Czy zastanawiałeś się kiedyś które rasy psów są najmniejsze na świecie, albo skąd pochodzą? Najmniejszy pies świata! Sprawdź naszą listę, jest ciekawa!
w

Jaki jest najmniejszy pies świata? Lista top 7

Czy zastanawiałeś się kiedyś które rasy psów są najmniejsze na świecie, albo skąd pochodzą? Przeczytaj naszą top listę czworonożnych maluchów i zobacz najmniejsze psy świata!

Te czworonożne maluchy podbiły serca wielu – nawet samej królowej Wiktorii! Jaka rasa psa zasługuje na miano najmniejszej? Oto przedstawiamy najmniejszy pies świata!

Najmniejszy pies - Miejsce 7.– mops

Miejsce 7 na naszej liście najmniejszych psów zajmuje mops. Dorosły osobnik tej rasy mierzy 25-36 centymetrów wysokości w kłębie i waży 6,3-8,1 kilograma. Jest to senny mały pies, który odznacza się łagodnością, towarzyskością i ufnością. W związku z tym bardzo źle znosi samotność i bywa uparty. Z uwagi na specyficzną budowę ciała (bardzo krótka czaszka) mopsy są skłonne do wielu chorób, m.in. chorób serca i układu oddechowego, oraz urazów kręgosłupa. Od początku istnienia swej rasy, mopsy pełniły funkcję jedynie psów towarzyszących – zarówno w mieszkaniu, jak i w podróży

mops na białym tle - jeden w najmniejszych psów świata
najmniejsze psy świata

Miejsce 6.  – shih - tzu

Kolejny na liście najmniejszych ras psów na świecie jest pochodzący z Tybetu Shih – tzu. Małe pieski tej rasy mają tylko 20-27 centymetrów wzrostu, a ważą 4,5-9 kilogramów. Psy rasy shih – tzu są wesołe, przyjazne, bardzo przywiązane do rodziny, szybko się uczą. Właściciele tego miniaturowego psa muszą jednak zwracać uwagę na hałas w mieszkaniu. Shih – tzu nie lubią bowiem zamieszania w swoim otoczeniu i wymagają konsekwentnego wychowania. Są to małe psy towarzyskie i ozdobne.

Leżący shih-tzu na pomarańczowym tle - najmniejsze psy na świecie
najmniejsze psy świata

Najmniejszy pies - Miejsce 5.- maltańczyk

Mijesce 5 w kategorii najmniejszy pies świata zajmuje maltańczyk. Maltańczyki, mimo swej nazwy nie pochodzą z Malty, a z wyspy Mljet, leżącej na Morzu Adriatyckim i należącej do Chorwacji, mylnie uważanej za Maltę.  Rasa ta istniała już w starożytności. Dorosły maltańczyk mierzy 20-25 centymetrów wysokości w kłębie i waży 3-5 kilogramów. Maltańczyki są towarzyskie, przyjazne, łatwe w wychowaniu, bardzo przywiązane do swej rodziny. Są to  też wiecznie uśmiechnięte psy. Są jednak bardzo hałaśliwe i wyjątkowo źle znoszą samotność: każda dłuższa rozłąka z rodziną to bowiem dla maltańczyka ogromny stres. Maltańczyk pełni funkcję psa towarzyszącego i ozdobnego. Co ciekawe, w starożytności posiadaczem małego pieska tej rasy mogły być tylko osoby o wysokiej pozycji społecznej

Najmniejszy pies świata
najmniejszy psy świata

Miejsce 4.– yorkshire terrier

Jaka rasa psa zajmuje miejsce 4 w naszym rankingu małych ras? Yorkshire terrier. Zwany popularnie yorkiem, ten mały piesek pochodzi z Wielkiej Brytanii. Dorosły pies tej rasy osiąga 20-23 centymetry wysokości w kłębie i waży 3,2-3,5 kilograma. Jak opisać psa rasy york? Jest to mały piesek bez nudy! Yorkshire terriery są łagodne, towarzyskie i energiczne, bardzo przywiązują się do opiekuna. Co więcej, nadają się rówież dla osoby skłonnej do alergii na sierść zwierząt, co niewątpliwie stanowi prawdziwe zalety posiadania psa tej rasy. Niestety ich wadą jest to, że są bardzo hałaśliwe i długo uczą się przestrzegania czystości w domu. W dzisiejszych czasach york to mały pies do towarzystwa i do ozdoby. Natomiast w przeszłości, te małe pieski służyłyby w twoim domu jako tępiciele myszy i szczurów.

Najmniejszy pies na świecie
najmniejszy psy świata

Najmniejszy pies - Miejsce 3. – bichon frise (kędzierzawy)

A na miejscu numer 3 wśród najmniejszych psów świata bichon frise (również zwany biszon kędzierzawy). Rasa ta pochodzi z Francji i Belgii. Dorosły osobnik tej rasy waży 2,5-4 kilogramy i mierzy 24-30 centymetrów wysokości w kłębie. Inteligencja i asertywność psa rasy bichon frise to bez dwóch zdań jego największa cecha charakterystyczna. W odróżnieniu od większości małych ras, biszon to ułożony i grzeczny zwierzak. Wprost uwielbia naukę sztuczek, pieszczoty i wylegiwanie się na kolanach właściciela. Jednakże bardzo źle znosi jego brak – dlatego dla opiekuna może okazać się bardzo absorbujący.

Najmniejszy pies świata

Miejsce 2.  – szpic miniaturowy pomeranian

Miejsce drugie w rankingu najmniejszych ras zajmuje pomeranian. Inaczej zwany jako szpic miniaturowy, pochodzi z północno-wschodnich Niemiec. Wysokość w kłębie dorosłego osobnika wynosi 18-28 centymetrów, a waga 2-4 kilogramy. Jego cechą charakterystyczną jest niewątpliwie jego długa sierść – jego ciało okrywa bowiem długi, piękny włos, który nadaje temu energicznemu psiakowi nie lada piękna. 

najmniejszy pies świata
Najmniejszy pies świata

Psy z rasy pomeranian są żywiołowe i ciekawskie. Bardzo lubią się bawić, a przy odpowiednim wychowaniu mogą zaskoczyć posiadaczy imponującymi sztuczkami. Bardzo przywiązują się do swej rodziny, w związku z czym źle znoszą samotność. Co do ich przeznaczenia, to pełnią funkcję psów towarzyszących – nawet królom! Jeden z przedstawicieli rasy pomeranian – o sympatycznym imieniu Turi – był na bowiem ulubieńcem na dworze królowej Wiktorii!

najmniejsze psy i najmniejsze rasy - turi wiktoria

Najmniejszy pies - Miejsce 1. - chihuahua

Pierwsze miejsce w naszym rankingu i tytuł najmniejszego psa na świecie zdobywa chihuahua. Najmniejsze chihuahua osiągają 20-25 centymetrów wzrostu w kłębie i ważą 1,5-3 kilogramy. Psy rasy chihuahua są czujne, energiczne,  przyjazne, Są hałaśliwe, wymagają solidnego wychowania. Są idealnymi towarzyszami i bardzo przywiązują się do swej rodziny, o które potrafią być nawet zazdrosne!

Choć ten pies miniaturka pochodzi z Meksyku, przedstawicieli rasy chihuahua odnajdziemy na całym świecie – także w Polsce! To w naszym bowiem kraju żyje pies Toudi, czyli czworonożny maluch noszący miano najmniejszego psa na świecie. Ubiegający się o wpisanie do księgi rekordów Guinnessa drobny psiak waży tylko 0,3 kg i ma 6 cm wzrostu. Zastanawiasz się jak wygląda najmniejszy pies świata? Oto i on:

najmniejsze psy - toudi

To ci dopiero malec!

Mamy nadzieję, że spodobała Wam się nasza TOP lista najmniejszych psów na świecie? A może Wy jesteście właścicielami czworonożnego malucha? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Edycja: Piotr Kopka Grafika: Miłosz Mąkina

Źródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nie wiesz kim był Mikołaj Kopernik? Chcesz się dowiedzieć o słynnym odkrywcy? Dzięki temu artykułowi dowiesz się o nim wielu rzeczy i jeszcze więcej.

Kim był Mikołaj Kopernik?

Co to jest dopamina i jak na nas działa? Czemu ludzie coraz częściej praktykują detoks dopaminowy? Do czego prowadzi nadmiar dopaminy i co z tym robić?

Jak działa dopamina?