Czy wiesz, czym jest pałac wersalski? Z naszego artykułu dowiesz się, co oferuje pałac w Wersalu, jaka jest jego historia i jak zdobyć bilety!
w

Wersal – Pałac Króla Słońce

Pałac królewski w Wersalu na przedmieściach Paryża to symbol potęgi monarchii francuskiej. Co roku odwiedzany jest przez tłumy zwiedzających i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych we Francji.

Wersal (fr. Château de Versailles) – pałac królewski znajdujący się na przedmieściach Paryża. Jest postrzegany jako symbol monarchii absolutnej (fr. Ancien Régime). Od 150 lat pałac w Wersalu zrodzony z woli Króla Słońce nie przestaje fascynować ludzi z całego świata. 

Jaka była jego historia? Kto w nim rezydował? Czym jest teraz dla narodu francuskiego?  Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej znajdziesz w tym artykule.

Wersal - historia

Ludwik XIII

Zanim Wersal stał się najważniejszą siedzibą królów francuskich, był on zamkiem myśliwskim. Wiązało z hobby Ludwika XIII, który uwielbiał polować.  Zamek znajdował się bowiem w idealnym miejscu — między główną rezydencją króla w  Saint-Germain-en-Laye a Paryżem. Fakt, iż okoliczne lasy obfitowały w zwierzynę oraz długie polowania i potrzeba noclegu zadecydowały w 1623 roku o wybudowaniu niewielkiego zamku. 

Tereny tak spodobały się królowi, że postanowił rozbudować zamek. Zlecił on między innymi utworzenie sali do gry w jeu de paume (gra podobna do tenisa), a następnie dobudowanie sześciu wież oraz urządzenie parku. 

wersal; pałac w wersalu
pałac w Wersalu

Ludwik XIV — pałac wersalski

Ludwik XIV jest najbardziej kojarzony i utożsamiany z Wersalem. Wynika to z jego wielkiej miłości do tego miejsca. Podczas jego rządów pałac przeszedł gruntowną metamorfozę. Ponieważ władca miał realną wizję tego miejsca, stał się niejako architektem i stworzył arcydzieło swojego życia, które na zawsze pozostanie z nim związane.

Pierwsza wizyta Ludwika XIV w pałacu miała miejsce w październiku 1641 r. Jego ojciec Ludwik XIII wysłał go tam wtedy wraz z bratem, aby uchronić synów przed epidemią ospy, która szalała w Château de Saint-Germain-en-Laye. Był on wówczas zbyt młody by pamiętać tą wizytę, ale gdy urósł, zamek przypadł mu do gustu i dlatego uczestniczył w polowaniach, które się tam odbywały. Młody władca powracał tam regularnie co roku w towarzystwie brata, matki Anny Austriaczki i kardynała Mazarina.

wersal
Wersal

Do czasu oficjalnej inauguracji Pałacu Wersalskiego 6 maja 1682 r. dwór królewski często zmieniał lokalizację. Ludwik XIV i jego dworzanie mieszkali najpierw w Luwrze, a następnie w Tuileries, na przemian z zamkami w Saint-Germain-en-Laye, Vincennes, Fontainebleau i szybko rozwijającym się Wersalem. Zadanie budowy i dekoracji ostatecznej rezydencji królewskiej powierzono artystom takim jak André Le NotreLouis Le VauCharles Le Brun i Jules Hardouin-Mansart. Ostatecznie Ludwik XIV zainstalował tam nie tylko swoją arystokrację, ale także administrację centralną.

W 1678 rozpoczęto prace nad Salą Lustrzaną (fr. la galerie des Glaces). Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsce Zamku. Sala Lustrzana lub Wielka Sala (fr. la Grande Galerie) wybudowana w stylu barokowym została zaprojektowana i zbudowana w latach 1678-1684 przez Julesa Hardouina-Mansarta. Galeria o długości 73 m zawierająca 357 luster miała wówczas zademonstrować potęgę monarchy absolutnego. Ponadto olśniewała również odwiedzających swoją ornamentyką i bogatą ikonografią skomponowaną przez Charlesa Le Bruna. Trzydzieści kompozycji namalowanych przez artystę na sklepieniu ilustruje chwalebną historię Ludwika XIV w pierwszych osiemnastu latach jego osobistego rządu.

wersal; pałac w wersalu
pałac wersalski

Ludwik XV — pałac wersalski

Po śmierci Ludwika XIV we wrześniu 1715 r. dwór porzucił Wersal na rzecz Vincennes, po czym w grudniu następnego roku szybko przeniósł się do Paryża. Posiadłość była wówczas długo opuszczona. Dopiero 15 czerwca 1722 r. młody Ludwik XV powrócił do Wersalu. Pomimo szacunku, jakim darzył to miejsce, nie był on częstym mieszkańcem Wersalu. Często opuszczał pałac, woląc spędzać czas w innych rezydencjach. 

Za jego panowania zamek przeszedł jednak poważne przekształcenia wewnętrzne i zewnętrzne. Całkowicie przebudowano jego mieszkania, zburzono klatkę schodową ambasadorów i wybudowano pożądaną przez Ludwika XIV Operę Królewską (fr. l’Opéra royal), w której występował nawet Mozart. 

Z powodu pierwszych objawów ospy króla natychmiast przetransportowano z Trianon do Wersalu, gdzie ostatecznie zmarł 10 maja 1774 r.

pałac w wersalu
Opera Królewska

Ludwik XVI, rewolucja francuska

Urodzony w Wersalu, podobnie jak jego dziadek, Ludwik XVI został królem w wieku prawie dwudziestu lat. Uroczystości jego ślubu w 1770 roku w Operze Królewskiej z arcyksiężną Austrii Marią Antoniną były jednym z największych wydarzeń w Wersalu końca XVIII wieku. 

Ludwik XVI, w przeciwieństwie do swojego dziadka, spędzał większość czasu w Wersalu. W 1774 ofiarował swojej ukochanej żonie Petit Trianon pałacyk w stylu klasycystycznym, znajdujący się w ogrodach Wersalu. Oryginalnie zbudowano go za czasów Ludwika XV dla ówczesnej metresy władcy, Madame de Pompadour.

W przeciwieństwie do poprzedników Ludwik XVI w ciągu 15 lat dokonał kilka mało znaczących zmian. Rozrzutność Marii Antoniny, liczne przyjęcia i nierozsądna polityka pieniężna wzbudzały niechęć do króla, nie tylko wśród ludu, ale też wśród szlachty. Doprowadziło to do wybuchu rewolucji francuskiej w 1789 roku. Król i królowa zostali aresztowani, a później sądzeni przez rewolucjonistów. Ludwik XVI, zgilotynowany 21 stycznia 1793 roku, był ostatnim monarchą mieszkającym w Pałacu Wersalskim, nazywanym przez powstańców „Ludwikiem Ostatnim” (fr. Louis le Dernier).

Napoleon Bonaparte

Pałac w Wersalu przetrwał okres rewolucyjny bez większych zniszczeń. Nie obyło się jednak bez kradzieży. Rewolucjoniści splądrowali miejsce, zabierając meble i dzieła sztuki, które krążyły po Europie czy Ameryce. 

Pojawiły się pytania i wątpliwości co do dalszej przyszłości niszczejącego pałacu. Niedługo po wstąpieniu na tron ​​Napoleon Bonaparte przystąpił do walki o Wersal. Zlecił architektom opracowanie planów odrestaurowania pałacu, a także Grand Trianon i Petit Trianon, gdzie zamierzał umieścić swoją matkę Letizię Bonaparte i siostrę Pauline – księżniczkę Borghese. Przeprowadzając gruntowną odbudowę, Napoleon uratował Wersal przed popadnięciem w ruinę.

wersal

Od 1804 r. pałac wersalski, podobnie jak inne dawne rezydencje królewskie, ponownie stał się rezydencją Korony pod zarządem rodziny cesarza. 10 lat później, w 1814 roku, nastąpił koniec Pierwszego Cesarstwa Francuskiego.

Późniejsze losy Wersalu

W 1833 król Ludwik Filip postanowił urządzić w pałacu Muzeum Historii Francji, w którym zgromadzono wielką kolekcję obrazów, rzeźb i innych dzieł przedstawiających najważniejsze momenty w historii Francji

Podczas I wojny światowej pałac w Wersalu zamknięto, jego dzieła ocalały i nie zostały rozgrabione. Pałac ponownie znalazł się w centrum uwagi, gdy w 1919 został wybrany jako miejsce podpisania traktatu pokojowego – Traktatu Wersalskiego. Niestety brakujące fundusze i odkładane remonty skutkowały powolnym niszczeniem pałacu.

pałac wersalski

Rok 1924 był punktem zwrotnym w historii Pałacu Wersalskiego. Miliarder i filantrop John D. Rockefeller Junior zakochał się w tym zrujnowanym zamku i zaoferował znaczną pomoc finansową państwu francuskiemu w celu przywrócenia dziedzictwa narodowego. 

Symboliczna i dyplomatyczna siła tego miejsca była powodem, dla którego zaczęły mnożyć się oficjalnie składane wizyty dyplomatyczne. Pałac odwiedzili między innymi: John F. Kennedy, Borys Jelcyn, Elżbieta II czy Jimmy Carter.

Pałac w Wersalu współcześnie

Pałac w Wersalu, kolebka sztuki, nauki i technologii od momentu powstania utrwala tę tradycję, witając co roku ponad 7 mln turystów. Dzięki temu jest on trzecią najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną we Francji.

Zwiedzanie wirtualne — pałac wersalski

Dzięki partnerstwu Pałacu Wersalskiego i Google Arts & Culture można teraz zwiedzać pałac wersalski w wirtualnej rzeczywistości. 

Aplikacja pozwala na zwiedzanie apartamentów królewskich, Kaplicy Królewskiej, Opery, Sali Lustrzanej i wiele więcej! Dzięki funkcji, która usuwa żyrandole, możemy w pełni podziwiać piękno sufitów każdego pokoju z niewiarygodną szczegółowością.

Aby zwiedzić Wersal wystarczy kliknąć tutaj → zwiedzanie wirtualne

Jeśli wolicie klasyczne zwiedzanie, bilety można kupić na stronie pałacu → 
bilety

Rozkminiła: Laura Wojtczak
Redakcja: Alicja Góralska
Grafika: 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Filmy animowane kocha prawie każdy. Od dziecka po dorosłego. Co w nich najbardziej uwielbiamy? Które filmy animowane są najlepsze? Ranking z linkami. najlepsze filmy animowane filmy animowane dla dzieci filmy animowane netflix fajne filmy animowane animowane filmy filmy komediowe animowane fajne bajki animowane najlepszy pełnometrażowy film animowany filmy animowane dla dorosłych filmy animowane kinowe film animowany netflix

Najlepsze filmy animowane dla dzieci i dorosłych

jezioro bodom morderstwo w Finlandii, Children of Bodom,

Jezioro Bodom i jego tajemnica. Najsłynniejsza sprawa kryminalna w historii Finlandii.