w

Boom na pozew o rozwód

„Po epidemii pierwszą rzeczą, jakiej chcę, to pozew rozwodowy” – głosi popularny wątek na chińskim portalu społecznościowym Zhihu

pozew o rozwód pozew rozwodowy wnioski o rozwód

Eksperci twierdzą, że mamy się czego obawiać i po pandemii koronawirusa nadejdzie pandemia rozwodowa. Wymuszona koegzystencja podczas lockdownu przyczyniła się do ostatecznego podważenia, i tak już kruchej, równowagi w rodzinach. Do sądów napływa coraz więcej pozwów rozwodowych i to nie tylko w Chinach, Włoszech, ale też i w Polsce.

Dlaczego jest boom na wnioski o rozwód?

Lockdown spowodowany pandemią przyczynił się do powstawania konfliktów, narastania napiętej atmosfery między partnerami, a także doprowadził do podjęcia decyzji o separacji, a nawet o rozwodzie. Wspólna izolacja oraz związana z tym praca zdalna i spędzanie razem większej ilości czasu niż dotychczas to dla wielu małżeństw test, który nie każdy związek przetrwa. Zamknięcie w „czterech ścianach” może zdecydowanie wpływać na sytuacje rodzinne, przez co (a może i dzięki temu) któraś ze stron przejrzy na oczy i podejmie decyzję o rozstaniu się. Wiele par nie jest w stanie się odnaleźć w obecnej sytuacji, skutkiem czego podejmują decyzję o zakończeniu związku dla obopólnego dobra, a często również decyzja ta motywowana jest dobrem wspólnych dzieci. Podążając śladem Chin, tendencja rozwodowa zaczęła być zauważalna na całym świecie. W Turcji liczba składanych pozwów rozwodowych w porównaniu do stycznia wzrosła aż o czterokrotnie, duży skok obserwuje się też w stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Oczekuje się, że po pełnym otwarciu sądów na Zachodzie liczba rozwodów gwałtownie wzrośnie, jak to już miało miejsce w Chinach, Hongkongu i innych miejscach po pierwszej fali COVID-19. „Dostarczenie wyczerpujących danych na temat tego zjawiska nie jest jeszcze możliwe, ale od kilku tygodni otrzymuję około dwukrotnie więcej próśb o udzielenie informacji w celu postępowania w sprawie separacji lub poprowadzenia sprawy rozwodowej.” – mówi prawniczka Valentina Ruggiero specjalizująca się w prawie rodzinnym. „Ta sytuacja spowodowała eksplozję ukrytych napięć lub zaostrzyła i tak już krytyczne sytuacje, co skłoniło partnerów do podjęcia decyzji o rozejściu się i obraniu innych życiowych ścieżek.”

Pozew rozwody

Do polskich sądów napływa coraz więcej pozwów rozwodowych, jednak ich działalność od początku epidemii jest znacznie ograniczona. Wszystkie sprawy, których termin zaplanowany był na marzec oraz na kolejne miesiące, zostały „zamrożone” i przełożone, a biorąc pod uwagę ciągły napływ nowych pozwów, trzeba liczyć się ze znacznym nawarstwieniem spraw i przeciążeniem sądów w przyszłości. Trzeba się liczyć, że po wznowieniu działalności Temidy, możemy spodziewać się zatorów w sądach okręgowych, które mają właściwość do ich orzekania. Jednak i ta data nie jest aktualnie znana. To wszystko przełoży się na wydłużenie czasu oczekiwania na wyrok

Separacja a rozwód

Jednak w Chinach wnioski o rozwód, w wielu przypadkach, okazały się zbyt pochopnymi decyzjami, po których następowały przemyślenia. Nawet  kilka par,  po wystąpieniu i uzyskaniu upoważnienia do formalnego rozwiązania więzi, decydowało się ponownie się pobrać, podczas gdy ich akt rozwodowy nadal był przygotowywany do druku.

Z tego powodu prawnicy sugerują pewną ostrożność: „Biorąc pod uwagę silny ładunek stresu emocjonalnego ostatnich kilku miesięcy spędzonych na kwarantannie, pierwsza rada jest taka aby, wraz z partnerem, dobrze podsumować związek, aby zrozumieć, czy jest to kryzys spowodowany chwilą, czy związek rzeczywiście dobiegł końca. To samo zalecam wszystkim moim przyjaciołom. W większości przypadków decyzja o rozwodzie nie jest decyzją lekkomyślną, a rzeczywistym i długofalowym pragnieniem separacji. Uważam jednak, że naszym moralnym obowiązkiem jest próba zidentyfikowania niewielkiego odsetka spraw, kiedy więcej niż jeden prawnik zajmujący się rozwodami, sam potrzebuje pomocy psychologicznej.”

Rozwód przez maila

Tymczasem Włoska Krajowa Rada Adwokacka umożliwia parom starającym się o separację za obopólną zgodą, złożenie wniosku już poprzez maila. Rozpoczęły się nawet wirtualne rozprawy, które będą przeprowadzane przez prawników prawa rodzinnego za pośrednictwem Internetu, bez konieczności udziału stron. Taki system został już wdrożony w życie w Turynie, Vercelli, Monzy, czy w Weronie. Natomiast w Polsce rozwodowe rozprawy online jeszcze nie mają miejsca, ale coraz popularniejsza staje się mediacja online i coraz więcej prawników oferuje taki sposób rozwiązywania sporów. Na taką potrzebę rynku przystało Centrum Mediacji przy Krajowej Radzie Adwokackiej. Z punktu widzenia możliwości aktualnej techniki, najbardziej dogodnym sposobem prowadzenia mediacji wydaje się wykorzystywanie np.: komunikatorów internetowych umożliwiających przeprowadzenie konferencji online. Jest to formuła najbardziej zbliżona do dotychczas stosowanej metody tradycyjnych spotkań w „cztery oczy”. Zarówno strony sporu, jak i mediator mogliby na bieżąco komunikować własne przemyślenia, propozycje oraz wspólnie dochodzić do zgody. Poza brakiem osobistej styczności, ta forma niczym nie odbiega od wspólnego tradycyjnego modelu spotkania, a jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo, dużą oszczędność czasu, a nawet i pieniędzy, gdyż nie ma już konieczności wynajmu pomieszczenia.

 

Rozkminiła: Julia Kalisiak
Tłumaczenie z języka włoskiego: Julia Kalisiak

 

Żródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
sprawa kryminalna opowieści kryminalne

Momenty grozy #2 – sprawa kryminalna Skylar Neese

Jak zrobić tiramisu klasyczne

Jak zrobić tiramisu klasyczne?