Finlandia nie istnieje teoria spisku
w ,

Lubię!Lubię! Ha haHa ha SuperSuper

Finlandia nie istnieje? Zaskakująca teoria spiskowa

Poznajcie zaskakującą teorie spiskową o Finlandii

Przezabawna teoria spiskowa, zgodnie z którą Finlandia jest wymyślonym krajem, narodziła się w 2015 r. na Reddicie. Użytkownicy portalu opowiadali o nietypowych informacjach uzyskanych od rodziców. Jeden z internautów wspomniał, że jego najbliżsi zanegowali kiedyś istnienie Finlandii. Historia rozśmieszyła większość odbiorców. Nieliczni, prawdopodobnie Finowie, zareagowali na nią oburzeniem. Mała część czytelników postanowiła jednak zgłębić temat i poszukać dowodów na poparcie szalonej teorii..

Finlandia nie istnieje teoria spisku

Miłośnicy teorii spiskowych oraz internauci o bujnej wyobraźni wskazali argumenty przemawiające za tym, że Finlandii tak naprawdę nie ma, a na odpowiadającym jej obszarze znajduje się jedynie morze w kształcie takiego państwa. Z inicjatywy ONZ utworzono tu fikcyjny kraj. W sprawę zamieszane były również Rosja i Japonia.

Wspólny sekret Rosji i Japonii

Stosunki rosyjsko-japońskie nie należą do idealnych. Japonia od dziesięcioleci domaga się przywrócenia Wysp Kurylskich, które pod koniec II wojny światowej były okupowane przez Związek Radziecki. Zwolennicy teorii spiskowej zastanawiają się jednak, dlaczego między tymi sąsiednimi krajami, walczącymi przecież po przeciwnych stronach konfliktu, nie było większych bitew. Dlaczego Japonia podpisała pakt o nieagresji dopiero w 1941 r., zaledwie kilka miesięcy przed tym, jak jej sojusznik, Niemcy, przystąpił do wojny z ZSRR? Dlaczego pomimo różnic geopolitycznych relacje rosyjsko-japońskie w czasach zimnej wojny pozbawione były wyraźnych napięć? Otóż państwa te miały wspólny sekret, Finlandię.

Licencja wędkarska, Kolej Transsyberyjska i Nokia

Japonia i Rosja, które od początku XX w. były w napiętych stosunkach, podpisały w 1928 r. dziwne porozumienie gwarantujące Japończykom prawo do połowów na rosyjskich morzach Pacyfiku. Prawdopodobnie uwzględniono w nim dodatkowo obszar wodny po drugiej stronie ZSRR, czyli Bałtyk. Zwłaszcza teraz, gdy połowy zaczęły być ograniczane umowami międzynarodowymi, morze rozdzielające Szwecję i Rosję to wspaniałe miejsce do wędkowania. Nikt nie pomyśli przecież o kontrolowaniu obszaru, na którym przypuszczalnie znajduje się ląd. W zamian japońscy rybacy oddają Rosjanom część swoich połowów. Ryby są transportowane przez Rosję pociągami Kolei Transsyberyjskiej, a następnie ze wschodniego wybrzeża kraju trafiają do Japonii. Za cały proceder odpowiada firma Nokia, która w rzeczywistości należy do Japończyków.

Zaangażowanie innych państw

Spisek ONZ był genialny, ponieważ nikt nie uwierzyłby, że wymyślono jakiekolwiek państwo. Kwestia fińska to przejaw bezprecedensowej współpracy międzynarodowej. Wszystkie mapy, zdjęcia lotnicze i satelitarne oraz systemy GPS na całym świecie zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby pokazywały ląd w kształcie Finlandii. Zmieniono także adresy IP, dzięki czemu wyznaczają one lokalizację na środku Morza Bałtyckiego. W spisku biorą udział ponadto wszystkie statki kosmiczne i niektórzy kapitanowie samolotów. Te i tak przelatują nad Finlandią bardzo rzadko.

Gdzie mieszkają Finowie?

Finowie odznaczają się silną dumą narodową, jednak ich przekonanie o tym, że mieszkają w Finlandii, jest błędne. Takiego obszaru geograficznego po prostu nie ma. Finowie żyją zatem… w północnej Estonii, zachodniej Rosji lub we wschodniej Szwecji. Helsinki znajdują się w Szwecji, a inne miasta są rozsiane po całym regionie nordyckim.

Czy światła Helsinek są widoczne z Tallina?

Jak wyjaśnić pochodzenie świateł miejskich, które przy dobrej pogodzie widać z Tallina? Powszechnie uważa się bowiem, że pochodzą one z Helsinek położonych zaledwie ok. 90 km po drugiej stronie Zatoki Fińskiej. Ale skoro w rzeczywistości jest tam kilkaset kilometrów otwartego morza, nie może tam być żadnego miasta. Światła wysyłają… japońskie łodzie rybackie, które przypłynęły na połów. Złudzenie optyczne sprawia jednak, że wyglądają one jak miasto.

Finlandia jest pełna lasów

A co z Finlandią poza miastami? Zwolennicy teorii spiskowej twierdzą, że jest ona w 99 % pokryta lasami. Kiedy powoływano ten kraj do życia, początkowo zamierzano uczynić go bardziej złożoną siecią miast. Ostatecznie uznano, że łatwiej wymyślić obszar lądowy pokryty w większości niezamieszkałymi lasami.

 

Pochodzenie nazwy

Gdy utworzono Finlandię, chciano oczywiście nadać jej jakąś nazwę. Najbardziej wysuniętą na wschód prowincję Szwecji określano mianem Finlandii już w VII w., więc był to naturalny wybór. Nazwa miała ponadto nawiązywać do działalności wędkarskiej prowadzonej na tym obszarze. ,,Finlandia” pasowała całkiem nieźle, ponieważ ,,fin” to po angielsku ,,płetwa”.

Podobieństwa między Finlandią i Japonią

Choć Finlandia i Japonia leżą daleko od siebie, są do siebie zbyt podobne, by mogło to być zbiegiem okoliczności. Część kultury japońskiej miała przeniknąć do tej fińskiej. Zarówno Finowie, jak i Japończycy unikają interakcji z innymi ludźmi. Telefony komórkowe w obu tych krajach stały się popularne dokładnie w tym samym czasie w latach 90-tych. Nokia brzmi jak japońska nazwa. W jednym i w drugim miejscu popularnością cieszy się karaoke, ciężka muzyka, a także ,,Muminki”, marka odzieżowa Marimekko czy kierowca Formuły 1 Kimi Raikkonen (książka z jego ikonicznymi wypowiedziami została nawet przerobiona na japońskie haiku).

Finlandia słynie z dziwnych rzeczy

Finlandia znana jest na świecie z wielu osobliwości, m.in. zawodów w noszeniu żon, częstego przesiadywania w saunie, turlania się nago po śniegu, bagiennej piłki nożnej czy rzucania butami na odległość. Warto wymienić również grę o strzelaniu wściekłymi ptakami do świń oraz zespół przebrany za potwory, który wygrał międzynarodowy konkurs muzyczny. Nietrudno uwierzyć, że kraj, gdzie rzekomo mieszka Święty Mikołaj, mógłby być wytworem wyobraźni i międzynarodowego spisku.

Zbyt idealne państwo

Żadne prawdziwe państwo nie może być co roku najlepsze pod względem opieki zdrowotnej, edukacji, umiejętności czytania i pisania, równości płci oraz wolności prasy. Finlandia ma stabilną sytuację polityczną i najmniej skorumpowany rząd na świecie. Urlopy są długie i płatne, powietrze czyste, a Finowie należą do najszczęśliwszych ludzi na Ziemi. Finlandia to archetyp państwa idealnego. Przecież w żadnym prawdziwym kraju nie może być aż tak dobrze, prawda?

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

kontroler do gier DualShock do Playstation czy pady do Xboxa od lat cieszą uznaniem graczy. Co gdyby jednak wyjść poza ramy kontrolerów gier wyznaczone przez tytanów branży?

TOP 10 najbardziej odjechanych kontrolerów do gier

Co warto zobaczyć w Rosji? Poznaj najpiękniejsze miejsca w Rosji!

Co warto zobaczyć w Rosji? Nic.. Fuck Putin!