobiety nie są zobowiązane do odbycia służby wojskowej, ale mogą ją odbyć dobrowolnie. Większość mężczyzn zgłasza się do służby dopiero w dniu swoich 28 urodzin (wiek koreański). Jej długość różni się w zależności od oddziału wojskowego. Żołnierze czynnej służby służą 21 miesięcy w armii lub marynarce wojennej, 23 miesiące w marynarce wojennej i 24 miesiące w siłach powietrznych.

4. Gangnam Style znany na całym świecie

Pamiętacie rok 2012 i sławną na całym świecie piosenkę „Gangnam Style”? Była ona najczęściej oglądanym teledyskiem tego roku, a jej artysta – PSY – stał się z tego powodu numerem jeden w dziesiątkach krajów. Dlatego też, będąc w seulskiej dzielnicy o nazwie Gangnam, możemy zwiedzić słynny pomnik imitujący znany wszystkim taniec z teledysku.

Ciekawostki o korei korea ciekawostki korea południowa korei południowej
Ciekawostki o Korei Południowej

5. K-pop produktem esportowym numer 1

To właśnie wtedy K-pop stał się bardziej popularny. Bez wątpienia jest to gatunek muzyczny, który obejmuje różne style, takie jak elektroniczna muzyka taneczna, hip hop, rap, rock czy R&B, a w szczególności odnosi się do popularnej muzyki Korei Południowej. Z roku na rok ten gatunek staje się coraz bardziej rozpoznawalny i zyskuje miliony fanów na całym świecie. Istnieje wiele grup muzycznych, a najsławniejsza nazywa się BTS. Poniżej możemy posłuchać jednej z ich piosenek, która stała się światowym fenomenem i zgarnęła mnóstwo nagród:

6. Parasite

Już wiemy, że muzyka koreańska podbiła świat. A co z kinem? Okazuje się, że również nas nie zawodzi. Film z 2019 roku o nazwie Parasite zdobył 4 Oscary, 32 inne nagrody oraz 26 nominacji. Ściśle mówiąc, opowiada on historię koreańskiej rodziny, która musi się łapać każdej możliwej pracy, aby utrzymać się przy życiu. Pewnego razu jeden z jej członków – Ki-Woo – dostaje pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, wymyśla sposób na zapewnienie zatrudnienia również reszcie swojej rodziny. Jeszcze nie widziałeś tego filmu? To prawdziwa petarda!

7. Język Hangul

Język koreański właściwie nazywa się hangul i jest językiem używanym zarówno w Korei Północnej, jak i Południowej. Został on stworzony przez króla Sejonga w 1443 roku, którego posąg można dziś oglądać w Seulu. Składa się on z 40 liter (19 spółgłosek i 21 samogłosek).

Język koreański hangul Ciekawostki o korei korea ciekawostki korea południowa korei południowej
Ciekawostki o Korei Południowej

8. Gen ABCC11

Wybierając się do Korei, koniecznie pamiętaj aby wziąć ze sobą dezodorant! Jest on tam bardzo trudny do znalezienia w sklepie, a to dlatego, że Koreańczycy gdy się pocą, to nie śmierdzą. Dlaczego?

Wszystko zależy od genu ABCC11, którym naukowcy interesują się już od kilku lat. Odpowiada on między innymi za zapach wydzielający się spod pach, a konkretnie ponad 99% Koreańczyków tego genu nie posiada, więc nie muszą używać dezodorantów.

9. Korea Południowa to potentat wodorostów

Oznacza to, że około 90% wodorostów morskich wykorzystywanych jako żywność w wielu kuchniach świata uprawianych jest w Korei Południowej.

10. Kimchi - potrawa narodowa w Korei Południowej

Najbardziej lubianym przez Koreańczyków narodowym daniem jest kimchi, czyli kapusta chińska fermentowana w gorącym sosie (istnieje ponad 100 różnych potraw z kimchi).

kimchi Ciekawostki o korei korea ciekawostki korea południowa korei południowej

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało Ci się odkryć kilka ciekawych faktów na temat kultury koreańskiej, która z pewnością skrywa o wiele więcej sekretów! 😊

Rozkminiła: Natalia Skalska
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zakupoholik czasem wygląda jak alkoholih. Zakupoholizm, objawy i jak się z niego wyleczyć to nie są normalne rzeczy. Przeczytaj ten artykuj i dowiedź się!

Zakupoholizm, objawy i jak się z niego wyleczyć!

Istnieją różne listy światowego dziedzictwa Unesco. Według regionów, krajów lub kontynentów. Wszystkie z nich są godne polecenia i warto poznać te zabytki.

Jakie znasz obiekty z listy światowego dziedzictwa Unesco?