„Pinokio” to tylko historia dla dzieci. Czym jest Efekt Pinokia? Jak rozpoznać kłamstwo? Dowiedz się jak rozpoznać że ktoś kłamie.
w

Lubię!Lubię!

Efekt Pinokia. Jak rozpoznać kłamstwo?

Jak rozpoznać kłamstwo? Czy właściwe odczytanie mowy ciałem może zdradzić kłamstwo? Ostatnio naukowcy okryli, że nos faktycznie wskazuje, że ktoś kłamie i ochrzcili ten fenomen “Efektem Pinokia”.

Pamiętacie na pewno historię Pinokia, drewnianego chłopca, którego nos wydłużał się, kiedy kłamał. Z jednej strony — dla innych było to użyteczne, z drugiej — bardzo niewygodne dla samego zainteresowanego. Nos rosnący pod wpływem kłamstwa jest ciekawym, lecz dość abstrakcyjnym pojęciem. Chętnie nawiązujemy do niego w żartach. Jednak nie przypuszczalibyśmy, że może być w nim jakieś ziarnko prawdy. Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Czy długość naszego nosa naprawdę może powiedzieć komuś o tym, czy mówimy prawdę? Czym jest Efekt Pinokia? Jak rozpoznać kłamstwo? Przeczytajcie o nowo odkrytej metodzie wykrywania kłamstw i sami się przekonajcie.

Efekt Pinokia

„Pinokio” to tylko historia dla dzieci. Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie odkryli niedawno fenomen, który ochrzcili „efektem Pinokia”. Doszli do tego, że nasze nosy rzeczywiście zmieniają się, kiedy kłamiemy. Chociaż nie wydłużają się to tak naprawdę, robią się odrobinę krótsze.

Emilio Gómez Milán i jego zespół opracowali test wykorzystujący termografię, żeby określić, kiedy ludzie kłamią. Zauważyli, że za każdym razem, gdy uczestnicy badania mówili nieprawdę, temperatura czubka ich nosa spadała nawet o 1,2 stopnia. W tym samym czasie temperatura ich czoła wzrastała o 1,5 ° C. Badacze odkryli również, że spadek temperatury na poziomie nosa powoduje nieznaczne zmniejszenie jego rozmiaru, chociaż różnica nie jest widoczna gołym okiem.

„Trzeba myśleć, żeby dobrze kłamać, co podnosi temperaturę czoła” – wyjaśnił dr Gómez Milán. „Jednocześnie odczuwamy przy tym niepokój, który obniża temperaturę nosa”.

Efekt Pinokia Jak rozpoznać kłamstwo jak rozpoznać że ktoś kłamie
Efekt Pinokia

Jak rozpoznać że ktoś kłamie?

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy poprosili 60 studentów o wykonanie różnych czynności podczas skanowania termowizyjnego. Jednym z tych zadań było wykonanie 3-4-minutowego telefonu do rodziców, partnera lub przyjaciół i powiedzenie jakiegoś „znaczącego” kłamstwa. Uczestnicy musieli wymyślić kłamstwo podczas rozmowy, a kamery termowizyjne wykryły ten „odwrotny efekt Pinokia” spowodowany zmianą temperatury nosa i czoła.

Co ciekawe, termiczny wykrywacz kłamstw wykrył tę różnicę temperatur aż u 80% badanych. Stanowi to lepszy wskaźnik sukcesu, niż którykolwiek nowoczesny „wykrywacz kłamstw”, szczycący się o 10% większą dokładnością w porównaniu z wariografem (wcześniej powszechnie nazywanym „detektorem kłamstw”).

„Dzięki tej metodzie udało nam się osiągnąć cel, którym było zwiększenie dokładności wykrywania kłamstw, a także ograniczenie występowania fałszywych wyników, które są bardzo powszechne w przypadku innych metod, takich jak wariograf” – powiedział Emilio Gómez Milán. Badacz jest przekonany, że pewnego dnia w przesłuchaniach będzie można połączyć technologię obrazowania termicznego z powszechnie stosowanymi technikami wykrywania kłamstw, aby uzyskać najlepsze wynik.

Efekt Pinokia Jak rozpoznać kłamstwo jak rozpoznać że ktoś kłamie
Efekt Pinokia

Jak rozpoznać kłamstwo?

Podobno wielu ludzi, kłamiąc, nieświadomie daje rozmówcy różne świadczące o tym znaki – unika kontaktu wzrokowego, dotyka nerwowo twarzy, robi zbyt długie przerwy albo się powtarza. Specjaliści od mowy ciała podobno są w stanie łatwo zauważyć takie znaki. Nie spodziewalibyśmy się jednak, że tym, co może nas zdradzić, jest temperatura czoła i nosa.

Cóż, miejmy nadzieję, że ten nowy sposób rzeczywiście pomoże policji w śledztwach. Oby dalej prężnie się rozwijał. Zwłaszcza że dla nas, zwykłych ludzi, jest zupełnie niegroźny. Wasz nauczyciel czy szef nie założy przecież okularów termowizyjnych, kiedy następnym razem będzie słuchał o tym, jak spóźniliście się przez nagłą awarię metra, a nie przez budzik, którego zapomnieliście włączyć.

Rozkminiła: Gabriela Sagała

Redakcja: Rafał Bojarski 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Skończyły się pomysły na nowe filmy na Youtube? Zanik inwencji twórczej przytrafia się każdemu. Zobacz nasz poradnik, by zdobyć pomysł na nowy film

Pomysły na nowe filmy do kanału na YouTube

Jak odnieść sukces w pracy? A jak odnieść sukces w życiu? Może da się to połączyć? Mamy dla Was 5 wskazówek, które podpowiedzą, jak osiągnąć sukces!

Jak osiągnąć sukces?